Отговори
# 45
  • Мнения: 9 990
Съгласна съм, че който се е закачил веднъж, няма да иска това ходене по мъките да се повтаря, но с какво неприетите деца и тези, посещаващи самостоятелни детски ясли са виновни, та до първи клас да нямат шанс да се ползват от услуга, която би следвало да е достъпна за всички. Освен това смятам за разумно в детските градини да имат предимство деца на работещи родители с ниски доходи. В крайна сметка аз мога да си позволя и детегледачка и частна детска градина, но има много родители, които не могат и е по-справедливо тези с ниските доходи да имат предимство пред тези с високи доходи.

еми дайте така да го направим-да се редуваме  Laughingедна година сега ще походи моето, следващата-твоето, после съседчето и така... Crazy

# 46
  • София
  • Мнения: 17 592
Не съществува справедлив критерий. В мига, в който детето ти не е прието в градина, а ти си честен (или поне не е доказано обратното) данъкоплатец, вече е извършена несправедливост - и гражданските ти права са нарушени. Единственото справедливо решение е на семействата на децата, неуспели да се класират, е ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ да се ИЗПЛАТИ сума, равна на изчислената сума за издръжка на едно (ако семейството има едно неприето дете в съответната възраст) дете в ДГ за годината, като, съответно, при всяко причисляване (във връзка с инфлация и т.н.Wink, което евентуално се извършва през годината, тази сума също да се актуализира. Общо взето, ако доходите ви са по - високи, такива са и данъците, нали? И се оказва, че плащате на другите деца, докато за собственото ви няма кой да се погрижи. Сериозно предлагам да се възприеме тази позиция. Освен другото, държавата няма да има изгода да държи наематели в построените ДЗ и да не строи достатъчно нови и... подозирам, че много бързо ще се намерят достатъчно места за всички.

# 47
  • Мнения: 1 479
Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.
Естествено, че не сте виновни. Но според мен е справедливо в този случай да кандидатствате на равни начала с другите. Те някой ден като имат повече деца нямат да могат да ползват предимство за второто дете, защото първото не е било прието, поради ползвано такова предимство от други преди години. Т.е. дискриминиращо е. Това е мноето мнение.  Peace
Разбирам те, получава се омагьосан кръг, от който няма излизане. Само нови градини ще реши проблема.
Общината би могла да дотира и фирми и учреждения, разкрили градини за служителите си.
PeaceКато малка сьм ходила на такава градина,и то седмична.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 932
Не съществува справедлив критерий. В мига, в който детето ти не е прието в градина, а ти си честен (или поне не е доказано обратното) данъкоплатец, вече е извършена несправедливост - и гражданските ти права са нарушени. Единственото справедливо решение е на семействата на децата, неуспели да се класират, е ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ да се ИЗПЛАТИ сума, равна на изчислената сума за издръжка на едно (ако семейството има едно неприето дете в съответната възраст) дете в ДГ за годината, като, съответно, при всяко причисляване (във връзка с инфлация и т.н.Wink, което евентуално се извършва през годината, тази сума също да се актуализира. Общо взето, ако доходите ви са по - високи, такива са и данъците, нали? И се оказва, че плащате на другите деца, докато за собственото ви няма кой да се погрижи. Сериозно предлагам да се възприеме тази позиция. Освен другото, държавата няма да има изгода да държи наематели в построените ДЗ и да не строи достатъчно нови и... подозирам, че много бързо ще се намерят достатъчно места за всички.
Toчно затова смятам, че критерият доход не трябва да се гледа. Първо защото доказването на доходи е нещо относително и второ точно затова, че хората с високи доходи, плащат съответно и по-високи данъци, пък все ги дискриминират откъм права.

# 49
  • Мнения: 4 965
Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.
Естествено, че не сте виновни. Но според мен е справедливо в този случай да кандидатствате на равни начала с другите. Те някой ден като имат повече деца нямат да могат да ползват предимство за второто дете, защото първото не е било прието, поради ползвано такова предимство от други преди години. Т.е. дискриминиращо е. Това е моето мнение.  Peace

Е, ама тогава ще се получи друго - ако не приемат второто дете (защото кандидатства на общо основание) и майката се принуди да остане вкъщи с него, веднага някой ще гракне, че трябва и първото дете да си стои вкъщи и да освободи място за дете на работещи родители. Naughty

# 50
  • София
  • Мнения: 8 932
Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.
Естествено, че не сте виновни. Но според мен е справедливо в този случай да кандидатствате на равни начала с другите. Те някой ден като имат повече деца нямат да могат да ползват предимство за второто дете, защото първото не е било прието, поради ползвано такова предимство от други преди години. Т.е. дискриминиращо е. Това е моето мнение.  Peace

Е, ама тогава ще се получи друго - ако не приемат второто дете (защото кандидатства на общо основание) и майката се принуди да остане вкъщи с него, веднага някой ще гракне, че трябва и първото дете да си стои вкъщи и да освободи място за дете на работещи родители. Naughty
Tи веднъж влезеш ли, никой не може с топ да те изкара.

# 51
  • Мнения: 4 965
Доходите е изключено да са критерий - както за приема, така и за таксата. Не може да се дискриминира човек, който работи честно и почтено, декларира си високите доходи, плаща си като поп данъците и т.н., за сметка на някой, който уж е на минимална, а крие доходи...

# 52
  • София
  • Мнения: 6 268
Как може дохода да е критерии? Това беше дискутирано в предишната тема - в нашата държава укриването на доходите е най-типичното нещо. И въпреки, че се върви към излизане на истинските доходи наяве, вс еоще сме далече от тази ситуация. Не ми се струва справедливо това.

Доходите е изключено да са критерий - както за приема, така и за таксата. Не може да се дискриминира човек, който работи честно и почтено, декларира си високите доходи, плаща си като поп данъците и т.н., за сметка на някой, който уж е на минимална, а крие доходи...

Точно!

Както и плащането на определена сума от държавния бюджет за неприетите деца. Ами то тогава всички, които са нямали и намерение да пращат децата си на градина, ще се нардят на опашката.

Не считам, че е редно да отпадне предимството за двете деца - поставям се на мястото на родител с 2-3 деца и мога си представя колко е трудно.

Иначе също съм на мнение за стимулиране на работодателите з аоткриване на ДГ към учрежденията, ама и тов амисе струва като химера на този етап.

# 53
  • Мнения: 4 965
...
Както и плащането на определена сума от държавния бюджет за неприетите деца. Ами то тогава всички, които са нямали и намерение да пращат децата си на градина, ще се нардят на опашката.
...
Иначе също съм на мнение за стимулиране на работодателите з аоткриване на ДГ към учрежденията, ама и тов амисе струва като химера на този етап.

  bouquet

# 54
  • Мнения: 835
Преди 3-4 год, когато отидох да питам за синът ми какви са условията за прием в ОДЗ, г-жите много ме молиха да го записвам ВЕДНАГА, защото искали от общината да им закриват група, защото нямали деца! Той беше още с памперс, но го взеха.

А сега какво стана за 3-4год??? Едвам се класирахме за градината!И като гледам родителите - никой не познавам.......има само една-две майки от квартала, останалото идва от някъде?

Смятам, че не критерии ще помогнат /то тези критерии при добро желание почти всеки ще ги покрие - макар и фалшиво, защото никой не ги проверява Mr. Green/, а трябва да има места за всичките деца!

# 55
  • Мнения: 382
Не съществува справедлив критерий. В мига, в който детето ти не е прието в градина, а ти си честен (или поне не е доказано обратното) данъкоплатец, вече е извършена несправедливост - и гражданските ти права са нарушени. Единственото справедливо решение е на семействата на децата, неуспели да се класират, е ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ да се ИЗПЛАТИ сума, равна на изчислената сума за издръжка на едно (ако семейството има едно неприето дете в съответната възраст) дете в ДГ за годината, като, съответно, при всяко причисляване (във връзка с инфлация и т.н.Wink, което евентуално се извършва през годината, тази сума също да се актуализира. Общо взето, ако доходите ви са по - високи, такива са и данъците, нали? И се оказва, че плащате на другите деца, докато за собственото ви няма кой да се погрижи. Сериозно предлагам да се възприеме тази позиция. Освен другото, държавата няма да има изгода да държи наематели в построените ДЗ и да не строи достатъчно нови и... подозирам, че много бързо ще се намерят достатъчно места за всички.
Добре де, ето моето дете не е прието, аз се върнах на работа януари, плащам пряко сили на детегледачка с идеята че е временно - до есента, а сега какво? Дори и държавата да ми даде - 40 или 50 лева, колкото са сметнали за издръжката на едно дете в ДГ, аз какво правя с тях?... че не стигат да плащам с тях на детегледачката е ясно и проблема си остава пак същия... не мисля че това е решение... тия пари нищо няма да решат и въобще не е никаква справедливост...

# 56
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Ако ще говорим за финансови обезщетения, то предлагам държавата да обезщети семействата, които са принудени да дадат децата си в частна градина. Обезщетението може да е в размер на месечната издръжка на дете, която общината плаща за държавната градина.
Нека майките да не се заблуждават, че става въпрос за 40-50лв., това е таксата, която ние плащаме пряко на градината и е само част от сумата, която общината  им осигурява.

Така ще се използва капацитетът на вече работещи и утвърдени детски градини, вместо да се разчита на предстоящо изграждане на дървени бараки в крайни квартали и наемане на некомпетентен педагогически персонал. Предполагам, всички сте наясно, че липсата на място е само част от проблема.

Освен това ще можем да гарантираме на децата добро обслужване в добри условия, мвесто да ги даваме на отглеждане в нелицензирани детски центрове.

# 57
  • Мнения: 239
Мисля, че трябва да има пак райониране както беше преди години. Първо се запълват местата от желаещите в съответния район и след това ако са останали свободни бройки се запълват от останалите.
Това е моето мнение, разбира се не ангажирам никой с него.

Честито на всички приети  bouquet

За съжаление ние не сме от тях Sad 

# 58
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Що се отнася до предимството за братчета или сестричета да посещават едно и също детско заведение, аз съм категорично за.
Повечето майки, работят до 17часа, пътуват с градски транспорт и ако трябва да прибират децата си от две различни детски заведения, ще бъдат максимално затруднени и едва ли не наказани, че имат две малки деца.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 268
Що се отнася до предимството за братчета или сестричета да посещават едно и също детско заведение, аз съм категорично за.
Повечето майки, работят до 17часа, пътуват с градски транспорт и ако трябва да прибират децата си от две различни детски заведения, ще бъдат максимално затруднени и едва ли не наказани, че имат две малки деца.


До 17? Аз съм до 17.30 (държавната администрация), но масово си мисля, че са до 18 ч.

И как ще се доказва, че децата в частните ДГ са по принуда там?

Общи условия

Активация на акаунт