Заплащането на изследванията за яслата-какво платихте?

  • 906
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
 Здравейте.  Детето ми тръгва на ясла и както знаете се правят изследванията-микробиология,паразитология,кръв и урина за детето. Паразитологията платих 2 лв.,понеже се заплащало-ОК. Но личната ми каза,че трябвало да си платя и кръв и урина изследването за детето,че не можело по каса,тъй като тя поемала само на 6 месеца,1 г. и 3г.възраст. С всички майки,които говорих,никоя не е заплатила за кръв и урина ,дори се изумиха.Аз платих урината и днес трябваше и кръвта ,но след пореден разговор в болницата с майка,се обадих до РЗОК да питам как стоят нещата. Е,много се ядосах,като ми казаха,че личната може да пусне КиУ без да плащам.Добре де,тя защо се прави на разсеяна и ще ходя да се разправям после с нея.Не ми е за 5 -те лв.,но въпроса е принципен.Защо да се плаща за детето като касата го поема. Писна ми вече от нея и този месец задължително я сменям.Това е,исках да знаете и вие,че кръв и урина за детето за яслата се поема от касата. И да питам,имахте ли подобен проблем?

# 1
  • Мнения: 7 821
http://www.nhif.bg/downloads/Detsko.pdf това покрива касата като профилактика. От 2 години има веднъж годишно паразити и те са за градините и яслите. Колкото до кръв и урина, никъде не пише, че е длъжна да ви ги пуска през касата. Повечето лични лекари ги пускат на добра воля, като за основание пишат някаква диагноза, а не прием в ясла.

# 2
  • Мнения: 115
Аз днес точно с това се занимавах.Отидох при личната на малката и тя ми даде направление за кръв,урина,паразити.Платих си само 2 лв в лабораторията за взимането на кръвта(което ми се стори странно но явно и това трябва да се плаща).Но сега си погледнах в листа с изисквания от яслите и видях че трябва и васерман на единия родител newsm78а него вече май трябва да го плащам,защото за него личната на малката не ми даде направление а моя личен май се направи на ударен защото като го питах за това преди като щях да пускам малката на ясли и той ми каза личната на детето че трябвало да ми даде.Абе луда работа,всеки прави каквото му е удобно на него.А на нас не са ни правили изследвания на двете годинки и може би затова ми даде направление за кръв без проблем newsm78 newsm78 newsm78Знам ли вече кое покрива здравна каса и кое не newsm78

# 3
  • Мнения: 7 821
Васерман-а на родителя винаги се е плащал.

# 4
  • Мнения: 35
Васерманът си го платих,ок.От РЗОК ми отговориха,че личната може за кръв и урина да го пусне с код 1,за изследване за ясла,нещо като профилактичен се водело,но не с кода за профилактичен преглед. Иначе е вярно,че всеки си прави каквото си поиска от лекарите.Как на всички личните го пускат по каса,само мойта не може?! Аз лично съм я търсила за близо 2 години само за 1 мой проблем ,а тя дори не ми е казала,че миналата година трябва профилактичен задължително да си направя,а аз водех редовно малката на консултации.Направо ме е побъркала,не ми се разказва сега,но я сменям категорично.

# 5
  • Мнения: 115
Васерман-а на родителя винаги се е плащал.
Току що се връщам от лабораторията,ходих за изследванията на малката.Та реших да попитам мацката там как стои въпроса с васермана и тя ми каза при добро желавие на мойто дж пи мога да получа направление.Ама и цената му е 7лв без зд.каса та сигурно ще отида и направо ще си платя.Хич не ми се разправя с моя личен.И аз така от две години за нищо направление не съм искала ама знам че ще ми откаже.А и като сложа таксито со кабинета му,в лабораторията таксан 2 лв и то пак толкова ще дойде ooooh!
 2110 търси си правата,хич не се оставяй.Или пък я сменяй и тия неща ги искай от новия ви педиатър.Защо да ги плащаш като може да купиш с тия пари нещо на детето си Thinking

# 6
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
През април правих изследвания на кръв и урина на дъщеря си, защото я преместихме от яслата в градината. Преместването беше без прекъсване, но от градината искаха изследванията. Трябваше да платя само за урината. Резултата от последното изследване за паразити в яслата ни го признаха от градината и него не сме го правили отново. Мислих, че когато няма прекъсване изследванията не са необходими, но в здравната ни система има много неща, на които човек може да се учуди.
Моя близка, която е медицински лаборант ми обясни, че на лекарите всеки месец от здравната каса се отпускали не определен брой направления, а определена сума пари за тях. Всеки лекар можел да дава колкото иска направления като брой стига да не превиши сумата, която му е отпусната. Сигурно затова се получават недоразумения с това кое кой трябва да плаща.

Общи условия

Активация на акаунт