кърмене на поискване - как?

  • 1 040
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 829
мили мами, отново имам нужда от съвета ви!

бебчо (роден 3100, най-ниско достигнато тегло 2850) не наддаваше, не можеше да суче достатъчно силно, затова една седмица го дохранвахме с изцедена кърма от шише като резултатът беше добър - 400 гр. за това време.

после педито каза да го слагам само на гърда за да се научи да суче хубаво (тя иска на режим, но той не ще, та аз, с ваша помощ, реших да се боря и да го кърмя на поискване). и така още седмица, за която се установи, че е наддал само 100 гр. (вчера беше 3350). там направихме пробно кърмене и се оказа, че е изял само 50 гр.

аз се заблуждавах, че вече се е научил да суче, защото виждам промяна, но тези 50 гр. ме смутиха. пък и от вчера сякаш нещо му стана на бебо - само спи и не ще да яде, дори като е гладен, суче 5 минути и заспива... пък нощем си откарва 5 часа без да яде и никакво будене не помага... през деня понякога яде по 1 час, ту суче, ту заспива, а аз вече хич не знам дали яде достатъчно, малко ли му е и дали затова не е така сънлив?

последните дни се кърмим по 7-8 пъти в денонощие (от него зависи), мокри памперсите доста, ака по около 3-4 пъти, различно по количество...

чудя се аз ли нещо не правя като хората, че хем се кърмим, хем не наддаваме добре? понеже вече изцеждам много по-малко кърма след като той яде (около 50мл), мислех, че той изяжда останалото (преди цедях по 100-120 мл), но вече си мисля, че кърмата ми намалява... а как да го слагам на гърда през 2 часа като той спи, а когато спи не суче каквото и да го правя  newsm78

какво да правя? и какво да не правя?

знам, че опитът ви е безценен, а имам такава нужда от съвети от хора, минали по този път... бебчо още няма месец, дано не е късно да се научим и да не загубя лактацията  Praynig Praynig Praynig

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Първо се успокой - няма да си загубиш кърмата и е абсолютно постижимо да научиш бебе да суче.Първо много важен въпрос - имате ли жълтеница?Бебетата с жълтеница са сънливи и не сучат достатъчно,но това състояние е преходно.Хайде сега прочети ей тези неща:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137.0
Абсолютно наложително е да го будиш и да го стимулираш да суче - това няма да трае дълго и бързо ще се научите.Вземи го в леглото при теб,дръж го само по памперс и ти без нощница (вече е топло) - близостта на мама и контактът кожа до кожа стимулират желанието за сучене при бебето Grinning
Ще се справите Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 2 958
И Дара ми заспиваше така! Аз я погалвах по ключицата или я пощипвах по петичката! Тя сучеше по час и половина първия месец! Няма друг начин освен да се отвисява на гърдата! Много е изморително, но това ще е максимум за месец! Ние на пробното кърмене за 15 мин изсука 30гр., а иначе беше наддала 850гр за един месец! Продължавай да слагаш бебчо на гърда колкото се може по-често! За нощното кърмене не бих го будила бебето аз лично! Успех и не се отказвай скоро всичко ще си дойде на мястото и бебчето ще заякне и ще почне да суче като "змей" Grinning  bouquet

# 3
  • Мнения: 829
не се отказвай скоро всичко ще си дойде на мястото и бебчето ще заякне и ще почне да суче като "змей" Grinning  bouquet

ох, дано!!!  Praynig Praynig Praynig

иначе, борбата продължава (то се знае), но исках да знам, дали правя нещо погрешно, за да го поправя, докато е време!!!

# 4
  • Мнения: 385
Щом стигате до 7-8 пъти в денонощие не би трябвало да се притесняваш. И моя син си спеше по 6 часа нощем на вашата възраст и не съм го будила. Просто, когато е бъден си му предлагай често. Не те съветвам да се теглите по-често от веднъж на седмица, другото само стресира.Важно да не даваш друго освен кърма, защото всичко друго (дори вода и чай) измества жизненоважни количества кърма. А бебетата нямат нужда от друго освен кърма до 6м. Също и гледай да не даваш залъгалка, че бебето свиква да си я държи в устата и впоследствие може да възникне проблем с кърменето.

# 5
  • Мнения: 829
инка, благодаря за успокоението.

за броя кърмения - обезпокоих се, когато прочетох, че 8 е минимумът, най-добре 10-12 на денонощие...

# 6
  • Мнения: 3 550
Нашият юнак също беше много сънлив. Нищо не помагаше - щипене, галене, ключици, петички. Нищо! Добре, че в борбата се включи съпругът ми като зачете моите разпечатки на статии от .......... форума. Grinning И така:
1. Съблечете сънливото бебе.
2. Сложете мокра гъба на челцето му.
До втора точка не стигнахме, той се ококорваше още при събличането. Сигурна съм, че и при вас ще проработи. Може и да го галиш нагоре-надолу по гръбчето, че да не заспи на гърдата.

# 7
слушай си лич.лекар! той затова е учил! не експериментирай с детето !

# 8
  • Мнения: 7 106
слушай си лич.лекар! той затова е учил! не експериментирай с детето !

Кое точно ти се видя като експеримент? И твоят личен лекар колко време е кърмил, за да може да даде адекватен съвет?

# 9
  • Мнения: 829
ок, последен актуален въпрос:

как се справяхте с това кърмене по един час и през един час, като зърната ми вече на нищо не приличат, боли та знае ли се, въпреки че се мажа с гармастан още от преди раждането и не съм спирала, след всяко кърмене чинно мажа...

след продължителното му сукане и последващо изцеждане, защото той не успява да изпразни гърдата, зърното ми е все едно пълно с иглички, не мога да го пипна...

има ли лек за това?

иначе, само със събличане на бебо още не съм пробвала, но явно днес ще е денят! дано мине номерът и стане чудо, че в понеделник сме на консултация и леля доктор ще ни се кара иначе!

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи проблемът ти е класическия - неправилно поставяне на бебето на гърдата.Само когато се научите да захапвате правилно,тогава ще ти се оправят напълно и раничките,и болките в гърдата.Разгледай статиите в библиотеката по въпроса и колкото пъти се наложи,толкова пъти махай бебо и го слагай отново,докато захване правилно  - не само зърното,а по-голямата част от ареолата да му е в устата.
Иначе за зърната - ходи гола до кръста,мажи с Гармастан или по-добре си вземи Лансинох,защото не се отмива преди кърмене и не ги травмираш допълнително и най-вече оправете проблема със засукването - не му позволявай да суче неправилно захванал.

# 11
  • Мнения: 829
ами аз си мисля, че добре захапва - не само зърното, а и по-голямата част от ареолата... ранички като че ли още нямам, но ако продължава така, сигурно скоро ще се сдобия  Sad но са адски чувствителни... и едни червени...

може ли да е свързано с млечница? Марти имаше преди около 20 дена, мазахме му устата с дактарин, но аз нищо не правих - педито не каза нищо, а в аптеката казали, че не е нужно...  newsm78 сега както му гледам устата, няма млечница, но не съм лекар да кажа със сигурност  newsm78

# 12
  • Мнения: 3 926
Да се включа и аз, нищо, че още не съм мама, но съм фен на кърмаческия форум newsm03 Млечницата се предава и от мама на бебе и от бебе на мама. Така че сигурно си погъбясала по гърдите. Не знам защо педито не ти е казало newsm78 иди във вашата тема и пусни ЛС на Калина. Тя е превеждала статия за млечницата и ще ти пусне линка, ако не ти се търси тук в библиотеката, защото е превеждано за този форум Grinning Успех!!!

# 13
  • Мнения: 829
оф, дойде време да се похваля и аз Laughing Laughing Laughing

от вчера бебо много връщаше след хранене, и аз, паниката, реших, че нищо не му остава в стомахчето, нали не наддаваше много... днес сутринта след поредното връщане, звъннах на педито за съвет и тя ни повика в кабинета си с идеята, че може би бебо е наддал доста и му идва в повече храната...  Thinking

неописуема беше радостта ми, когато го претегли и той беше 3900!!! невероятен скок след 3350 преди 4-5 дена! много съм щастлива и уверено продължавам с кърменето на поискване!!!

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ за подкрепата и съветите! безценни сте!!!

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Обичам такива новини! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт