Повивате или обличате новороденото?

  • 3 377
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 243
Добре де, разбрахме се, че повиването стегнато до синьо е вредно, отживяло и опасно. Ама какво ви плаши варианта - бебо с памперс и камизолка нагоре и пелена надолу. Много е практично, а и бебетата го харесват. Докато провреш тия тънки краци през ританките, хиляда пъти да си увил пелената. Моите деца са летни, но ако си имам едно зимно другия път, не бих се плашила толкова от увиването.

В СтЗ болница вече не повиват, но когато го правеха (през 1995 год.) не ще да е било много стегнато. Щом моя мишок успяваше сам да се разповие. Което си е друг проблем.

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ами просто нямам думи ако е така. Голяма, софийска болница, ВИП-стаи, препоръчвани навсякъде доктори, всички медии повтарят опасността от повиване ... аз бях убедена, че не е проблем иначе щях да дигна луд скандал Twisted Evil
Това съм го чувала от много известен български ортопед, за съжелние му забравих името. Беше гост при Гала преди 2-3 месеца. Аз по същото време се бях шашнала за ставите на моята беба, че и гънките ни бяха различни. Та се заслушах доста и това, което разбрах беше, че повиването с памперс е по-вредно от повиването без такъв.

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
В СтЗ болница вече не повиват, но когато го правеха (през 1995 год.) не ще да е било много стегнато. Щом моя мишок успяваше сам да се разповие. Което си е друг проблем.
Повиват, повиват или поне допреди 5 месеца. Grinning
А дори и по-разхлабеното повиване може да доведе до проблеми при някои деца. Всъщност ортопедите препоръчват бебетата да не се слагат да спят настрани (въпреки риска от повръщане), защото така се притискат двете стави. Най-подходящата поза за съм била легнало по гръб, така детето си заемало естествената поза с разкрачени крачета и ...така.

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Да внеса едно уточнение. На запад (за изток не знам) се практикува повиване, но то в никакъв случай не е повиването, което се е практикувало (чат-пат все още се практикува) у нас. Става дума именно за увиване на бебето с меко одеалце или пелена върху дрешките, а не за стегнато повиване вместо дрешки. Даже се продават такива еднократни пеленки (на Памперс, например) за целта. Пак подчертавам, че не иде реч да се увива бебето за прави крака или подобна щуротия, а просто да е увито леко с одеалце, за да се чувства по-сигурно, като се допира от всички страни до нещо топло и меко, както е било в корема на мама.

# 34
  • Мнения: 6 243
В СтЗ болница вече не повиват, но когато го правеха (през 1995 год.) не ще да е било много стегнато. Щом моя мишок успяваше сам да се разповие. Което си е друг проблем.
Повиват, повиват или поне допреди 5 месеца. Grinning
Май правят каквото си искат в тая болница.
Както и да е. На нас - преди 13 месеца, ни донесоха едни кирливи парцали и аз се  разпоредих на таткото да донесе чисти и прани дрешки от къщи, с които обличах малката през целия престой. Имаше опити за изказвания по темата от персонала, които бяха пресечени, като им показах камизолката с дупки, която смърдеше на дезинфектант, така че повече не ни закачиха.
Сори за офф-а

# 35
  • Мнения: 6 243
Разгеле, за това приказвам толкова време.

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Както и да е. На нас - преди 13 месеца, ни донесоха едни кирливи парцали и аз се  разпоредих на таткото да донесе чисти и прани дрешки от къщи, с които обличах малката през целия престой. Имаше опити за изказвания по темата от персонала, които бяха пресечени, като им показах камизолката с дупки, която смърдеше на дезинфектант, така че повече не ни закачиха.
Сори за офф-а
А на мен ми казаха, че е забранено да си носим дрехи от къщи, щото те си 'имали'. Ама на теб може да си ти позволили заради "корабните въжета" Mr. Green Laughing

И аз сори за Офф-а Embarassed

# 37
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Моят беб го завиваха с една пелена, а отдолу беше с дрехи-наистина се успокоява. Обяснението, което дадоха и май беше така е, че бебето го е страх от ръцете му, които си мята пред лицето. Беб наистина беше с ръкавички, защото имаше маникюр, и като си размахваше ръцете, се скъсваше да реве, и затова го увиваха с голямата пелена от комплекта пелени.
Не са слагали повои и пр.

# 38
  • Мнения: 3 550
Не повивам, но си купих пелени. Тук има комплекти две памучни и две тензухени. Много са ми удобни, държа една наблизо когато нашето жабче вземе да прави фонтанчета. Или след баня го увивам първо в тензухената пелена, която бързо попива влагата, а после го завивам и с хавлията.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 952
Нали знаете как подскачат от време на време като стреснали новородените бебчета? Ако ги увиеш в одеалце или пелена през лятото това ги успокоявало. Интересното е, че това ми го каза свекърва ми, която естествено е повивала децата си преди 30 и кусур години и аз не й обърнах внимание с голямото си дете. Сега бебка беше зимна и наистина се успокояваше от такова завиване, дори и когато не беше гушната. Не става дума за стягане и повиване, а просто да увиеш бебето в нещо.
По същия начин някъде бях чела, че се успокояват, ако ги сложиш в много малко легълце или направо голяма кутия, която естествено си постлал с нещо мекичко. В каталога на Премама имаше такава кутия-легло, която се слага в леглото на родителите. Не я купих, че не ми се даваха 100 и кусур лева, но е вариант, ако спиш тежко като мен и се притесняваш, да не затиснеш бебето, а в същото време държиш да е при теб. Препоръчва се и като подходяща за първите дни след секцио, когато  някои жени стават сравнително трудно.

# 40
  • Мнения: 948
Точно за това става въпрос - бебчовците спят по-лесно като са увитички първите 3 седмици, защото не се стряскат.  Самото бебче няма да те остави да го повиваш след това (в началото ги успокоява; а като пораснат е противопоказно защото им затруднява движенията).  Също така повиването в началото намалява риска от Синдром на Внезапна Детска Смърт.

Щом си в САЩ, в болницата ще ти покажат как - върху памперс и блузка, не стегнато.  А ето и малко снимки как се прави:

http://parenting.ivillage.com/newborn/ncare/0,,lz_7jfg8805-2,00.html

Ако ще пазаруваш, пеленките се казват swaddling blankets, а във всяка книга пише за "swaddling techniques" (различните начини за повиване).

# 41
  • Мнения: 2 807
Никога не съм повивала.

# 42
  • Мнения: 4 629
Аз си обличм детето не съм си и мислила да го повивам. Това с т. нар.  swaddling blankets е увиване, завиване на бебето и е много различно от практикуването в България преди години повиване.

# 43
  • Мнения: 46 508

Възможно е и да действа при някои бебета, но на мойта ако й прибереш ръцете никога няма да заспи. Баба ми си е правила експеримент, докато ме е нямало за няколко часа  Twisted Evil след 2 часа рев, така и не успяхме да я успокоим  #Crazy

# 44
  • Мнения: 280
Точно за това става въпрос - swaddling.

С мъжа ми гледахме един филм тук как се успокоява плачещо бебе и казаха че като са повити (не вместо дрешки, а отгоре над дрешките и памперс) детето се успокоявало.

За повиване четох в една книга на БГ лекар "Книга за майката" и не знаех че в САЩ също ги увиват с пелена над памперса и блузка. От това което четох тук и в:
http://www.mh.government.bg/administrative_serve2.php
това също е вредно - т.е не трябвало да се увиват над памперсите ....

Общи условия

Активация на акаунт