хубава книга/курс за шев и кройка?

  • 45 467
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Искам да се науча да шия, а не знам откъде да започна. Да ми препоръчате хубав учебник или някакъв курс, нещо за абсолютно начинаещи? Бих се записала дори някъде, но не виждам в Интернет обяви някой да предлага.

# 1
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Зависи дали имаш някакъв опит в правене на разни неща.
Навремето аз се научих да шия и кроя разглеждайки добра конфекция и списания /на езици дето не разбирам Simple Smile/. Та и така може, но зависи от това  как предпочиташ да учиш.
Има някои наистина добри книги по въпроса мисля, но сега не се сещам, щ епогледна дало пазя някъде заглавието на една, която ми беше попаднала.
А може и курс, но избирай внимателно и зависи от къде си.

# 2
  • Мнения: 65
Ами имам опит в рисуване основно, но то май няма много общо. От София съм, но курсове изобщо не виждам много да се предлагат. Ще чакам отговора за книгата, за което ти благодаря много!  Hug

# 3
опитай в някое бюро по труда, има сякви курсове

# 4
  • Мнения: 1 143
http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=1026&cat=129

Преди врем бях записала такъв курс, но много се изнервих и след второто ходене приключих  Mr. Green  И после започнах самообразоването - дебнех и разпитвах всеки, който можеше нещо да ми покаже. Ходех и по ателиетата, където шият по поръчка и ги молех да ми ушият джобовете на сакото, например, и междувременно исках да ми обясняват как се прави. За моя радост явно съм попадала все на добри учители  Crazy
 

# 5
  • Мнения: 65
Благодаря за книгата, ще я потърся. А защо все пак се изнерви на курса?

# 6
  • Мнения: 1 143
Искаше ми се по-бързо да вървят нещата. Когато попитам нещо, все пак очаквам отговор по-различен от - не му е времето, не е по план, това няма да го учим.... Може би просто не бях случила на подходящия човек или курс.

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Тази книга имаш предвид и аз.
Намирам я за много добра, но само съм я преглеждала преди години и не й помних заглавието, та сега не успях д я намеря, но това е книгата Simple Smile
Мисля че тя ще ти е достатъчна и е повече от добро начало.
скоро да се похвалиш с материал! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 65
shoshkata, ясно за какво говориш. И аз ще се изнервя тогава Simple Smile

арт мама, решила съм първо да почна  всичко, което го парвя да го правя в умален вариант. Така при евентуални грешки поне няма да се хаби толкова материал. Дано само не се окаже по-трудно да шиеш в мини версия, че сигурно е по-пипнеж донякъде  newsm78
Но каквото и да се получи - бебето ми ще-не ще ще трябва да износва моите творения, то нали не може да си каже, горкото, хахаха  Grinning
 

# 9
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
шиенето на дребни неща е висш пилотаж принципно.
но летните платове поне са по-леки и евтини.
аз бих почнала с пола или блуза за себе си - много ще научиш и ще си ги носиш .

# 10
  • Мнения: 65
има един модел рокли, в индийските магазини ги продават - с връзка, която е едновременно презрамки, после минава през деколтето и се връзва отпред. Обясних го сложно, но иначе изглежда просто. Та мисля да започна с това. Simple Smile Пожелайте ми успех и дано не се откажа след първия път  Confused

# 11
  • Мнения: 1 143
Аааааа, без тия, никакво отказване. Naughty Но мисля , че станаха вече доста теми с подобна тематика. Добре би било да пишеш при храбрите шивачки  Wink  Ако си от София, до стадион Локомотив има огромен склад за платове и на мнооооооого добри цени. Има и други места, откъдето можеш да си купиш евтини платове, за да не те е страх толкова. По- добре си прави дрехите по твои мерки. А като искаш да се научиш да правиш различни детайли джоб, цип, филетки и т.н., тогава  можеш да ги правиш на отделно малко парче плат, докато свикнеш.

# 12
шиенето на джобове е лесно, първо си го скрояваш, после по кройката си го пречупваш с ютията (ест. оставя се 1см резерва) а на самата дреха отбелязваш мястото на джоба с конец и игла (примерно 15 см дълъг от двете страни на джоба). Дано обяснението ми да е достатъно ясно! Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 143
шиенето на джобове е лесно

Освен ако не е с филетки  Wink

# 14
 Laughing, че ко им е на филетките  newsm78

# 15
  • Мнения: 274
http://www.osinka.ru/Sewing/Modelling/
И аз съм любител - шивач, а този сайт ми е мнооооого от полза. Wink

# 16
  • Мнения: 1 143
Laughing, че ко им е на филетките  newsm78
Ми ко - нищо  Laughing  Но ако сега започваш от А и Б,  май ще се поизпотиш малко  Wink

# 17
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
не плашете с филетките, ей! Wink
то това са от най-лесните джобове. а и най-добре обяснените и бързите Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 143
не плашете с филетките, ей! Wink
то това са от най-лесните джобове. а и най-добре обяснените и бързите Simple Smile

Извинете  Joy

# 19
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Таз тема на майтап я обърнахме Wink
Сега, джоб с филетка, е този който се щие кати илик на палто нали?

Това значи малко чертане, подгъване и шев. Няма външни тегели, които не са лесни за начинаещ. Ако има капаче има една стъпка повече, но пак няма външен тегел обикновено.

Един външен "прост" джоб, ако се направи добре, иска първо подплатяване и почистване, чак после шиене и не е по-лесен. Има и външни тегели през доста плат. За комбатските и колониални стилове да не говорим - там си има няколко части джоба.

Та не плашете с филетки, съвсем сериозно Simple Smile

# 20
По принцип, за да стане хубав един джоб с филетки , е хубаво да има и лицев тегел, иначе ако джоба е на сако или палто, няма нужда да се зачиства на оверлог, ако това имаш предвид

# 21
  • Мнения: 1 143
Аз като си спомня моите първи филетки  ooooh!  Една приятелка искаше да й ушия палто, с филетки!  С кой акъл да я питам  Thinking  Тогава бях съвсем, ама съвсем начинаеща. Тогава не разрешавах около мен никой да говори, дори да дишат не им давах    Mr. Green   Взех, че срязах плата при джоба, и то доста, изпотих се цялата. А тя много си харесваше този плат. Хубавото беше, че плата имаше релефна структура, а и мацката не се впечатли особено.  Заших срязаното и дори не си личеше гафа. Палтото го скъса от носене, аз отдааавна бях забравила за неговото съществуване, а тя още се фръцкаше из немско с него  Laughing

# 22
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Shoshkata, какви спомени...
И моите първи филетки бяха на кашмирено палто. Wink
А това беше 10тото нещо, което шиех. Явно зависи от това колко на сериозно ги приемаш. Виж комбатски джобове неща да шия и това е! Simple Smile

Herera, на дебел плат аз не харесвам тоз лицев шев, а на тънък обикновено може и без него /или пък го правя точно върху шева от сглобяването/. Сигурно бъркам, но иначе не ми харесва. А ако го правиш шиеш през много катове плат и признавам това е най-трудното на филетката.
Иначе оверлога е излишен да, но подплатяването и подрязване на резерви и извивки за мен са задължителни и пипкави операции.

# 23
арт мама, права си, зависи от плата, за пипкавите операции също си права Laughing , абе кво си говорим , едно нещо трябва да изглежда добре и отвътре Peace

# 24
комбатските също са лесни не знам що не те кефят... Thinking

# 25
  • Мнения: 65
ей, не плашете горката начинаеща жена!  Освен това всеки път като чуя за тия филетки ми се прияждат пилешки филенца със сметана  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 65
добре, позаситих глада /никакви филенца за мен, наложи се да се примиря с единдомат със сирене Sad/ така че сега да ви благодаря за съветите - shoshkata, а знаеш ли дали работи събота и неделя този склад заплатове до Локомотив? Ще го намеря с питане на място, нали?

# 27
  • Мнения: 1 143
добре, позаситих глада /никакви филенца за мен, наложи се да се примиря с единдомат със сирене Sad/ така че сега да ви благодаря за съветите - shoshkata, а знаеш ли дали работи събота и неделя този склад заплатове до Локомотив? Ще го намеря с питане на място, нали?
Не работи. Такъв склад има на "Кирил и Методи" и Цариградско шосе. Последните 2 са на едни и същи собственици

# 28
  • Мнения: 2 068
http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=1028&pt=0&cat=
тази книга дали е добра  newsm78
аз имам една много стара и по нея съм се учила но моделите там са много стари което  ме затруднява  Confused

# 29
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Принципите на са ли същите? Имам предвид, че можеш да си правиш кройката сама като схванеш метода. А книгата е изчерпана, та и да е добра...

# 30
  • Мнения: 2 068
има разлики
книгата е от 1981г и дрехите тогава са били доста по-затворени
но панталона и правата пола са си същите  Wink

последното което уших без кройка беше една сатенена рокля
и ми беше доста трудно  Confused

# 31
  • Мнения: 93
"Да се научим да кроим и шием"-Стоянка Павлова.Мнооооого стара книга от комунизма,но добра.Авторката и(Лека и пръст!)ми беше комшийка и невероятна жена.Много шивачки са се учили от нея.Търси книгата в антикварните магазини или познати.Навремето  много хора я имаха!

# 32
  • Мнения: 2 068
"Да се научим да кроим и шием"-Стоянка Павлова.Мнооооого стара книга от комунизма,но добра.Авторката и(Лека и пръст!)ми беше комшийка и невероятна жена.Много шивачки са се учили от нея.Търси книгата в антикварните магазини или познати.Навремето  много хора я имаха!
да точно тази имам  Laughing
и наистина добра книга

# 33
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
  Ако си от София, до стадион Локомотив има огромен склад за платове и на мнооооооого добри цени. Има и други места, откъдето можеш да си купиш евтини платове, за да не те е страх толкова. По- добре си прави дрехите по твои мерки.

Къде по-точно се намира този склад и какви платове продават там?
По темата - моето средно образование е от техникум по облекло. В каква последователност трябва да върви обучението ? Ние в 1 курс започнахме с права пола - конструиране, технология и т.н. После правихме моделиране - върху основата на полата се моделира и се получават други разновидности поли. След това взехме блуза, пак моделиране на разни видове блузи + ризи; после рокля - права и изчистена, следва пак моделиране и технология, но вече е по-лесно - използват се знанията за пола и блуза едновременно. Следват - панталони, пак по същата схема, а след това и якета. Висшия пилотаж са саката и палтата. Тях ги учихме на края. Междувременно се учат и конструиране на бельо, пижами, шапки, аксесоари, а също и детски и бебешки дрехи. Това е последователността, в която трябва да протича обучението. На края след изпит ни дадоха дипломи за конструктори-моделиери Simple Smile
Бих препоръчала на авторката да си намери специализирана книжарница, в която продават учебници за техникумите по облекло и да си купи такива по конструиране и моделиране и по технология. За мен това е най-добрата система на обучение, има последователност и постепенно преминаване от просто в сложно. Съвременен много добър учебник по конструиране има в библиотеката на НБУ, в отдела за мода. Там има и свободен достъп, плаща се входна такса и се купува карта за ксерокса. Вътре има ксерокс и учебника или книгата може да се снима. В раздела за мода имат и много други ценни книги, учебници и помагала, които също може да се снимат. Ако се затрудниш, питаш момичетата там и те ще те ориентират. Лошото е, че не можеш да изнасяш, но пък може да снимаш.
И се започва от начало (от полите), следвайки много точно инструкциите. Не е толкова сложно, колкото изглежда, но трябва търпение и прецизност. Чак когато се понаучи това онова и малко се посвикне, може да се мине на работа с готови кройки от Бурда например. Междувременно се четат и книжки или учебник по технология на облеклото, там си пише всичко за това как да се крои и шие правилно. Курсове за начинаещи не съм виждала от много време. Има курсове за специалисти (по Мюлер), но сложността им е висока и струват доста скъпо.
За филетките - лесни са, но искат прецизност. Описано е как се правят в учебника по технология, има ги и в книжката на Бурда.
Успех и да пишеш после как си се справила  Simple Smile Няма страшно Peace

Последна редакция: пн, 07 юли 2008, 23:07 от Unknown_lady

# 34
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Брилянтно!
Подкрепям напълно Wink с възхищение

# 35
# 36
  • Мнения: 1 143
Къде по-точно се намира този склад и какви платове продават там?

Ако отиваш към складовете на Илиенци, стадион Локомотив е преди тях (това е за ориентир за посоката).  Склада за платове се намира точно преди стадиона от лявата страна. Ориентираш се по една доста голяма и висока сграда, която се вижда от далече. Ще видиш голям надпис ПЛАТОВЕ. Завиваш наляво покрай сградата в една символична уличка, не е асфалтирана, прилича на черен път. След сградата е светофара. На входа има също надпис ПЛАТОВЕ на 2 етаж. Не е това!  Продължаваш по уличката и в дясно ще видиш склада - метална конструкция с объл покрив. Има памук, лен, коприна, трико, вълна....  Не очаквай супер качество. Но пък цените си ги бива.  В една стаичка в началото има мостри, но не на всичко. Разгледай първо тях и после започва ровенето в склада. 


# 37
  • Мнения: 4 428

А това няма ли си втора част  Rolling Eyes

Аз имам една браттовчетка, която завърши шивашкия техникум. Дали ще ми свъшат работа нейните учебници  Rolling Eyes Тя завърши преди 3-4 години.

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Къде по-точно се намира този склад и какви платове продават там?

Ако отиваш към складовете на Илиенци, стадион Локомотив е преди тях (това е за ориентир за посоката).  Склада за платове се намира точно преди стадиона от лявата страна. Ориентираш се по една доста голяма и висока сграда, която се вижда от далече. Ще видиш голям надпис ПЛАТОВЕ. Завиваш наляво покрай сградата в една символична уличка, не е асфалтирана, прилича на черен път. След сградата е светофара. На входа има също надпис ПЛАТОВЕ на 2 етаж. Не е това!  Продължаваш по уличката и в дясно ще видиш склада - метална конструкция с объл покрив. Има памук, лен, коприна, трико, вълна....  Не очаквай супер качество. Но пък цените си ги бива.  В една стаичка в началото има мостри, но не на всичко. Разгледай първо тях и после започва ровенето в склада. 

Благодаря   bouquet ще го търся.

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687

Вероятно има, но точно този не мога да го открия Simple Smile
Ето тук има полезни професионални книжки, вкл.  технология и конструиране
http://www.smartbooks-bg.com/index.php?show=browse&catid=6&lan=en
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=121838&a … a5cd2734f95d16781

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 01:38 от Unknown_lady

# 40
  • Мнения: 1 143
.... Междувременно се учат и конструиране на бельо, пижами......

Лейди, би ли ми казала по каква система учихте бельото? По учебник или лекции? Ще съм ти много благодарна, ако ми изпратиш повече инфо за бельо, може на лични  Hug

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Това беше много отдавна и се учеше изцяло по лекции. Дори и да е имало система по някого, не се съобщаваше каква е. Учителят чертае на дъската и обяснява и ние правим същото след него  Simple Smile Ползва учебниците по конструиране на дамско и мъжко облекло, който имахме всички + една стара книжка - "Как да се научим да кроим и шием". После дава домашно и само мерки, а ние в къщи конструираме и после изпитват  Simple Smile Към бельото сме учили  най-вече нощници, пижами, шорти, корсажи, потници, бодита, бюстиета, дамски комбинезони  Mr. Green (тогава това беше актуално, става въпрос още за по бай тошово време Mr. Green). Към бельото учихме и мъжки ризи. Аз до тогава не знаех, че ризите се водят бельо (то и никой друг не знаеше, та се канеха да пишат двойки на всички за това Mr. Green). Това си спомням.  Имаше и учебници с такъв раздел. От тези, които съм ги дала на линка, може да се вземе тази информация, те хем са и осъвременени. Аз дори смятам да си купувам някакви нови учебници, да видя какви са новите неща. Обаче то всичко е едно и също, т.е., крои се по един и същи начин, по основната кройка и после се моделира. Ех, спомних си старите времена Simple Smile
Аз от много време ползвам готови кройки, че нещо съм се омързеливила да конструирам  Mr. Green въпреки, че правих пола и панталон по Злачевска и станаха супер.
Също така, препоръчвам и готовите кройки на ДИАНА МОДЕН - това е италианско списание, но от 2г. ми казват, че няма внос. Аз имам няколко бройки, много са добри кройките. Който може да си поръча някой да го донесе от Италия, наистина няма да съжалява. Аз също бих си поръчала, стига да намеря на кого.
shoshkata, кажи от какво точно бельо се интересуваш, да поровя из архивите и каквото открия, ще го сканирам и ще го дам Hug

# 42
  • Мнения: 65
Момичета, благодаря ви за отговорите, страхотни сте! Съжалявам, че така се изгубих, но нещо разни грижи с децата, не остава време  Sad Кой знае кога ще имам  време за чудните неща, които ми е намислила главата...  То както е тръгнало докато се науча да шия, сигурно чак на 60 ще мога да се издокарам с роклята, която съм си намислила. Ама пък ще съм супер фешън баба, хахахаха!

# 43
  • Мнения: 677
"Да се научим да кроим и шием"-Стоянка Павлова.Мнооооого стара книга от комунизма,но добра.Авторката и(Лека и пръст!)ми беше комшийка и невероятна жена.Много шивачки са се учили от нея.Търси книгата в антикварните магазини или познати.Навремето  много хора я имаха!

Да се научим да кроим и шием

http://www.azola.bg/product.php?p=6453 - ето я книгата, има я поне в няколко сайта в момента.
Според мен книгата не е подходяща за начинаещи, поради специфичната терминология, която изобилства в текста.
Малко ми прилича на учебник от соц. време (да ме прощават почитателите на авторката).
Мога да препоръчам книги на английски, ако някой се интересува, които са прекрасни за начинаещи, че и дори незнаещи езика. Laughing


# 44
  • Мнения: 65
Да, да! Препоръчай моля!

# 45
  • Мнения: 677
Да, да! Препоръчай моля!

За абсолютно начинаещи в шиенето, че и в езика The Complete Photo Guide to Sewing (Singer) http://www.amazon.com/gp/product/1589232267
със много снимки и обяснено на достъпен език.
-------------
New Complete Guide to Sewing (Readers Digest - това е също много добра книга за начинаещи , но с по-малко снимки, а повече скици. Дори и със слаб английски от нея може да се научи много! - http://www.amazon.com/Complete-Guide-Sewing-Readers-Digest/dp/07 … 01/ref=pd_sim_b_6
-----------

The Complete Book of Sewing New Edition - още една добра книга за начинаещи http://www.amazon.com/Complete-Book-Sewing-New/dp/0789496585/ref=pd_sim_b_3
Всичките изредени до тук, са с почти еднакво съдържание, но пък във всяка една от тях има техники неописани в другите.
Не е нужно да се вземат и трите - една е достатъчна!

-------
http://www.amazon.com/Vogue-Sewing-Editors-Butterick/dp/15738901 … 324568&sr=1-3 - тази е подобна на първите, но пък съдържа много повече информация, изисква добро владеене на езика, както и следващите две.
--------------
Patternmaking for Fashion Design и Draping for Apparel Design  - тези са за напреднали ( отново на амазон може да се намерят)

-------

Имам няколко нови, които изглеждат обещаващи, но нямам време за тях.
Както са отбелязали вече, с гледане и показване се учи най-бързо, а и неща, които ги няма в нито една книга!


# 46
[sizмного моля всички,които могат да ми помогнат с учебник или помагало за конструкция на бельо да пишат newsm78e=10pt] Stop[/size]

Общи условия

Активация на акаунт