Злото има много имена и по цялата Земя

  • 2 637
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че злото ни е програмирано. Както са ни програмирани всички чувства и емоции, които изпитваме.

# 16
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Религията няма нищо общо с градежа на духовното самоусъвършенстване......,това за мен е голяма заблуда...
Независимо човек от каква религия е.....сам си е ковач(както казваш)на своето аз.

# 17
  • Мнения: 1 212
Не разбирам и не споря ...
Приемам, че хората се раждат добри .
Всичко останало е среда и възпитание .
Ген за лошотия незнам да има  Peace

# 18
  • Мнения: 111
Религията няма нищо общо с градежа на духовното самоусъвършенстване......,това за мен е голяма заблуда...
Независимо човек от каква религия е.....сам си е ковач(както казваш)на своето аз.

Подкрепям те напълно. Ако човек има склонност към насилие с хиляди наказания и 300 дяволи да го заплашваш, няма да има полза. Вярвам, че всеки човек се ражда с тъмни страни, след това в семейната среда се оформят моралните принципи. Ако семейството не предаде на детето модела добро- зло, то може да не прави разлика и да стане един импулсивен, егцентричен, а понякога и направо опасен човек.
Изобщо смятам, че нещата са твърде комплексни, за да се напишат в две изречения. Най- важното според мен, е човек да има самосъзнание, да е открил тъмните си страни, да ги е осъзнал и да ги е надраснал. Според мен борбата със собствените слабости е вредна за психиката , ако отричаш част от себе си, тази част рано или късно ще се разбунтува и ще излезе на повърхността, било чрез агресия, било чрез психически отклонения.
Най- лошо е обаче несъзнаването на собствените слабости, такъв човек би пречупил всякакви морални, обществени и религиозни норми през своя поглед и би могъл да върши големи поразии, като същевременно би се мислил за голям светец.
Не вярвам в дяволи, според мен злото са несъзнаваните човешки слабости. Ако всички хора се вглеждахме, по- често в себе си, ако анализирахме постъпките си, ако търсехме вътрешните подбуди за действията си, ако опитвахме да осъвършенстваме себе си, светът щеше да буде друг и психилозите щяха да останат без работа.

# 19
  • Мнения: 958
Имаше един такъв филм навремето. Не помня как се каваше, за детето на дявола. Нормално семейство, майка и дете, търсеха си татко. Детето беше с вид на англече, а от съвсем малко си личаха дяволските му черти. Много гаден филм  Sick
Аз съм оптимист, вярвам в хората, и в доброто което е в тях.
Надявам се да не срещам никога хора, които носят злото в себе си. Говоря за наистина зли хора (като да кажем онази жена дето отровила детето на приятелката си), а не за клюкари или лицемери.
Като гледам новините потръпвам от това, колко зло има по света и у нас!
От друга страна, в природата, няма нищо напразно, щом е създадено злото, значи има нужда и от него.
Нали господ е всесилен, ако според него дяволът беше ненужен, все щеше да намери начин да го унищожи  newsm78
Аз съм атеист, не разбирам.

# 20
  • Мнения: 4 965
Ето нещо за "падането" на Сатанаил и за ангелите:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%8F%D0%B2%D0%BE%D0%BB
http://www.vaticanradio.org/bul/Articolo.asp?c=157634
http://www.taiji-bg.com/articles/christianity/ch1.htm


А аз лично не вярвам, че някакви външни сили правят хората добри или лоши - всеки човек се ражда невинен, но и с характера си - в него има и добро, и зло, и любов, и омраза, а след това средата, възпитанието, родителите, начинът на живот и всички външни фактори в живота му го правят добър или лош...
А религията в случая играе роля само доколкото човек вярва в определени морални норми - всяка религия в основата си лежи на едни и същи морални норми...

# 21
  • Мнения: 2 448
Нали не се надявате в темата да достигнете до просветление за произхода на злото.  newsm78

Всеки е свободен да вярва в каквото реши, а каква е абсолютната истина по въпроса едва ли ще узнаем, е поне не сега и не в темата.  Mr. Green

Едно е само сигурното, че зло има. Как , от къде, от кога и до кога?- всеки може да каже своето виждане, но не и да го докаже напълно......

# 22
  • Мнения: 3 675
Като гледам човек е много далеч от самоусъвършенстването.Това е непосилна задача.Наистина, ако човек се опитва да се промени към добро и да се отърве от лошите си навици, това го приближава все повече до съвършенството. Тук не обсъждаме произхода на злото, защото е ясен, а просто ме интересуваше какво мислите за него, по какъв начин е заложено човека и дали вярвате в него, така както го представя религията, т.е. дали дявола го олицетворява или то си изконна човешка черта, в проявата на която няма външни намеси.

# 23
  • Мнения: 3 675
Аз книгата на Енох съм я чела.Доста интересно четиво, но ми звучи малко като приказка или художествена измислица.Енох е старозаветен пророк, но като гледам май е страдал от шизофрения.А какво ще кажете за апостол Павел, който се възнесъл до 3 небе?Дали всичко това е възможно на практика /имам предвид, това което пише в книгата на Енох или всичко е просто мит, но нали знаете във всеки мит, има поне зрънце истина/

# 24
  • Мнения: 2 448
gitadam, лично аз ако смятам една книга за мит, не си изграждам основно мнение по важни въпроси , базирайки се на нея.
Ако приема например Библията за сборник от митове и легенди и избирателно да решавам, кое от нея е истина и кое не, ще си изградя мнение за доброто и злото от там, точно толкова , колкото и от приказката за пепеляшка.

# 25
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Религията изобщо не искам да я намесвам....,всяка една от тях си има своя теза за злото .....,доброто.....и т.н......
Истината е,че ако някой е открил от къде се поражда злото или това е просто животински инстинкт,  който ни е генетично заложен и е трудно да се преборим,света щеше да бъде различен.... пък може да има просветени знае ли човек...?

# 26
  • Мнения: 2 448

Истината е,че ако някой е открил от къде се поражда злото или това е просто животински инстинкт,  който ни е генетично заложен и е трудно да се преборим,света щеше да бъде различен.... пък може да има просветени знае ли човек...?

Продължавай да вярваш.....  Grinning

Злото идва от там, откъдето и доброто. Няма как , вървят ръка за ръка. А и това деление, кое е добро и зло е толкова условно. Доброто за мен може да е лошо за друг.....

# 27
  • Мнения: 3 675
Да, определено критериите за добро и зло у всеки човек са различни.Така смятам и аз.

# 28
  • Мнения: 4 513
Определено злото идва като "баланс" на доброто. Не знам какво щеше да се случи, ако всичко беше добро. В детските библии го има - нарисувани красиви картини с усмихнати хора. Само дето не е възможно да се случи. Мисля, че злото съществува, за да провокира хората да му противодействат, да вършат добрини. Понякога злото е у хората, друг път просто се случва... Понякога и добрите хора вършат недотам добри неща, сякаш за да си напомнят, че са на този свят с мисията да бъдат добри. Затова и за всяка грешка има прошка - стига да я поискаш. Важното е да възпитаваме децата си да бъдат добри хора. Не е трудно.

# 29
  • Мнения: 4 965
Аз книгата на Енох съм я чела.Доста интересно четиво, но ми звучи малко като приказка или художествена измислица.Енох е старозаветен пророк, но като гледам май е страдал от шизофрения.А какво ще кажете за апостол Павел, който се възнесъл до 3 небе?Дали всичко това е възможно на практика /имам предвид, това което пише в книгата на Енох или всичко е просто мит, но нали знаете във всеки мит, има поне зрънце истина/

Добре, де. Аз пак не схващам идеята на темата - да обсъждаме доброто и злото, като част от човешката природа или да тълкуваме доброто и злото през призмата на вяра, религия и Светото писание. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт