Климат и здраве в различните страни

  • 10 176
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 761
Искам да ви попитам отрази ли се различния климат на здравословното ви състояние?Ако може да уточните какви са разликите с мястото,където сте в момента и това, от което сте дошли от Бг.
Как се аклиматизирахте?Налага ли се да се аклиматизирате,когато се връщате в Бг?

Аз съм вече 3 години в Холандия.Повечето хора се оплакват от мрачното небе,дъжда и вятъра.На мен точно те не ми пречат-аз обичам по-студено и се чувствам добре.Но откакто сме тук,въпреки уверенията на мъжа ми,че в Холандия времето е лошо в по-голямата част от времето и няма как да не ми хареса,стане ли по-топло от 20 С все едно са ме хванали за гушата,едва си поемам въздух.Жегата ме мори ужасно и щом се стопли ходя като ударен самолет.
Докато бях в Бг виждах личния си лекар веднъж годишно за контрол и ваксина,евентуално.Ходех на фитнес и сауна два пъти седмично,не боледувах и имах много енергия.
Тук ходя да плувам веднъж седмично,ходя на фитнес ,сауна и парна кабина пак веднъж седмично и веднъж ходя с хлапето на гимнастика (което е той да бягя, а аз да го гоня).Не ми липсва движение,но забелязавам,че дори дрехите,които съм си донесла от Бг не са подходящи за този климат.Всички са от естествена материя,но все едно са от броня,когато ги облека.Прозорците ми са винаги отворени, а все имам чувството,че свежия въздух в стаята не е достатъчно.
Иначе-обожавам навън да трещи и гърми, а аз да пия шери и да слушам Бари Уайт Heart Eyes

Как е при вас?Как се справяте с климата?

П.С.Детските ми спомени са от една красива,руска,бяла зима с много сняг,без прах,с много чист въздух,пелмени и чай ( за големите имаше "Бел*й аист" в чая).Дали всеки се ражда с някакъв тип поносимост към определен климат или това се възпитава?

# 1
  • Мнения: 7 914
аз да изкажа едно  малко по различно мнение  от това на kartinka относно холандския климат.
 за мен важи: колкото е по топло, толкова по добре Blush
аклиматизирането ми мина ужасно -  постоянно треперех от студ и бях с болно гърло , в резултат на което вадих сливици на 30 години Mr. Green
след бременността ми нещата се оправиха( дали от повечкото килограми newsm78 Embarassed ) -  спря да ми е студено, не боледувам Party Party
дрехите от БГ се оказаха крайно ненужни... и непрактични, да не говорим за чорапогащниците Mr. Green Майка ми първата зима , в която се прибрах беше в шок Mr. Green, как може да не си слагам нещо топличко под панталона и потниче с поло под дебелата блузка Mr. Green... да не говорим за някакво си късо якенце... къде са дебелите дълги якета или направо кожусите (в НЛ няма да видиш някой навлечен с животински дрешки Peace, или ако видиш то със сигурност това е турист или някой новодошъл Mr. Green )

# 2
  • Мнения: 1 761
Аз знам,че повечето хора обичат топло.Моят мъж и свекърва ми са много зиморничави и когато времето е лошо не само,че не се чувстват добре и им е студено, но дори се и ядосват,(въпреки,че няма как да променят времето).Сутрин като се събудя се будя вир вода,ако след като съм се отвила мъжа ми пак ме е завил.Спя по гащи и потниче,мъжа ми с дебела пижама и завит с китеник ( подарък от майка ми,за което много я обича) и олекотена дебела завивка.Понякога му казвам направо да си облече якето,ако ще се увива като пашкул.
Вероятно съм изключение,понеже и парното пускам,само,когато някой друг дойде у дома.На мен просто не ми е студено,но ако знам,че някой ще идва пускам парното за гостите да не им е студено. ( и се събличам по презрамки,иначе ще се сваря).А това със студа при мен става все по-силно и затова пуснах темата.Идеята не е да споря кое е по-добре,защото явно при всеки организъм е различно.
Интересно ми е как други хора,сменили географските ширини се справят с различния климат.

# 3
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Мога да пиша за място на което сме живяли 6 месеца (вече съм си в БГ).
Става дума за Ямайка. Преди да отида там си представях, че е Рая на земята, ама че заблудена съм била  Embarassed
Представях си океана и палмите които ще виждам от верандата си  Blush
не бях подготвена за 30 градусовата жега още в 8ч сутринта, за невъзможността да излезем на разходка. Чудех се защо всички ходят със сака и жилетки в тази жега - но навсякъде беше с климатици настроени на много студено. Излизахме от вкъщи (от климатика), влизахме в колата с климатик и отивахем на място с още по-студен климатик. Беше ми постоянно студено, а в същото време намразих лятото  Crazy
Другото място където съм живяла отново 6 месеца, изненадващо за мен беше Ташкент - Узбекистан. Климата поне на мен ми допадна чудесно - кратка мека и снежна зима - от Декември до Март, топла пролет и много дълго и приятно лято. Целият град е като парк с много фонтани, което дава сянка и хладина.... много бих искала да се върна отново там.

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз не обичам зимите в Бг, но и много трудно свикнах с летните жеги в Гърция. Предпочитам обаче тукашния климат или поне 10месеца от него Wink. Истината е, обаче че юли и август е  Crazy, жега, влага, мор. Тук видях през лятото котка да се кисне в морето hahaha, мисля, че това обяснява всичко Wink. Най-трудно ми е това, че амплитудите денем и нощем са нищожни, вероятно е така заради влагата, а ние сме в северна Гърция, надолу по Атина не ги мисля.
Да живеят климатиците Hug!

# 5
  • Мнения: 3 371
ами за холандия - като за холандия  Laughing.
пиша чисто субективно/но нали ти затова и питаш в крайна сметка  Wink/.
изключително негостоприемна климатично страна, освен ако не сте фенове на почти перманентно лошо време и Т над 20 градуса ви докарват топлинен удар.
аз съм с хашимото, когато бях хипертироидна се ядваше/горе-долу, де/, но сега е ужас безкрай.  непоносимо ми е почти понякога. или е все е мрак, мрак, мрак, сиво, сиво, сиво или вали. небето е ниско и много потискащо. много кратко лято, дълга , отегчително дълга зимопролет/това си е моя дума  Wink/.това е.
ако случайно пекне слънце, то е много кратко и задължително е последвано от поне седмица отново сивота и мрак.
пак казвам, това е чист субективизъм.
тъй като ще се местим на юг, с мъжа ми днес гледахме статистиките за брой часове слънце - годишно. за холандия /ако искате ще дам линка/, мисля беше 1800 часа слънцегреене годишно/за Бг - 2150 часа/.
няма да споделям как спя, с всички екстри като ел. одеала, много дебели пижами и 3 завивки и пак ми е студено!
пс. искам да добавя, че съм живяла дълго и на тропик и никога не съм имала проблем.

пс. ако е удобно , бих искала да използвам темата ти - с мъжа ми спорим по отношение проблема климат - психическо състояние на човека. аз твърдя, че тежкият и мрачен северен климат допринася за високия процент психологически проблеми у хората тук. ако някой ми посочи данни, опровергаващи или потвърждаващи това, ще съм много благодарна.



Цитат
П.С.Детските ми спомени са от една красива,руска,бяла зима с много сняг,без прах,с много чист въздух,пелмени и чай ( за големите имаше "Бел*й аист" в чая).Дали всеки се ражда с някакъв тип поносимост към определен климат или това се възпитава?

забравих да отговоря  Peace. относно поносимостта съм климата - мисля, че е комплот от психохарактеристика на даденото лице, по рождение заложено и частично възпитание/и среда/.
знам какво е руска зима/голямата ми любов беше руснакPeace Stop Hug

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 19:46 от Палмира

# 6
  • Мнения: 1 761
Палмира,
права си за климата и психичното състояние.Имах бивше гадже-норвежец,който по професия е психотерапевт.Клиниката, в която работеше беше специализирана точно за някакъв вид депресия,която хората,които живеят дълги години на Север получават от недостатъчно излагане на слънце.Организмът не успява да си набави нужното количество витамин Д и още някакви вещества и доста хора с този вид депресия често правят опити за самоубийства.Спомням си,че такъв тип клиники има доста в  Скандинавските страни ,понеже там (Скандинавия),в Аляска и в Северна Русия белите нощи нарушават естественото възстановяване на организма чрез съня.За съжаление не си спомням много за това.

Аз съм чувала само за хора,чието настроение много се влияе от това какво е времето (синоп.....).Не съм живяла чак толкова дълго на Север и не знам дали наистина е толкова зле.Моят престой в Сибир е бил по време на снежна буря,когато самолета едва не беше отнесен.Но тъй като пилота ми е беше братовчед не съм била чак толкова изплашена.Като кацнахме ни посрещнаха с чай и бухти с малиново сладко,впечатленията ми не са подтискащи или неприятни.Но все пак съм била за кратко.

Аз много бих искала да разбера дали това усещане за комфорт зависи само от климата или е нещо,което човек би могъл да се научи да контролира.Щом двама души,които живеят в една и съща страна имат съвсем различно усещане за сигурност и удобство,дали това е вродено или се придобива?

Ще се радвам да се включат повече хора с опит или с информация.

# 7
  • Мнения: 1 550
Май се заформя силно 'холандско присъствие' в темата Grinning

Аз съм от тези хора, на които времето не им влияе на настроението или здравето.

Колкото до това какво влияние има времето върху хората, ненапразно се говори SAD (Seasonal Affective Disorder или winter blues). Не само хората, живеещи в Скандинавия са потърпевши (около 20%), но и в Англия, например, хиляди души страдат от това състояние.

Клиниката, в която работеше беше специализирана точно за някакъв вид депресия,която хората,които живеят дълги години на Север получават от недостатъчно излагане на слънце.Организмът не успява да си набави нужното количество витамин Д и още някакви вещества и доста хора с този вид депресия често правят опити за самоубийства.

Това е същото, за което и аз говоря. Само, че е нещо по- комплексно- липсата на витамин Д, по- малкото излагане на слънчева светлина, по малко движение, неспособност да се справиш със стрес и т.н. Недостатъчно излагане на слънчевата светлина води до промени  в мозъчната биохимия- намалено производство на серотонин. Наличието, на който ни кара да се чувстваме щастливи.
Има различни терапии, които помагат. Една от тях е със симулация на утринна светлина, докато страдащият от депресия спи.

 
пс. ако е удобно , бих искала да използвам темата ти - с мъжа ми спорим по отношение проблема климат - психическо състояние на човека. аз твърдя, че тежкият и мрачен северен климат допринася за високия процент психологически проблеми у хората тук. ако някой ми посочи данни, опровергаващи или потвърждаващи това, ще съм много благодарна.

Палмира, това до колко си подвластен на климатичните условие е по скоро наследствено- обусловен фактор. За това и не всички скандинавци са засегнати от този вид депресия.
Скандинавия е безспорно най- давания пример за висок процент самоубийства, вследствие на депресия. Там се раждат и най- голям процент шизофреници, което също се предполага че е свързано със сезона на раждане (една от многото причини).
Това, което мен ме изненадва всеки път е, че точно тези страни и Холандия се класират на челните места при различни прочувания от рода на "Щастливи и сте?.  Явно не само времето е определящо до колко си щастлив в страната, която живееш.

# 8
  • Мнения: 3 098
Тук е много голяма влажността на въздуха,а и горещините са непоносими.
На този климат така и не успях да се адаптирам,имам проблеми с костите,дихателната система.
Запо4нах да страдам от алергии,нещо което не съм и мислела,4е ще ме сполети.
Запо4нах да имам пове4е инфекции на ГДП_поради високата влажност въздуха и вси4ко гъмжи от вируси и бактерии и когато имаме пове4е контакти с хората зака4аме по нещо.
Обратното в България на тия тежки зими се 4увствам перфектно и съм с желязно здраве.Рядко и от грип съм била поваляна дори.

# 9
  • Мнения: 2 257
Става ми студено, като чета за Холандия. И депресивно. Имам чувството, че не бих просъществувала в Северна страна, Англия. Само мисълта за вечно сиво и мрачно време, някакви валежи - снежни, дъждовни, някакви ветрове и студове ("студове" за мен е всичко под 20 градуса), ме кара да се сдухвам. Затова и много страдах в БГ през зимата и есента.
Явно Господ си знае работата, защото откакто живея във Флорида, като че ли освен всичко друго, съм и по-щастлива заради времето - тук е слънчево почти целогодишно, зимите, есента и пролетта за разкошни, единствено лятото е леко тегаво, но се преживява. Единственото неудобство е влагата, но и с това се свиква. Нощем не се охлажда през лятото, вследствие на което сутрин в 7 часа е съвсем топло и хубаво, така че спокойно можеш да се бухнеш в басейна и да седнеш да си изпиеш кафето след това или вечер в 11 да поплуваш за освежаване. Ходим голи и боси, климатикът е основния бич и то извън къщи, но и на това му се намира колая.
Не виждам разлика в посещенията ми при лекаря при двата климата. Но определено тукашния ми влияе по-добре и на кожата, и на косата, и на всичко. Като си отида в БГ моментално ми изсъхва кожата например и почва да се напуква, ако не я мажа. Тук такъв проблем нямам. Силно подозирам, че също от влагата, косата ми живна, в БГ цъфтеше ужасно, тук не си спомням вече кога съм видяла цъфнал косъм.
Честно казано, понякога ми писва вечната жега, но само като си представя бръснещ студ, някакви преспи или дори студен есенен дъжд, който ми удря физиономията - не, благодаря.
Иначе - депресивни състояния, и то научно доказани, има при хората, да, и те са повлияни не само от времето, но и от светлината - липсата на светлина провокира отделянето на вещества в мозъка, които подтискат чувството за радост и удовлетвореност. Затова и есенно време, когато сменят часовника и започне да става тъмно по-рано, много хора се затварят и стават по-мрачни. Самата депресия, като болестно състояние, се засилва вечер, от 7 нататък, именно защото става тъмно и това спомага за засилването на отрицателните емоции.

# 10
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Запо4нах да страдам от алергии.....................
Обратното в България на тия тежки зими се 4увствам перфектно и съм с желязно здраве.Рядко и от грип съм била поваляна дори.

Да, аз също се сдобих с тежки хранителни алергии и атипична астма Confused, а докато си бях в Бг на мръсния въздух и не контролирани храни си бях бомба.

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Случайно днес се заговорих с една сръбкиня, която живее тук от 40 години и стана въпрос за топлото време на Балканите и че ние сме свикнали, при което тя ми каза: " О, аз за толкова години вече съм отвикнала и не мога да понасям толкова лесно жегата." Според мен човешкото тяло има способността да се адаптира.

Чувството за задуха тук в Холандия е в следствие на високата влажност на въздуха. На мен не ми пречи. Това, с което по-трудно свикнах е голямата разлика в температурите през деня и вечер. И не заради друго, а защото съм израстнала през лятото по цели нощи да прекарвам навън и да се наслаждавам на звездното небе. Днес е чуден ден, но като изляза към 22 ще трябва да съм си наметнала нещо.

По отношение на времето гледам философски на нещата. Когато е топло съм до дупка  навън, а когато е мрачно си намирам приятно занимание вътре.
Има едно нещо, за което се моля да не ме постигне, а именно ревматични проблеми, които са типични тук.

В България не съм ходила по лекари и тук за 5 години също не съм.

п.с. Времето в Холандия не е само дъжд и сивота.  Peace Има и много хубави дни.
Миналата година в БГ юли беше един малък АД. Слънчево и топло, но до 18 не можеше да се излезе.

 

# 12
  • Мнения: 2 257
Сетих се обаче нещо и го добавям, дано не изместя темата, която е за нас и как ние възприемаме времето.
Забелязвам, че откакто имам дете, всъщност жегата се оказва пречка, защото не мога да го извеждам на разходки така, както при климата в Бг примерно - да го изведа лятото навън значи да го убия - абсурд е да го поведа извън къщи, колкото и да се налива с вода, да носи шапки и да е намазан със сън блок, пак е опасно. Трябва да търся занимания на закрито или под супер дебела сянка, но пак - влагата е изтощаваща за малко дете. Освен това тук, в тропиците, слънцето печало под някакъв си друг ъгъл, ми обяснява мъжа ми, и затова било и по-опасно от слънцето в другите пояси, примерно.
Невъзможността да излезем със сина ми спокойно около 6 месеца в годината е доста объркваща. С тези неща, обаче, се сблъсквам откакто се е родил, преди това изобщо нямаше значение за мен.

# 13
  • Мнения: 3 371
Става ми студено, като чета за Холандия. И депресивно. Имам чувството, че не бих просъществувала в Северна страна, Англия. Само мисълта за вечно сиво и мрачно време, някакви валежи - снежни, дъждовни, някакви ветрове и студове ("студове" за мен е всичко под 20 градуса), ме кара да се сдухвам. ........
същото важи и за мен.
за мое щастие съм живяла в куба - страхотно беше! нищо по-хубаво не е имало за мен в климатично отношение!
нямам никакво намерение да се оправдавам, че намирам холандия за депресивна страна - така я чувствам аз и това е защото мога да направя разлика с друг климатичен пояс.  в това време изобщо не ми пречат хората, които си виреят тук без проблеми. Peace . за всеки има място под слънцето, за щастие  Grinning.
тъй като темата е със заглавие  климат и здраве - конкретно за мен, здравословно тук съм много зле. болят ме костите/постоянно, едва се раздвижвам сутрин, скована съм/, тиреодизмът ми се влошава прогресивно, депресията ми е не в кърпа, ами в не знам какво вързана.
за разлика с Бг - тази зима съвсем умишлено изкарах в Бг. не съм била депресирана нито за миг,  пипнаха ме някой друг вирус, но се преживя. не съм била скована и не съм има ревматоидни проблеми. въпреки това искам още по-топъл пояс.
съвсем от здравословна гледна точка.

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Джи, това ме подсети, че докато живеехме в Ямайка сина ми постоянно спеше. Само хапваше и пак заспиваше.
Явно влагата и топлината, въпреки климатика в неговата стая са го изморявали.
Там например ходих само 2 пъти на плаж, при облачно време и силен вятър и изгорях ужасно много.
Лично аз,там, въпреки топлото време бях много депресирана. Точно защото заради жегата неможех да изляза на нормална разходка.
"Зимата" и там се стъмнява около 5.30 - 6ч.

Общи условия

Активация на акаунт