пресни зеленчуци???

  • 3 286
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
За плодовете и плодовите сокове много се говори,постоянно се обсъждат във форумите.
а зеленчуците???
чудя се мога ли давам пресни настъргани или пасирани зеленчуци?
а от кога принципно могат да се дават пресни зеленчуци и какви?
могат ли да се дават зеленчукови сокове ?

# 1
  • Мнения: 191
Какви зеленчуци имаш в предвид? Струва ми се, че ако не са сварени, няма да са толкова меки и вкусни. Единственият пресен зеленчук, който съм давала под формата на сок е моркова. Той е доста сладък и лесно се приема от бебенцата.

# 2
  • Мнения: 514
Добро утро!
За морковите и доматите се сещам!
 Peace Peace Peace

# 3
  • Мнения: 1 896
Повечето от зеленчуците изискват топлинна обработка при приготвянето им.
Но можеш да даваш и пресни, да. Зеленчукови сокове също.
Не бива да предлагаш патладжан. За бобовите също мисля, че е рано. За други ограничения относно зеленчуците засега не се сещам.

# 4
  • Мнения: 78
а мога ли да давам примерно сок от зеле и ,или панджар,или доматен сок с със сирене да кажем

# 5
  • Мнения: 27 524
а мога ли да давам примерно сок от зеле и ,или панджар,или доматен сок с със сирене да кажем

Можеш, стига да се хареса сок от зеле на някого  Crazy Само че на 8 месеца е рано и за сирене, и за зеле  Simple Smile Домат може да се предлага след 8-ми месец, но не суров, на този етап - задължително топлинно обработен, заради хистамина. Сега може сок от краставица например  Simple Smile Както и морков, към който трябва да прибавиш няколко капки зехтин или друга растителна мазнина, за да може да се усвои.

# 6
  • Мнения: 78
много  благодаря!!!
блонди,казваш че още е рано за тези зеленчуци,а знае ли някои от кога мога да ги включа
а какво значи че съдържа хистамин,какво прави този хистамин??

# 7
  • Мнения: 1 367
Сок от зеле?За зелева чорба знам,ама фреш от зеле? Laughing А какво е панджар-този път сериозно,не съм го чувала.

# 8
  • София
  • Мнения: 15 198
панджар = червено цвекло  Peace

# 9
  • Мнения: 1 367
Благодаря,Виви!Продължавам да се чудя обаче дали изобщо става сок от зелето?Струва ми се доста сухо.

# 10
  • Мнения: 5 940
а какво значи че съдържа хистамин,какво прави този хистамин??

Псевдо-алергиите са провокирани от храни, съдържащи хистамин или водещи до образуването (освобождаването) на хистамин, по време на химични реакции, например в храносмилателната система.

Такива храни са бананът, доматите, консервираните риби. Сам по себе си хистаминът е имуностимулант,  има го доста в червеното вино.
Единственият пресен зеленчук, който давам е доматът. Синът ми много ги обича, яде ги сам, цели, по няколко на ден.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
За плодовете и плодовите сокове много се говори,постоянно се обсъждат във форумите.
а зеленчуците???
чудя се мога ли давам пресни настъргани или пасирани зеленчуци?
а от кога принципно могат да се дават пресни зеленчуци и какви?
могат ли да се дават зеленчукови сокове ?

Може да даваш пресни зеленчуци и зеленчукови сокове-стига детето да ги харесва

# 12
  • Мнения: 132
Ако са от вашата градина защо да не може,след 6-я месец.Ценни по своя състав са суровите зел.сокове,получени от зелената салата и спанака,богати са на соли-желязо,витамини,вит.Ц,провитамин А,ферменти,пълноценни растителни белтъчини.Най-добре се запазват,ако сокът се приготви по следния начин:измиват се добре,заливат се или се потапят във вряща вода.Разкъсват се на дребни парчета,поставят се в дървена гаванка,посипват се с малко захар(2-3 кафени лъжички на 200гр. зеленчук) и се стриват.Отделилият се сок се прецежда през марля.този сок се прибавя към зел.пюре.По същия начин се приготвя и сок от листата на сурово зеле.Аз не съм давала сокове от пресни зеленчуци,защото няма откъде да си набавя пресни и сигурни такива нито зеленчуци нито плодове.

# 13
  • София
  • Мнения: 17 591
Можеш да даваш сурови зеленчуци като краставици, моркови, чушки, домати... ситно нарязани или настъргани. Не може неща като зелен боб, грах, броколи, гъби... Общо взето, гледаш по себе си, но ако имаш по - особени вкусове (примерно аз обичам сурови гъби, но на бебока изобщо е рано да се загъбва Simple Smile ), гледаш общоприетото.

# 14
  • Мнения: 78
steli76 ,чувала съм че сока от зеле е много полезен за стомаха,по полезен е от самото зеле,но не бива да се прекалява естествено,не знам само дали става за бебета.А сок от зеле се приготвя много лесно,просто отделяш си крехки листа и ги пъхаш в сокоизстисквачката и това е ,предполагам че смесено с морков ще е даже и вкусничко Simple Smile

sevi_nil,този начин на приготвяне не сокчетата е доста трудоемък и мисля 4е не толкова полезно за детето да се слага захар в сока,по добре си е с нормална сокоизстисквачка или кухненски робот с такава приставка за изцеждане  Peace

valerie,а защо тогава не се дават такива храни които съдържат хистамин,след като са имуностимулатори???Топва не е ли полезно,нещо не разбирам newsm78

Общи условия

Активация на акаунт