петък 13

  • 2 275
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 405
петък 13, но 08.08.2008  Sunglasses

# 16
  • Мнения: 1 418
Хехех аз пък точно тогава имам рожден ден.Много ги обичам тези фатални дни Crazy

И моят мъж има тогава рожден ден! Heart Eyes Както и Бат' Бойко Mr. Green
И мойта колежка има рожден ден тогава,и казва,че това
е щастливият и ден!Нищо фатално не намирам.И понеже
не вярвам в суеверия много,мисля,че много ми върви на
този ден.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 404
Първоизточника на фаталната дата е в навечерието на Рождения ми ден.
Много харесвам петък 13 и обичам да се забавлявам с атмосферата на страх и ужас наоколо Simple Smile
А ако е и пълнолуние на всичкото отгоре става още по-интересно Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 388
Ще ми се случи нещо хубаво. Чакам петък.

# 19
  • Мнения: 1 447
Не вярвам в такива суеверия,ако си втълпя,че ще ми се случи нещо лошо може би ще се случи.
В такива дни винаги си мисля,че ще ми се случи нещо много хубаво.

# 20
  • Мнения: 42
Сещам се , че скоро четох една книга в която пишеше от къде е тръгнало суеверието за петък 13

Според стара легенда на викингите бог Локи отишъл на вечеря, на която освен него били и други 12 богове.Въпросният бог Локи накарал един от боговете, който бил сляп да убие сина си.Поради това ужасно деяние при което 13 богове седяли на масата,много суеверни племена отказеали да канят 13 души на ядене.Като се вземе предвид и приказката за  Пепеляшка и тринайстата лоша фея, Хрисос който е седял с 12 души на масата и един го е предал. Навярно такива разкази са причината числото 13 да се възприема като лошо.А относно петъка ,за някои народи от древноста той бил свещен ден, в който били извършвани религиозни ритуали и хората смятали, че ако извършват обичайната си работа ще разсърдят боговете.С течение на времето възникнала представата че подхванатото в петък ще има лош край, като се има в предвид че и числото 13 се приемало като лошо, ако през някой месец петък се пада на 13 ти newsm50 това се приема като особенно нещастен ден.

Та така за суеверията в които аз също не вярвам Wink

# 21
  • Мнения: 335
Сещам се , че скоро четох една книга в която пишеше от къде е тръгнало суеверието за петък 13.
Според стара легенда на викингите...

Аз пък си мислех, че фатализма на "петък 13-и" тръгва  от масовите убийства на протестанти, останали в историята като "Вартоломеева нощ".
Навсякъде пише, че въпросните кланета са извършени в нощта на 23 срещу 24 август 1572 г. Обаче протестантите си го знаят 13 срещу 14 август.
Десетте дена разлика идвали от смяната на календарите (от Юлианския в Григорианския календар, въведен през 1582 год.). Значи за 1572 година ужасиите си се явяват на 13 срещу 14 август.

Остава ми за всеки случай да проверя дали денят наистина се явява петък.
Но пък със сигурност от въпросната нощ идва приказката "Един гледа сватба, друг - брадва".
За един - фатално, за друг - не.
И едното, и другото - все човешка работа.

Последна редакция: ср, 11 юни 2008, 17:55 от Холограма

# 22
  • Мнения: 105
Съгласна съм с Холограма, петък 13-ти си е баш заради Вартоломеевата нощ. За другите 13-ки... не знам, може и да са легендите.

# 23
  • Мнения: 824
Не вярвам,ама изобщо в каквито и да е суеверия.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 404
"В по-ново време ясно се откроява датата 13 октомври 1307 година, когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V биват арестувани Жак дьо Моле, Великият Магистър на Ордена на тамплиерите, и хиляди рицари от ордена. Подложени на ужасни изтезания, те направили самопризнания по обвиненията в ерес, содомия и всякакви други престъпления. Стотици били изгорени на клада, други били екзекутирани по-късно. От този ден нататък петък, 13-и е смятан за лош и нещастен ден от последователите на тамплиерите. "

Една от версиите, които визирах, всъщност.

# 25
  • Мнения: 1 775
"В по-ново време ясно се откроява датата 13 октомври 1307 година, когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V биват арестувани Жак дьо Моле, Великият Магистър на Ордена на тамплиерите, и хиляди рицари от ордена. Подложени на ужасни изтезания, те направили самопризнания по обвиненията в ерес, содомия и всякакви други престъпления. Стотици били изгорени на клада, други били екзекутирани по-късно. От този ден нататък петък, 13-и е смятан за лош и нещастен ден от последователите на тамплиерите. "

Една от версиите, които визирах, всъщност.


 Peace Това е и версията, която знам аз.

# 26
  • Мнения: 1 212
Хмм  Thinking , аз интуитивно напоследък вървя срещу лошото влияние на наближаващото събитие  Wink ....
Чупя масово стъкло вкъщи - за щастие  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 335
Понеже този петък е 13 ...

И как мина?
Някой да се оплаче?

# 28
  • Мнения: 1 212
Жива съм  .... newsm44  !
Каквото сложих на печката - загоря  Thinking , ама от влиянието на 13 ката ще да е  Wink

# 29
  • Мнения: 3 405
Най-после, може да заключите темата  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт