задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

  • 16 669
  • 140
  •   1
Отговори
  • далечно
  • Мнения: 1 029
здравейте! както се вижда от заглавието искам да попитам дали е задължителен бг паспорт за дете с двойно гражданство  newsm78 ?

Моят син е с двойно гражданство, но засега е само с унгарски паспорт. Доста сме пътували, поне 3-4 пъти сме ходили в БГ, досега не съм имала проблеми.

И все пак законово някой има ли представа как е уредено - фактът, 4е той има ЕГН дали ме задължава като влизаме/излизаме от/в БГ да  ползва бг паспорт  newsm78 ?

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Искренно се надявам да не е необходим.  Crossing Arms
Моята голяма дъЩеря е с двойно гражданство от две години (няма да описвам колко средства,време и нерви ми струваШе да я направя И българска гражданка,ама се заинатих и накрая успях де  #Cussing out ).
Досега сме си ходили няколко пъти до Бг,влизала съм и съм излизала с тукаШния паспорт,понеже и двете ми деца са в него ( отделни паспорти не сме им правили ) и никой ниЩо не ми е казал до момента.
Български паспорт нямам намерение да и правя.Ако се окаже ,4е е задължително просто Ще откажа българското и гражданство ( и на малката няма да се напъвам да и правя ) и така Ще реШа казуса много бързо,кротко и безболезнено  Crossing Arms

# 2
  • далечно
  • Мнения: 1 029
при мен бг гражданството на сина ми май беше най-леката админ процедура, през която съм минавала в БГ  ooooh!

дано се включат и други мами с деца с двойно гражданство, че не ми се рови из законите  Tired

# 3
  • Мнения: 160
Доколкото знам при влизане в БГ, лицето с двойно гражданство едното от което българско е длъжно да се представи с български документ за самоличност.

# 4
  • Мнения: 185
да, задължително е, но обикновенно на паспортната проверка питат дали детето е регистрирано в БГ - отговорът е НЕЕЕЕЕ, той е само с чуждия паспорт.
  А и другия казус - след като детето има чуждо гражданство, значи бащата е чужденец примерно, а при издаване на български задграничен паспорт, трябва съгласието на двамата родители, подписи и...др.глупости, а един чужденец не е "длъжен" да спазва друго законодателство. Ами ако бащата не пътува за България, не иска да пътува, то как ще бъде издаден бгпаспорт на детето, ако майката и детето отидет при роднини в БГ без бащата???
....на моето дете издадохме чужд паспорт и то само с мое съгласие, без таткото, защото беше на работа, ...а в БГ специално таткото трябва да се подпише на една мижава декларация, чието съдържание той не може и да прочете, а камо ли да разбере. Абееее бананова република е това БГ-то

# 5
  • Мнения: 780
И аз знам, че по закон български граждани се легитимират с български документи са самоличност в БГ, както и при влизане и излизане.
И двете ми деца са с двойно гражданство. Показваме и двата паспорта. Тази година ни предстои смяна на паспортите, защото им изтича валидноста.. отсега ме боли глава само като си помисля (предният път се наложи да пътуваме до Русе, защото в Свищов нито едно фото студио не можа да направи свестни и приемливи снимки за паспорт на бебе  Crazy). Дано този път всичко мине без излишно късане на нерви.

# 6
  • Мнения: 1 550
И моят син е с двойно гражданство, но има само холандски паспорт. Никога не са ме питали дали е регистриран като български гражданин и той влиза в БГ съответно само с холандският си паспорт. Проблемът беше, че се налагаше да му правя адресна регистрация като чужд гражданин (дали се налага още тази адреса регистрация newsm78).
По принцип при влизане в страната всеки български гражданин (независимо дали е с двойно гражданство) е длъжен да покаже бълг. документ за самоличност.

# 7
  • далечно
  • Мнения: 1 029
благодаря за отговорите - както и подозирах трябва бг паспорт.

Канинова, с декларация заверена в консулски отдел стават

регистрация май ве4е не трябва, миналата година така ни казаха на лети6тето и не правихме на мъжа ми

# 8
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
И при нас София е с двойно гражданство, но само е португалски паспорт (не сьм вадила бьлгарски). Пьтуваме си до БГ поне 2 пьти в годината - сами или с таткото и досега никой не ме е попитал дали е регистрирана или каквото и да е друго нещо.
Може би като стане по-голяма и трябва да вадим лична карта - тогава да направя и паспорт. Но пак остава проблема с тези декларации и закони ако пьтува само с един родител.
Но е хубаво детето да си има 2-но гражданство, нищо не се знае какво ще стане в бьдеще а и сигурно ще наследи някой друг имот в БГ Mr. Green

# 9
  • Мнения: 3 461
Само по-големият ми син е с двойно гражданство, след перипетиите, през които преминах, нямам намерение да вадя на малкия. Последния път влязохме с другия му паспорт, мо мина между капките заради брат си. Като изтече срока , нямам намерение да го подновявам.

# 10
  • Мнения: 1 550
регистрация май ве4е не трябва, миналата година така ни казаха на лети6тето и не правихме на мъжа ми

Един проблем по- малко Mr. Green.

Аз съм решила да изчакам с издаването на бълг. паспорт. Нали пак ще сменят паспортите за да отговарят на европейските изисквания Thinking За това чрез посолството ще сменя моят и ще изкарам и от новите паспорти на синът ми Wink

# 11
  • далечно
  • Мнения: 1 029
аз съм се замислила за бг паспорт И поради факта, 4е сега през унгарския консулски отдел в Милано подадохме документи за нов унгарски паспорт на Мартин, ама едва ли 6е пристигне преди стария на изте4е в средата на август   ooooh! А тъй като междувременно 6е си ходим в София мислех да му направя бг паспорт, но пък се и интересувах дали не съм в нару6ение, 4е досега не съм го направила  Laughing

а като сменят паспортите не се ли прави така, 4е "старите" издадени си важат до изти4ането им  newsm78 ?

# 12
  • Мнения: 2 617
И моят син е с двойно гражданство, но има само холандски паспорт. Никога не са ме питали дали е регистриран като български гражданин и той влиза в БГ съответно само с холандският си паспорт. Проблемът беше, че се налагаше да му правя адресна регистрация като чужд гражданин (дали се налага още тази адреса регистрация newsm78).
По принцип при влизане в страната всеки български гражданин (независимо дали е с двойно гражданство) е длъжен да покаже бълг. документ за самоличност.

Тази адресна регистрация, за съжаление не е отпаднала. Ти за какъв период от време я прави предния път (т.е. колко стояхте в България, за да я направиш, знам, че е над 3 месеца, ако не греша)?
Има ли майки, които са стояли повече време без да регистрират децата си, чужди граждани?

По темата, не зная за императивни норми относно изваждане на български паспорт при двойно гражданство, но пък е казано, че български граждани напускат страната, представяйки български документи за самоличност. От друга страна, чужди граждани се легитимират със съответните документи за самоличност. Ситуацията е малко абсурдна в случай, че детето напуска България и отива при баща си, ао някой наш служител се заинати да настоява за български паспорт и съответно Декларация, с която родителят се съгласява едва ли не детето да се върне при него  newsm78

# 13
  • Мнения: 3 461

а като сменят паспортите не се ли прави така, 4е "старите" издадени си важат до изти4ането им  newsm78 ?

Сменят ли го веднъж, другия го анулират, но можеш да го задържиш ако имаш валидни визи, само подаваш декларация. Тази година върнах паспорт,  срокът на който изтича през септември 2008, а междувременно  смених още 2, поради липса на достатъчно свободни страници. За последния подписах декларация, че ще го върна след 8 години, защото имам 10 годишна американска виза в него.

# 14
  • Мнения: 780
И моят син е с двойно гражданство, но има само холандски паспорт. Никога не са ме питали дали е регистриран като български гражданин и той влиза в БГ съответно само с холандският си паспорт. Проблемът беше, че се налагаше да му правя адресна регистрация като чужд гражданин (дали се налага още тази адреса регистрация newsm78).
По принцип при влизане в страната всеки български гражданин (независимо дали е с двойно гражданство) е длъжен да покаже бълг. документ за самоличност.

Тази адресна регистрация, за съжаление не е отпаднала. Ти за какъв период от време я прави предния път (т.е. колко стояхте в България, за да я направиш, знам, че е над 3 месеца, ако не греша)?
Има ли майки, които са стояли повече време без да регистрират децата си, чужди граждани?

По темата, не зная за императивни норми относно изваждане на български паспорт при двойно гражданство, но пък е казано, че български граждани напускат страната, представяйки български документи за самоличност. От друга страна, чужди граждани се легитимират със съответните документи за самоличност. Ситуацията е малко абсурдна в случай, че детето напуска България и отива при баща си, ао някой наш служител се заинати да настоява за български паспорт и съответно Декларация, с която родителят се съгласява едва ли не детето да се върне при него   newsm78

Неотдавна в друга тема някой беше цитирал вече променения закон дословно. Когато единият родител е чужденец и детето е с постоянно пребиваване в чужбина, не е необходима декларация от родителя чужденец.

Общи условия

Активация на акаунт