Полезни ли са плодовите компоти за децата?

  • 29 033
  • 170
  •   1
Отговори
# 30
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
При топлинната обработка минералните вещества не се губят.
Кой ви го каза това newsm78

# 31
  • София
  • Мнения: 44 020
Аз обичам и на детето давам, дядо прави домашни с малко захар.
Рядко ядем, не мисля, че ще му навредят, а със сигурност са по-добри от купешките сокове....а и това не му замества пресните плодове.....

# 32
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз някъде съм чела, че в компота няма никакви витамини от плодовете, което според мен си е самата истина. А що се отнася до соковете от магазина, по добре да пие компот отколкото сок пълен със захар и консерванти и пак без витамини.
Най добре е да се ядат разбира се пресни плодове.
Абсолютно си права!  Peace

# 33
  • Мнения: 2 613
едва ли са полезни предвид,че на буркан се слага около 5с.л.захар,но предпочитам децата ми да пият сока на домашно приготвения компот отколкото т.нар. натурален сок,пък и бил той на Каппи #Crazy

# 34
  • Мнения: 4 371
Защо децата обичат сокове? Защото са им предлагани, защото още на 10-11 месечна възраст са въоръжени със сок в кутийка и сламка, за да може майките им спокойно да си изпият кафето...
зимата-авокадо, банан, цитруси, киви, ябълки, круши
пролетта- череши, вишни, ягоди
лятото-кайсии, праскови, диня, пъпеш, ябълки
-есента-ябълки, грозде, нар, смокини 
Още много, за които сигурно не се сетих
Вредите от многото захар и напразното раздуване на стомаха по никакъв начин не могат да оправдаят ползите от мижавото количество минерали останали в компотите. Защото главната ценност в плодовете-витамин Ц в компотите я няма.
Най-добрата напитка за всеки човек е водата в чистия й вид
В България вече има всякакви плодове на пазара през всички сезони, единствено липсата на средства за закупуването им може да оправдае даването на компоти.
Ако ти така си купуваш спокойствието, моля те не слагай всички под общ знаменател. Ако пък ми кажеш, че пиеш само вода, на детето си даваш само вода, окей. Но ние обичаме да разнообразяваме у нас.
Аз не съм фен на суровоядството. Ядем варени, печени и всякакви термично обработени зеленчуци, защо да не пием и плодовете така? Каква е логиката да има минерали и витамини в едните, а в другите - не? 
Много обичам някой да си налага мнението, защото се чувства безумно прав и се опитва всячески да убеди хората с/у себе си ooooh!
Но никъде не видях да доказваш, че да, наистина НЯМА нищо полезно в компота, та чак и вреден едва ли не.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Предпочитам детето ми да пие водата на компота, отколкото "натурален" сок в кутия.
...
Дуцка, това е друга губерния  Wink  Laughing По-добре познато зло, отколкото неизвестно такова...
Аз сокове не давам, та нямам такъв проблем.
Magesta, от къде ги взимаш тия компоти?  newsm78 Ако си ги правиш - прави ги без захар или с кафява такава, а ако ги купуваш пак не знаеш какво има вътре...

Няма ли да й излязат златни компотите с кафява захар? Имам предвид, ако ползва оригиналната кафява тръстикова захар, защото тя е над  2 лева за 500 грама. За кафява захар признавам само тази. Другата е обикновена бяла, но боядисана с нещо и изобщо не ми харесва.

# 36
  • Мнения: 9 900
моят син не обича изцедени сокове и компотите са ни голямо спасение през зимата. Плодовете са контролирани, захарта е малко, стерилизирани са чрез варене - какво повече да искам, като не яде пресни плодове.......

аз пък не разбирам тези плодове на пазара през зимата - какво истинско има в тях? Пристигат през девет земи от десета, третирани са с какви ли не химикали....характерните за България плодове през зимата са ябълки, грозде - колкото успееш да го запазиш при определени условия, дюли - и туй то.....всичко останало не  е истински пресен плод.......

Последна редакция: нд, 15 юни 2008, 19:11 от тити

# 37
  • Мнения: 46 484
Всеки си решава  Wink но темата е "Полезни ли за компотите", а не "Компот или готов сок" Rolling Eyes

Аз много рядко давам сок, независимо дали е купен или не, защото човек, още повече дете като го надигне и забравя да го остави, независимо дали е заради сладостта, аромата или самия вкус. Подут корем с водорляци не ми трябва, най-малкото се прецаква яденето й, случвало се е и в двете посоки - прекалено да й усили апетита или да не иска да хапне нищо. Като е жадна ще пие колкото й трябва вода, а витамини и минерали си набавя от плодовете. И аз не съм фен на суровоядството, плодовете и салатите са единственото нещо, което ядем в суров вид, като могат да се намерят по всяко време в магазина, не намирам смисъл да ги варя и пека Peace

# 38
  • Мнения: 4 371
но темата е "Полезни ли за компотите", а не "Компот или готов сок" Rolling Eyes
Не е, вярно, но спора натам се завихри Peace

# 39
  • Мнения: 641
Благодаря на всички за отговорите!  Peace

# 40
  • Мнения: X
При топлинната обработка минералните вещества не се губят.



Именно! В това е ползата на компота. А що се отнася до термичната обработка - хайде да не издребняваме, вари се и супата и зеленчуците за пюрето и манджата  Mr. Green

Последна редакция: нд, 15 юни 2008, 19:47 от Анонимен

# 41
  • Мнения: 5 940
Дуци, пиша така рязко, защото все по-трудно ми става да се преборя с безбройните боклуци, които се дават на малки деца, защото искам да предпазя синът ми от тях, а все по-невъзможно се получава.
Хубаво ми е да има приятели, на мен самата също ми е приятно да бъда с други майки и деца, но той е лаком и иска всичко, което ядат другите. Все по-интересни му стават и сокчетата. Досега не съм давала, пие само вода и яде всеки ден пресни плодове. Всеки път, когато види друго дете да яде или да пие нещо, което той не притежава в момента реве.
Така и не проумявам защо е нужно да се дават всичките тези консерванти.

# 42
  • Мнения: 46 484
Тази таблица за минералите в сварени плодове ли се отнася? Защото шипката конкретно знам, че не се вари, само за запарва и то за кратко  newsm78

# 43
  • Мнения: 1 763
Аз мисля, че не са полезни и не бих дала на детето си.

# 44
  • Мнения: 4 371
Много, много офф, но не мога да се стърпя - София е малък разкош  bouquet

Дуци, пиша така рязко, защото все по-трудно ми става да се преборя с безбройните боклуци, които се дават на малки деца, защото искам да предпазя синът ми от тях, а все по-невъзможно се получава.

Ами за съжаление от всякъде дебнат изкушения, но ние сме тези, които трябва да насочим децата.
Моя е по-голям, разбираме се за много неща. Просто говоря, набивам в кратуната, но и понякога се предавам, но мога от всичко вредно да го лиша, но то като е в малки количества пък не е чак толкова вредно Peace

Общи условия

Активация на акаунт