Полезни ли са плодовите компоти за децата?

  • 29 039
  • 170
  •   1
Отговори
# 105
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Какво пък й е на лютеницата???
Вие съвсем се вживяхте....
Все едно чушките, доматите и патладжаните не се ядат сготвени...или вие целогодишно само салати ядете...айде стига втеляване....
Laughing Laughing Laughing
Вкусна е лютеницата, това и е, но за полезна ... и дума не може да става Peace
Едно е да се сготвят определени продукти, съвсем друго е да се консервират за дълъг период от време Wink
Между другото - да, аз съм сред глупаците, които се стараят, да се хранят с възможно най - малко термично обработени храни Hug, по възможност пресни Laughing и също от тия дето се втеляват, но пък за сметка на това, детенцето ми досега не е пило нито хапче, нито сиропче ... Възрастта му е на аватара ми Laughing Желая го на всяка от вас Peace И много се радвам, че макар и малко, и тук се срещат майчета, които могат да се похвалят със същото.До колкото знам, детенцето на Никол също не е употребявало напоследък направо модерните хапчета и сиропчета, за което свалям шапка на Никол
Не ми се пише вече по тази тема ...
Желая ви всичко добро  bouquet
Лека вечер  bouquet

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 23:44 от Vivi

# 106
  • Мнения: 5 940
Сготвените домати имат повече ликопен. Лютеницата не е вредна. Не съм давала на сина ми, не ям често, един, два пъти в годината, но знам, че доматите при обработка са дори по-полезни. Доколкото си спомням от консервирането с мама лютеницата не се пържи.

# 107
  • Мнения: 46 488
Звъннах на баба ми - пържи лютеницата.

# 108
  • София
  • Мнения: 9 848
Между другото - да, аз съм сред глупаците, които се стараят, да се хранят с възможно най - малко термично обработени храни Hug, по възможност пресни Laughing и също от тия дето се втеляват, но пък за сметка на това, детенцето ми досега не е пило нито хапче, нито сиропче ...
Да ти е живо и здраво момченцето Peace...обаче малко извърташ нещата според мен.Дай да не се изхвърляме кое дете колко боледува или не...щото аз съм виждала деца,хранени не просто нездравословно,ами против всякакви норми на хранене,и не боледуват грам,ама грам.И обратното-такива,които живеят природосъобразно и се сцепват от болести.Не казвам,че трябва да ядем всички боклуци,дето ги има...но това-моето дете не боледува,защото се храни здравословно ми идва в повече.
Но пък купешките поне са вакуумирани, както трябва и предполагам производителите са скръндзи, затова слагата по-малко захар Mr. Green
В купешките компоти масово слагат цикламат..затова не бих купила.И по-нагоре писах,аз компоти вече не правя,защото плода не се яде вкъщи,но пък си правя домашни концентрати от разни плодове. GrinningИ слагам захар...доста,после разреждам..и така.Да не говорим колко хубаво плодово мляко става с подобно плодово чудо Wink-домашно подквасено мляко с домашно приготвен плодов концентрат от ягодки... Grinning

# 109
  • Мнения: 5 940
Съпругът ми сега ми обясни, че може да се каже, че се пържи, защото за една тава лютеница отиват няколко бутилки олио и е нещо като "пържеварене".

# 110
  • София
  • Мнения: 44 028
Звъннах на баба ми - пържи лютеницата.

твоята баба може би, но не е правило за лютеницата.
На една приятелка пък баба й правеше най-страхотната лютеница - много печени, червени чушки + доматки и сирене.....Winkнищо  не е пържила....

# 111
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
Ако започнем да гледаме кое е полезно и да се храним само с него най - вероятно ще умрем от глад. Пресните салати и плодове от пазара кой ви гарантира, че съдържат само полезни вещества. Трябва да си ги отглеждате в двора, за да сте сигурни.
 Отдавна не съм правила лютеница , но не я пържа. За една доза слагам 10 кг. пипер, 5 кг. патладжан, 3 кг. домати и 500 мл. олио. Олиото се налива вътре в сместа, а не се пържи с него.
Мисля обаче , че доста се отклонихме от темата.

# 112
  • Мнения: 4 371
Няма да влизам повече тук Crossing Arms Обърнахте го на готварски форум, аз съм вечно гладна Laughing

# 113
  • София
  • Мнения: 9 848
Няма да влизам повече тук Crossing Arms Обърнахте го на готварски форум, аз съм вечно гладна Laughing
EmbarassedТова беше заради мен,извинявай..Обещавам ако имаш път към Плевен да те черпя... Grinning

# 114
  • Мнения: 27 524
Компотите в българския смисъл - не, не са полезни. В чуждите варианти, които нямат нищо общо с нашите - да, добри са  Peace

# 115
  • Мнения: 4 371
Няма да влизам повече тук Crossing Arms Обърнахте го на готварски форум, аз съм вечно гладна Laughing
EmbarassedТова беше заради мен,извинявай..Обещавам ако имаш път към Плевен да те черпя... Grinning
Лесна работа, ще си намеря път Mr. Green Обаче Никол с мекиците те превари, а аз не стигнах днес до тях.

# 116
  • Мнения: 27 524
Лютеницата не е ли пържена?

Не, определно не е  Peace И малко захар, където и да било, не е равно на бяла и бърза смърт  Grinning Hug

# 117
  • Мнения: 5 940
Изваряват се чушките, доматите, после се добавя олиото и се оставя на огъня, котлона или там, където го правиш. Процесът наподобява пържене, защото няма вече вода, а само олио.

# 118
  • Мнения: 2 837
Хора, колко от вас са правили компот и лютеница?
Аз като селянче-учениче в гладните години около 1990 и...съм правила достатъчно консерви.
Да, аз ям много пресни плодове и зеленчуци, когато има. Не давам на детето плодове, които са несезонни, защото за мен те са по-вредни от компота. Давала съм компот няколко пъти и аз като някои други майки смятам, че купешките сокове са поне десет пъти по-измислени. Въпреки че много обичам сладкото, ограничавам го в разумни количества.
Не мисля, че детето не може да мине без компот, но и не мисля, че това ще му навреди - от това, че е обработено в стъклени буркани, а не в пластмаса, до това, че вътре е сложен реален плод, стерилизиран за около 5 мин., колкото да се получи вакуум.
Лютеницата не се пържи - поне в класическия си вид. Специално ние и олио не слагаме, тъй като след време консервата като че придобива дъх на старо. Ако има много кисели домати, може да се убие киселината с малко захар - затова някои хора слагат. Само че на село, за разлика от заводите, доматите за лютеница не са зелени, скапани и кисели. Така че и проблемът със захарта отпада. Иначе на моя син тази екстра не съм му предоставила все още, но ако ще яде, по-добре домашна, отколкото купена.

# 119
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Компотите в българския смисъл - не, не са полезни. В чуждите варианти, които нямат нищо общо с нашите - да, добри са  Peace
А каква точно е разликата?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт