Пиле с кокос и подправки - магия от аромати

  • 4 144
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 708
Пиле с кокос

Иска ми се да споделя с вас една рецепта, която зная от моята леля. Бях ученичка и тя я сготви на вилата, като млада домакиня да се представя пред свекърва и роднини и аз тогава бях много, много впечатлена. За първи път през живота си видях и чух за подправки, за чието съществуване не съм предполагала и беше като някаква магия за мен.  babydust7Вадеше ги от някакви тайни малки пликчета, бъркаше и смесваше аромати, ухаеше невероятно в кухнята и направо беше приказно. А вкуса...... никога не бях се докосвала до нещо толкова интересно за мен и от тогава се зарибих по подправките и разбрах колко са важни те. Освен това, научих и за подправката любов Two Hearts, която и до сега е най-важната за мен. Когато попаднах за първи път тук, се очаровах от всички бг-мами, които я използват и представяте чудесни неща, от които се уча и усъвършенствам и аз. Благодаря на всички Ви.

Ето и рецептата:

1 кг. пиле (бутчета).
200 гр. лук (може и повече по желание) се изпържват до златисто с 30 гр масло. Изваждат се. Добавят се още 100 гр. масло, в което се изпържва пилешкото месо, леко осолено. Като стане златисто, към него се прибавят:
2 с.л. кокосово брашно;
фино счукани по ¼-1/2 ч.л.
счукан кимион
куркума
черен пипер
канела
джинджифил на прах
чесън 2 скилидки (счукани или ситно нарязани)

Разбърква се и се изсипва в йенски съд. Прибавят се лукът и 4 с.л. кисело мляко. Да поври на тих огън да омекне месото и остане само на масло.
Поднася се с ориз (приготвен с малко лук на ситно задушен в масло+ориза+индийско орехче+ядки – орехчета на ситно или филетирани бадеми), или каквото си измислите вие.


Преди да смеся продуктите


И ето готовото ястие:

Просто няма такъв вкус.

п.с. Да благодаря на Лабрекс за идеята за кошнички, която беше дадена за сервиране на нещо сладко и ръбчетата бяха посипани с пудра захар, но аз я харесах и преди изпичане намазах ръбчетата с подправки и малко сол, за да ги използвам за ориза. Едно време сервирах същия ориз, като използвах 2 фигурки от тези пластмасовите, които децата имат за пясъчни формички. Та след като някой им подари поредните такива, аз си прибрах 2 - едно за октоподче и една пеперудка и ги натъпквах с ориза плътно, обръщах в чинийката и слагах пипер зрънца за очички на октопода и точки за пеперудката. Също беше идейно, но сега реших да ползвам кошничките. Благодаря Hug

Последна редакция: нд, 15 юни 2008, 14:48 от Krische

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
изглежда много добре, поздравления.  bouquet

аз правя нещо подобно, но с кокосово мляко.
не ползвам кимион, смятам, че не пасва на пилешкото,
а вместо куркума слагам къри Peace

аз правя зеленчуци по подобен начин (не ям месо Wink) и оставям да има сос от кокосовото мляко,
а ориза си го оставям без подправки, за да се усетят тези от соса.

сега дай линк за кошничките Wink

# 2
  • Мнения: 2 708
А сега де, за линка не го запомних, защото там беше показано и го запомних, тъй като е много просто.
3 кори една върху друга, като всяка се намазва с разтопено масло и после се режат квадрати 10х10 см. И тия квадратчета се слагат или върху дъното на купички (там беше дадена и рецепта за тесто за такива кошнички, ама реших че с кори е по-лесно-може и от многолистно тесто), или да се ползва формата за мъфини. Аз го правих така, като корите Белла като ги разстлах и взех да меря със сантиметъра, се оказа че са точно да се разрежат на 12 еднакви квадрата 10х10. Мойте снимки на кошничките съм качила тук А ако се включи Лабрекс, тя може би ще ти даде точния линк.

А за кимиона - и на мен ми е странно кимион на пиле, никога не го ползвам иначе, но тук просто участва в кошницата с подправки и изобщо не се усеща, а може би просто е елемент от букета аромат, който се получава. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 3 814
Обичам да експериментирам и ми харесват нестандартните рецепти, така че задължително ще пробвам рецептата.  bouquet

# 4
  • Мнения: 22 867
Май наистина звучи като магия и сигурно е и толкова магично вкусно!  Heart Eyes Харесвам необичайните и нетрадиционни вкусове, само дето много не щат да ми правят компания при хапването вкъщи - все едни традиционалисти около мен.

Krische, изглежда фантастично!  bouquet

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Благодаря ти за рецептата, със сигурност ще я опитам много скоро   bouquet

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ааа сега видях снимката на кошничките, стана ми ясно Peace
ще трябва да измисля от друго да ги правя, че нямам кори  newsm78

labrex, аз въобще не съобщавам какво има в яденето....
така избягвам предразсъдъците  Wink
аз сериозно експериментирам и половинката вече не пита какво яде  Joy

# 7
  • Мнения: 1 505
Labrex ,даваи линка към кошни4ките,4е аз съм изпуснала. 
Krische ,ухае дори през монитора.

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Krische, сърце нямаш с тия снимки!  Hug

# 9
  • Мнения: 936
Крисче, майстор си! Изглежда великолепно, сигурна съм, че и на вкус е така!

# 10
  • София
  • Мнения: 160
Крисче,рецептата за пилето инглежда страхотна.най-скоро време ще я пробвам.в албума ти без да искам отворих предна снимка и видях - "рулца от тиквички на фурна".изглеждаше апетино.би ли споделила рецептата.  bouquetблагодаря предварително.

# 11
  • Мнения: 590
Страхотно представяне на рецепта   bouquet.

Записвам си я и ще се пробва .

Благодаря, че я сподели с нас .

# 12
  • Мнения: 2 708
Много ви благодаря момичета за милите думи - на всички ви Hug Hug Hug
Надявам се искрена да ви хареса и като го сготвите - с него съм обирала не веднъж овации. Wink Wink Wink Wink
Крисче,рецептата за пилето инглежда страхотна.най-скоро време ще я пробвам.в албума ти без да искам отворих предна снимка и видях - "рулца от тиквички на фурна".изглеждаше апетино.би ли споделила рецептата.  bouquetблагодаря предварително.
А тази рецепта за тиквичките не е моя, видях я от темата"Време е за тиквички", заслугата е на EVAK, а има и други идейки, които съм си "откраднала" от там.
Линка е Време е за тиквички
Даже по едно време не достигаха тиквички на пазара, благодарение на тази тема Joy Joy Joy Там ще видиш, че тя ги е представила в продълговата форма, но мойта е по-малка, а ми трябваше по-голямо количество и затова ползвах тортената форма, с отделящото се дъно и също стана ефектно.

Още веднъж, благодаря момичета. Hug Hug Hug

# 13
  • Мнения: 4 358
Крисче страшно е това. Лют фен съм на такива експерименти.
Само да ми кажеш кокосово брашно от къде да си взема.
Ще го направя това на любимия Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes.
Даже в такива кошнички ще му го сервирам.
Мерси за страхотната рецепта.
Записвам си я Peace

# 14
  • Мнения: 2 708
Бъни, от който и да е магазин, от щанда с подправките. В пликчета се продава, различен грамаж. Може би ти ги наричаш кокосови стърготини, аз му викам кокосово брашно Laughing, кой както е свикнал. Peace
Приятно и ароматно готвене  Hug

Общи условия

Активация на акаунт