До колко месеца минимум е приемливо да се кърми?

  • 7 919
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Здражейте мили мами,

Въпросът ми е в заглажието на темата Laughing а именно: До колко месеца минимум е приемливо да се кърми?

Майче на близначета съм, вече са на 4 месеца и съм горда, че успявам да ги кърмя и най-вече , че успях  да ги науча да сучат и да поддържам кърмата си след като цял месец след раждането бяха разделени от мен и хранени с биберон (мое мляко) или гастрична сонда.
Признавам, че е трудно, особено с двама, понякога наистина е доста трудно и даже стресиращо, дали им е  стигнало, като се разреват един през друг... Embarassed След 2 месеца почвам и  работа, може би ще продължа да им давам да си сукват вечер, но ще ми е невъзможно да кърмя със сегашния ритъм- около 5-6 пъти на ден.

Моля помогнете ми с мнения по въпроса. Истина ли е , че ако се кърми само до 6 мес примерно....сякаш няма никакъв ефект кърменето и няма и ако се спира на такава възраст, ефекта му е нулев и е нямало смисъл да се започва? След толкова истински мъки в началото, няма да си простия акое така... Confused

# 1
  • Мнения: 27 524
Ето огромна тема, дискутирана все още на цели 22 страници  Wink

Пак да кажа - за мен не повече от годинка  Peace

# 2
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Блонди е отговорила Peace

# 3
  • Мнения: 641
... Истина ли е , че ако се кърми само до 6 мес примерно....сякаш няма никакъв ефект
 кърменето и няма и ако се спира на такава възраст, ефекта му е нулев и е нямало смисъл да се започва? След толкова истински мъки в началото, няма да си простия акое така... Confused

За какъв ефект по-точно говориш?
Кой е този ефект от кърменето, който може да е нулев под 6 месеца?

# 4
  • Мнения: 8 999
Има смисъл дори и само един ден да си кърмиш детето. А ти си го правила много по-дълго от един ден, така че не се самоизмъчвай.
Некърмените деца също доживяват до дълбока старост.

# 5
  • Мнения: 373
Да, прочетох я, но тази тема засяга въпроса "КОЛКО МАКСИМУМ Е ПРИЕМЛИВО", а моят е за КОЛКО МИНИМУМ така че да има ефект от кърменето.

Благодаря ви!

# 6
  • Мнения: 593
Първото си дете го кърмих малко-4 месеца. Това за мен е един добър минимум.

# 7
  • Мнения: 1 691
Така-а-а.
Дори и един ден да си кърмила, това е от полза за децата. И всеки ден повече е добре дошъл.
Аз лично не съм чувала за ефект от кърменето, който започва след 6 месеца и преди това го няма никакъв.
Кърменето след 5-6-7 месеца с напредване на захранването се променя като график, честота, количество и т.н. В никакъв случай не става излишно, разбира се Simple Smile но вече не е и единствената храна за бебовците.
Струва ми се, че с 1-2 сукания на ден (сутрин и вечер примерно) нещата ще вървят добре при вас.  Ти щом си издържала на ада в началото, значи ще намериш начин да се справиш и с малка промяна в режима на кърменията.
Много често тук предлагат на работещите мами варианта да се цедят и да оставят кърма за още 1-2 хранения през деня. Това ти сама ще трябва да го прецениш спрямо работата си и дали ще ти остава време за цедене там. Но и да не цедиш, те вечерта малките ще си наваксат Wink 

# 8
  • Мнения: 641
За мен е приемвливо всеки да кърми до когато иска или може.
Не одобрявам прехласването по дългокърмещи и укорите по краткокърмещите майки.
Голямата дъщеря кърмих 5 месеца, защото спря кърмата от силно притеснение, което преживях.
Малката -6 месеца по собствено желание.
Реших,че и на мен и на нея й стига.
Не чувствам вина, че не съм кърмила година, 2 или3.

# 9
  • Мнения: 27 524
Има смисъл дори и само един ден да си кърмиш детето. А ти си го правила много по-дълго от един ден, така че не се самоизмъчвай.
Некърмените деца също доживяват до дълбока старост.

Много точно казано  Peace Simple Smile

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Както е казано, всеки един ден е от значение. Изключително кърмене за първите 6 месеца и начало на захранването около средата на първата година, когато децата покажат признаци за готовност, се счита за златния стандарт в детското хранене и превенция на детската заболеваемост - вероятно това е отговорът на въпроса ти. Това не означава кърменето да приключи на 6 месеца - дори да тръгнеш на работа, обикновено е възможно да запазиш сутрешното и вечерно кърмене, така че с децата да се чувствате добре.
Да се кърмят близнаци и в най-добрия случай не е лесно - поздравления за успешното преодоляване на трудностите и за упоритостта и желанието ти Hug

# 11
  • Мнения: 2 829
Всеки ден кърмене е от полза за детето! И тази теория, дето са ти я развили е пълна глупост!
Според мен плана ти е прекрасен-именно през първите 6 месеца млякото е най-важно за децата, след това стомахчетата им са готови да приемат и друга храна (респ. друго мляко). Т.е. ти баш през най-важните месеци си ги кърмила. Ако продължиш да им даваш да сучат когато сте заедно децата ти пак ще са облагодетелствани от предимствата на кърменето.
Мога само да те поздравя, че си се справила с предизвикателството да кърмиш близнаци и да те посъветвам да бъдеш по-уверена в себе си и да не допускаш разни глупави теории да те карат да се чувстваш виновна или да омаловажават това, което си дала на децата си!

# 12
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
И аз мисля, че тази теория е глупост.Не се терзай излишно.  Peace

# 13
  • Перник
  • Мнения: 396
ДолчеВита, поздравления. Да кърмиш 2, не е като да кърмиш 1. А за срока - не съм сигурна, че има такъв, колкото повече, толкова по-добре. Ти сама ще решиш колко време да ги кърмиш, ако кърменето започва да ти дотяга и изнервя, може би не трябва да се насилваш. А понеже ние сме в процес на отбиване, само мога да кажа, че е това ще е най-трудното нещо досега, в живота на малкия.

# 14
  • Мнения: 373
Мили момичета
БЛАГОДАРЯ ви за окуражителните и успокоителни думи.   bouquet Само да кажа, че и сега ми се налага да давам адаптирано мляко, но все пак са две! За сега ще я караме така, та до където стигне и както стане. При тези условия се считам вече за успяла кърмеща мама Sunglasses. А за помпа, не искам и да чувам, прекалено се измучих с нея през първите 3 месеца...

Общи условия

Активация на акаунт