Покупка на жилище - реална продажна цена

  • 5 038
  • 52
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 971
Предстои ни покупка на жилище, а както знаете има много мнения за тенденцията в цените на имотите. Понеже всички официални статистики са на база офертни цени мисля ще ще ни е ползно да си сверим часовниците за реалните цени на наскоро закупени жилища, разбира се с всички условности че и самите имоти са доста различни.

Ние сме се спряли на стара тухла в София - Гео Милев, първи етаж, на цена 1260 евро на квадрат. Как ви се струва?

Освен това, ясно е че малко сделки се сключвт на офертна цена. Колко (и какъв процент) от цената на жилището успяхте да свалите при преговорите?

Много се надявам да съберем полезна информация за всички бъдещи новодомци.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 22:22 от Finty

# 1
  • Мнения: X
И ние купувахме апартамент преди 7 месеца и знам какво е.
За съжеление това е положението с цените. Вече са над 1000 евро за кв.
Изкарахме късмет, защото след мн гледане и събиране на офери от агнеции най-накрая попаднахме на апартамент в районът в който искахме, на страхотно място и с отлично раположение. И на всичко отгоре го взехме директно от собственика, което ще рече не платихме 2000 евро комисионна.  Hug Цената беше с около 6-7 хил евро по-ниска от всичко което бяхме видели и веднага казахме- ДА. Е, разбира се беше тотално за ремонт, но аз предпочитах да е така, за да мога да си направя всичко по мой вкус.
Просто го "изорахме " целия, останаха само стените. Всичко, за което се сетите беше сменено.  И да се похвля, че се справихме точно за 2 месеца  Grinning.
Сега гледам, че цените са се вдигнали с по 10-15 хил на горе за същия тип апартаменти.  Twisted Evil

# 2
  • Мнения: 69
Ние си търсим нещо в затворен комплекс ново строителство. Най-доброто, което съм намерила до сега е на 890 евро/м2, а в момента ми предлагат 4% отстъпка, но е в Толстой, а пусковият срок е чак края на другата година. Thinking

# 3
  • Мнения: X
Ние не искахме ново строителство, по мн причини, сигурно известни на всички.

# 4
  • Мнения: 8 999
Цената на жилищата е относителна. За теб може това, което сте намерили в Гео Милев да е супер готино и да си склонна да дадеш и повече пари, но за други купувачи този район не е предпочитан и не биха купили там дори и на половината цена. И обратното - някои пък биха дали мило и драго точно за вашия апартамент.
Цените на хубавите имоти няма да падат в близките години. Ако искате да почакате още 10тина години, може би ще има лек спад, но това по-скоро ще касае по-некачествените имоти в лошите квартали на София.
Този имотен балон го чакаме да спука вече втора година, но сякаш напук цените на жилищата се покачват бавно, но славно.
Ако много сте харесали апартамента - купувайте без колебание. Ако не е точно вашето, изчакайте, потърсете още.
В интерес на истината не бих дала тази цена за този квартал, но всичко е въпрос на лични предпочитания.

# 5
  • Мнения: X
Цените няма да паднат- затова купувайте. Незнам за квартала какво мислите, но аз на първи и на последен етаж жилище нямаше да си купя, та ако ще и на половин цена да ми го дават.

# 6
  • Мнения: 69
Досещам се за повечето причини, които може би имаш предвид Vanesa77, но новото строителство си има доста плюсове. Изборът до голяма степен зависи от приоритетите.

# 7
  • Мнения: X
При новото строителство трябва да се има впредвид, че цената която плащаш не е за реалната площ, която получаваш, от там на татъка всеки сам решава разбира се. Иначе е гот да влезеш в нова кооперация, ако пък е и построена както трябваааааааа....

# 8
  • София
  • Мнения: 971
Идеята ми не е да обсъждаме предимствата и недостатъците на новото и старото, нито да гадаем как ще са цените, още по-малко да обсъждаме плюсове и минуси (по-скоро) на първи и последен етаж - за всичко това си има и отделни теми и много и обосновани мнения.

Би било ценно обаче да извадим на показ реално договорени продажни цени по квартали за обща ориентация. 

Разбира се, цените варират, но в какви граници?

# 9
  • Мнения: X
Ок, разбирам те. На мен лично ми се вижда малкоооо височка тая цена, за това което написа за жилището.

# 10
  • София
  • Мнения: 971
Възможно е, възможно е.


Споделете и вие за скорошни сделки.

# 11
  • Мнения: X
Но пък има и нещо друго. Ние търсихме около 2 месеца жилище и за това време цените се вдигаха всяка седмица. Като гледам май и сега продължава да е така.

# 12
  • София
  • Мнения: 971
Така е, и ние тръгнахме с друга нагласа но....

# 13
  • София
  • Мнения: 958
В момента продаваме и търсим да купуваме, но не в София. Реалната цена според мен е с малко по-ниска от обявената, да кажем 1000, 1500 евро. Но и винаги може да се пробва за отстъпка, дори до 3, 4000 евро. Не пречи да се опита...........

Според мен жилищата в София, особено старите достигат до своя предел, докато в провинцията наблюдавам сериозни скокове..... newsm78

# 14
  • Мнения: 2 992
Всеки продавач си залага между 5 и 10% възможност за отстъпление в цената. Ние се преборихме за почти 10% при преговор между мен и собственика. Те имаха посредник агенция, аз нямах, но отказах да платя и комисионна на тяхната агенция, защото им казах, че аз също си имам представител, който всъшност беше моя приятелка юристка

# 15
  • София
  • Мнения: 2 801
Можеш да видиш и тук: http://www.imoti.net/nd/prices/

# 16
  • Мнения: 5 178
При новото строителство трябва да се има впредвид, че цената която плащаш не е за реалната площ, която получаваш, от там на татъка всеки сам решава разбира се. Иначе е гот да влезеш в нова кооперация, ако пък е и построена както трябваааааааа....
това е страшна заблуда, защото си измери стаиите и им събери квадратурата .. очевидно ще стигнеш до извода, че в обявените 64 кв (примерно) влизат и стените и терасите

# 17
  • Мнения: 2 891
Нашият стрител без бой свали 100 Е от цената на квадрат.

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 12:25 от jj okocha

# 18
  • София
  • Мнения: 971

Тук нищо не може да се види, защото това е статистика на база оферти от сайта. Тази статистика се подмята и обсъжда, но това далеч не е реалната ситуация на пазара. Нито пък статистиката от статистическия институт или службата по вписвания, защото масово продажбите са правят на данъчна оценка на имота.

Така че реших да питам от първа ръка какви цени сте договорили, защото реална статистика никой не може да предложи Simple Smile

# 19
  • Мнения: X
При новото строителство трябва да се има впредвид, че цената която плащаш не е за реалната площ, която получаваш, от там на татъка всеки сам решава разбира се. Иначе е гот да влезеш в нова кооперация, ако пък е и построена както трябваааааааа....
това е страшна заблуда, защото си измери стаиите и им събери квадратурата .. очевидно ще стигнеш до извода, че в обявените 64 кв (примерно) влизат и стените и терасите


Не само стените и терасите, а и стълбището, и мазата, и поквива и всички общи части за които се сетите. И в един момент се оказава, че 10-20 кв от апартамента ви ги няма. И тая цена от 1000 евро- примерно, излиза 1200, ако трябва да си изчислите само апартамента. То пак зависи колко е голяма кооперацията...

# 20
  • Мнения: 5 178
Чакай малко, в НС ясно се обявяват жилищна (т.е площа на апартамента) и общите части..Явно някои не си четат НА
Аз говорех за апартамент старо строителство, в което пишеш, че сте .. измери си стаите и коридора и тн ... прибави и терасата и ще получиш площта от НА

# 21
  • София
  • Мнения: 971
Така е, затова се спрях на старо строителство с реални близо 100 квадрата само в жилището и то по старото мерене без терасите. Ще платя 1260 евро изчислено само по тях, а иначе си има и мазе и общи части - като сметна и тях влизам под 1200 със сигурност и то за добър квартал.
Затова се спрях на старо, както и заради отличното местоположение - но наистина това е много лично решение - за всеки е важно и надделява нещо различно.

Четох някъде, че много хора след първоначалното одобрение от банката се отказват да теглят кредит заради несигурност дали ще могат да плащат.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 850
Ние в момента продаваме жилище  Сф,така че аз съм от другата страна Wink.Не знам дали ще се покачват или спадат цените,но темата ми е интересна и ще продължавам да я следя.Смятаме да закупим жилище в Плевен и изненадата ми беше огромна,когато разбрах,че цените на жилищата тук/Плевен/ са близки с тези на софийските имоти Rolling Eyes.

# 23
  • София
  • Мнения: 971
Чакай малко, в НС ясно се обявяват жилищна (т.е площа на апартамента) и общите части..Явно някои не си четат НА
Аз говорех за апартамент старо строителство, в което пишеш, че сте .. измери си стаите и коридора и тн ... прибави и терасата и ще получиш площта от НА

Квадратурата може да включва
- светлата обитаема част на жилището
- или цялото жилище заедно със стените (или част от тях),
- със или без балконите,
- със или без общите части.

Зависи в кой период е строено жилището - какви изисквания са действали нормативно - това ще пише и в НА.

Изобщо пълен хаос е в момента в България с имотите.

# 24
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Затова с рулетчица в ръка и мериш, ама всичко не само стаите, а и височината на помещенията, дебелината на стените, отворите на вратите, терасите, абе всичкооо. Аз мъкнах и нивелир да меря дали ми е права замазката  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: X
Да, в НА след това пише, но на етап оферта ти казват примерно 100 кв и като отидеш да видиш се оказва, че това отговаря на двустаен по старото строителство. И ние купихме старо строителство, защото площта, която взехме е светлата квадртура- без дебелината на стените, без терасата и мазето и общите части. Ако ги прибавя тях ми се вдига с 30 кв жилището.
Но разбира се това всеки си го решава самдали ново или старо и най-вече колко е старо старото Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 2 952
Темата за реалните цени, на които стават сделките ми е много интересна и ще следя.
Относно поредния спор или "разяснения" за предимствата старо-ново, ще споделя скромната си аритметика. Просто новото строителство е по-скъпо при равни други условия, факт. Това изчерпва всички писания за квадратури, стени, мази, строители, съседи, хлебарки.... Оттам насетне всеки да си купува каквото и когато може и хареса.

# 27
  • Мнения: 2 891
Равни, ама не са съвсем равни, защото в старото най-вероятно трябва да хвърлиш 2 шашки динамит и след това да започнеш от дограма, ел. и ВиК инсталация, евентуално прешпакловане... След около десетина хилки и нагоре, започваш с измазването и обзавеждането. За мен няма зравнение. Виж, ако намериш старо с направен основен ремонт и можеш да влезеш да живееш само с пантофи в ръка и всичко това на прилична цена си е чудесна сделка.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 952
Според мен и в новото най-често се хвърля една шашка динамит. На един акъл е човек като купува, друг иде докато строежа свърши, трето е проблема с качеството на строителство... Те условията са равни само при лабораторен тест  Grinning

# 29
  • Мнения: 2 865
Равни, ама не са съвсем равни, защото в старото най-вероятно трябва да хвърлиш 2 шашки динамит и след това да започнеш от дограма, ел. и ВиК инсталация, евентуално прешпакловане... След около десетина хилки и нагоре, започваш с измазването и обзавеждането. За мен няма зравнение. Виж, ако намериш старо с направен основен ремонт и можеш да влезеш да живееш само с пантофи в ръка и всичко това на прилична цена си е чудесна сделка.
Точно така е, освен това новото го получаваш с ПВЦ дограма, топлоизолация и нови инсталации, а на старото като смениш инсталациите си, на съседите пак са стари...
Биб, има и много качествено ново строителство, зависи от фирмата.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 952
Има всичко на пазара е и моята идея. Аз така или иначе предпочитам ново пред старо, но гледам да съм реалист  Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 971
Момичета, спорът ново-старо се вихри в други теми, тук споделяйте реални цени  Peace

# 32
  • Мнения: 3 215
Конкретно по темата: 700 евро на м2, купен на зелено, местоположение - центъра на София (близо до кръстовището на Левски и Дондуков).Цената е договорена през февруари 2006, сградата трябваше да е готова миналото лято,но закъсняха с година.Добре,че няма да ни служи за основно жилище и не беше чак толкова фатално. Сделката е осъществена без посредник, инвеститорът е и изпълнител. В цената е включен и труда по довършителните работи ( с наши материали).

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
http://banks.dir.bg/2008/06/19/news3116139.html

Ето тук са посочени разликите между офертна и продажна цена Според мен повече от 1000Е не си струва

# 34
  • Мнения: 331
Равни, ама не са съвсем равни, защото в старото най-вероятно трябва да хвърлиш 2 шашки динамит и след това да започнеш от дограма, ел. и ВиК инсталация, евентуално прешпакловане... След около десетина хилки и нагоре, започваш с измазването и обзавеждането. За мен няма зравнение. Виж, ако намериш старо с направен основен ремонт и можеш да влезеш да живееш само с пантофи в ръка и всичко това на прилична цена си е чудесна сделка.
точно така е. Само с обзавеждането не  разбрах какво имаш предвид - да не би "до ключ" вече да включва освен ключа и обзавеждането Simple Smile Simple Smile Simple Smile Laughing Само че иди и виж в темата за забавените срокове на новото строителство - МИНИМУМА е година и половина, при някой е и 2.......- като сметнеш, че доста от хората живеят под наем през това време, да не говорим, че си плащат и вноски по заема, които са изтеглили за същото това жилище плюс НЕРВИТЕ, мисля че им излиза не по- малко "солено" от двете шашки тротил за старото строителство..................

# 35
  • Мнения: 2 891
Връзката с "апартаменти до ключ" не намерих, най-малкото защото не съм ги споменала  Laughing Ставаше дума, че след първоначалните огромни разходи за реновиране и саниране, което само по себе си е незаконна процедура, освен ако не се прави на цялата сграда едновременно, тепърва ще трябва да добавяш минимум 20 хилки за измазване с латекс (тапети или каквото там), подови настилки и мебели.

Ама страаашно "италиански" дълго изречение направих
 Mr. Green

# 36
  • София
  • Мнения: 971
Момичета, призовавам да спазваме темата на разговора!  Peace

# 37
  • Мнения: 5 178
Finty, нормално за двустайни никой не сваля под 2-3 хил евро, обикновено са 1000-1500 евро
за тристайни обикновено до 5 хил.., нали не очакваш някой да свали 10 хил евро от цената на имота си

# 38
  • Мнения: 331
finti, права си. По темата - истината е, че реалната продажна цена  на един апартамент е тази, която си склонен да дадеш ти (към автора на темата). Защото продажната цена на два апартамента в един вход и на една площадка дори понякога е различна (напр. дори да са ново строителство - единия е със северно изложение и ти не би го купила дори на цена под "реалната", а другия е с южно изложение и за него би дала повече, или много ти харесва, но просто не можеш да и го позволиш....... Така че водиш преговори с продавача (но някои продавачи под преговори разбират просто да им броиш парите), предлагаш цена, която според теб е "реална" и се движиш според техните реакции (те няма да са възторжени при всички случаи), но ще ти дадат индикация докъде са склонни да свалят цената.

# 39
  • Мнения: 539
Фининти, от опит ти казвам, не се мотай, а купувай!
Кварталът е качествен, старото тухлено строителство - също.
Притеснява ме обаче първият етаж Thinking
По-евтино няма да става...
Имаме сериозен опит (със съпруга ми сме купили 7 и продали 5 жилища в София) и се считам за компетентна в тези неща.
Проверете добре собствеността и другите особености около апартамента и действайте, докато друг не се е задействал. Цената е страхотна за квартала и типа строителство (въпреки че има и микрорайониране, което е от значение)
Като инфо, което искаше: в края на февруари продадохме 63 квадрата в "Х.Димитър" за 63 500 евро - стар (ама много стар -1966г.) панел, етаж втори от шест, изцяло южно изложение, прилично състояние. Миналия май купихме 88 квадрата в "Мусагеница", в запуснато състояние, с преход, ет. четвърти от осем, панел 1976, мисля, но по 2 апартамента на етаж, строен за близки на членове на ЦК, с вътрешни тераси за 61 500 евро, а за 67 000 хиляди ни предлагаха в "Изток", в отлично състояние, но на кофти място, панел 1964, посл. етаж, две от стаите на север, ок. 80 квадрата. Надявам се, че ти бях полезна. В момента следя пазара за "Мусагеница" - подобни имоти вървят ок. 100 000 евро.
Не се ослушвай, но ако имаш предложение за по-добър етаж, непременно приеми, дори да платиш повече няма да съжаляваш! (израснала съм на първия етаж - имам множество забележки и оплаквания...) А и конвертируемостта на жилището рязко пада, като се окаже, че е на първия етаж, а с това и цената...
Успех! Пиши как сте се справили!
И късмет!

# 40
  • Мнения: 299
Каквато и цена да ти каже всеки, тя няма да отговаря на твоите условия. Единственото, върху което може да стъпиш е какви са скорошните продажните цени в този район на горе-долу същото жилище. За съжаление в България с практиката да се изповядват сделките на по-ниски от продажните цени се опорочава точната статистика.  За да си формираш правилната цена, която искаш да предложиш се опитай да получиш повече информация за:
- от колко време апартамента е обявен за продажба
- един ли е собственика
- предлага ли се този апартамент от няколко агенции, на какви цени
и най-важното - мотиви за продажба на собственика.
За съпоставка - 2006 апартамент ново строителство (след акт 16)  в този район 120кв. - 80хил. евро офертна цена, същия район тази зима 50кв. ново строителство (след акт 16) - 80 хил. евро - (офертата стоя за доста кратко време).
В крайна сметка, предложи на собственика малко под това което наистина мислиш, че струва реално, според теб, този апартамент.
Един съвет - не се обвързвай емоционално с жилището което искаш да купиш, преди да си го купила. Това ще пречи на точните ти преценки.
Успех с покупката и дано да се похвалиш с каква разлика в цената действително сте го купили.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 480
.
Един съвет - не се обвързвай емоционално с жилището което искаш да купиш, преди да си го купила. Това ще пречи на точните ти преценки.
Много добър съвет!!
Преди няколко години един апартамент така ми беше легнал на сърцето, бяхме пред сделка.Но излязоха проблеми с имота и сделка не стана.Дълго след това не можех да си харесам нищо друго  и пред погледа ми беше само той-огромните помещения, френските  прозорци.Тогава реших да си направя къща и този апартамент ми бе като шаблон.Всяко зло за добро, сега се радвам , че тогава нещата се провалиха.
Успех в избора ти желая!

# 42
  • Мнения: 928
Мацки, мисля че темата, ама хич не е за това, за което говорите. Момичето иска да споделите - кога, къде и за колко сте си купили жилище, а не иска съвет дали това, което е харесала е изгодно  Peace
Та, давайте по-темата  Hug
1. Квартал, вид строителство
2. Кога е купено жилището
3. Квадратура - чиста площ (площ с общи части)
4. Изложение, етаж, цена.
5. предимства, примерно... илиии не знам пропуснах ли нещо, ама каквото се сетите  Hug

Отчитам се:
1. Хладилника, ново строителство;
2. август 2007, Акт 16 би трябвало да излезе след няколко месеца  Praynig 
3. 85 кв. чиста площ (103 кв. с общи части)
4. Юг-север(1 стая север), последен етаж, 89 000Е.
5. Изцяло вътрешен апартамент, много добро местоположение, прекрасна гледка към Витоша, до Южен парк.

Чакам и вие да споделите  Hug

# 43
  • Мнения: 4 300
Е мислиш ли че информация за купено през 2006 или 2007 ще е много полезна?
Кел файда че олиото тогава  е струвало лев и петдесет, като днес е два пъти и кусур по скъпо Rolling Eyes Ако е така да споделят смао купилите в последните няколко месеца..

# 44
  • Мнения: 1 152
Да, права е Рокси. Не може да говорите за цените на имотите в минало време. И аз като купих преди 2 години цената беше смешна на фона на цени от 1100-1200 евро в същия район към момента.
И аз очаквам да посочите цени на сделки от началото на годината до сега и района им.

# 45
# 46
  • Мнения: 928
Е мислиш ли че информация за купено през 2006 или 2007 ще е много полезна?

Да, мисля че такава информация е по-полезна и по-реална отколкото 1000-1200 Е на кв. или статистиката на имотните агенции Peace
Цените от края на 2007 до момента (юни 2008) не са много различни (плюс-минус 10%, според мен).
Ако бъркам, казвайте  Hug Да продавам овреме  Laughing

# 47
  • Мнения: 958
Стара тухла, оборище (по точно на 20 метра) в една пряка, вътрешен към двор, много хубав двор.
75 квадрата. Огромно мазе и таван. Първи етаж.
Бяхме си приготвили 1500 евро на квадрат. Без агенция, водихме преговори с собствениците директно, те попитаха каква цена им предлагаме, ние казахме че искаме да чуем тяхната оферта и да преценим. ТЕ явно решиха че ще ги излъжем, и поискаха агенция да направи оценка на жилището. Беше в много лошо състояние от вън и отвътре. Агенцията даде оценка 1200 евро на квадрат, съгласихме се от раз, изповядвахме на данъчна оценка.  Peace
Сега съседния апартамент го купиха за 2390евро на квадрат. Оказа се че кооперацията е строена много здраво, тухлите били правени от собственика по поръчка, демек на времето си я е строил за себе си. Това ни го каза новия собственик срещу нас, бил строителен предприемач  newsm78
Както и да е много сме доволни, макар че изринахме всичко и от вън и от вътре!

# 48
  • Мнения: 957
2390евро Е леко абсурдна и пресилена цена, но няма значение. Трябва да ни споделиш състоянието на входа, на апартамента, дали има изолация..тези неща са много важни за сформирането на цената.

# 49
  • Мнения: 958
2390евро Е леко абсурдна и пресилена цена, но няма значение. Трябва да ни споделиш състоянието на входа, на апартамента, дали има изолация..тези неща са много важни за сформирането на цената.

Да забравих да кажа, че е към улицата и ще го ползват за офис. И на мен ми е абсурдна цената, но явно има хора, които купуват и на такива цени.
Мен това може само да ме радва, направили сме сполучлива инвестиция Simple Smile

# 50
  • Мнения: 957
Ами..няма значение ,че е за офис, ако сградата не е офисна не си заслужава парите..( имам предвид комшиите ти). Иначе за твоя апартамент определено сте извадили късмет..много добра цена. Миналата година в стара тухла в Гео Милев с гледка към 93то 68квадрата в много добро състояние.. за 1200 на първия ден..даже имаше караници и конкуренция за апартамента. Клиентите които го купиха дадоха 5000Евро от горе, платиха всички разноски по прехвърлянето и комисионната на агенцията която го предлагаше.

# 51
Включвам се и аз-днес разбрах за позната, продала стар панел-80те строен, 68 квадрата, етаж 6 от 8, кв Надежда 6 част-до Северния парк;за ремонт-цена:70 000 Евро.

# 52
  • София
  • Мнения: 9 850
Включвам се и аз-днес разбрах за позната, продала стар панел-80те строен, 68 квадрата, етаж 6 от 8, кв Надежда 6 част-до Северния парк;за ремонт-цена:70 000 Евро.
ShockedМного,бе!Нашият апартамент е в Люлин до пазара и е обявен за доста по ниска цена и въпреки това все още нямаме купувач..а е ЕПК. Confused

Общи условия

Активация на акаунт