Как да се адаптирам(е) по-бързо в чужбината?

  • 4 744
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 707
Повярвай в себе си, това е
За една година няма да донаучиш езика,но можеш да си намериш хубава работа.
Поне тук (в Канада) става. Визирам себе си. След година и половина, английския ми е все още на "плажно" ниво, но това въобще не притеснява работодателите. Приятелите ни са и българи и канадци. Но наистина ти трябва езика, за да можеш да общуваш. А и те се радват като се опитваш да говориш на родния им език.

# 31
  • Мнения: 139
Стигаме до един момент, в който всеки казва "зависи какъв смисъл влагаш в понятието..."

Toчно  Crossing Arms
Лично за мен, истинското адаптиране е равно на реализиране на всички цели, които човек си е поставил и разбира се важна е и финансовата цел ooooh!
Аз май съм склонна да си поставям цели, които впоследствие не съумявам да постигна и така малко по-малко в мен се заражда разочарование. Когато това се повтори няколко пъти за няколко различни цели, започвам примерно да се приспособявам по-трудно и да не съм толкова отворена за нови предизвикателства Blush, както обикновено.
Може би не мога да преценям реално ситуацията и възможностите си Crazy и искам от себе си прекалено много. Тогава вместо да направя съответния компромис и да смъкна лентата, продължавам във все същия омагьосан кръг Rolling Eyes

Та костваше ли ви на вас Вашата адаптация някакви компромиси със себе си и ако да-какви? Благодаря ви за споделените мисли Hug

# 32
  • Мнения: 1 783
С всяко по-продължително живеене в чужбина научваш нещо за себе си и се променяш. Много е вероятно сега преди да си заминала да имаш едни цели, а една година по-късно те да ти се струват глупави и неподходящи за ситуацията и мястото. За това най-добре замини без всякакви очаквания, защото ако заминеш с такива със сигурност ще бъдеш разочарована. Иди с идеята да пробваш и да видиш какво ще излезе, но без големи планове.
Също трябва да те предупредя, че местото където отиваш е пълно с мили хора, но не особено лесно създаващи приятелства с пришълци, били те чужденци или от друг щат. Не са студени, просто си поддържат приятелствата със съученици и не смятат, че имат нужда от други. Естествено има изключения, но като цяло не очаквай да намериш дълбоки приятелства още в първата година например.

# 33
  • Бостън
  • Мнения: 13 465
Съгласна съм с съветите на почти всички 100%, но бих искала да добавя и нещо от мен Simple Smile

Привлече вниманието ми факта, че си си поставила доста твърди срокове и планове, а това за мен е предпоставка за разочарование. Както Биз тактично каза "оптимистични" Simple Smile Защото една добра 1-ва работа вече изглежда по различен начин след година, нивото на владеене на език, което е напълно приемливо и задоволително за нея се оказва смешно ограничено за работа и средата, за които мечтаеш и към които се стремиш след първоначалния културен шок... мисълта ми е, че езиковото и професионално, че и социално развития са непрекъснати процеси, а човек все иска още и още...

Бъди отворена към различията, не сравнявай с БГ нито позитива нито негатива, не очаквай, че хората са по-добри и/или умни, само защото са чужденци... приеми, че отпуските не са това, което са в БГ Wink Остави си път за връщане назад и път в трета посока Simple Smile Шегувай се с носталгията и СПАЗВАЙ ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА + законите на страната! Никога, НИКОГА не карай, ако си пила!

# 34
  • Мнения: 5 710
Има разлика между чисто битовата адаптация и ... социалното интегриране.
Първото се постига много лесно - разбираш от къде идва храната и разни други работи и готово.
Много хора познавам, които са на това ниво и мислят, че са адаптирани. До колкото си вярват, аз ги приемам за такива, не ми влиза в работата да ги опровергавам. Обаче за мен второто е нещо по-трудно и много по-дълговременно - за него  трябва да знаеш езика , да имаш опит в социална среда, да познаваш културните х-ки, да нямаш пречки ( езикови, поведенчески и т.н) да търсиш реализацията, която искаш за себе си без условността, че си емигрант и по дифолт - ограничен. Да се интересуваш от обществото, да имаш политически, граждански позиции и т.н. За това трябват години, аз лично за скромните 3 години откакто съм в Италия мога да кажа, че първото го постигнах за около месец, след което започнах лека полека да напредвам с второто. Езикът разбира се е номер едно.
Спазването на правилата е номер две.  За останалото си отварям очите много и нямам краен срок.
Успех!

# 35
  • Мнения: 139
10¢'s caffè&lounge мерси и много хубаво си го казала, точно така се чувствам, битовото оцеляване ще го преживея някак си, но колкото до социалното и личностното ми осъществяване, надявам се да имам късмет и да не се изгубя всред тълпата-"екзистенциалисти" Simple Smile

"Потребност от самоактуализация се изразява в желанието ни да станем такива каквито можем да станем като достигнем върха на нашия потенциал, това е и високото ниво на пълното използване на нашите талант и способности. Според Маслоу самоактуализация достигат едва 1% от населението на планетата, тъй като хората не предполагат колко понтенциал е заложен у тях. Като доказателство към това твърдение той излага няколко довода:комплекс на Йон – страх от успех, който пречи на човека да се стреми към величие и самоусъвършенстване; влияние на социалната и културната среда; силното влияние на потребността от безопасност, която пречи да се преме риска на развитието."

Вие чувствате ли се успели по тези земи за времето, което сте имали досега?

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Зависи какво разбираш по "успяла".

 Аз се чувствам доволно удовлетворена от това, което съм постигнала.

# 37
  • Мнения: 2 093
anna i mamma хубав вьпрос. Проблема е че неудовлетворението си е заложено в човешката природа; човек винаги има стремеж за повече, след като постигне тьрсеното ниво. Аз лично сьм доволна от това което сьм на този етап, но не мисля да спра до тук. Така че кьдето и да си в Бьлгария или извьн, винаги ще се стермиш кьм нещо повече или различно.

# 38
  • Мнения: 580
На мен пък много ми харесва идеята на Biskara - така е.
И аз пак ще повторя другите - чуждият език е много, много важен. Един чужденец може да се чуства много добре в една страна и без да знае езика, но това не е интеграция.

# 39
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И аз пак ще повторя другите - чуждият език е много, много важен. Един чужденец може да се чуства много добре в една страна и без да знае езика, но това не е интеграция.

Адаптация и интеграция са две различни неща. От там и моето по-различно мнение за езика.

# 40
  • Мнения: 580
Абсолютно съм съгласна, но без да се интегрираш не може да се адаптираш. Мое мнение.

# 41
  • Мнения: 139
Prosecco Dolce  има логика в това, което казваш.
Но има хора, както казва Калинка, които се адаптират много бързо и без да знаят езика.
Не, аз нямам тях предвид и затова си оправям заглавието.
Иначе успеха е субективно понятие и за някой може да не е свързан с  интегриране в обществото въобще. За други пък се измерва почти само с пари и т.н.

Chrisimommy може би човек ще е успял, ако се чувства удовлетворен от себе си в дадения етап и е постигнал настоящите си цели, а за успеха като константна величина не говоря Hug

Искам просто да успея да намеря себе си там, че в противен случай тая интеграция ще ми излезе през ... Stop



# 42
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
към авторката..четейки страховете ти все едно се слушам аз години преди да замина... Rolling Eyes Rolling Eyes
избягвай да контактуваш с българи всеки ден....... Peace
.....ще ти пречат да научиш езика
.....по голямата част постоянно нещо се оплакват ще те натоварят психически
.....или пък ще се опитват да те използват по един или друг начин
научи се .да уважаваш хората при които работиш
.....така те ще се чувстват добре че са ти помогнали и са те наели на работа
.....ще виждат че имат насреща човек който наистина им помага в бизнеса им
.....ще ти дават и евентуално доброоо парично възнаграждение
вземи от бг нещо което те кара да релаксираш
......например една снимка която ще ти напомня в трудни моменти нещо хубаво
......едно умно писмо към теб от някой твой близък на когото мнението тачиш
......едно мече подарено от любимия
ще имаш мнооого трудни моменти в адаптацията си но едно такова нещо не можеш да си представиш колко ще ти помогне Peace
езикавсеки език когато е непознат е труден затова
......бъди търпелива когато правиш грешки питай на момента кой е правилния вариант за да го научиш
......не се страхувай и панирай когато сгрешиш това е напълно нормално дори някои хора се забавляват с учащите и сами им помагат
......вземи си всички нужни помагала от бг за да не се налага да търсиш на место може и да няма там
......винаги се опитвай да контактуваш дори и без причина винаги можеш да отидеш в някой магазин или фурна и да попиташ нещо..така де да си упражниш познанията
друго не се сещам в момента..... newsm78 newsm78....успех от мен където и да отидеш каквито и цели да си поставиш  bouquet

# 43
  • Мнения: 313
Абсолютно съм съгласна, но без да се интегрираш не може да се адаптираш. Мое мнение.

Като чета това и започвам да се замислям какви са белезите на една добра интеграция ?
Според вас турците в Германия, които живеят там от 20 + години интегрирани ли са ? Гръцките, индииските общности из УСА и Канада с техните закусвални, магазинчета и живот само в съответното комюнити? Какво мислите ?

# 44
  • Мнения: 580
Във Виена има един квартал, който от стар виенски стана нов турски - магазини, ресторанти, кафенета - само турци живеят там. Навсякъде турски надписи, в магазините хората не говорят на друг език освен на турски, ако им заговориш на немски понякога изобщо не те поглеждат (защото не знаят езика), възпитават децата си в любов към Турция и в омраза към Австрия. Не, те не са се интегрирали. Нито адаптирали и обществото няма да ги приеме никога като свои.
Всъщност обществото те интегрира а ти се адаптираш. От социологична  гледна точка.

Общи условия

Активация на акаунт