Резус конфликт

  • 3 406
  • 29
  •   1
Отговори
Ще има ли проблем при зачеването и протичането на бременността ако майката е с Rh(+), а бащата с Rh(-)? Ще има ли резус конфликт между полож. майка и отриц.бебе?
Питам главно защото прочетох това"В последните години зачестяват случаите на друг вид Rh- несъвместима бременност, при Rh(+) положителни майки. Те се дължат на образуване на антитела с друга специфичност, насочени срещу антигени от Rh- сестемата, анти-Е, анти-с и други. Жалко е, че у нас все- още не е въведена практиката всички бременни, независимо от техния Rh(D) антиген да подлежат на задължителен скрининг за антитела, три пъти по време на бременността. Това е залегнало в проектите за майчино и детско здравеопазване, но поради неподписване на Националния рамков договор за 2004г., няма да бъде въведено от тази година. Изследванията за търсене на антиеритроцитни антитела (скрининг) при бременните, на този етап не се покриват от бюджета на НЗОК. Всяка Rh-отрицателна или положителна бременна може да си направи изследване, ако си плати. Това поставя тези жени в неравностойно положение."
http://www.bg-mamma.com/comments.php?id=622

# 1
  • Мнения: 7 718
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.

# 2
  • Мнения: 533
Лали, и аз така знам, ама виж пише за някакъв нов вид Rh несъвместимост #Crazy

# 3
  • Мнения: 2 123
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.
smile3521 и аз така знам...аз съм резус отрицателен.. Sad

# 4
  • Мнения: 1 329
Аз съм А+, мъжът ми е А-. Доколкото знам това не пречи на забременяването? Права ли съм или се лъжа? Tired

# 5
  • Мнения: 7 718
Не пречи нито на забременяването, нито на износването.

# 6
  • Мнения: 3 376
Лали, и аз така знам, ама виж пише за някакъв нов вид Rh несъвместимост #Crazy
Аз не можах да намеря в мнението от линка ти да пише за друг вид несъвместимост освен стандартния - между майка с ер ха минус и бебе с ер ха плюс. Във всички други случаи кръвните групи и ер хатата са съвместими. Всъщност, групите нямат никакво значение, важно е единствено ер хато на майката.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 351
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.
smile3521 и аз така знам...аз съм резус отрицателен.. Sad
Не се притеснявай Ирини...просто ще ти пускат изследвания три пъти и ще те следят...няма нищо страшно и след няколко месеца ще гушкаш вече бебо. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 7 718
Ирини, не е толкова страшно, важното да се правят регулярни изследвания по време на бременността за антитела. До 72 часа след раждането/или не дай боже спонтанен аборт/ се бие инжекция анти Д гамаглобулин. , за да се предотвратят проблеми с последваща бременност или операции.
Понякога в болниците нямат нужната инжекция и карат близките да я носят, така че имай готовност предварително.
При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.
При доказани Rh антитела бременните се насочат за консултация със специалист акушер-гинеколог.

# 9
  • Мнения: 2 123
Ирини, не е толкова страшно, важното да се правят регулярни изследвания по време на бременността за антитела... При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.
Това означава ли, че и при отсъствие на антитела профилактично се бие анти-Д? newsm12
аз знаех, че се бие инжекция само ако има регистрирани антитела и след раждането, в случй, че човечето е с положителен резус фактор?

# 10
  • Мнения: 7 718
Някой лекари предлагат профилактика. Твоят какво казва? Консултирай се и с друг.

# 11
  • Мнения: 479
Някой лекари предлагат профилактика. Твоят какво казва? Консултирай се и с друг.
В какво се състои профилактиката? Можеш ли да ми кажеш, тъй-като и аз съм с Rh(-)? Имам вече един спонтанен аборт, но никой не ми е бил такава ваксина. Дали сега трябва да ми се бие за профилактика?

# 12
  • Мнения: 7 718
Профилактиката е една ампула анти Д гама глобулин в 28-30 г. седмица от бременността.
Обаче всеки лекар има различни виждания.

# 13
  • Мнения: 479
След раждане или спонтанен аборт не се прави също профилактика?

# 14
  • Мнения: 7 718
До 72 часа.

Общи условия

Активация на акаунт