Спряха строежа на жилищната сграда, където си купихме апартамент

  • 5 653
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 957
Един от важните актове, които се издават по време на строителството на жилищна сграда, е Акт 14. Това е документът, който се дава,

след като сградата е със завършен груб строеж

Актът е важен главно с това, че от този момент е реализирано правото на строеж и вече е предмет на разпоредителни сделки правото на собственост върху отделните обекти в зданието. Заедно с акта за констатиране се издава и удостоверение от общинската администрация по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ.

НАРЕДБА № 3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството

ВИДОВЕ, РЕД, НАЧИН НА СЪСТАВЯНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА АКТОВЕТЕ И
ПРОТОКОЛИТЕ


14. акт за приемане на конструкцията (приложение № 14) - съставя се от проектанта-конструктор, строителя, технически правоспособното физическо лице по част "Конструктивна" към лицето, упражняващо строителен надзор, съдържа констатации за съответствието на строежа с проекта въз основа на данни от съставената предходна документация (дневници на строежа - бетонов, монтажен и др., съгласно правилата за изпълнение на съответния вид СМР, документите, удостоверяващи съответствие на вложените строителни продукти със съществените изисквания към строежите, и др., доказващи годността за употреба при спазване на съществените изисквания към строежите) съгласно действащата нормативна уредба за приемане, извършване и контрол на отделните видове строителни и монтажни работи, оценка за наличие на недостатъци, възможността за тяхното отстраняване и заключение за приемане на строителната конструкция при постигане изискванията на чл. 169, ал. 1 и 2 ЗУТ;

http://www.dnsk.mrrb.government.bg/default.asp?r=17&m=801 Според мен е добре  да ползвате и този сайт.

# 16
  • Мнения: 3 215
Факт е, че хората си имат акт 14 и не в това е проблемът.
А, когато казах, че съставянето му е формална работа, имах предвид самото подписване, а не че не е важен.

# 17
  • Лондон
  • Мнения: 403
И ние ще придобием право на собственост на А14.Спестяват се данъци и за двете страни,особено за строителя.Тогава трябва да се изплатят и последните 30%,след което остават още 10% при А16.Така на практика е изплатена почти цялата сума без строежа дори да е на половина.Това е практика при тези договори.Надявам се да нямаме проблеми тъй като инвеститора има жилище в ЖК.Но като чета ,гаранции няма .


П.С.На скоро мина дело срещу строител,който не е изпълнил задължението си.Взел парите и жилища няма.Дори продал едно жилище два пъти.Осъдили са го.Не знам подробности ,но предполагам,че на потърпевшите им е струвало много нерви ,пари и време.

# 18
  • Мнения: 1 427
Много неприятна ситуация Thinking И във Варна има много такива започнати и зарязани сгради-грозна картинка.Собствениците си довършват доколкото могат-слагат дограми,позамазват и си живеят,но де юре сграда без А16 е незаконна и от Общината могат всеки един момент да ги изгонят на улицата,а и проблеми с ток,вода...Проблема с един строеж не е толкова във физическото завършване на сградата,колкото оформянето на документацията по А16. Наши познати така ги мотаха 10години.То не бяха разправии,скандали,съдилища....Най-накрая с голям зор им завършиха блока,и то страшно некачествено.Най-добрия вариант е да се организирате и да наемете(и платите) друга строителна фирма,която не само да завърши строежа,а и да извади всички необходими документи.Или някои от вас,които разбират от строителство и са готови да прекарат няколко месеца във висене по общини и т.н. могат да се заемат и да си довършите сградата като частни лица.Естествено може и да почакате вашия строител,да му дойде кефа,но я стане,я не....А ако успеете и да го осъдите и да си получите част от парите обратно - добре,но ще стане след няколко години....Въобще,без да искам да ви плаша,ако строителят ви наистина не е сериозен,ви чакат големи разправии...

Последна редакция: нд, 29 юни 2008, 19:37 от eli-pate

# 19
  • Мнения: 60
Luminary, случаят е наистина неприятен и ти пожелавам да разреши по благоприятен за вас начин. Но наистина кажи коя е фирмата - строителу така може да предпазиш други хора.

# 20
  • Мнения: 1 427
И да се знае кой е строителя-полза няма-едва ли ще има наглостта да започне друга сграда.По-вероятно е да се скатае за известно време и ако изобщо си позволи да се появи на пазара ще е със съвсем нова фирма.Най-добрия начин да се пазят хората от такива аварии е да купуват САМО от реномирани строители.Често подмамени от изгодната цена,се хвърлят в необмислени инвестиции в новоизлюпени строителни фирми и рискуват да загубят парите си.И интересното е че в 99% от подобни случаи строителя не е мошеник и има най-доброто желание да завърши проекта,но просто поради незнание и неопитност не успява да си калкулира добре нещата и фалира.Тогава и да го съдиш,като няма пари-как ще ти ги върне!? Затова преди да купите жилище на зелено проучете добре колко ЗАВЪРШЕНИ сгради има тази фирма и в какъв срок ги е издала,огледайте добре качеството на изпълнение и тогава се хвърляйте да плащате! 

# 21
  • Мнения: 1 547
Ние успяхме да излезнем от подобна "бразилска сага", която започна от есента на 1994 г.
Просто на строителя му свършиха парите и заряза строежа. Наша е земята под блока и още е наша - преотстъпихме само правото на строеж.
Няма почти никакъв смисъл, според мен, от дела, защото и без друго сте дали достатъчно пари. Съдебни разноски - какъв е смисълът? Ако той няма пари да довърши сградата, много важно, че ще го осъдите. Толкова и ще го осъдите.
Това е омагьосан кръг.
Нашата сграда беше на А 14 и ние сами довършихме апартаментите, които бяха само на шпакловка и замазка. Фасадата, стълбището никога няма да бъдат оправени.
12 год. след началото на строежа влязохме във владение и започна един ремонт, от който ми побеля русата коса.
Сега живеем от година и малко и от съвсем скоро сме абонати на "Електроразпределение". И мъките продължават.

Дано вашата история завърши бързо и с щастлив край!

# 22
  • Мнения: 539
На скоро мина дело срещу строител,който не е изпълнил задължението си.Взел парите и жилища няма.Дори продал едно жилище два пъти.Осъдили са го.Не знам подробности ,но предполагам,че на потърпевшите им е струвало много нерви ,пари и време.
Въпросът, както бе споменал и някой по-горе, не е просто да го осъдите (нерви, пари и време), но и да вземете нещо от него - т.е. да изпълните решението на съда. Тук възниква резонният въпрос - има ли този строител имущество (ако ще и да са незавършени апартаменти във вашия блок), върху което може да се насочи принудително изпълнение (да му се вземат със законни средства)?
Това трябва да си изясните преди да започнете каквото и да било. После - условията на договора. И т.н. и т.н.
Въпреки че, ако мен питате, най-добре за вас би било някой да довърши сградата...
Но не разчитайте на обещания!
Успех!

# 23
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
И ние сме в подобна сага с вторите си апартаменти, от 95-та година.
Не по собствено желание и глупост сме в нея, роднина ни насади така (при все, че го предупреждавахме) но кел файда, резултатът е и на наш гръб. Разчитах на този апартамент да ми даде някаква относителна сигурност, да ме храни един вид и да ми е в помощ за оправянето на другия, сега освен целия куп, който ми е на главата, трябва да се правя и на строител ooooh!. Отделно когато започваше сагата бях на 28 години, сега съм на 41, колкото и да се напъвам да не ми личат, има 'лека' разлика.
Във владение (след сума дела) сме от миналата година, не съм стигнала да пипна нищо, просто ги нямам тези средства, а не знам и какъв кредит биха ми отпуснали при това положение, сигурно ще трябва да си залагам другото жилище, което вече е върхът Twisted Evil. Ако реша да го продавам - пак не мога, за без пари няма да стане, то сянката ми вградена вътре, 'дет се вика. Отплеснах се...

Luminary, не си изпускайте нещата и дано да имате повече късмет Peace.

# 24
  • Мнения: 2 438
Като прочетох заглавието си помислих, че се отнася за строеж, спрян от съответните контролни органи, а не зарязан от строителя. Дали няма някакво такова събитие, съветвам ви да проверите.

# 25
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
...строеж, спрян от съответните контролни органи, а не зарязан от строителя.
А, беше това във времето преди да дойде демокрацията.
Само тогава съм виждала да се събаря незаконно построена сграда, след това не - а в темата съм може да сметнете от колко години, че и да добавите няколко преди.
Да проверят, въпреки, че не ми се вярва.
Иначе приветствам идеята примерно да не се разрешава строителство, ако инвеститорът не може да докаже ресурс, който  позволява завършването на обекта - но със сигурност ако някой я чуе ще ме емне за 'дискриминация'.

# 26
  • Мнения: 1 427
Лошото е че строителите имат много непредвидени разходи,които не калкулират в ценообразуването- напр. бутнал стената на съседната къщурка и айде 50000 за глоби и ремонти,спукал водопровода-айде още толкова,от Енергото не искат да му оправят документите-айде да почерпи...И така без да иска затъва и парите който е взел не стигат за да издърпа обекта напред. И да му мислят купувачите! А ако е ООД и обяви фалит,не можете да му търсите никаква материална отговорност. Затова - само от вече доказали се фирми,които знаят кое как става.Вярно че те продават по-скъпо,но няма риск.

# 27
Прочети договора с посредническата агенция. Когато ние си купихме нашия апартамент преди година чрез агенция, в този договор пишеше, че агенцията гарантира за завършването на строежа и ако нещо стане може да се търси отговорност от нея Simple Smile.Така че прочети дали и Вие нямате такава точка в договора.Успех!

# 28
  • Мнения: 5 178
Консултация с адвокат на първо място
ако в сградата собствениците са до 20 бр, може да довършите сами, само че си пригответе мин още толкова, колкото сте платили за апартамента.
Съдебните дела ще се точат с години..
Хора моля ви не копувайте на зелено, тази далавера умря. Строителите ще гърмят като крушки, защото преди беше лесно продава на 500 ЕУР нещо, което има себестойност 250, а и обектите никнеха като гъби, мераклии да купуват има много. Така се завърта пирамидата, ако от първия обект парите не стигат, ще го доизградим с пари от следващия, за да има и последващ и тн и тн.
докато в един момент пазара е в застой, след увеличаването на лихвите и завишения контрол на заемите мераклиите секнаха.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 802
Защо никой не споменава поименно тези стоители  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт