личен асистент

  • 31 677
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 15 168
Deja Vu

Благодарности за споделеното.  bouquet

# 76
  • Мнения: 249
Deja Vu
Благодаря за примера.   Hug
И да кажа,че ми искаха номер на обувки и престилка за работно облекло. newsm61

# 77
Здравейте,
аз също съм ЛА по програмата Социална услуга за качествен живот и водя дневник. Вначалото също като Deja Vu описвах всичко в рамките на 8ч., но при първата проверка ми казаха,че пиша много подробно и не трябвало така. Пишело се само най- важното от деня. Положителните емоции на детето, посещението в училище, приятели.Посещението на лекар или до институциите във връзка с проблемите на детето. Това е което знам за воденето на дневника.
 За работно облекло също ми искаха номер за чехли и грейка или престилка оп избор.

Имам един въпрос към вас. Знаете ли как стоят нещата когато детето постъпи в болница за рехабилитация? Социалните в моя град ми казаха, че детето няма право на придружител в болница и съответно няма право на възнаграждение. Казаха ми, че мога да взема болничен, но ако имам 6м. трудов стаж. Този трудов стаж като ЛА ли трябва да бъде или се взима общия трудов стаж? Аз имам няколко години стаж, но с прекъсване също от няколко години и от социалните казаха, че не знаят дали мога да ползвам болничен при това положение. Още по лошото е, че в СБР не издават болнични листове. Кашата при мен е пълна и ще бъда много благодарна ако има някой знаещ и ми обясни.
Лек ден на всички!

# 78
  • Мнения: 155
Право на обезщетение
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [8 редакции на елемента]
Чл. 40. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Изискването за 6 месеца осигурителен стаж не се отнася за лицата, ненавършили 18-годишна възраст.
Това е от Кодекса за социално осиуряване. Според мен 6 месеца е общия трудов стаж, а не като личен асистент.

# 79
  • Мнения: 554
Здравейте!
И аз исках да кандидатствам за ЛА, но ми казаха, че не мога да бъда, тъй като мъжът ми го осигуряват на голяма заплата. Може ли свеки, която е пенсионер да стане?
Запознати ли сте?
Но ако този доход пак се взема под внимание явно няма да ни одобрят.
За съжаление ни трябваше голям доход, за да теглим голям потребителски кредит и т.н. ит.н., тя историята е много, много дълга.

# 80
sisi_2205,благодаря за инфото   bouquet
А сега да си кажа какво разбрах. След като имам трудов стаж зачи имам право на болничен.Без значение е,  че трудовият ми стаж е от преди 7-8 г. Остава да намеря само СБР, в която издават болнични листове на родителите, които придружават децата си и естетствено рехабилитацията там да е подходяща за детето ми. ooooh!

terina , ЛА по програмата Социална услуга за качествен живот се става без значение от доходите на семейството. В тази програма се взимат предвид нуждите на човека с увреждане. Може и пенсионер да стане ЛА ако е предложен от родителя или човека с проблем.
Успех с бюрократичната машина.

# 81
  • Мнения: 3 540
Да по принцип новата ЛА не е обвързана с доходите ,но ако има кандидати с еднакав брой точки се гледа дохода от последния месец преди подаването на молбата!
Мисля ,че вече всички отпуснати бройки по общини са заети ,тъй като бяха отпуснати много по малко от нуждаещите се за тази програма!
А като се има ,че не бяха влючени и много от общините!
Пуснала съм в по преден пост отговорите на АСП по тези проблеми!

Последна редакция: чт, 15 яну 2009, 21:50 от Vanq 66

# 82
  • Мнения: 384
Ванче, оказа се, че доходите са на първо място от всички критерии.
Пак побългарихме програмата....ама, нейсе.

# 83
  • Мнения: 2 232
Мисля, че тук нещо се бъркат двете възможности за Л.А., тази за която пишем, НЕ се гледат доходите .
Ако се кандидатства за Социален Асистент обаче ,се гледат доходите.Две различни неща са.

# 84
  • Мнения: 384
Да, така е.
Но се гледат в крайна сметка.Ние отпаднахме, защото имаме доходи.Сякаш те ни помагат да си излекуваме детето...

# 85
  • Мнения: 2 232
На мен лично не са искали дохода на семейстовто.Как тогава той е определяш, не мога да разбера...или просто нашата община да е имала достатъчно бройки....Като се обадих в общината да разбера как седят нещата за Л.А. те ми казаха за тази програма за  Л.А по която се гледа дохода, но ако не ставам за нея ме пратиха да кандидатствам за другата програма, където наистина не са ме питали за дохода и документите които дадох бяха-Автобиография,медицинско, молбата, решение за съдимост, и някаква бележка от психото, че не се водя при тях.

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 11:08 от Deja Vu

# 86
И аз мисля, че има объркване с двете програми. По старата не можех да стана личен асистент на детето си, а когато разбрах за новата и отидох да попитам веднага ми дадоха да попълня молба и не са ми искали никакви доходи. Документите които подадох бяха автобиография, свидетелство за съдимост и медицинско за работа. На 21.12. минах на обучение и ми дадоха трудовия договор, индивидуалния план и дневника.

# 87
  • Мнения: 3 540
Да много хора имащи нужда от такава програма ,ги объркаха двете и то защото въпросните социални служби не си свършиха навсякъде работата!
И аз като вас реагирах така ,когато разбрах,.че някъде са поискали и дохода,попитах тук и там и когато от всякъде отговориха ,че няма такова нещо,реших да попитам и от извора та да можем да потърсим правото си!
И точно от там от АСП отговора беше ,че дохода не е от първостепенна важност ,но когато за едно място има няколко кандидата с еднакъв брой точки,тогава се гледал и дохода,та така някъде си го побългариха новата европейска програма ЛА! #Crazy
 


 

Последна редакция: сб, 17 яну 2009, 06:35 от Vanq 66

# 88
  • Мнения: 175
ДЕЙСТВИТЕЛНО ПО НОВАТА ПРОГРАМА НЕ Е ОТ ВАЖНОСТ ДОХОДА НА СЕМЕЙСТВОТО ,НО КОГАТО ЗА ТОВА МЯСТО СЕ БОРЯТ ПОВЕЧЕ ХОРА И СА С ЕДНАКВИ НУЖДИ СЕ ПРИСТЪПВА И КЪМ ДОХОДА НА МЕН МИ ИСКАХА БЕЛЕЖКА ОТ СЪПРУГА МИ САМО ЗА ПОСЛЕДНИЯ МЕСЕЦ.

# 89
  • Мнения: 2 232
Ясно, разбрах най-накрая. Съжалявам, че има неприети  по тази програма и отново всичко е побългарено.
Изглежда сме имали късмет или просто достатъчно бройки към общината ....

Общи условия

Активация на акаунт