Необходими ли са детските седалки за кола???

  • 16 346
  • 247
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 517
Дъщеря ми от 3г. е с колана на колата. Намествам и го така, че да не и пречи. Преди това седеше в коша  количката си, който се застопоряваше като столче. Сина ми пък е на 10. Абсурд да го цопна в столче/ седалка. Да не дава Господ да стават инциденти.

Но няма да купя столче.

# 16
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Преди години, когато работех в Алианц, ни показваха филмчета от краш-тестове, направени по тяхна поръчка. Целта беше да се определи най-безопасното място в колата. Е, най-безопасното място за дете беше в седалка, монтирана на втория ред по средата.
Това не е реклама. Това е изследване, чиято цел е да спести застрахователни обезщетения.

# 17
  • Мнения: 3 880
И същите тези крештестове доказват, че далеч не всяка седалка осигурява сугурност, например една проста седалка без облегалка и защита на главата при страничен удар е безсмислена, т.е. може наистина и без нея, защото коланът няма къде са държи и пак се изплъзва към врата. В този случай съм съгласна, че със или без седалка резултатът ще е един и същ.
"всеизвестно е" може би не беше правилният избор на дума, искаше ми се да кажа, че всеки здравомислещ човек би трябвало да разбира, че този 5-6 см колан, преминаваш през врата на детенце, не може да доведе до нищо хубаво. Знаеш ли за какви сили става въпрос? Всеки възрастен преживял катастрофа със средна скорост има следи на гърдите си от колана, червени и сини, а някога и спукани ребра. Как мислиш, дали крехкoтo вратле на 2-годишното ще издържи на тези сили? Та това имах предвид, а не кой какво казал и коя реклама пуснали по телевизията, аз нямам ли глава да мисля с нея??

# 18
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
О, да, в подкрепа на Biba Sparrow. Седалката е с четириточков колан и ограничители за вратлето, предпазващи от камшичен удар..

# 19
  • Мнения: 3 405
10 годишния ми син седи без столче. Но е висок над 1,40 м и е над 35 кг. Нали това бяха изискванията? Коланът му е по мярка.
Бебето си стои в стола, само, на задната седалка.
Няма такива филми като "не ще, реве, тръшка се"  Naughty

# 20
  • Мнения: 3 880
Да, но всъщност говорим за колана в случай на катастрофа, а не за нормално, безпроблемно пътуване. Без значение как е "наместен" в спокойно състояние, в случай на рязка спирачка или сблъсък си се мести той както си иска, а не стои като залепен на мястото, на което ти си го наместила....

# 21
  • Мнения: 957
Не са необходими, те са задължителни,особено при деца под 6 годишна възраст. Коланите в колите не са предназначени за децата и при евентуален инцидент (например да се обърне колата) детето може да се изхлузи или при сблъсък да се получи камшичния ефект. Тези изпълнения от рода на искам мама,тати, баба и т.н. не трябва изобщо да се взимат предвид. Говорим за човешки живот все пак...ще мрънка един-два пъти и ще разбере ,че това е трона му.
Коланите при големите хора трябва също да се нагласят, да са по средата между края на рамото и врата.

# 22
  • Мнения: 3 268
Дъщеря ми е почти на 6г. и се вози само на седалка,не столче,а седалка.Тя самата не тръгва никъде без тази седалка,защото казва,че й е много удобна и била като на "тронче" на нея.Дори наскоро тръгваме извън града и защото седалката седи в моята кола,тя накара баща си да се върне да я вземем.Така научена тя ще вози един ден и своите деца само в столче или седалка,а това определено е само за добро на детето.Аз самата съм много по-спокойна така,защото често натискам рязко спирачката и тя ще се удари,ако не е вързана.При лудницата в София,няма как да караш плавно и без спирачки.

# 23
  • Мнения: X
Да не дава Господ инциденти, аз лично също съм за столчето.
Вярвам, че с него наистина е по-безопасно, заради колана, както вече сте коментирали.
И нещо несвързано с безопастността - на дъщеря ми й е по-комфортно със столче, отколкото без. Все пак е мъничка, и голямата седалка не й е така удобна. Като седне на столчето, то й е по извивките на тялото и й е спокойно в него. Между другото нашето столче е с облегалка, но иначе е съвсем обикновено, на Чиполино, миналата година го купихме като най-евтин вариант от Кауфланд за 90 лв .

# 24
  • Мнения: 957
Да..има и столчета/седалки в 1, за да няма преразход, нещо като разглобяемо е.

# 25
  • Мнения: 1 447
Дъщеря ми я предпазваме с колана от колата,а синът ми стои на столчето.От начало доста мрънкаше и не му харесваше ,но вече свикна и няма проблем със стоенето.

# 26
  • Мнения: 191
За мен също детското столче е не само необходими, но и задължително. Моят мъник не спира де се върти, ако не си е в столчето, ето защо не правя компромиси с тези неща. Столчето може да спаси живот, а не виждам как мога да вържа едногодишно дете само с колана.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 360
синът ми сега е на 2 години. вози се в столче, като успява понякога да си извади ръцете от коланите и да се извърти странично дори и в столчето. представям си какво би станало с такова шило, ако седи на седалката на колата, вързано с обикновен колан...
ще е изпълзял от него на втората минута!

нямам намерение да гледам филмчето, гледала съм краш-тестовете на независимата немска автомобилна асоциация и те ми стигат.
никой не може да ме убеди, че петточков колан със специални размери, плюс странични предпазители за главата, са по-лоши за безопасността от простото сядане на седалката и връзване с големия триточков колан за възрастни.

# 28
  • Мнения: 1 517
Ние едно време като нямахме столчета...вярно, трафикът е много по-интензивен, броя на автомобилите е многократно завишен...
Аз не съм против седалклите и столчетата. Просто аз нямам намерение за сега да си купувам. Сина ми е 45 кг и е висок, определено няма нужда от това приспособление. Дъщеря ми е почти на 6...

Абе няма да сикупя.

# 29
  • Мнения: 957
Е да...за каруците не е имало нужда от столчета, на море се е ходило с влак или със автобус... и колите не са дигали повече от 80.

Общи условия

Активация на акаунт