Болни деца в ясли и детските градини

  • 13 646
  • 232
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 953
Сега прочетох по-горе  част от публикациите че " Детето ако е здраво няма да се разболее"
Това твърдение не отговаря на истината, преди да се разболее всяко детето е било здраво. 
Явно в конкретните публикации се има предвид по-добре развита имунна система.

# 46
  • Oslo
  • Мнения: 659
Няма да ми е приятно ако в групата има видимо болни деца, предполагам ще направя забележка на сестрата.

На сестрите също не им е приятно да има болни(наистина болни) деца в групата, те също са хора и се заразяват от тях. Децата са просто деца, бършат висналото сополче с ръчичка и после гушкат лелята, или в разговор лице в лице с 1 сочна кихавица опръскват лицето на същата леля с милиони бацили...гадничко си е. Да не говорим, че работещите там са и майки и носят заразите в домовете си при собствените си деца. Просто когато има бележка от лекар, че детето е здраво никоя сестра няма право да го върне. Много е неприятно вместо да занимава децата, сестрата цял ден да ги обикаля с ролка тоалетна хартия и да бърше сополи. Вината е комплексна - на родители, лекари, персонал в ДЗ. Нужда от обвинения няма, и трите страни са еднакво отговорни за положението.

# 47
  • София
  • Мнения: 5 289
При сериозен разговор с директорката на детската ясла,която посещаваШЕ сина ми,ми беше обяснено съвсем ясно как стоят нещата.
"Когато има болно дете ние го връщаме,след половин час родителя се връща с детото и със бележка от педиатър,че детето е клинично здраво.При такава бележка ако ще сопола му да е до земята,неможем да го върнем.Това е,ние сме безсилни оттук нататък."
След 2 тежки разболявания на сина ми,прекарани в болница и с опасност при повторно такова боледуване да развие астма,стигнах до там да уредя въпроса ако има болно дете да ми се обадят да отида да си взема моето.Аз не работя така че не ми беше проблем да го взема по което и да е време на деня.Но исках да посещава яслата защото първо на него му харесваше и второ смятах, че е по добре за него.Обаче и така не стана,след поредното боледуване си взех детето и повече не го пуснах там.Не се и обадих. Confused
Няма да ви описвам случки разни,защото всички ги знаете,но  за  мен майки,които си пускат болните деца при здравите са нагли и безочливи.Това е колкото и грубо да звуча.
Наесен живот и здраве тръгва на градина,не мисля че ще е много по различно,но....ще видим.

# 48
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Аз съм инженер-химик, не съм лекар (специалист по детски болести) - така, че те уверявам, че на своя глава не бих тровила детето си с АБ. Водя дъщеря си при най-голямото светило в българската детска плевматология и каквато рецепта изпише този професор я изпълняваме. Много пъти ми е казвал - по добре АБ, отколкото усложнения и мисля, че е прав.
А този професор чувал ли е за MRSA и последните проучвания, които са правени на тази тема. Точно заради това вече антибиотици не се предписват просто, за да се избегнат усложнения  Crossing Arms 

# 49
  • Мнения: 2 807

Моето мнение е като тези на n_nova, RadostinaHZ, Tani4ka_04, Rima77, netta71, maraidara, както и на всички други мислейки и разсъждавайки в същата посока  Peace



...Какъв имунитет градиш с дузината АБ, който се налага да поема непрекъснато болното дете, че нещо не ми е ясно?...
Не мога да се съглася с оправданията на половината форумки, че работата и парите са по-важни от здравето на децата ни, и че воденето на болни или недолекувани деца не е от значение.


Имунната система на децата съзрява с всеки ден и според мен има значение дали една болест ще се изкара на 2-3-4 години или на 7-8. Най-малкото децата могат много по-добре да опишат какво им е, по-добре понасят лекарствата.


...След като съм родила това дете, ще направя всичко възможно, за да го гледам добре. Думи от сорта на "не знам" и "не мога" се старая да не съществуват.
Няма аргумент, който може да ме убеди, че е оправдано пускането на болни деца в детско заведение. Говоря за видимо болни, т.к. наистина не може всички родители, мед. сестри, учителки и лелки да са врачки, че да разпознават всеки вирус само като погледнат детето. Съгласна съм, че си има болести, които е по-добре да изкарат в детската и да си изградят имунитет, но се съмнявам имунитет да се гради с ежемесечно боледуване и прием на АБ. Трябва да има контрол и той да започва от нас самите. Много ми се иска, щом аз не си пускам болното дете и другите да не го правят.


Петицията наистина не е добре написана, но мястото на болните деца е вкъщи и компромиси не трябва да се правят. На тази възраст шарките наистина е добре да бъдат изкарани, защото се създава траен имунитет, а при възрастни протичат по-тежко, но другите заразни заболявания не са изобщо препоръчителни, защото те по никакъв начин не повишават имунната защита, напротив - правят организма по-податлив и за други болести. Всяка вирусна или бактериална инфекция може да доведе до много сериозни усложнения, приемането на антибиотик изобщо не е безвредно. Ясно е, че на много родители не им пука за чуждите "кекави" деца, но не разбирам как им дава сърце да рискуват здравето на собствените си, пращайки ги болни или недоизлекувани на ясла и детска градина.


  Много ми е интересно доколко отговорни хора сте! Значи ако детето ви е болно, да си ходи на градина, че вас щяли да ви уволнят! А замисляте ли се, че детето ви там може да разболее още 10- 15 деца и после и още 10- 15 родители да се чудят кой да им гледа детето!  За щастие моят син е кален от малък, не съм го пазила от разни контакти с болни- разбира се в разумни граници, но ми е било НЕУДОБНО заради другите майки и деца, да го заведа дори 1 час в мола, а камо ли да го оставя в градината. Въпрос на възпитание и уважение към другите Peace
  А колкото до това какво правя като се разболее- ами плащам на жена да го гледа няколко дни в нас, а аз ходя на работа, че и мен ще ме уволнят!


   Моите деца още не са посещавали детски заведения.Но повечето ми познати майки дават децата си на ясла или на градина и много се оплакват.Дете,което до две годишна възраст изобщо не е боледувало,след като тръгва на ясла всеки месец е на атибиотици. Не мога да се съглася с тези от вас,които пускат децата си болни на градина.Това не е редно,и всички вие го знаете.И не е вярно и това,че видите ли,няма изградена имунна система детето и затова боледува!Всеки човек е податлив на вируси.Според мен във всяко детско заведение трябва да бъде назначен лекар,който да преглежда редовно децата.Спомням си,че като бях ученичка в училището си имаше лекар,който всякя седмица ни преглеждаше.Тези лекари трябва да са упълномощени да издават болнични на родителите на болните деца без ограничение на дните-колкото е нужно,толкова!

# 50
  • Мнения: 1 737
Моето дете е от сополивите. От октомври до сега не са му минали сополите. Поради това в продължение на половин година имаше посещаемост в яслата средно между 5 и 8 работни дни месечно. Не заради болест, а заради прозрачен сопол. Вече прявя разлика между двете.
След като установих, че половината група си ходи със сополи, а почасовата ми детегледачка - сестра от друга ясла всеки път ми се чудеше защо го държа в къщи, че в тяхната ясла много по-болни деца ходели без проблем, се зачудих - аз ли да съм будалата да си държа очеизвадното здравото дете в къщи,  а другите да ходят?!
Започнах да го давам сополив на ясла, разбира се - започнаха да го връщат. За няколко месеца почти през седмица правих микробиология на сополите, доказваща, че в тях няма никакви бактерии, в следствие на което педиатърката няма на какво да се обоснове да не ми даде бележка, че е здрав, така че си ходим със сополи и бележки, че е здрав и не виждам проблем в това.
Като имам изследвания на сополите, че не са заразни не виждам как някой ще накара педиатъра ми да напише, че детето ми е болно, дори тази толкова наивно написана петиция да влезе в действие.
А тестовете за алергии на толкова малки деца не се правят, така че няма как да се докаже, че сополите са такива. Има само причинно - следствени връзки. Повлияват се само и единствено от антиалергични капки. Но нямаме доказателства, че са алергични, защото няма изследвания за това.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Според мен майки, които си пускат болни децата на градина са безотговорни.

# 52
  • София
  • Мнения: 5 289
AQ за съжаление малко са майките,които правят микробиология и други изследвания за "едни сополи",сега е модерно да се казва,че сополите на детето й са от алергия и вследствие на сополите пък кашля,но то не е болно нито заразно-демек разбирайте нищо му няма. CrazyВсички с това се оправдават-алергии.Разбира се,че има и такива реални случаи,но все пак и аз съм майка и моето дете има алергия към пухчетата от тополите,но тя се изразява в зачервени очи и воднист секрет от носа.Правя разлика между къртеща се кашлица съпроводена със зелени сополи и воднист секрет от носа.

# 53
  • Мнения: 14 654
сега е модерно да се казва,че сополите на детето й са от алергия и вследствие на сополите пък кашля,но то не е болно нито заразно-демек разбирайте нищо му няма.
Да Simple Smile И аз съм го забелязала.

# 54
  • Мнения: 2 757
Не е редно болно дете да е на детска градина,ама ела виж как е тук .Само ако е с Т няма да го вземат или ще се обадят на родителите да си го приберат,тъпчат ги с лекарства и на градина

Ми и тук е така, сополите ги нямат за нищо и почти всички деца са със сополи в яслата. А тъпченето с лекарства не знам как става. Защото и сутрин да му дадеш Т понижаващо след 2 часа пак е вдигнало Т и тогава става още по-сложно, щото ти звънят от яслата да ти кажат да дойдеш да си го прибереш

# 55
  • Мнения: 1 737
Модата с алергиите не идва от родителите, а от педиатрите. На 3-ма специалисти съм си водила детето за прозрачните му сополи - лична педиатърка, частна педиатърка от правителствена болница и УНГ специалист. И тримата са на мнение - алергия. Като не знаят от какво може да бъде - веднага слагат диагноза алергия.
Поне 30 пъти от октомври до сега съм си завела детето на лекар само за прозрачен сопол, следствие на който започва и кашлица. Абсолютно всеки път диагнозата е една - чисти гърди, незачервено гърло, следователно - алергия и не е заразен.
Заведох го за тестване на кръв (от вената  Shocked) за нива на имуноглобулини (ли се казваше...), което е кръвен тест за алергии. Беше отрицателен. Консултирах се с алерголог, каза ми, че това не може да е алергия. А беше на далавера жената да ми каже да тествам допълнително инхалаторни алергени за 150 лв, защото е консултант - алерголог към Цибалаб.
За чистите няколко микробиологии по мое решение също споменах по-горе.

Аз, за разлика от много други майки имам възможности да прявя всякакви тестове и изследвания на детето си със собствени средства. До сега за 6 месеца съм тествала какво ли не, завела съм го при няколко различни специалисти, независими един от друг и не виждам абсолютно никакъв резултат от това.
За мен вече борбата с прозрачния сопол, както и "лечението" му е напълно безмислена.
А след като здравната каса не отпуска средства за всички тези изследвания, които аз по мое решение съм направила, не мисля, че всички останали родители са длъжни да правят.


В момента наемам детегледачка за прозрачния сопол, колкото и налудничево да звучи. Понеже държа детето ми да ходи на ясла, страхотен напредък в развитието му наблюдавам, но без сополи е едва 5-8 дни месечно, Наемам детегледачка за останалите работни дни, когато е здрав, но със сополи. Не мисля, обаче че другите родители са длъжни да направят същото, нито го смятам за нормално. Просто имам възможността да си го позволя.

В заключение:
Сополивите деца не са болни, а алергиите, сенната хрема и синузита не са заразни!

# 56
  • Мнения: 982

В заключение:
Сополивите деца не са болни, а алергиите, сенната хрема и синузита не са заразни!

Описала си твоята лична история в поста си.
Със заключението ти не съм съвсем съгласна.
Не всички сополиви деца са болни, според мен, е по-вярно.
Алергиите, ясно, не са заразни.Тук никой не твърди обратното.

# 57
  • Мнения: 1 737
Да, съгласна съм за не всички сополиви деца са болни. Особено тези, които влачат сополите месеци наред...

За алергиите стана проблем по-горе - какво са виновни родители, чиито педиатър всеки път, неоткривайки причината поставя диагноза на детето - алергични сополи? Това не е оправдание на родителя, а лекарско заключение.

Аз как да реагирам, след като 3-ма специалисти, единия от които УНГ поставят диагноза - алергия, а имам доказателство - кръвни изследвания, че не е алергия? Причината за мен е неизяснена.

И какво да правят родители като мен, които тъпо и упорито водят детето си при педито всяка седмица за прозрачен сопол и получават бележка - клинично здрав?! Ами аз всяка седмица споря със сестрите в яслата, които набеждават детето ми и настройват останалите родители.
И между другото педиатърката ни е върла привърженичка на идеята - детето до първи клас да го гледа майка му в къщи, понеже градините са инкубатори на болести. Въпреки това ми дава бележка всяка семица, че детето ми е кл. здраво.

# 58
  • Мнения: 2 757
Синът ми до годинка и половина преди да тръгне на ясла не знаеше кво е цифки и температура. Като тръгна моментално завлачи цифки, които една година спираха за макс седмица и пак се появяваха за месеци. Всеки месец с темперература, понякога по 2 пъти. Никога не му е изписван антибиотик въпреки че е бил болен безброй пъти. Защото лекарите са преценили, че са вируси и се оказваха прави. Цифките не бих ги нарекла здраво състояние, но и болест не мога кажа че са, при положение че липсват други симптоми.  Наивно и дори смешно е да спорите  тук за някакви си цифки. Голяма работа, няма спасение от тях не разбрахте ли. Но дете, което видимо е отпаднало и с температура разбира се не е редно да седи в яслата най-вече защото му е зле и в къщи ще му е по-добре. Не вярвам някоя даскалка да държи такова дете в яслата и да му дава температуропонижаващи докато си го приберат.
Но някои от вас са свикнали все други да са им виновни и вдигат дандания до небето за някакви цифки. Това си е придружаващ минус на яслите. Ако не им изнася да си намерят друг начин за отглеждане на децата си.
Не съм съгласна, че майката на Иванчо трябва да бере грижа за моето дете да се не разболее от нейното и да не би мен да ме уволнят понеже ще си седя вкъщи тъй като нейното дете може да зарази моето. Всеки да си гледа него си и своето си дете. Няма пък да си седя в къщи с цифливото дете с риск да ме уволнят от работа само за да не рискувам да уволнят майката на Стоянка, понеже детето и префанало цифки от моето. Сори, но не мисля, че нейното добруване е по-ценно от моето. На мен цифките не ми пречат. На кой пречат да се оправя.
Иначе понеже ме е страх от болести и ми е кошмар да гледам 2 болни бебета, сега си седя в къщи с тях и откачам.

# 59
  • София
  • Мнения: 5 289
AQ неисках да бъда разбрана погрешно,воднистите сополки според мен са безобидни и понякога предизвикват изкашляне от страна на детето,дотук добре...Ставаше въпрос за зелени сополи и къртеща се кашлица,която много майки оправдават с алерията.Лично съм била свидетел на десетки такива случаи,склонна съм да вярвам че не всеки път диагнозата е определена от педиатъра.По мои наблюдения в нашата ясла,децата ги спираха чак когато вдигнат висока Т,която няма как вече да се оправдае с алергия.Ей това ме дразни,ето пресен случай от вчера:
Майка на 3 деца,ходещи на градина,всеки ден сме заедно с останалите майки по площадките.1ви ден,децата не са на градина,единия се "опитвал" да вдига Т с позиви за повръщане,обадили и се от градината,прибрала си децата.Според нея Т и повръщането са от слънчасване.Втори ден 3 те деца кихащи,покашлящи,видимо отпаднали,предвид това че са супер палави и игриви деца.Трети ден,сериозно кашляне+кихане и отново отпадналост,отвреме на време ги проверяваше за Т. И какво мислите заключи майката от неудобство,растяли им зъби,затва били така.Еми кво да говорим,като са от зъби що не са на градина?Щот са болни,но не им пречи да си играят на площадка със още 10 деца повече от които по малки.Накрая най-голямото момченце се изпусна,че братчето му е много болно.Еми и днес ако си позволи да ги доведе при нашите деца ще има скандали вече.

П.С.Извинете,че леко се отклоних от темата.

Общи условия

Активация на акаунт