ЗА и ПРОТИВ домашните пюрета

  • 7 269
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 572
Реших да потърся и вашето мнение - като всяка мама искаща най-доброто за детето си реших сама да правя пюрета защото нали според бабите домашно приготвеното е най-добро и какво се получи - купувам аз моркови и картофи варя , пасирам слагам в чинийки и давам -детето не ги иска , след няколко дни постепенно започна но от началото имаше колики и леко разстройство докато не се стигна до 10 пъти на ден ако и то със страшно пръцкане и рев защото го болеше коремчето явно ,
оказа се че съм взела явно нитратни зеленчуци или кой знае какви и детето се подриска
направихме пауза и започнахме наново с пюретата на хип и бебивита и всичко е супер , ядем със страшен апетит и нямаме проблеми
затова аз се обявявам твърдо ПРОТИВ  домашните пюрета а и колко струва едно такова пюре - пазарувай , вари , пасирай след това измий всичко
какво ще кажете вие

# 1
  • Мнения: 2 849
На каква възраст е бебето ?Може да му е рано за твърда храна.Виктор ядеше предимно домашни пюрета,готови съм купувала 2-3 вида на Хип .Зависи от детето,от това дали харесва домашно приготвените (според мен в пъти по-вкусни),зависи от майката (дали има време и желание да готви ).

# 2
  • Мнения: 154
Аз нямам категорично мнение ЗА или ПРОТИВ. Захранила съм с купени пюрета (Хип, Бебивита, Нестле) - без проблем. След това съм давала и домашно приготвени, сварени на пара зеленчуци с АМ, картофа не съм го пасирала никога (става лепкав) - също без проблем. Сега й готвя аз, но от време на време давам и от готовите пюрета. Има дечица, които предпочитат домашно приготвени неща, други харесват купените. На моето пък му е все едно и за това не мога да бъда категорична.

# 3
  • Мнения: 86
Захраних малката с готови пюрета а после започнах да и готвя но проблем не сме имали.Но вече порасна и ми е доста трудно да и готвя защото е много палава и я записах на кухня.Така че мога да каза че съм за домашно приготвената храна.Ако беше по мирна и седеше сама щях да продължа да и готвя.Но сега за да и сготвя трябва да го правя през нощта и ми идва нанагоре.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 807
Е как ще съм против при положение че имам домашни зеленчуци/макар и рядко/.А ако нямам купувам от пазара и ги кисна във студена вода най-малко 30 минути.Това не ги прави безвредни,но от къде ли купуват производителите на пюрета?Всъщност истината е че готвех рядко и карахме на бурканчета,но ако имаше кой да ми готви нямаше да купувам.

# 5
  • Мнения: 27 524
За, разбира се. Вероятно си захранила неправилно - или прекалено рано или две и повече нови неща наведнъж. Когато зеленчуците се обелят и нарежат на едри парчета и се накиснат за около 20 мин в голямо количество студена вода, нитратите падат  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 062
Аз готвя на детето си зеленчуковите пюрета, а месните купувам. Според мен детето ти не е получило газове и разстройство от нитратите в зеленчуците, но не съм експерт, просто така мисля. Аз смятам, че от домашно приготвената прясна храна няма по-хубаво. За нитратите - киснеш в студена вода и повечето от тях падат.  Peace Освен това е важно да избираш зеленчуци с нормални размери, не огромни или много малки.

# 7
  • София
  • Мнения: 15 194
Иво е отгледан само с домашни пюрета.
Купувала съм само няколко пъти рибни на Семпер, колкото да си ги изям сама, защото той не ги хареса.  Confused
Зеленчуковите и месните пюрета правех със зеленчуци, отгледани в градините на бабите.
Плодовите пюрета ги получих на готово-майка ми ги направи, от плодове, отгледани от нея.
Ако в началото на захранването трябваше да правя домашни пюрета с купени зеленчуци-сигурно бих се насочила към готовите пюрета. Макар че и на тях не може да им се има доверие на 100%.  Confused
А за борбата с нитратите в зеленчуците-момичетата са писали вече.  Peace

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 817
За мен домашно приготвените пюрета са за предпочитане  Peace . На първо място, дори и да няма гаранция за зеленчуците, че не са пълни с нитрати (такива може и да са в готовите пюрета), поне спестявам консервантите  Peace . Определено излиза по ефтино с домашните пюрета, а смятам, че и вкусовите им качества са за предпочитане пред готовите. Правя най различни плодови пюрета и  знам със сигурност че са полезни, а в готовите не знам изобщо какво ценно е останало след толкова консерванти и термичната обработка. Преди да започна да правя пюрета, купувах на ХИПП и ми направи впечатление, че в пюретата преобладават моркови или тиква. Та се зачудих за това ли плащам по близо 2 лв пюрето и .......... така.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
До годинката най-вече готвех пюретата вкъщи- и зеленчуковите,и месните.Купувала съм и готови,но рядко.Според мен готовите са за ситуации,когато сме навън или нямам възможност да предложа сготвена храна.Реално погледнато,купените пюрета са консерви,а не мисля,че е здравословно да се яде само консервирана храна.

# 10
  • Мнения: 30 864
За съм. Захранила съм с готови пюрета и скъпи и евтини по-късно, и така свикна с тях, че не иска храна готвена вкъщи. А разнообразието в пюретата навън се свършва. Сега трудно и постепенно я приучвам на домашно готвени пюрета и храни. Но риба давам само готова на Семпер. Трябва май двете неща да се комбинират с превес на домашно готвената храна. Пък и е доста по-евтино.

# 11
  • Мнения: 259
От това, което съм чела в специализирана литература за бебешка кухня, се препоръчват готовите пюрета, дори готовите сокчета, а не фрешовете (като за начало). Те са стерилизирани и би трябвало да са с ниско съдържание на нитрати и др (Hipp нали имат подробна брошура на тази тема). Това, което се купува (освен ако не си го произвеждаш сам, което е малко вероятно), не се знае колко е торено. Не съм убедена, че с киснене във вода нитратите падат. В пюретата има голямо разнообразие. Освен това няма миене на пасатори и други съдове. Не мога да кажа категорично "ДА" или "НЕ" на готовите пюрета, но като за начално захранване ги предпочитам.

# 12
  • Мнения: 167
Бях посъветвана от педиатъра поне до 8 месечна възраст да храня само с купени пюрета. Изтък на доводи, съгласих се. Един месец ходихме по мъките - Ая пищеше, намрази лъжицата и само като я видеше, притреперваше. Сменях марки и какво ли още не. Накрая спрях за 3 дни. Забравихме кошмара. На четвъртия ден направих домашно - картоф с морков - омете го за няма 5 минутки. От тогава кисна зеленчуците 24 часа във вода, защото и аз четох някъде, че нитратите са водоразтворими. Сменям водата няколко пъти.
Така че при мен няма За или Против. Ая само това яде. А плодове така или иначе ядем само намачкани или на кисел, така че ползвам засега домашни кайси и череши, а като ми свършат правя с плодово пюре.

# 13
  • Мнения: 84
Твърдо и категорично - за. Но всяко правило е  с изключения - давам и готови, но по рядко - когато намеря някой интересен плод (Манго на Семпер) давам.... Защо не. Или пък когато пътуваме...

# 14
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Категорично съм ЗА домашните пюрета,знаеш какво слагаш,пресни продукти,без консерванти въпреки,че казват ,че в готовите няма мен ме е страх!Винаги е пресничко и истинско,без захар сол и куп неща още PeaceГотово само в краен случай

# 15
  • Мнения: 1 763
До скоро бях против. Не знам какво купувам от пазара, а готовите са проверени. Но от няколко дни започнах да захранвам с месо и готовите месни  не ги иска. Започнах да му правя, яде ги и засега няма проблем. Е, мен ме мързи да готвя, но това е положението. Сега съм за домашните пюрета, но няма лошо да се ядат и готови от време на време.

# 16
  • Мнения: 2 131
За мен лично няма никакво съмнение, че най-доброто е домашно приготвената храна. Това, разбира се, не прави манджите от детската кхня или готовите пюрета вредни, а просто по-малко добър вариант  Grinning. Оттук-нататък е въпрос на личен избор на всяка майка - дали й се занимава да готви или не.

# 17
  • Мнения: 22 277
Зависи от зеленчуците и плодовете. Ако си ги бера от градината, ще правя домашни пюрета.
В момента зеленчуковите и месните ги купувам. Правя единствено плодови с малко АМ и каша за сгъстяване в зависимост от плода, който съм сложила. До сега не сме имали проблем.
Честно казано страх ме е да правя от тези на пазара, не че знам какво има и в купените пюрета, то може да си пише био зеленчуци, а да са далеч от био-то.

# 18
  • Мнения: 5 940
Захранвах късната есен и тогава имахме много домашни зеленчуци, правех почти всеки ден домашни пюрета. Зимата съм купувала.

# 19
  • Мнения: 27 524
Но всяко правило е  с изключения - давам и готови, но по рядко - когато намеря някой интересен плод (Манго на Семпер) давам.... Защо не.

Има си прясно и преъзвъходно манго без да е консервирано  Simple Smile

Правя най различни плодови пюрета и  знам със сигурност че са полезни, а в готовите не знам изобщо какво ценно е останало след толкова консерванти и термичната обработка.

Плодови пюрета може да се дават още от 4, а най-добре от 6 навършени месеца - в това число праскови, кайсии, и каквито и да било плодове, без ягоди и малини и горски, които са за над 8 месеца. Но в пресен вид тези плодове, както и повечето плодове изобщо преди навършени 6 месеца, не е редно да се предлагат  Peace

# 20
  • Мнения: 1 572
Peace . На първо място, дори и да няма гаранция за зеленчуците, че не са пълни с нитрати (такива може и да са в готовите пюрета), поне спестявам консервантите  Peace . Определено излиза по ефтино с домашните пюрета, а смятам, че и вкусовите им качества са за предпочитане пред готовите. Правя най различни плодови пюрета и  знам със сигурност че са полезни, а в готовите не знам изобщо какво ценно е останало след толкова консерванти и термичната обработка.

# 21
  • Мнения: 1 572
Peace . На първо място, дори и да няма гаранция за зеленчуците, че не са пълни с нитрати (такива може и да са в готовите пюрета), поне спестявам консервантите  Peace . Определено излиза по ефтино с домашните пюрета, а смятам, че и вкусовите им качества са за предпочитане пред готовите. Правя най различни плодови пюрета и  знам със сигурност че са полезни, а в готовите не знам изобщо какво ценно е останало след толкова консерванти и термичната обработка.
в пюретата няма консерванти а и термичната обработка не си я спестяваш , надявам се не даваш сурови моркови или картофи , нали уж в готовите пюрета са подбрани зеленчуците / не говоря за българските / , не знам моето дете домашните не ги яде  Sad 

# 22
  • Мнения: 1 367
Когато зеленчуците се обелят и нарежат на едри парчета и се накиснат за около 20 мин в голямо количество студена вода, нитратите падат  Simple Smile
Това не го знаех,благодаря за инфото!  bouquet
По темата-твърдо съм ЗА домашните пюрета,тъй като мога да следя какво слагам и как го приготвям.Но има и доста аргументи в полза на купените,поне аз така мисля.Можеш без никакво затруднение да осигуриш разнообразие,не губиш време да готвиш,предполага се,че съставът им е балансиран за нуждите на съответната възраст...Така или иначе в момента съм принудена да давам готови пюрета,понеже моето момче категорично отказа да яде домашните.Опитах да го излъжа,като сложа домашно пюре в бурканче от купено-не стана.След първата лъжичка отказва.От детска кухня не иска.

# 23
  • Мнения: 27 524
Така или иначе в момента съм принудена да давам готови пюрета,понеже моето момче категорично отказа да яде домашните.Опитах да го излъжа,като сложа домашно пюре в бурканче от купено-не стана.След първата лъжичка отказва.

Така беше доскоро и моят син  Rolling Eyes Сега не иска вече пюрета и готово, но признава само пържени картофи и пици и сандвичи   Crazy Но досега беше основно на готови храни. Колко домашни манджички предвидени за него е изял съпругът ми  hahaha

# 24
  • Мнения: 2 149
Независимо какво е моето мнение по въпроса Йоана предпочита аз да й готвя,Никак не й се услаждат купените пюрета и каши.Всичко минава през мойте ръце,има ми явно доверие Laughing

# 25
  • Мнения: X
Ако нямам зеленчуци "собствено производство", поне до 9м. предпочитам готовите. Ако имам - домашните, едно, че знам какво слагам, друго, че детето трябва да свиква с моя начин на готвене. В крайна сметка, каквото детето предпочита.  Grinning

# 26
  • Мнения: 1 586
Не съм нито ЗА ,нито ПРОТИВ.Захраних с домашно зеленчуково пюре,не сме имали проблеми,плодови давах купени. Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 3 249
Категорично ЗА съм домашното - давах всичко домашно: зеленчукови, плодови пюрета и зърнени закуски, след като въведох глутена (а преди това давах готови каши). Дъщеря ми така и не прояде готови пюрета. Ако ще е бурканче, то трябва да е Хип и Нестле или в краен случай Семпер и Гербер. Това е личното ми мнение.

# 28
  • Мнения: 4 753
Захранвам с купени, но мисля след време да му ги правя...  Peace

# 29
  • Мнения: 191
И за домашните, и за купешките пюрета съм. Давам и от двете. Понякога дъщеря ми предпочита купешко, понякога домашно. На настроения е. До скоро например не бях купувала никога плодови пюрета, все аз й ги правех, но от около месец спря да ги яде и прояде купешки. Пък и има пюрета като рибните например, които предпочитам да й ги купувам.

# 30
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Сама приготвям храната на Алекс.Тук няма разнообразието от готови пюрета,каквото има в България и като цяло се препоръчва домашно приготвената храна.Успявам да намеря всички необходими плодове и зеленчуци,така,че не е проблем да готвя.Вече преминаваме на обща храна,та ще продължавам да готвя.

# 31
  • Мнения: 8 242
Айде пак войната на пюретата  Mr. Green

Готвя му откак е захранен.. Може би 5% да е ял готови пюрета при извънредни ситуации или просто а разнообразие.
Не бих хранила детето си само с консерви, колкото и био или каквото и да претендират че са..

# 32
  • Мнения: 1 596
Днес направих първият опит да дам на Адриан ,сготвена от мама супа.
Е то за мен не беше супа,като я пасирах стана като крем,но още по-хубаво.
С такава любов я направих-картофче,морков,лучец,магданоз, сложих и адаптирано мляко......
И вечерта сядам аз пред столчето-хапна една лъжица и за мой ужас,почна да се пъне Close
Като не харесва нещо започва голямо мрънкане на границата с плач.
Не го пожела и това е Confused
Е стана ми доста мъчно,че така хубаво го направих и ........сама си го изядох после Sick
Нещо му е замирисало,ама само той си знае какво....

# 33
  • Мнения: 308
За, разбира се. Вероятно си захранила неправилно - или прекалено рано или две и повече нови неща наведнъж.


   Блонди, не знам как предположи, че е захранила неправилно. Още повече, че с готовите пюрета не е имала проблем, а предполагам е дала същите зеленчуци.

   По темата - преди да почна захранването звъннах на педиатърката ни. По нейн съвет започнах с готовите пюрета. Взех на Хип, защото претендират, че няма добавена захар, няма консерванти и други такива. Обяснението, което ми даде педито - готовите пюрета са с такава консистенция, която е подходяща за стомахчетата на бебетата. При домашно приготвените може да го направиш по-гъсто или по-редко, и не на последно място, не знаеш с какъв произход са продуктите.

   За обработката на плодовете и зеленчуците - при домашно приготвените (ако не сте си купили специален уред за приготвяне на бебешки пюрета) досега с въздуха е неизбежен, а съм чувала, че така се губят витамини. При прозводството на пюретата се използват машини и това се избягва.

   Затова аз съм против домашните пюрета, когато става въпрос за захранване на бебето. Подчертавам го, защото май се бяга от същината на темата. Когато детето е вече захранено (и разбира се не е на 5 или 6 месеца) и стомахчето му е подготвено за различни видове храна, въпроса ЗА и ПРОТИВ домашните пюрета има различен смисъл.

# 34
  • Мнения: 5 940
Без да съм против купените пюрета, да кажа, че не се губи нещо в домашното, което не е загубено в купеното. Повечето от зеленчуците при обраробтка запазват витамините си с изключение на витамин Ц, но той си е отишъл и при купените. Против плодовите пюрета съм при късно захранване -след шести месец. Може да се почне направо с пресни плодове. /Давала съм на сина ми плодови пюрета, но захраних на 4,5 месеца/.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 591
В началото - от 3 до към 6 месеца - беше само и изключително на готови. Сега някои неща му правя и аз, някои му давам по малко от нашето... но месните, примерно, все още са само готови.

Намирам, че са по - безопасни.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 857
..... Повечето от зеленчуците при обраробтка запазват витамините си с изключение на витамин Ц, но той си е отишъл и при купените....
Да, затова се добавя допълнително в готовите пюрета.

Не съм против домашните пюрета, но когато става въпрос за захранване е по-добре това да стане с готови пюрета, защото технологията на приготвяне и продуктите, които се използват са специално пригодени за все още незрелия детски организъм.

# 37
  • Мнения: 8 242
Не съм против домашните пюрета, но когато става въпрос за захранване е по-добре това да стане с готови пюрета, защото технологията на приготвяне и продуктите, които се използват са специално пригодени за все още незрелия детски организъм.


Технологита е варене  Mr. Green Не е голяма философия..
А още по-добре е когато са приготвени на пара.. Това с купените няма как да стане Simple Smile
Още повече със срок на годност 2 години просто не вярвам да няма нещо мъъъъничко поне като консервант..

# 38
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 365
Никога не съм захранвала с домашни пюрета.Може би и затова дъщеря ми си ги хапваше добре.Свикна много бързо и с домашно приготвените и не мога да кажа обаче дали съм ЗА или ПРОТИВ,нека всеки си храни детенцето,както мисли че е най-добре за него. Peace

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Технологита е варене  Mr. Green Не е голяма философия..
А още по-добре е когато са приготвени на пара.. Това с купените няма как да стане Simple Smile
Още повече със срок на годност 2 години просто не вярвам да няма нещо мъъъъничко поне като консервант..
Нямам пряки наблюдения и не съм запозната с технологията на приготвяне на готовите пюрета, но знам със сигурност, че продуктите, които се използват за приготвянето им подлежат на строг контрол, докато аз не мога да гарантирам, че това, с което приготвям храната на сина ми е безопасно за него. Родителите на съпруга ми са земеделски производители и знам с какво обработват продукцията с цел издържливост и добър търговски вид, поради което не бих посмяла да захраня детето си с тях. На по-късен етап да, но не и като първа храна  Peace
Относно съдържанието на консерванти - това си остава само в сферата на догадките  Wink.

# 40
  • Мнения: 4 753
Още повече със срок на годност 2 години просто не вярвам да няма нещо мъъъъничко поне като консервант..

Педиатърката ми каза, че ги минават на автоклав (даже май два пъти), та може и от тук да идва по-голямата трайност, но не съм сигурна...  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 2 100
Абсолютно подкрепям домашно приготвената храна-както за бебо, така и за нас. В това число си позволявам да включвам и ДК, тъй като си е баш готвено  Peace А купешки пюрета хич не харесвам, малкия също. В началото да, но след като опита домашно, не ще и да чува за купешките.  Laughing

# 42
  • Мнения: 308
На по-късен етап да, но не и като първа храна  Peace

   Съгласна съм с теб. Точно това исках да кажа и аз.  В случая става въпрос за захранване. Надали има мами, който да отричат домашните пюрета. По скоро за мен въпроса е, колко време след захранване или на каква възраст на детето да започна да давам домашно приготвено такова.

# 43
  • Мнения: 514
Абсолютно подкрепям домашно приготвената храна-както за бебо, така и за нас. В това число си позволявам да включвам и ДК, тъй като си е баш готвено  Peace А купешки пюрета хич не харесвам, малкия също. В началото да, но след като опита домашно, не ще и да чува за купешките.  Laughing
На по-късен етап да, но не и като първа храна  Peace

   Съгласна съм с теб. Точно това исках да кажа и аз.  В случая става въпрос за захранване. Надали има мами, който да отричат домашните пюрета. По скоро за мен въпроса е, колко време след захранване или на каква възраст на детето да започна да давам домашно приготвено такова.

 Peace Peace Peace PeaceТези отговори Съчетават моето мнение по въпроса

# 44
  • София
  • Мнения: 3 626
И двете- правех му зеленчуковите,плодовите ги давах като сокче или към каши и кисели...
Но започнах с купени- понеже са много добре пасирани
Давах и купени за разнообразие - предимно различните месни пюрета...
Моето всеядно праденце харесваше всичко...

# 45
  • Мнения: 3 997
Предпочитам  захранване с готови качествени пюрета, особено при въвеждане на нови храни. След това, на по-късен етап, все трябва да приучим детето да яде и от картофите, и другите зеленчуци и храни, които купуваме от пазара, защото цял живот няма да яде храна от бурканчетата.

# 46
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Абсолютно подкрепям домашно приготвената храна-както за бебо, така и за нас. В това число си позволявам да включвам и ДК, тъй като си е баш готвено  Peace А купешки пюрета хич не харесвам, малкия също. В началото да, но след като опита домашно, не ще и да чува за купешките.  Laughing
Peace

ЗА домашните пюрета  Peace

# 47
  • Мнения: 175
Според мен щом си установила, че сте добре с купените пюрета си продължавай така. Аз наистина не разбирам какво не им е в ред на купените пюрета?Аз съм инженер - технолог в хранителния бранш и съм работила в няколко големи фирми, които произвеждат сладки неща и знам как стоят нещата в тях и се изумявам как хора, които изобщо си нямат представа говорят щуротии. Не знам защо всички очакват, че в предприятията едва ли не всеки си прави каквото си иска - мете пода и изсипва боклука във вафлите  Laughing Скоро една позната ми казва да не си купувам от едни чайове, защото измитали пода и каквото е паднало от билките го слагали в пакетчета. А аз познавам техноложката на тези чайове и като и казах щеше да припадне. Тя търчи, съблюдава хигиена, а хората си говорят глупости. Или пък една известна фирма, в която работих прави два вида бисквити - с мляко и без. Само това е разликата. Ама тук майките като пишат, че от едните децата ги болял корема, а другите били супер, защото кой знаело какви масла се слагали. Така, че аз не разбирам как някой си представя, че се правят детските пюрета, но според мен контролът е доста голям - поне това е моят опит. Аз също давах купени пюрета и от скоро готвя, защото детето ми е с атопичен дерматит и трябва да въвеждам зеленчуците един по един, а с купените пюрета няма как. Просто има хора, които се грижат да спестяват време на майките, а който иска се възползва.

# 48
  • Мнения: 486
yana_divrova - нямам нищо против детските пюрета, но не може да храним децата си с тях до 18 г.Друг е и финансовия въпрос.И аз се присъединявам към общото мение.Захранване с готови пюрета и след това готвене от мама след 8м-1ом.. възраст на бебето(ако не е на млечна кухня разбира се).

# 49
няма как да си сигурна в суровината за пюрето при положебия че пазаруваме неща които дори търговците не знаят от къде са и какви са а и как ще си сигурна че при приготвяне няма да попаднат микроби...
аз предпочитам готови пюрета защотот съм сигурна в тях правят ги под ув- контрол и са ок в чстност съм фенка на Нестле защото там качаството е бескомпромисно...

# 50
  • София
  • Мнения: 607
Аз го захраних с домашно приготвени - зеленчукови и месни. Понякога разнообразявах с купешки готови. От 11 месечен го записах на ДК.
Той е всеяден и му харесват както домашните храни така и купените. Общо взето се нагласям според неговите желания.

# 51
  • Мнения: 8 242
Аз наистина не разбирам какво не им е в ред на купените пюрета?

Колкото и да са хубави са консерви.. Вие нали не ядете всеки ден само консерви.. колкото и хубави да са..

# 52
  • Мнения: 2 131
Ама никой не казва, че нещо им е лошо на купените пюрета - никой не твърди, че са вредни или че нанасят някакви вреди на детския организъм. Но, според мен, безспорен е фактът, че домашно приготвената храна е за предпочитане. Това не прави пюретата лоши или едва ли не "отровни". Естествено, че една домашна супа е по-добра от едно купено пюре. Поне аз така мисля.  Peace

# 53
  • Мнения: 119
   За обработката на плодовете и зеленчуците - при домашно приготвените (ако не сте си купили специален уред за приготвяне на бебешки пюрета) досега с въздуха е неизбежен, а съм чувала, че така се губят витамини. При прозводството на пюретата се използват машини и това се избягва.

Е това вече е припляскване!
Баба ти едно време готвеше само картофи, недокоснати от въздух и е карала на ХИП.


По темата: ЗА домашно приготвените пюрета съм АКО на майката и е приятно и обича да готви.

# 54
  • Мнения: 1 572
ей такива изказвания са ми любими за бабата - ами давайте тогава да перем като нея всяка неделя на канала  smile3501

# 55
  • Мнения: 8 242
   За обработката на плодовете и зеленчуците - при домашно приготвените (ако не сте си купили специален уред за приготвяне на бебешки пюрета) досега с въздуха е неизбежен, а съм чувала, че така се губят витамини. При прозводството на пюретата се използват машини и това се избягва.

 coolcool
Досегът с въздух е неизбежен навсякъде на планетата Земя  Crazy Освен, ако не ги правят във вакуум или в орбита на някоя космическа станция  Joy, което силно ме съмнява  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 9 973
не съм против,но детето не яде дом.храна

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз съм ЗА домашната храна-поне знаеш какво слагаш и по колко Peace

# 58
  • София
  • Мнения: 672
Готови пюрета за първа храна е ОК. И аз бях привържаник на "консервите", но детето ми отказваше някои от тях. От както му сготвих 2-3 пъти и яде онова, което в готово пюре отказваше, започнах да му готвя по малко - 1-2 пъти в седмицата. По-удобно е с готови пюрета, но и по-скъпо, а не мисля че е най доброто за детето. Сега сезона е такъв, че има зеленчуци - избирам да са български, но не се втелясвам много. Не мога да го храня с пюрета докато навърши пълнолетие.
Плодови пюрета отдавна не купувам - пасирам сурови сезонни плодове. Вече е на 8 месеца и от 2 месеца яде сурови плодове - праскови, кайсии, пъпеш, череши - каквото има.

# 59
  • Мнения: 83
Аз зъм За, въпреки, че купуваме плодовите и ако пътуваме и зеленчуковите. Нито ми отнема време, нито пък е кой знае колко за миене. За 1-1.30 ч. му правя пюре за два дни, като остатъка слагам в хладилника. Бебо много си ги обича и си изяжда всичко, даже сме си измислили система да му покажем, че е свършило, иначе плаче за още:)

# 60
  • Мнения: 114
Здравейте!захранила съм рано ,но това вече е минало..........бебон е на 5,5 месеца.........до сега е папкал пюренца на хип,но онзи ден взехме зеленчуци от село(ама истински,без препарати)и му направих картофки и моркови(мирише уникално вкусно)  smile3521 вчера много му се мръщи,но днес си го изпапка smile3501
Аз съм за домашните пюрета,но истински домашни,а не да купя от магазина и да приготвям,по-добре да си купя пюрето!
 smile3525

Последна редакция: вт, 22 юли 2008, 19:05 от doretoo

# 61
  • Мнения: 407
предимно домашни и от време на време давах купени за разнообразие,след като захраних.Сега отказа категорично купени пюрета!Преди съм давала ако,нямам време,но с желание съм си готвила на бебчо и никога не съм имала проблеми от това че правя аз храната му!Въпрос на желание и време е,според мен!Не отсичам ЗА и ПРОТИВ,защото съм давала и от 2-те!

# 62
  • Мнения: 167
Ние само домашни папкаме. Купени не помирисваме даже!

# 63
  • София
  • Мнения: 569
Аз пък по неволя приготвям пюретата,защото се оказа,че дъщеря ми има алергия към подсладителите и веществата,които правят"вкусни"готовите пюрета.Иначе,бих купувала,защото се пести време,а и асортимента на готовите е по-богат.

# 64
  • Мнения: 577
ПРОТИВ домашните пюрета.
Основни предимства на готовите пюрета пред домашно приготвените са:
    1.Подходящ и постоянен химичен състав и подходяща консистенция.Постига се много по-фино раздробяване на продуктите и намаляване съдържанието на целулоза.
    2. Обикновено са смес от няколко вида плодове и зеленчуци, поради което имат по-разнообразен състав и по-висока хранителна стойност.
    3. В повечето случаи са обогатени с витамини, желязо и др.необходими съставки. Изследвания показват, че докато приготвените в домашни условия зеленч.пюрета и плодови кисели съдържат само 2до5мг витамин С на 100гр., то в готовите плодови пюрета обогатени с витамин С, дори след 2-годишно съхранение количеството на витамин С не спада по 20мг.
    4. Отличават се с висока бактериална чистота и не създават рискове от чревни инфекции и храносмилателни разстройства.

Така че не бих се трепала да му правя пюрета.

# 65
  • Мнения: 1 669
Привет!!!

Чета ви от известно време, тъй като при нас се появи едно страхотно човеченце на 5 мес - осиновихме си  момиченце - Laughing, с което тепърва се захранваме...

Най вероятно има някъде инфо, но не можах да се ориентирам...

Интересува ме как точно се приготвя кисел, нишесте и кремче, съдържащи съставки подходящи за нейната възраст. Докторката каза да започваме, но във всички рецепти, които прочетох тези неща се приготвят с мляко и захар, да но за нейната възраст въобще не са подходящи newsm78

Помагайте с рецепти... Embarassed

# 66
  • София
  • Мнения: 15 194
Честито, bobkas !  Hug
Пожелавам ви многощастие с дъщеричката ви!
Преди да ти отговоря на въпроса, който си задала, ще те попитам-с какво е захранено бебето до сега?
На 5 месеца още ви е малко рано за кисел, според мен, но, все пак-има значение какво й е давано до сега.

# 67
  • Мнения: 1 217
Мойта бебка предпочита домашните.

# 68
  • Мнения: 1 669
Обедното меню е от зеленчукови пюрета, вече опитахме сокче от ябълки и съвсем мъничко бананово пюре.

От дома твърдят, че са й давали по четвърт жълтък  #Crazy два пъти в седмицата, но аз се страхувам да давам, малка е още...

# 69
  • Мнения: 6 029
Прясна, домашно приготвена храна. Мисля, че не само за бебета, а и за големи хора е най-доброто. Консерви не ям и не давам на децата си.

# 70
  • Мнения: 5 183
Аз съм ЗА домашно приготвените   chef
И аз не си падам по консерви

# 71
  • София
  • Мнения: 15 194
Обедното меню е от зеленчукови пюрета, вече опитахме сокче от ябълки и съвсем мъничко бананово пюре.

От дома твърдят, че са й давали по четвърт жълтък  #Crazy два пъти в седмицата, но аз се страхувам да давам, малка е още...

При това положение ви е рано за кисел.
Киселът е млечен нишестен крем, към който е добавен суров пасиран плод или плодово пюре. За сурови плодове ви е още рано-те се даватнай-рано след навършване на 6м., при това-подходящите за възрастта.
След зеленчуковите пюрета очевидно сте започнали с плодовете. Може да продължиш да въвеждаш различни плодове.
След това бих ти препоръчала да продължите с кашите.
Киселът остави след кашите-за разнообразие в менюто.
И-да, за жълтък наистина е рано.

# 72
  • Мнения: 1 669
Благодаря ти, Виви!

Аз се съмнявам, че са давали жълтък, ама нейсе...  Thinking
 

Общи условия

Активация на акаунт