Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 341
  • 356
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 81
Здравейте, не съм сигурна дали точно тук трябва да си задам въпроса но ще се  радвам ако има кой да помогне със съвет и информация.Мисля да пускам малката на ясла накратко ми казаха какво се прави като изследвания но пропуснах да питам някои работи.Някои педиатри взимат секрет от дупенцето на место но моята педи не процедира така тя иска материал в стерилно шишенце но детето не ака всеки ден и исках да питам веднага щом се изходи трябва да занеса материал или ако се изходи днес мога да го направя и занеса утре в лабораторията има ли това значение или не и също васермана за родитела до какъв срок е валиден.Благодаря предварително.

# 346
  • София
  • Мнения: 3 284
Може, дръж го в хладилник добре затворено.

# 347
  • София
  • Мнения: 3 704
Здравейте! Предварително моля за извинение, ако мястото на въпросите ми не е тук!
Имам питане, което касае приема в яслени групи на деца, родени през ноември и декември на съответната година. Към момента е записано като изискване навършени 10 месеца за прием на детето в ДЗ. Практиката обаче показва, че и за персонала на заведенията и за родителите приема на 10-месечно бебе не работи добре. В масовия случай се налагат уговорки с директорите за изчакване на фактическото посещаване на детето до навършване на една година. Хипотетичната разлика от почти година между отделни деца в групата винаги съществува и не бих искала да я коментирам или да използвам като довод. Конкретният ми въпрос е: има ли как да се превърне изключението в правило и обратно? Кърмачески групи едва ли се формират, а и липсва корелация между времевия период на майчинството през първата година и навършената възраст, която детето трябва да има, за да посещава ясла. В моя конкретен случай, детето трябва да започне да посещава ясла през септември, а аз ще съм в майчинство до декември.
От обратната връзка на ИСОДЗ получих същия отговор- "налага се консултация с директор". Има ли как да бъде регламентиран казуса с изчакване на деца /в някои случаи става въпрос за 3-4 месеца/, за да избегнем дарението на килими и коледна украса например? И как се формулира писмено тази уговорка, т.к. говорим за отсъствия с месеци? Има ли как да бъде разисквано увеличаване изискуемата възраст за посещение, а сегашната такава /10 месеца/ да бъде превърната в обект на разговори с директорите, в случай че родителите желаят детето да започне да посещава ясла по-рано /въпреки, че отново разликата в периодите между времевия размер, който обхваща платеното майчинство и навършването на 10 месеца преди да са изтекли 410 дни, ме карат да мисля, че това са малък брой случаи./ Предварително благодаря за вашето мнение по въпроса, като моля за извинение в случай на фактически неточности.

Последна редакция: чт, 28 фев 2013, 17:03 от Beeps

# 348
  • София
  • Мнения: 6 259
Да, според мене също има логика да се тръгва на ясла при навършване на 1 годинка, след като високоплатеното майчинство е толкова  Peace Друг е въпросът, че има и още един проблем - моето бебе е точно на годинка, т. е. вече взимам 240 лв., а съм с две деца  Sad Не мога да се върна на работа - няма кой да гледа малкия, а най-рано ще се има пуснати места за неговия набор чак септември. Да не говорим, че към момента шансът да ни приемат е по-малък от 1 към 7 (попадаме в гранична гр., т. е. жребий, като за 2 места има ок. 14 деца  ooooh! ), тенденцията е той да намалее още... Дотук добре, но тъй като е мн. по-вероятно да не ни приемат, отколкото да ни, от февруари м. 2014 аз най-вероятно ще остана без никакъв доход, защото пак ще има дори и хипотетичен шанс за ясла чак от септември '14, когато ще се освободят повече места за двегодишни яслнчета... Хубавото е, че вече поне не изхвърлят тригодишните от СДЯ на РД им, а ги държат до юли, когато изписват всички  Peace

# 349
  • София
  • Мнения: 175
Момичета, привет  Peace Бих искала да ви помоля за информация и ще съм благодарна на всяка от вас, която успее да ми отговори конкретно. Детето ми посещава ОДЗ 1 група, но на есен (2-ра група) бих искала по възможност да бъде в нова, по близка до дома ни градина. Как става новото кандидатстване, при положение, че статуса ни в системата е Посещава ОДЗ и с червен надпис има съобщение, че вече сме използвали 3т. за първо желание. Това е предходната кампания, но сега за новата не се ли полагат нови 3т. В случай, че не бъдем приети, губим ли мястото си в сегашното ОДЗ? Като си подредя новите три желания не виждам системата да отчита присъствието ни в Чакащи... Моля за съвет как да действам? Предварително благодаря! Хубава пролет на всички   bouquet

# 350
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Полагат се нови 3т. и ще ви бъдат начислени автоматично. Не си губите мястото в старата градина. До последно може да си ходите в старата, дори да сте приети в новата. Ние 2 пъти сменяме градина и не сме имали проблем. До лятната ваканция (ако почива старата ви градина лятото) ходите в старата, като приключите се отписвате и спирате да плащате такса, а в новата се записвате когато ви приемат, а тръгвате реално и плащате такса след ваканцията. За списъците на чакащи - напиши на администраторите на системата, не помня вече как беше, имаше нещо особено, но съм забравила как беше.

# 351
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Красирането е на 26.04, отдавна трябваше да ви възстановят точките, пишете в обратна връзка.

# 352
  • София
  • Мнения: 8 931
Искам да споделя нещо и тук. Пуснала съм официално запитаване към Общината, но по първоначалния разговор с юристката съдя, че няма да се реши в моя полза.
Става въпрос за таксата на трето дете в семейството. В наредбата на Общината за таксите пише, че от такса е освободено трето дете на многодетни родители.
Както виждате в конкретния член 39 никъде не става дума за семейство. Обаче по-надолу в наредбата, като определение за семейство пише, че такова са родителите и ненавършилите им пълнолетие деца. И по това определение сега искат да ми откажат облекчението. Защото най-голямото ми дете скоро ще навърши 18. Нищо, че дори до завършване на средното му образование остават още 2 години, за Общината той ще е пълнолетен и съответно няма да е член на семейството.

# 353
  • Мнения: 2 024
Искам да споделя нещо и тук. Пуснала съм официално запитаване към Общината, но по първоначалния разговор с юристката съдя, че няма да се реши в моя полза.
Става въпрос за таксата на трето дете в семейството. В наредбата на Общината за таксите пише, че от такса е освободено трето дете на многодетни родители.
Както виждате в конкретния член 39 никъде не става дума за семейство. Обаче по-надолу в наредбата, като определение за семейство пише, че такова са родителите и ненавършилите им пълнолетие деца. И по това определение сега искат да ми откажат облекчението. Защото най-голямото ми дете скоро ще навърши 18. Нищо, че дори до завършване на средното му образование остават още 2 години, за Общината той ще е пълнолетен и съответно няма да е член на семейството.


Безобразие! Нали към момента детето все още не е навършило пълнолетие! Не мога да си представя, че един юрист може да се аргументира с думите "скоро ще стане един какво си!"
Търси си правата през независима институция! Взимай си официален отказ и завеждай дело срещу общината!

Обикновено в началото на всяка уч. година се подават документи за намалена такса ( или при промяна на обстоятелства, като новото положение ти дава право на намалена такса) за до края на уч. година.

# 354
  • София
  • Мнения: 8 931
Е, те ще изчакат да навърши 18, но понеже е в началото на другата година, та да ни предупредят предварително, да си знаем.

# 355
  • Варна
  • Мнения: 709
Искам да споделя нещо и тук. Пуснала съм официално запитаване към Общината, но по първоначалния разговор с юристката съдя, че няма да се реши в моя полза.
Става въпрос за таксата на трето дете в семейството. В наредбата на Общината за таксите пише, че от такса е освободено трето дете на многодетни родители.
Както виждате в конкретния член 39 никъде не става дума за семейство. Обаче по-надолу в наредбата, като определение за семейство пише, че такова са родителите и ненавършилите им пълнолетие деца. И по това определение сега искат да ми откажат облекчението. Защото най-голямото ми дете скоро ще навърши 18. Нищо, че дори до завършване на средното му образование остават още 2 години, за Общината той ще е пълнолетен и съответно няма да е член на семейството.


Ние сме с три деца. Баткото беше предучилищна в училище, малкия в ДГ и най-малкия в яслата и не бяхме освободени от третата такса. Плащахме една пълна и една половинка и за баткото пълните такси за храната. Идеята им е, че облекчения ползвате докато и трите деца са едновременно в градината. Така е в нашата община.

# 356
  • София
  • Мнения: 8 931
Аз получих отговор от Общината и там ми отговарят, че си важи за многодетни родители облекчението. Това уточнявам е за София.

Общи условия

Активация на акаунт