когато мама и баба възпитават детето различно

  • 3 063
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 873
здравейте!
знам,че е нормално понякога майката и бабата различно да учат детето,но пък за някои основни неща мисля,че трябва да се съгласуват помежду си и затова ми е чуденката......
едно момиченце,с годинка по-голямо от моето,всеки ден през седмицата е с баба си в парка.през уикендите е с майка си.сещате се кои са главните конфликтни зони в тази възраст-играчките.моето момиченце на 1 год. и често се събираме с още едно на същата възраст и заедно ги водим при останалите деца(по-големи или по-малки).това,двегодишното(за коетви казах по-горе),винаги взима играчките на по-малките деца и в това няма нищо лошо,ако им даваше своите.то,обаче,не ги дава.по-скоро бабата не ги дава.кара го винаги да си ги взима обратно,дори и да не играе с тях.връстничката на моето момиченце много се разстройва,тръшка се,когато и вземат играчката.дъщеричката ми отсъпва лесно,гледа тъжно понякога,но не прави сцени.може да звучи смешно на някои,но е доста неприятна тази баба.според мен тя учи детето си на нетолерантност и егоизъм.днес се опитах да поговоря с нея-обясних и,че чуждите играчки винаги са по-интересни и за мен не е проблем,че внучето и си ииграе с количката на дъщеря ми.за нея не е проблем също,но ако дъщеря ми вземе количката на внучето и,тя казва,че всяко дете трябва да си играе с неговите неща,нали за това били изнесени.
когато това същото дете излиза с майка си,нещата са различни-майката го учи да си дава играчките,да е отстъпчиво,когато взима чужда играчка,да дава своя в замяна/аз уча на същото дъщеря си и никога не се намесвам,когато тя се бори за някоя играчка-нека се оправя сама,стига да не и посягат,естествено,да я удрят.
онзи ден се чудех дали да не споделя с майката на 2-годишното момиченце как стоят нещата и да я помоля да поговори с бабата.децата са все заедно.паркът ни е 1 шепа и няма как да ги разделим.освен това толерантността между децата е важно нещо и смятам,че детето ще се обърка,ако баба му го учи на егоизъм,а майката -на толерантност.
вие как бихте постъпили?

# 1
  • Мнения: 884
Категорично бих казала на майката. На моята гледачка на няколко пъти споменах, че освен изисквания към отглеждането на дъщеря ми в мое отсъствие-хранене, хигиена, сън..., имам огромни претенции и за възпитанието и, и то според моите възгледи. Можеш дискретно и меко да споменеш на майката, възможно е тя изобщо да не знае какво става през седмицата.

# 2
  • Мнения: 82
И аз съм на същото мнение, говори с майката!

# 3
  • Мнения: 266
Най-добре е да си поговориш с майката.

# 4
  • Мнения: 5 940
При двегодишните деца е силно изострено чувството за собственост и не е ненормално поведението на детенцето. От близките му може да се очакват различни неща, но в крайна сметка ние сме отговорни за нашите си деца. Носете повече играчки, опитайте се да отвлечете вниманието на вашите деца от играчките на чуждото. Едногодишните деца лесно могат да бъдат накарани да забележат нещо различно.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 296
И аз съм на мнение,че трябва да поговориш с майката,но при условие,че се познавате.
Децата не са виновни,те се ориентират според случая,но такова поведение като на
въпросната баба аз не приемам.Имаме в нашата градинка подобна госпожа,чието
внуче не само,че взима играчките на другите,а и им посяга и направо си ги удря по главата.
А въпросната стои и гледа от пейката,невъзмутимо, без да реагира,а детето поглежда да види реакцията
на бабата,след като хубаво е подредило детенцето.Детето не беше моето,не се намесих пряко,
а казах на висок глас какво мисля по въпроса,еми-никаква реакция!Побеснях!Сега гледам да ги избягвам
защото съм сигурна,че ще стане скандал,ако не дай-си Боже това дете реши да раздава шамари на моето,
или на друго детенце от компанията.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.

# 7
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ами то и самото детенце се обърква така.Хубаво е да знае майката-аз бих искала да знам какво се случва когато са само с бабата.
И аз също така бих искала да знам когато ме няма какво се случва.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 524
С бабите е най-трудно. Аз сама си гледам малката, но като дойде на гости някоя от двете баби се започва - постоянно НЕ това, Не онова, лоша маса ( ударила се е ) и всякакви подобни неща. Мен невероятно ме дразнят, малката не желая да я възпитавма в агресия, не желая да я ограничавам постоянно ( с това НЕ) и колкото и пъти да съм казвала на бабите, да съм ги молила - е няма разбиране, накрая ще виждат внучка си един път в месеца и ще се чудят защо така. 

Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........

# 9
  • София
  • Мнения: 1 230
Бих казала на майката, как стоят нещата през седмицата. Аз лично, ще се радвам, ако някой сподели нещо такова с мен /другата седмица тръгвам на работа и се притеснявам точно от превъзпитание на детето, без мое знание, според разбиранията на майка ми/. И да, смятам, че детето се обърква много.

...
Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........
А това пък защо, при положение, че явно майката не знае как стоят нещата през седмицата???

# 10
  • София
  • Мнения: 5 079
Естествено, че трябва да кажеш на майката!
И ако видиш, че няма промяна на следващата ви среща с въпросното дете и баба, уговори се с другите майки просто да не ходите при тях за известно време. Peace
Като поседят 1 - 2 дни сами без компания, бързо - бързо ще схване въпросната "възпитателка" къде и е грешката.  Twisted Evil Успех. Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 4 585
И аз бих говорила с майката. Ако с моето дете се случваше това, бих искала да знам.

# 12
  • Мнения: 78


            Всички деца изживяват фази на развитието си, но е важно как ние възрастните реагираме и ги насочваме. Детето определено се обърква от много възпитатели, но най-важни и определящи си остават мама и тати. Аз бих поговорила с майката.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 524
...
Аз не бих говорила с майката, просто няма да оставям детето ми да играе с деца възпитавани по този начин. За жалост навсякъде има такива баби, та даже и майки...........
А това пък защо, при положение, че явно майката не знае как стоят нещата през седмицата???

Това за мен си е бъркане в чуждите дела. Просто, ако при мен дойде някоя майка и се оплаче от подобно нещо, определено бих си защитила бабата ( независимо дали е права бабата или не - все пак става върпос или за майка ми или за свеки) Така съм възпитана - моето семейство е моята крепост и НИКОЙ не може да я критикува пред мен.  Whistling

# 14
  • Мнения: 4 784
Ако познавам майката на детето, бих поговорила с нея.
Ако не се знаем, сигурно щях да премълча и да изолирам детето си, защото има много хора като meggyv, които го приемат като бъркане в чужди дела и работата може да стане "дебела". Дори съм попадала в подобна случка и никак не ми беше приятно, все едно сама си създавам филми.

Общи условия

Активация на акаунт