След конизация - въпроси

  • 1 863
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 522
Здравейте , доктор Мазнейкова!
Накратко ще ви занимая със моя случай, за да добиете обща представа.
С постоянен парньор съм от повече от 10 години. Родих миналата година лятото, като до преди раждането все имах някакви вагинални инфекции, ранички, третирани медикаментозно. През време на бремеността нямах проблеми от такъв род, с изключение на едни гъбички. Десет месеца след раждането по повод неприятно течение направих профилактичен преглед. Оказа се при прегледа и направената колпоскопия, че имам изменение на шийката на матката. Беше ми взета биопсия, като заключението бе "карцинома ин ситу". Последва LETZ. При хистологията след оперативната намеса резултата беше дисплазия трета степен.
Ето и моите въпроси:
1. Какви трябва да се съблюдава след конизацио? Вече ми дойде първата менструация - разрешени ли са след нея половите контакти?
2. Въпреки направеното конизация има ли смисъл според Вас да се ваксинирам срещу рак на маточната шийка?

Благодая Ви много за отговорите!

# 1
  • Мнения: 324
Необходимо е извършване на цитонамазка и колпоскопия по преценка на наблюдаващия ви гинеколог - обикновено на 2 и 6 месец след подобна процедура. Може да водите полов живот.
При негативна находка от колпоскопското изследване и контролна цитонамазка е възможно да направите ваксина т.е. няма противопоказания и негативен ефект след ваксинирането.

Общи условия

Активация на акаунт