Програмата за детегледачките - 2

  • 32 855
  • 374
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 181
Здравейте!
Искам да попитам, според сега действащите нормативни уредби, дали е възможна следната ситуация :
В момента съм в майчинство ( дъщеря ми е почти на годинка). Когато тя е на 1.5 - 2 години решавам да се върна на работа. Първото, което искам от работодателя ми е да ползвам платения си годишен отпуск за времето, в което съм била в майчинство. Ако Бог е решил междувременно съм забременяла, и поради доста тежка първа бременност излизам в болнични, до 45 дни преди раждането. Та питането ми е -Възможно ли е в този период (от назначаването ми отново на работа, т.е. ползването на платения отпуск за минали години, до 45 дни преди раждането, да се възползвам от Програмата). Това, че съм в болнични, означава ли, че съм със статут на работеща.
Малко объркано звучи, но ми се ще да не се връщам на работа преди да си имаме още едно слънчице, а наистина имах тежка бременност и не знам дали бих се справяла сама в къщи със корем и кака на ръце newsm78.Искам аз да я гледам до детската градина и би било чудесно, ако има някой, който да ми помага в къщи.
Другият ми въпрос е, ако тази ситуация е възможна, на каква база ще ми се изплащат болничните и евентуално майчинството след това.
Благодаря предварително!
Честно казано не знам какво да ти отговоря  Confused
По принцип изискването е да си на работа, което се удостоверява със служебна бележка от работодателя.Няма пречка да си в болнични, това не е болнични за бременност и раждане, а за общо заболяване. Не знам обаче как ще реагират от АСП като идват на проверки, ако дойдат повече от веднъж за този период и установят е реално ти си непрекъснато вкъщи Tired

# 31
  • Мнения: 35
Благодаря ти, Клеопатра за бързия отговор newsm74 !
То не е сигурно де, аз само си се надявам за такава ситуация - каквото Бог реши !!
А за вторият ми въпрос - за базата за изплащане на обезщетенията(болнични преди 45  дни преди раждането и после за майчинство), можеш ли да ми помогнеш ?

# 32
  • Мнения: 4 181
Благодаря ти, Клеопатра за бързия отговор newsm74 !
То не е сигурно де, аз само си се надявам за такава ситуация - каквото Бог реши !!
А за вторият ми въпрос - за базата за изплащане на обезщетенията(болнични преди 45  дни преди раждането и после за майчинство), можеш ли да ми помогнеш ?
Питай някоя от счетоводителките тук, защото там е ситуацията е доста сложна и да не те объркам нещо  Peace

# 33
  • Мнения: 1 138
Здравейте и от мен.
Клео дали ще е удобно да те питам, дали има проблем ако родителите нямат брак за да кандидатстват за програмата за баба-детегледачка. Искаме да "наеме" свекърва ми да гледа детето тъй като не го приеха на ясла, а аз вече съм се върнала на работа. И понеже двамата родители трябва да подадат документи това че нямаме брак пречи ли?
Предварително ти благодаря  bouquet bowuu

# 34
  • Мнения: 4 181
Здравейте и от мен.
Клео дали ще е удобно да те питам, дали има проблем ако родителите нямат брак за да кандидатстват за програмата за баба-детегледачка. Искаме да "наеме" свекърва ми да гледа детето тъй като не го приеха на ясла, а аз вече съм се върнала на работа. И понеже двамата родители трябва да подадат документи това че нямаме брак пречи ли?
Предварително ти благодаря  bouquet bowuu

Ситуацията в момента е такава - можете да наемете по програмата всеки регистриран в бюрото по труда независимо дали ви е роднина или не.
Документи се подават само от майката.
Свекърва ти безработна ли е?

# 35
  • Мнения: 1 138
пенсионерка е. това значи че нея не можем тъй ли?
 Confused
а другата година т.е. това което ще почне да действа от 2009, не може ли тогава да я наемем да гледа детето?
пак ти благодаря

# 36
  • -
  • Мнения: 159
Клеопатра,благодаря много за отговора!!! Hug  bouquet Hug

# 37
  • Мнения: 4 181
пенсионерка е. това значи че нея не можем тъй ли?
 Confused
а другата година т.е. това което ще почне да действа от 2009, не може ли тогава да я наемем да гледа детето?
пак ти благодаря


От другата година ще може  Peace

# 38
  • Мнения: 220
Извинете ме ако се повтарям, но изчетох темата набързо...
Въпросът ми е : Къде точно се подават документите и каква бележка от ной трябва да представя ако детето ми е под 2 г.?
Във социалното министерство къде точно?
благодаря

# 39
  • Мнения: 1 138
Клеопатра    bouquet bowuu
много ти благодаря за отговора.

а нахално ли ще е ако питам в социланите ли да питам какви документи искат, или може някоя мама да каже тука?

# 40
  • Мнения: 4 181
Клеопатра    bouquet bowuu
много ти благодаря за отговора.

а нахално ли ще е ако питам в социланите ли да питам какви документи искат, или може някоя мама да каже тука?
Като ти дойде времето питай ме ще ти кажа  Peace

# 41
  • Мнения: 110
Здравейте и от мен!

Нямах много време да прочета всичките теми и въпросите,обсъждани в тях,и затова направо ще питам.Предварително се извинявам,ако въпросите ми са вече обсъждани!!!

Първо : Клеопатра,от малкото изчетено от мен видях,че имаш страхотен ентусиазъм и хъс,да защитаваш интересите на майчетата!!!Възхищавам ти се!!!  bouquet

А сега към въпросчетата ми:
1.Предстои ми да се върна на работа през месец септември,когато детето ми ще навърши 9 месеца.Смятам да наема свекърва ми като детегледачка,но с мъжа ми нямаме сключен брак.Това ще бъде ли някакъв проблем при кандидатстването?

2.Аз се водя с адресна регистрация,различна от тази на мъжа ми и свеки.Къде трябва да се подадат документите - по мой адрес или по адрес на свекърва ми?

3.Дали би могла да ми кажеш какви точно документи да подготвям - за мен и за свеки?А къде трябва да се подават?

Съжалявам,че стана доста дълго,но това ми е "тъмна Индия".

Предварително благодаря!!!  bouquet

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 280
Здравей, Клеопатра  Hug и аз имам няколко въпросчета радвам се че тук има компетентен човек, който може да помогне  на толкова много майки  bouquet 
1. за пенсионерите от догодина ще има ли някакви ограничение като възраст или ако имат инвалидност и също така как ще получават заплатата си в смисъл ще трябва ли да се ангажират да ходят да я получават всеки месец или ще може да се превеждат парите по банков път?
2. как ще се провеждат проверките дали наистина този човек който си наел е в къщи с детето?
3. ако за третата година от майчинството не наема човек и детето ми не е прието в яасла какви са ми вариантите имам ли право на неплатено майчинство или ... ?
Благодаря ти предварително за отговорите  newsm51

# 43
  • Мнения: 4 181
Момичета, извинявайте, но съм луднала , защото готвим детски празник на сдружението за утре.
Ако сте в София, заповядайте, информация има горе в събития  Heart Eyes

Другата седмица ще ви отговоря на въпросите, защото виждам, че не са спешни  Peace

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 280
Их ние сме от София но ще пътуваме днес за уикенда иначе можеше да дойдем  Hug въпросите ми действително не са спешни и ще чакам отговорите другата седмица  Hug Весело изкарване на празника   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт