окрадени от роднина

  • 3 145
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте, предполагам, че има такива случаи, но не знам как да процедирам.
Реших да се върна в БГ след дълго пребиваване в чужбина. Имах всичко - кола, къща, стабилна професия, но ми липсваше живота в БГ и топлината на семейството.
Започнах да пращам пари на майка ми за да закупи жилище в което да живея в БГ. Когато се прибрах, за мое най-голямо съжаление научих, че майка ми ги е използвала да си построи нейно ( на нейно име ) и аз нямам НИЩО ! Тя си живее там с втория ми баща и няма място за мен.  Явно не можеш да разчиташ на родителите! Много ценен урок, ама защо толкова скъпо и толкова късно ?!?

Пазя си банковите трансфери, но не знам има ли казус да се заведе дело само с тях като доказателство? Моля да се включат юристи..

P.S. Да Мама - ти ще го наследиш! Да след 20 години. Идва ми да я #2gunfire (много бързо ще се уреди наследяването )  Joy

Благодаря предварително !

# 1
  • Мнения: X
Темата определено ми се струва пързалка. Въпреки това ще отговоря накратко какво мисля.

Без адвокат - дори и една консултация само - няма да се мине. Тук можем само да гадаем за верните стъпки към по-благоприятно решение. Ако се включат юристи, ще са по-полезни.

А директно към автора на темата- историята е съшита с бели конци. Или спестявате сериозни пордробности, или си измисляте.
Колко време пращахте така пари на сляпо? Без да знаете какво ще се купи на Ваше име като Ваше жилище. Би трябвало да знаете или предполагате че майка Ви е способна на такова нещо. Едва ли за няколко години се е превърнала от идеална майка в майка-измамница.
А тя в БГ свое жилище няма ли си?

# 2
  • Мнения: 2 401
Защо да е пързалка? Мислиш, че няма такива родители ли?

Можеш да използваш банковите документи като доказателство. Ако наистина си пратил/а доста пари непременно си заведи дело, още повече заради присъствието на втори баща в картинката.

# 3
  • София
  • Мнения: 71
 #Crazy #Crazy #Crazy Възможно ли е да има такава майка???! newsm78 newsm78 newsm78

# 4
  • Мнения: 2 401
#Crazy #Crazy #Crazy Възможно ли е да има такава майка???! newsm78 newsm78 newsm78

Преди не много време бях пускала тема "Познавате ли родители - използвачи" или нещо такова, не си спомням как точно го бях формулирала. Интересни историйки споделиха момичетата.

# 5
  • Berlin
  • Мнения: 11 239
офф: а какво озн. темата да е пързалка и какъв е смисълът?  newsm78

# 6
  • Мнения: 4 916
Интересно ми е защо не си се свързал още с адвокат?

# 7
  • Мнения: 917
можеш да ползваш доказателствата
правил ли си и плномощно, да ти купи апартамент?
трябва да докажеш, че сте имали уговорка, тя да ти купи апартамент,затова си и пращал парите
с доказателствата в прокуратурата
ако не стане - завеждаш граждански иск за сумата
консултация с адвокат е задлжителна!
липсват доста неща от историята - свсем взможно е майка ти да ти е дала пари, които ти да си и врщал примерно  Wink

# 8
  • Мнения: X
Минзухар,
не мисля че няма такива родители. Хора всякакви.
Но автора на темата се изкарва толкова наивен, толкова доверчив и така изненадан от майка си.... това е което ме кара да мисля че историята не е истинска.

# 9
  • Лондон
  • Мнения: 403
От колко време пращаш пари на майка ти?
През това време, не сте ли говорели по този въпрос?
Ти не знаеше ли ,че майка ти стой къща?
Знаеш ли, една къща за колко време се строи ?
За какво си говорехте с майка ти,през това време?


P.S.Имам още въпроси ,но за сега толкова.

# 10
  • Мнения: 45

Започнах да пращам пари на майка ми за да закупи жилище в което да живея в БГ. Когато се прибрах, за мое най-голямо съжаление научих, че майка ми ги е използвала да си построи нейно ( на нейно име ) и аз нямам НИЩО ! Тя си живее там с втория ми баща и няма място за мен. 

Пазя си банковите трансфери, но не знам има ли казус да се заведе дело само с тях като доказателство? Моля да се включат юристи..


 Thinking Не ми е много ясно това с пращането на пари за закупуване на жилище?! Как го мислеше това? Да се събират някъде, докато се намери подходящото, или какво? Кой трябваше да ти го намери и това без твоето одобрение ли трябваше да се случи? Ти следеше ли през това време движенията по тази сметка, колко са се събрали, лихви, такси... елементарни неща, даже и да имаш доверие. Или искаше ти като върнеш, парите да са на место, и това да ти е първата работа? От което пък пак възниква въпроса, защо не на един път, цялата сума, малко преди да се прибереш и - разбира се - по сметка на твое име.  newsm78 Някак си, не ми се връзва какво и как точно сте го мислили.

Питам всичко това, защото с някаква разпечатки, на които - примерно - е видно, че си пращал някави суми, на определни периоди, ще е много трудно мисля, да докажеш, че са били предназначени за закупуване на апартамент за теб. Какво, ако майка ти каже: Аааа, не, той сина ги пращаше да ми помага!  Crossing Arms Как ще докажеш нещо друго? Пишеше ли при паричните преводи, за какво точно са предназначени? Едва ли!  Sad А и, майка ти, както я описваш, като нищо да е "забравила" какво сте се уговорили.  Whistling

И още нещо, за наследяването. В зависимост от наследствената ситуация на вторият ти баща, може и да не го наследиш целият апартамент. Все пак е придобит по време на брака им.  ooooh!

Последна редакция: пн, 07 юли 2008, 17:29 от Dona Bonbona

# 11
Бях в САЩ, над 10 години, трудно е да се каже, че съм объркан...направо съм бесен, ама какво да направя?! Уговорката е чисто устна, но парите са си истински. Изпратени са в продължение на 2 години в личната и в бизнес сметката и т.е. има и предпоставки за данъчни престъпления. Лошото е, че ще има и емоционални последици и от едната половина на семейството ще бъда изолиран. Ще трябва да изправя всички на нож и на нокти. Да, повече ме притеснява присъствието на семейството на втория ми баща...даже и при наследяване ще има делба  Thinking . Правил съм и пълномощно да тегли пари от моята сметка в БГ. Да, направо е сапунка. Трудно е да се повярва. Ще извинявате, но търся съвети, а не критика на нов роман... Wink

# 12
  • Мнения: X
Радвам се че се включи. Наистина всичко звучи повече от невероятно, но на теб в момента никак не ти лесно. Да приемем, че положението е такова, каквото го описваш.

Била съм в такова положение, подобно на твоето. Пращахме пари от чужбина на няколко вноски, за покупка на жилище в БГ. Нещата движеше баща ми, с генерално пълномощно. Имам му пълно доверие. Знаех какво купувам, макар да не го бях виждала на живо. Но разполагах с чертежи, планове, договори, снимки - всичко ми се пращаше моментално по интернет. Не съм имала и капчица съмнение какво става с парите ни. Но през цялото време ме държаха наясно какво става с всяка стотинка, която пращам.
Бил си много наивен. 2 години пълно доверие - не попита ли колко са се събрали, не попита ли какво ще се купува, къде, за колко? Майка ти винаги ли е покривала доверието ти на 100 %, за да и оставиш пълномощно? Нямаш ли друг доверен роднина или приятел, който можеше да провери нещата поне отгоре-отгоре, докато си в чужбина.
И пак - намери добър адвокат. Явно по роднински трудно ще се разберете.

# 13
  • Мнения: 196
 Shocked егати майката имаш ,не мога да помогна със съвет-успех

# 14
  • Мнения: 45
Бях в САЩ, над 10 години, трудно е да се каже, че съм объркан...направо съм бесен, ама какво да направя?! Уговорката е чисто устна, но парите са си истински. Изпратени са в продължение на 2 години в личната и в бизнес сметката и т.е. има и предпоставки за данъчни престъпления. Лошото е, че ще има и емоционални последици и от едната половина на семейството ще бъда изолиран. Ще трябва да изправя всички на нож и на нокти. Да, повече ме притеснява присъствието на семейството на втория ми баща...даже и при наследяване ще има делба  Thinking . Правил съм и пълномощно да тегли пари от моята сметка в БГ. Да, направо е сапунка. Трудно е да се повярва. Ще извинявате, но търся съвети, а не критика на нов роман... Wink


 ooooh! Ооох, ти "мъжко" си бил. Оправих си постинга по-горе.  Laughing

Ами, твойта работа май малко: От акъла си патиш!  Tired Не те чакат лесни времена, и вместо апартамент, търси сега добър, ама много добър юрист. Защото тук - във форума - освен "критики на сапунката", трудно ще прочетеш нещо смислено, точно по твоя случай.  Sad

успех!

# 15
  • Мнения: 917
Правил съм и пълномощно да тегли пари от моята сметка в БГ.
не отговори на въпроса ми - майката има ли пълномощно от теб, да закупи апартамент / нотариално заверено/

# 16
  • Лондон
  • Мнения: 403
Не отговори на въпросите ,което ми звучи "  а бе като ви баламосвам,защо не ми вярвате".Айде да си жив и здрав и пак да поработиш и ще си купиш каквото искаш.




P.S.Да бе да,ще се строи къща толкова време и ти няма да си се поинтересувал какво аджеба става.Няма да си информиран, как изглежда и няма да бъде съгласувано с теб.

# 17
  • Мнения: X
P.S.Да бе да,ще се строи къща толкова време и ти няма да си се поинтересувал какво аджеба става.Няма да си информиран, как изглежда и няма да бъде съгласувано с теб.

Ето, съвсем стегнато казано. Точно така мисля и аз.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
P.S.Да бе да,ще се строи къща толкова време и ти няма да си се поинтересувал какво аджеба става.Няма да си информиран, как изглежда и няма да бъде съгласувано с теб.

Ето, съвсем стегнато казано. Точно така мисля и аз.

Споменава се жилище, не е уточнено че е къща. Може да е апартамент на зелено или нещо подобно. Плюс това дори и да са се чували и да се е интересувал как вървят нещата, майката като е решила, че ще се възползва от тези пари е имала хиляди възможности да го излъже, пък дори и не фрапиращо. Все пак повечето вярваме сляпо на родителите си, защото не са ни дали повод за обратното. Докато не се случи, разбира се.
Интересно ми е как ще се развие казуса. Все пак 10 години труд...хм...

# 19
  • Мнения: 375
Първото което ми хрумва е това дали майка ти може да докаже откъде са парите с които е закупен апартамента! Тя работи ли нещо или е пенсионерка? Може би ако се опиташ да докажеш че няма начин да ги е изкарала сама и с представените банкови извлечения може да се направи нещо, но със сигурност ти трябва добър адвокат  Peace

# 20
Знаех колко са, тя знаеше колко са, баба ми ( майка й ) също се включи: Олеее какъв е голям и бял ( за апартамента става въпрос  Laughing ). Леля ми ( сестрата на майка ми ) също е била в играта и по телефона ми казваше, че са намерили, че го до оправят ( за ново строителство, че когато се прибера ще е на етап да си събуя обувките и.... - не съм разчитал на майка ми на 100 %, но поне на 99. Знаех, че майка ми е дейна и разтропана и при изказвания от типа: Гледай там ( САЩ ) да не те окрадат или измамят, и Ох да се прибираш вече....     

 От САЩ е трудно да изпратиш голяма сума ( подозрения за спонсориране на терористична организация ).

Вярно моята дума срещу нейната, но аз имам трансферите и парите са пратени от мен. За наследяването е вярно - пределно ми е ясно това. Има пълномощно заверено в САЩ на английски и на български - но аз нямам копие, а оригинала е в нея.

За това, че не може сама да ги изкара е вярно... благодаря за идеята...  newsm10 .

# 21
  • Мнения: 2 099
Мога само да ти стискам палци да ти се подредят нещата и да си вземеш имота.Много яко са те преебали и то собствената ти майка ooooh!

# 22
Намерих я темата на Минзухар http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=283545.0
явно сега се сблъсквам с "битовизма в особено голям размер"  Laughing , докато ме е нямало май е освирепяла родата.

# 23
Знаех колко са, тя знаеше колко са, баба ми ( майка й ) също се включи: Олеее какъв е голям и бял ( за апартамента става въпрос   ). Леля ми ( сестрата на майка ми ) също е била в играта и по телефона ми казваше, че са намерили, че го до оправят ( за ново строителство, че когато се прибера ще е на етап да си събуя обувките и.... - не съм разчитал на майка ми на 100 %, но поне на 99. Знаех, че майка ми е дейна и разтропана и при изказвания от типа: Гледай там ( САЩ ) да не те окрадат или измамят, и Ох да се прибираш вече....     

 От САЩ е трудно да изпратиш голяма сума ( подозрения за спонсориране на терористична организация ).

Вярно моята дума срещу нейната, но аз имам трансферите и парите са пратени от мен. За наследяването е вярно - пределно ми е ясно това. Има пълномощно заверено в САЩ на английски и на български - но аз нямам копие, а оригинала е в нея.

За това, че не може сама да ги изкара е вярно... благодаря за идеята...   .

# 24
Действително положението ти въобще не е розово.  Thinking
Моето скромно мнение е, че можеш да се опиташ да докажеш, че парите , които си изпратил са от теб. Но дали в пълномощното, които си й дал пише изрично, че парите, които тегли от сметките и от твойте преводи се специално за закупуване на имот на твое име. Ако няма такава клауза, можеш единствено да поискаш тя да ти възстанови сумата, като по време на делото (защото това можеш да направиш само по съдебен ред) направиш запор (възбрана) на недвижимия имот.
Има такава опасност, тя да заяви, че ти си изпращал пари на добра воля, за да я подпомагаш финансово. За съжаление, за да докажеш някаква теза трябва или да имаш писмени документи или свидетели (другите ти роднини ще потвърдят ли твоята версия).
Действително трябва да се консултираш с адвокат. 

# 25
  • Мнения: 917
щом има нотариално заверено пълномощно, с което ти си и дал права, да закупи апартамент от твое име, ще ти е по-лесно
договор по ЗЗД
вземи си копие от пълномощното
направи копия на трансферите
отиди с тях при адвокат, който ще ти напише, жалбата до прокуратурата, и ще ти обясни възможните варианти на действие
предполагам ще е обвинена в измама, с цел облагодетелстване
таксата там е малка

ако все пак не стане - както ти казах и преди, завеждаш граждански иск срещу нея
таксата е % от сумата, за която я съдиш, отделно хонорара на адвоката, който също е % от сумата
искай възбрана в/у недижимия имот, така тя няма да може да го прехвърля!
суми в особено голям размерр, не се доказват със свидетели!

намери си адвокат и действай ! успех!


Чл. 292. (1)  Ако довереникът действува от името на доверителя като негов пълномощник, правата и задълженията по сделките, които той сключва с трети лица, възникват направо за доверителя.
(2)  Ако довереникът действува от свое име, правата и задълженията от сделки с трети лица възникват за него. Но тези права, в отношенията между довереника и доверителя, както и по отношение на трети недобросъвестни лица, се смятат за права на доверителя. Тия права се смятат за права на доверителя и по отношение на добросъвестните кредитори на довереника, ако договорът за поръчка има достоверна дата, която предхожда налагането на запора. По отношение на недобросъвестните кредитори на довереника това правило се прилага и без договорът да има достоверна дата.
(3) Когато поръчката е дадена за придобиване на вещни права върху недвижими имоти от името на довереника, договорът трябва да бъде сключен писмено с нотариална заверка на подписите.



Чл. 209. (1) (Изм., ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години
Чл. 210. За измама наказанието е лишаване от свобода от една до осем години:
2. (изм., ДВ, бр. 28 от 1982 г.) ако е извършена от две или повече лица, сговорили се предварително за нейното извършване;

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 13:15 от Boncuk

# 26
  • Мнения: 388
лелеееее... не мога да повярвам че майка е способна на такова нещо  newsm78
Потърси си добър адвокат и ги постави всичките на мястото им, барабар с втория ти баща, леля ти и всички дето са участвали в измамата  #Cussing out  #2gunfire
И успех  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 8 932
Първото което ми хрумва е това дали майка ти може да докаже откъде са парите с които е закупен апартамента! Тя работи ли нещо или е пенсионерка? Може би ако се опиташ да докажеш че няма начин да ги е изкарала сама и с представените банкови извлечения може да се направи нещо, но със сигурност ти трябва добър адвокат  Peace
И какво ако не може да докаже, че е изкарала парите. Ако каже, че синът и ги е пращал на добра воля, за да си купи жилище, какво става? Ако той няма записано в пълномощното за теглене на парите за какво трябва да се употребят, никой нищо не може да и каже.

# 28
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Има такива случаи.

Мой много близък изпадна в подобна ситуация, само че с наследена голяма сума пари в България от баща си.

Майка му опощи парите, като ги инвестира в дъщеря си от втория си брак!

Близкият ми не предприе обаче никакви действия, и сега, от цялата галимация, за съжаление е с развалени отношения с майка си и природената си сестра, и без голямата сума наследени пари!

Много неприятно, поне само парите да беше изгубил...

# 29
БЛАГОДАРЯ ВИ! Знаех си, че ще дадете добри съвети какви документи и как да се започне процедурата.
Надявам се да има развитие.

Благодаря, Благодаря, Благодаря!  bouquet  bouquet  bouquet

# 30
  • Мнения: 375
И аз ти стискам палци, наистина много лоша ситуация, пък и доста обидна според мен - все пак ти е майка  Rolling Eyes
И действай докато е време защото никой не ти гарантира че майка ти няма да го продаде след някой и друг ден, така че казуса с наследството отпада в този случай!

# 31
  • Мнения: 222
Кировото, в доста сложна и неприятна ситуация си попаднал май ...
И аз се запитах за доста неща, четейки темата. От една страна, си мислех, че е пързалка (не са рядкост тук), но все по-склонна съм да ти вярвам. Сигурна съм, че ни спестяваш доста моменти от цялата история, но вероятно причините са поне 2 - първо, явно си доста разстроен и бесен, а емоциите не са добър съветник в такива ситуации и поради тази причина не можеш да "разкажеш" точно, ясно и детайлно; второ - сигурно се притесняваш да извадиш пред цял форум "кирливите ризи" на родата (с главно действащо лице майка ти, но става видно, че са замесени също и леля, баба и втори баща) и искаш с минимум лична информация за себе си да получиш максимум адекватни и полезни за теб отговори и съвети. Разбирам те и искрено ти пожелавам да намериш каквото търсиш във форума, но най-вече - да разрешиш този казус с майка си.
Предполагам, че не си се консултирал още с адвокат, защото евентуалното завеждане на дело би довело до война не само с майка ти, но и с нейния род, а ти се притесняваш от изолация. Това според мен означава, че въпреки всичко ги обичаш и уважаваш и си добър и търпелив човек (макар и наивен в случая), щом все още не си прибегнал до тази стъпка. Но пък явно ти е дошло до гуша, щом пишеш във форума.
От написаното на мен лично не ми става ясно - от кога си се прибрал в България (от колко месеци/години). Много е важно, защото една сума от, примерно 20 000$ преди 5-6 години, изобщо не е равностойна на 20 000$ днес – и да ти  върне същата сума, пак ще си „лекичко” прецакан. И ти всъщност какво искаш – да ти се върне сумата, или да се прехвърли на твое име въпросният имот? А тя дали не е вложила и свои пари в него?
Пълномощното за какво беше - да може да тегли пари от сметката ти, или да закупи имот на твое име? Мисля, че е доста важно да уточниш, защото ако имате просто някаква устна договорка помежду си, и никакъв писмен документ, сам разбираш, че нямаш шансове да заведеш и спечелиш дело. Някои момичета по-горе съвсем ясно са ти го казали - щом си пращал пари на майка си (без да има изрично записано условие за какво да се ползват), още повече, че тя е имала пълномощно да тегли тези пари, то това може да се тълкува просто като помощ от твоя страна - какво по-нормално от това син да праща пари на майка си, ако той живее в чужбина и печели по-добре от нея и иска да и помага - без значение дали са по 100 или по 1000 $ на месец ...
И още въпроси имам, но и без това ми стана вече доста дълъг постингът.
Сигурно е излишно да те питам в какви отношения сте с майка си, предвид обстоятелствата. Но все пак - не може ли да поговорите спокойно с нея? Описваш я като "дейна и разтропана", това означава, че не е старица, която да не може да разсъждава адекватно предвид възрастта или "болежките" си и заради това да върши глупости. Разбирам колко си ядосан и разстроен, но се опитай все пак и отново да намериш цивилизован изход от тази ситуация, защото ми се струва, че ако тръгнеш да я съдиш, освен много неприятни емоции, излишни средства и развалени отношения с роднините, трудно би постигнал някакъв друг, положителен за теб резултат. Поговорете отново, опитай се открито и спокойно да и обясниш как се чувстваш и какво точно искаш от нея да направи, обсъдете какви са възможностите да разрешите този проблем помежду си, а не само да се карате и обиждате (предполагам, че точно това правите, а едва ли ще постигнете нещо добро по този начин). Ужасно е постъпила с теб, но все пак ти е майка – ще ми се да вярвам, че те обича и ти желае доброто. Направила е огромна грешка и сигурно я осъзнава и съжалява за това, помогни и да я поправи. Изглеждаш ми умно момче, вярвам, че ще разбереш какво имам предвид.
Късмет, дано скоро пуснеш нова тема с положително заглавие!

# 32
  • Мнения: 242
БОЖЕ,БОЖЕ докъде са стигнали хората ooooh! ,вяра и на собствената майка да нямаш!!!!!!! smile3518

Общи условия

Активация на акаунт