Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 30
  • Мнения: 3 621
15 дневният платен отпуск за бащата след раждане, ще се плаща от работодателя нали?
този отпуск ще се плаща от НОИ, някой споменаваше, че дори ще се издава болничен лист за него

# 31
Сам си отговарям на 1-вия въпрос:

Проектозакона за изменение и допълнение на Кодекса на труда
В чл. 163 се създават нови алинеи:

  “(7) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

  (Sunglasses Със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва отпуск за остатъка до 315 дни.

# 32
  • Мнения: 11
това за 15дни е наистина добра идея, ако татковците действително помагат на майките, а не просто използват въпросните дни, за да почиват и лентяйства у дома.

Бати якото...докато почерпим навсякъде и докато ни мине...2 седмици хаирлия...не като мен едно време. Ражда се Чачи, вечерта матрак...после работа.... Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms

# 33
Вече е факт в днешния брой на държавен вестник Â 12.в чл. 163  бр.108 5 страница

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 235
чл.163 от КТ
..........
(7) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

(8 ) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 315 дни.

(9) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) За времето, през което бащата (осиновителят) ползва отпуск по ал. 8, отпускът на майката се прекъсва.

# 35
  • Мнения: 619
Значи това е официално обнародвано вече в ДВ и влиза в сила от догодина?
Работодателят може ли да откаже тази отпуска?
Тази отпуска нали не се изважда от полагаемия се 20-дневен годишен отпуск, т.е. тя е допълнителна заради раждането на дете?

# 36
  • София
  • Мнения: 7 078
Значи това е официално обнародвано вече в ДВ и влиза в сила от догодина? - Да, от 01.01.2009 г.
Работодателят може ли да откаже тази отпуска? - Не.
Тази отпуска нали не се изважда от полагаемия се 20-дневен годишен отпуск, т.е. тя е допълнителна заради раждането на дете? - Този отпуск е на друго основание, тъй че не се приспада от полагаемия се платен годишен отпуск по Кодекса на труда.

# 37
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Нати, я кажи сега, тези 15 дена като отпуск ли се водят, или като болничен?
Мерсаж!

# 38
  • Мнения: 79
И мен ме интересува живо отпуск ли се води това или болничен, и съответно какви документи и къде се подават? Ако е отпуск може би е молба до работодателя, но дали трябва документ някакъв да се приложи.... ако пък е болничен - би следвало да има документ от болницата/ защо ли си мисля, че в болницата и хабер няма да си имат за какво иде реч Thinking/.  newsm78 Нашия татко вероятно ще го хване, понеже по всичко личи бебка ще излезе след Нова година. Но откъде да разберем има ли вече регламент за начина на ползване на този отпуск?

Ами ако бебче се роди на 31.12? А ни изпишат на 03.01 например?  Thinking Naughty Тогава брои ли се ?? newsm78

# 39
  • София
  • Мнения: 7 078
Нати, я кажи сега, тези 15 дена като отпуск ли се водят, или като болничен?
Мерсаж!

Болничен.

Ами ако бебче се роди на 31.12? А ни изпишат на 03.01 например?  Thinking Naughty Тогава брои ли се ?? newsm78

Брои се.
Чл.163, (7) КТ (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

# 40
  • Мнения: 10
"Съгласно новата редакция на ал. 6 на чл. 50, осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение бащата подава молба-декларация /проект на образец, приложение № 13 към НИИПОПДОО/, към която прилага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска,  удостоверението за раждане на детето и документа от лечебното заведение, удостоверяващ  датата на изписване на детето."

Това са инструкциите на НОИ. За който го интересува целия документ за майчинството и НОИ... http://dokumenti-noi.hit.bg/

# 41
  • София
  • Мнения: 7 078
Нати, я кажи сега, тези 15 дена като отпуск ли се водят, или като болничен?
Мерсаж!

Отпуск.
Сори, случайно си погледнах поста и не знам защо съм писала болничен  Blush

Ами ако бебче се роди на 31.12? А ни изпишат на 03.01 например?  Thinking Naughty Тогава брои ли се ?? newsm78

Брои се.
Чл.163, (7) КТ (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.


# 42
  • Sofia
  • Мнения: 9 049
Току що по новините казаха, че отпускът за бащата се ползва от 6-ия до 12-ия мес на детето. Някой знае ли точно какъв е случаят? Това нов вид отпуска ли е?

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 235
Току що по новините казаха, че отпускът за бащата се ползва от 6-ия до 12-ия мес на детето. Някой знае ли точно какъв е случаят? Това нов вид отпуска ли е?

със съгласието на майката може да се прехвърли обезщетение за бременност и раждане на бащата.Т.е той да ползва половината от 410 те дни.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 9 049
Не става дума за майчинството, това отдавна си е така няма причина да го съобщават по новините. Става дума за отпуск за бащата, който няма връзка с отпуска на майката, смисъл няма нужда тя да се връща на работа, за да го ползва той. Аз поне така разбрах.

Общи условия

Активация на акаунт