Какво ще кажете за това?

  • 6 897
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Привет момичета,

Днес, когато взех Оли (4 годинки) от градина с голямо учудване видях, че ноктите на ръцете и краката и са лакирани  Shocked едната ръка с кафяв лак, а другата с цикламено розов. Попитах учителката какво е това, а тя най- спокойно с голяма усмивка на устата ми отговори- It´s okay, аз и я лакирах.
Аз честно казано загубих ума и дума. Може би това се дължи на различните ни култури(или поне по мое време в детските градини учителките не ни лакирваха) или на остарелите ми разбирания, но ми се видя много странно това. Дори реагирах малко неадекватно  Embarassed Казах, че ние у нас не използваме лак за нокти.....и че не разрешавам на Оли да се лакирва.
После тя ми каза, че това спокойно може да се изчисти с лакочистител. Знам де, ама не е това въпросът.
Абе незнам какво става, аз ли остарявам или нещо не съм се адаптирала както трябва, въпреки че съм тук от 11 години.
Кажете вие какво мислите? Как бихте реагирали? Все пак не е някоя "какичка" от блока, която да я е лакирала, а учителката в градината. Незнам, още ми е странно.
Споделете.

Поздрави

# 1
  • Мнения: 7 914
Отиваме на Коледа у свеки... там е зълва ми и двете и щерки съответно на 7 и 5... нагримирани по-тежко дори от самата нея ooooh!
.....

за мен не е ОК...

как бих реагирала наистина не знам Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 3 461
Вече трудно може да ме изненада нещо. Tired Учителката на Атли пък си беше позволила да му отреже ноктите до кръв, (криво и почти до средата на фалангата, на средновековно изтезание приличаше, детето беше с подкожни кръвоизливи), защото не били достатъчно изрязани според нейните разбирания. Сменихме групата веднага, а после и градината, макар че се водеше за една от най-елитните британски тук. И аз така се чудех като теб, аз ли не съм в ред, какво да направя, директорката ме посъветва винаги да търся и защитавам правата на детето си, както в случая. Кажи й, че не ти е приятно най-малкото (да  ги беше лакирала поне с еднакъв цвят  Wink), ако се повтори, говори с директора.

# 3
  • Мнения: 3 367
Бих помолила да не се правят подобни неща без съгласието ми,без драми и нерви,с добро го е направила жената. Странно ми е и на мен,но не е нито 1,нито последното нещо к ме стряска тук. По отношение на децата обаче съм безкомпромисна,говоря,моля,пиша,повтарям до дупка и съм доволна от резултатите..

# 4
  • Мнения: 1 238
Цитат
да  ги беше лакирала поне с еднакъв цвят

Ха-ха, относно това попитах Оли защо не са поне еин и същи цвят и тя ми вика: "Ама аз избрах цвета и понеже и двата цвята ми харесаха реших и с двата да ме лакират"
Какво да каже детето? Аз досега никога не съм я лакирвала и за нея това е като шоу или някво забавление.  ooooh! ooooh!

# 5
  • Мнения: 1 238
Бих помолила да не се правят подобни неща без съгласието ми,без драми и нерви,с добро го е направила жената. Странно ми е и на мен,но не е нито 1,нито последното нещо к ме стряска тук. По отношение на децата обаче съм безкомпромисна,говоря,моля,пиша,повтарям до дупка и съм доволна от резултатите..

Уф и аз така. Все моля, все пиша, все обяснявам....и има резултати наистина. Хората се съобразяват с желанията ми, въпреки, че сигурно и аз им се струвам странна.
Вчера в най-големия дъжд, а тука беше и 18 градуса гледам един клас ученици на около 8-9 години деца скачат и правят гимнастика в дъжда, после се катериха по дърветата. И не бяха със дъждобрани.
Наиситна понякога не мога да преценя кое е правилно и кое не. Аз не бих пуснала детето ми така в дъжда без дъждобран да скача и да бяга.

# 6
  • Мнения: 8 163
Бих помолила да не се правят подобни неща без съгласието ми,без драми и нерви,с добро го е направила жената.
Абсолютно не бих позволила подобно нещо да се повтори. Съзнавам, че не мога да предпазя децата си от всичко, а и не искам. Ама да ги лакират в детската е прекалено. За всяко нещо си има време.

# 7
  • Мнения: 3 367
tornerosse, не мисля че им универсално правилно.
 Чувала съм че съм маниачка чистница(детето ни е с хрон,кръвна болест и от миене на ръце зависи дали ще ходим по болници),че съм фуд наци защото не им давам да изядат 2 пакета сладки преди вечеря, че се "вживявам"защото знам с какво образование са училтелките в градината.Отсвирила съм,правим каквото намерим за редно без да пречим на околните , без да се караме със света и без да съдим чуждите решения (когато не ни касаят)

# 8
  • Мнения: 2 786
Ако не ти е приятно, говори с учителката повече да не прави така и толкова.
Странно е, че си позволява такива неща, но ... може би с други майки не е имала проблем и е решила, че и с теб няма да има.
Има детски лакове за нокти на водна основа.
Те са абсолютно безвредни и се отмиват със сапун.
Ако нямаш против, да използва такива детски лакове, ако на малката й е забавно.

# 9
  • Мнения: 934

Не съм фенка на лака за малки момиченца. Но станалото ми говори за сближаване и взаимно доверие, в името на което бих преживяла един лак.

# 10
  • Мнения: 868
Зависи, зависи. Звучи безобидно. Ако е изолирано явление, не е голяма работа. Моето малко съкровище (на 3 год.) се върна миналата седмица с татуировка (е, от тези временните колички и принцеси, които се мият със сапун и които тука всички деца изглеждат да носят). 

За мене по-важно би било дали между лакирането на нокти им остава време за по-сериозни образователни дейности и колко научава детето ми там. На 4 вече това си е пре-К!  Аз си избирам битките, както се казва, и се сражавам за това дали се носи слънцезащитен крем докато са навън или дали им се дава повече захар отколкото аз искам. Разбрах, че не мога да контролирам всичко което става в тези институции, така както в къщи или с гледачка.

Но, да, скоро ми просветна, че ме чака голяма битка с поп-културата и с Хана-Монтанщината (голяма въздишка!).

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Аз също бих помолила възпитателката, без мое съгласие да не променя външния вид на детето ми (изключвам да му помогне да се измие или преоблече например, ако се е оцапало яко) Не мисля, че лакиране на нокти влиза в задълженията и правата на градинска възпитателка. Thinking

# 12
  • Мнения: 3 521
По време на карнавалите моята съм си я прибирала чат-пат неузнаваема, но винаги момичетата от градината са ни предупреждавали, че ще има "Детски грим" еди-кой-си ден, а не е било самоинициативно мазане.
Честно казано за мен тревожни са следните въпроси
1) как детето е стигнало до 2та лака за нокти?
2) детската градина козметичен салон ли е или кво?
Аз лично бих говорила директно с директорката.

# 13
  • Мнения: 451
Просто й кажи, че не одобряваш, не вярвам да го повтори в такъв случай.
Аз не разбирам много такива крайни реакции, не виждам нищо ненормално в това да се лакирват момиченцата newsm78 Колко приятелски деца съм лакирвала, и съм им подарявала комплекти, и т.н....И мен като малка са ме лакирвали Mr. GreenСпоред мен е забавно за децата и ми изглежда сладко.Но явно е до лични преференции - както казваш, че и ти не използваш лак  Peace
На мястото на учителката и аз бих реагирала по същия начин, и на мен и ми се видяло напълно нормално Mr. Green Peace

# 14
  • Мнения: 1 169
Цитат
ме чака голяма битка с поп-културата и с Хана-Монтанщината (голяма въздишка!).

Да да. Този Дисни Канал ме изкарва от релсите.
А смятате ли за нормално оригването - по телевизията, на улицата, в ресторантите?
 Naughty не и в моята къща.
Мен са ме викали в училище да ме питат защо съм толкова взискателна към дъщеря ми?!
 -Защото държа да се пише ръкописно, да не държи химикалката (извинявам се молива) като чук(в 1-ви клас), да се опита да направи теста отново, за да поправи Б- то на А и др.
А това за ноктите и аз не го харесвам. Говори с учителката и и обясни, че не харесваш и не позволяваш лакиране на нокти.

# 15
  • Мнения: 1 238
Цитат
ме чака голяма битка с поп-културата и с Хана-Монтанщината (голяма въздишка!).

Да да. Този Дисни Канал ме изкарва от релсите.
А смятате ли за нормално оригването - по телевизията, на улицата, в ресторантите?
 Naughty не и в моята къща.
Мен са ме викали в училище да ме питат защо съм толкова взискателна към дъщеря ми?!
 -Защото държа да се пише ръкописно, да не държи химикалката (извинявам се молива) като чук(в 1-ви клас), да се опита да направи теста отново, за да поправи Б- то на А и др.
А това за ноктите и аз не го харесвам. Говори с учителката и и обясни, че не харесваш и не позволяваш лакиране на нокти.

То ако беше само оригването добре, но тук и пърденето е позволено и много често използват думата пръдня в анимационни филми.
Моята щерка много обича да гледа Хана Монтана, Рейвън и Зак и Коуди. На мене честно казано игралните филмчета по дисни чанел много повече ми харесват отколкото анимационните. Аз лично нямам проблем за това че ги гледа. А Рейвън заедно я гледаме  Mr. Green Mr. Green

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Не знам как е при вас, но тук не е прието малки деца да се мъкнат лакирани. На 4 започват училище и едно от изискванията е никакъв грим, лакове и украшения. В гимназията дават грим и лак, но изрично е подчертано, дискретен цвят. Така че ако ми се случи, сигурно щях да съм по-шокирана и от теб  Laughing
И аз бих си задала въпроса, от къде са намерили два цвята лак в детската градина  Thinking
От друга страна пък, на щерката ти й е харесало, да не говорим, че през това време учителката е била изцяло на нейно разположение Wink Само да не се повтаря  Peace

# 17
  • Мнения: 3 804

Моята щерка много обича да гледа Хана Монтана, Рейвън и Зак и Коуди. На мене честно казано игралните филмчета по дисни чанел много повече ми харесват отколкото анимационните. Аз лично нямам проблем за това че ги гледа. А Рейвън заедно я гледаме  Mr. Green Mr. Green


защо ли ми зву4и познато,и моята беше лакирана само 4е от каките  #Cussing out,и то с един цикламен лак-не знам откъде са го взели
ина4е тук имат много строги изискавания в у4илищата-и то за средната степен,дори прекалени-униформите са задължителни,дори когато ги водят по екскурзии-ама 4ак и цвета и модела на обувките  newsm78

# 18
  • Мнения: 337
Аз пък не виждам нищо притеснително в това .Голяма работа , че я е лакирала , нали не е било насила , детето се е забаавлявало и както е казала учителката има лакочистител , какъв е проблема да го изтриеш след , като не одобряваш.
Навремето , когато аз бях детет сигурно щях да си припадна от кеф , ако някоя другарка ми обърне такова спешъл внимание .Ама тогава другарките не бяха толкова услужливи , а и лака беше кът. Mr. Green

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Брей, 4удо велико за един лак  Shocked
ние като малки изобЩо не сме се клепали с гримовете на майките си  ooooh!
на мен оЩе ми натяква за едно 4ервило, което и били донесли от нам къде си и на което съм видяла сметката, Щото съм реШила и да се на4ервя, и руж да си сложа, и вси4ко  Laughing

като го направят 2 пъти им минава мерака, а вси4ко което е забранено, както ни е ясно, е просто по_привлекателно.

докато става въпрос за игра, за мен това никакъв проблем не е.
а суетата я възпитаваме самите ние, на разните моми4енца, които у4астват в конкурси мини мис и тем подобни, не вярвам да им е хрумнало самостоятелно  Thinking

# 20
  • Мнения: 5 710
Малко се преувеличава според мен историята.
За детето едва ли това има еротично-дамско-момеещо се и незнам си какво значение въпросната постъпка.
По-скоро го приема, като тези игри, където в детските центрове какички рисуват по лицата на децата разни муцунки, лепят звездички и т.н.  Аз мисля, че момиченцата трябва да знаят, че такива неща ( лак, червило, парфюм, панделки и т.н) съществуват и да им се разрешава ( с мисъл и умереност, разбира се) да използват такива. Така, с времето няма да мисли за тези неща, като за забранен плод, който по-нататък да се възприема като кой знае каква ценност, която пък  да им провокира погрешни и дори опасни решения., като девойки, жени...

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Мисля, че повечето изразили недоволство, са шокирани не толкова от лакираните нокти, а от това че са били лакирани в ДГ и то от учителката Wink В крайна сметка давайки децата си на градина, за която предполагам се и плаща не малко, очакваш да научат децата ти на по-практични неща за тяхната възраст, да развият мисленето им, речта, финната моторика и тн. и тн. А най-малко очакваш, че вместо да си върши работата, учителката ще носи лака си за нокти и ще го показва на децата, освен ако не е някоя младичка стажант-студентка Joy Не ми казвайте, че не схващате тънката разлика между това детето да се лакира и гримира в къщи и в детската градина  Twisted Evil А рисуането на лицето няма много общо с гримирането и лакирането. Както някой по горе сподели, ако ще се прави такова нещо, то родителите се предупреждават предварително. Да не говорим, че самото рисуване обикновено тематично е свързано с нещо, което правят в градината с опознавателна цел  Grinning

# 22
  • Мнения: 5 710
А рисуането на лицето няма много общо с гримирането и лакирането.

О, как да няма. Едно детенце на 4 не може да направи разлика между " Рисуват ми мустаци на лицето" с " Боядисват ми ноктите", ако няма кой да му обясни, че едното е за забавление, а другото тежък и греховен макияж. 
Поне така мисля, иначе си права да - детската градина е за сериозни занимания и ако детето се върне гримирано, като малка Мис е нормално да има реакция. Ако в къщи не се 'лакирват' също. На мои познати баща им не разрешава никакви 'женски' работи, старателно отстранява гланца от комплект WINX, но от това мерака на момиченцата за гланц, лак и т.н отнети артикули не съм забелязала да е намалял. Но, това явно не е по темата.

# 23
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мисля, че повечето изразили недоволство, са шокирани не толкова от лакираните нокти, а от това че са били лакирани в ДГ и то от учителката Wink В крайна сметка давайки децата си на градина, за която предполагам се и плаща не малко, очакваш да научат децата ти на по-практични неща за тяхната възраст, да развият мисленето им, речта, финната моторика и тн. и тн. А най-малко очакваш, че вместо да си върши работата, учителката ще носи лака си за нокти и ще го показва на децата, освен ако не е някоя младичка стажант-студентка Joy Не ми казвайте, че не схващате тънката разлика между това детето да се лакира и гримира в къщи и в детската градина  Twisted Evil А рисуането на лицето няма много общо с гримирането и лакирането. Както някой по горе сподели, ако ще се прави такова нещо, то родителите се предупреждават предварително. Да не говорим, че самото рисуване обикновено тематично е свързано с нещо, което правят в градината с опознавателна цел  Grinning

ммм, поставянето на лак ми се струва добро упражнение за финната моторика  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 3 521

ммм, поставянето на лак ми се струва добро упражнение за финната моторика  Mr. Green

Мда, би било, ако учителката беще оставила подопечните и ефирни създания да се упражнят върху нея.  Mr. Green

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
А рисуането на лицето няма много общо с гримирането и лакирането.

О, как да няма. Едно детенце на 4 не може да направи разлика между " Рисуват ми мустаци на лицето" с " Боядисват ми ноктите", ако няма кой да му обясни, че едното е за забавление, а другото тежък и греховен макияж. 
Точно това е разликата, рисуването на лицето, както и по-горе споменах, е тематично. В зоопарка се правят на животни. На халоуин се правят на чудовища. Чели са приказка за нещо си и се правят като героите в приказката. Отишли са на РД и са им нарисували лицата пак тематично, според това какво е партито. Не е просто да се рисуват за спорта  Grinning
feiam, абсолютно, но ако са дали четчицата на детето  Joy

# 26
  • Мнения: 5 710
Е, знаем ли сега каква е била темата, повода да й лакират ноктите в различни цветове и т.н. Не се споменава в условието. Просто си мисля, че когато казваме категорично "Не" на нещо, следва да имаме и убедително обяснение 'защо'. 

# 27
  • Мнения: 3 521
 10¢'s caffè&lounge, по-горе дамата е написала, че 2та цвята са различни, защото детето се е чудило кой му харесва повече и не е могло да избере...
Детето явно е видяло някъде въпросните лакове, защото ей така от въздуха на никое 4-годишно няма да му хрумне да се разкрасява вместо да виси по люлките. Къде? В чантата на учителката може би? Ами ако в чантата е имало диазепам както в небезизвестният случай от ноември в БГ?
Или още по-зле учителката се е лакирала и от там е тръгнал лафът. Е не ми е приятно да плащам еди-колко си евро и някой да си лакира ноктите вместо да чете, пише, рисува или там каквото е по план с детето ми.
Въпросът е, че децата са се занимавали с "предмет" абсолютно нетипичен за детска градина - е това вече е поне за мен е достатъчен довод за по-сериозен разговор с ръководството.


п.п. Иначе не съм против гримирането, лакирането, фризирането и т.н. на госпожици. Напротив, даже така най-добре ще се научат кое, как им стои и през пубертета няма да се излагат Wink

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
10¢'s caffè&lounge, по-горе дамата е написала, че 2та цвята са различни, защото детето се е чудило кой му харесва повече и не е могло да избере...Детето явно е видяло някъде въпросните лакове, защото ей така от въздуха на никое 4-годишно няма да му хрумне да се разкрасява вместо да виси по люлките. Къде? В чантата на учителката може би? Ами ако в чантата е имало диазепам както в небезизвестният случай от ноември в БГ?
Или още по-зле учителката се е лакирала и от там е тръгнал лафът. Е не ми е приятно да плащам еди-колко си евро и някой да си лакира ноктите вместо да чете, пише, рисува или там каквото е по план с детето ми.
Въпросът е, че децата са се занимавали с "предмет" абсолютно нетипичен за детска градина - е това вече е поне за мен е достатъчен довод за по-сериозен разговор с ръководството.


п.п. Иначе не съм против гримирането, лакирането, фризирането и т.н. на госпожици. Напротив, даже така най-добре ще се научат кое, как им стои и през пубертета няма да се излагат Wink

мисля, 4е госпожата е за упрек, Щото е донесла само 2 цвята  Rolling Eyes
мойта Щерка иска поне по един на нокът  Rolling Eyes Mr. Green

пп. докато ги лакира, може, да ре4ем, да им е казвала имената на пръстите, или да ги е у4ила да броят. методи на обу4ение 4рез игра_бол, знаем го вси4ки.

# 29
  • Мнения: 1 238
Лелеее момичета пак на спор се обърна темата...
Значи да доуточня- аз нямам нищо против гримът, когато е по някаква тема. Например в зоогическата градина всеки път и разрешавам да и рисуват лицето като някакво животинче или цветенца. Имам даже и едно детско комплектче с гримове- използваме ги от време на време, когато играе на принцеси. Но никога не ми е минало и през ума да я пусна на вън гримирана. Винаги след като се наиграе лицето се измива.
Лак- нямам против ако е детски лак на водна основа и ако е с образователна цел. Но това е истински лак и трябва да го почистя с ацетон- а знаете, че ацетона е все пак вреден препарат(говорим за 4 годишно дете)
Иначе лака за нокти не го е намерила в чантата на учителката. Жената ми каза, че лакирването била част от програмата им днес. Което толкова ме учуди в момента, че забравих да попитам с каква точно цел, но мога да я попитам във вторник. Иначе учителката е на 40 и няколко години.
Съжалявам, че създадох малък спор тук. Пуснах темата, защото наистина бях много учудена и ми беше интересно какво мислите вие и как е в страните, където живеете. Все пак в моето детство не беше разрешен лака, дори и в къщи майка не ми разрешаваше.
И сега като остаряла вече все още не използвам лак(работя като готвач и ноктите трябва винаги да чисти), не съм свикнала, а и май само през отпуската си мога да ползвам.

# 30
  • Мнения: 3 638
Интересна дискусия се е заформила  Simple Smile На мен първата ми реакция също беше как така ще лакира детето, но после се замислих какво ли пък лошо има в това? Ако погледнем по-назад в детските си години ще си припомним как сме били възпитани (поне моето поколение) да не се "момеем", да не се гримираме, да не се лакираме. Спомням си като малка колко интересно ми е било да се лакирам, но това беше абсолютно недопустима постъпка, от която падат ноктите на малките деца  Confused Спомням си също как в 4-ти клас един ден директорката на училището стоеше пред входа и сваляше обеците на всички момичета, защото не можело да се "момеем" (за втори път използвам думата, но явно много ни е била набивана в главите). Да не говорим как в по-горните класове са проверявали дали имаме черен молив на очите и дали са ни добре изрязани ноктите, за лак и дума да не става  Rolling Eyes
Всички сме минали през периода, когато са ни били толкова интересни гримовете и червилото на мама, високите токчета, лака... Защо едно дете да не опита нещо ново, още повече че изчезва за 2 минути с малко лакочистител. На мен и досега ми прави много добро впечатление жена с добре поддържани ръце, малък маникюр, ненатрапчиво лакирани нокти. За съжаление не съм била възпитана с подобни "навици"  Peace

# 31
  • Мнения: 3 521
мисля, 4е госпожата е за упрек, Щото е донесла само 2 цвята  Rolling Eyes
мойта Щерка иска поне по един на нокът  Rolling Eyes Mr. Green

А да си дойдем на думата Laughing.

След като лакирането е била част от заниманието предвидено за деня ОК, но при нас програмата се изнася един месец предварително и си знаеш кога какво животинче/принцеса/пират да очакваш да те чака на вратата. Все пак не е някак честно да си закараш детето и да си прибереш Тошко Африкански... Wink

# 32
  • Мнения: 11 307
Ха, сега де! Много ми е интересна тази "образователна" програма, включваща отровни продукти.
Едно е възрастен човек да диша ацетонови изпарения, друго е деца межди 3-6 г. ooooh!
Лили, наистина ще е интересно да попиташ и да споделиш по-късно.
Досега в нашата градина такива неща не са правили.
Дори им е забранено да боравят (хабят) хранителни продукти, примерно да правят домашен пластилин от брашно.
При нас обикновено питат дали може да се прави еди-какво си и ако откажеш, слушат. Това с лакирането за мен минава малко границата.

# 33
  • Мнения: 2 381
Торнероската, все си мисля, че не бих реагирала толкова трагично  Flutter
Кога ще си сложа 2 различни цвята лак на ръцета, ако не на 4?
Има безацетонови лакочистители - бързо свалят лака.
Както разбирам случаят е изолиран и не мисля, че е нанесъл кой знае каква беля за здравето на Оли.
Хайде сега сетете се и вие като деца, колко "вредни" неща сте изяли- боя за обувки, буби разни, треви с неизяснен произход, веро за миене на съдове.....
---
Виж за рязане на нокти до кръв не мисля, че мога да преглътна.

# 34
  • Мнения: 1 238
Торнероската, все си мисля, че не бих реагирала толкова трагично  Flutter
Кога ще си сложа 2 различни цвята лак на ръцета, ако не на 4?
Има безацетонови лакочистители - бързо свалят лака.
Както разбирам случаят е изолиран и не мисля, че е нанесъл кой знае каква беля за здравето на Оли.
Хайде сега сетете се и вие като деца, колко "вредни" неща сте изяли- боя за обувки, буби разни, треви с неизяснен произход, веро за миене на съдове.....
---
Виж за рязане на нокти до кръв не мисля, че мога да преглътна.

Чак пък трагично да съм реагирала...
Ами учудих се, да. Какво странно има в това при положение, че в моето детство, там от където идвам подобно нещо би било абсурдно. Нали писах по долу- ако примерно някое по-голямо момиченце от блока я беше лакирало, айде както и да е, щяхме пак да изтрием лака, да поговорим и това е. Ама това в детската градина......какво ли ще е следващото- боядисване на косата или скубане ба вежди  newsm78 Joy

# 35
  • Мнения: 5 710
Попитай, може да има логично обяснение.

# 36
  • Мнения: 1 238
Попитай, може да има логично обяснение.



Да и на мен сега ми стана още по-любопитно даже започнах да се ядосвам за това че забравих да попитам  Mr. Green. Наистина ще ми е интересно да чуя логичното обяснение.

# 37
  • Мнения: 337
Цитат
......какво ли ще е следващото- боядисване на косата или скубане ба вежди   

А също така ноктопластика, пилинг ,  кола маска , ако учителката е забравила да си я направи вкъщи или не дай си боже да ползва епилатор , е те тогава стана страшно Joy

# 38
  • Мнения: 677
Привет момичета,

Днес, когато взех Оли (4 годинки) от градина с голямо учудване видях, че ноктите на ръцете и краката и са лакирани  Shocked едната ръка с кафяв лак, а другата с цикламено розов. Попитах учителката какво е това, а тя най- спокойно с голяма усмивка на устата ми отговори- It´s okay, аз и я лакирах.
Аз честно казано загубих ума и дума. Може би това се дължи на различните ни култури(или поне по мое време в детските градини учителките не ни лакирваха) или на остарелите ми разбирания, но ми се видя много странно това. Дори реагирах малко неадекватно  Embarassed Казах, че ние у нас не използваме лак за нокти.....и че не разрешавам на Оли да се лакирва.
После тя ми каза, че това спокойно може да се изчисти с лакочистител. Знам де, ама не е това въпросът.
Абе незнам какво става, аз ли остарявам или нещо не съм се адаптирала както трябва, въпреки че съм тук от 11 години.
Кажете вие какво мислите? Как бихте реагирали? Все пак не е някоя "какичка" от блока, която да я е лакирала, а учителката в градината. Незнам, още ми е странно.
Споделете.

Поздрави

Аз не виждам проблем. Ако я беше набила, или нагримирала ще вдигна скандал, ама за един лак ....

# 39
  • Мнения: 2 257
Излишно се преувеличава.
Детето е лакирано в различни цветове - това е игра, не е посвещаване в тайните на женската красота.

В много училища в Щатите, когато има някакво празненство в училището, има специални будки, където учителите лакират децата (предучилищна, детска градина, 1 до 5ти клас) точно по този начин - различни цветове, за да е игра и удоволствие. Не виждам да са травмирани и повредени за цял живот от факта.

За рязането на нокти до кръв - пак от Щатите пример - иска се писмено разрешение от родителите, че може да се режат нокти в училище, само тогава си позволяват, иначе - абсурд да ги пипнат.

# 40
  • Мнения: 3 367
чета-чета и преувеличения и драми не виждам; има майката наблюдение-пита; не е уволнила учителката или спряла детето от градина..
за мен подобно поведение е биги, не защото лакът вреди,а защото не ми харесва лак за деца,противоречи на това, на което ги уча у дома и би ми било зор да обясня защо у нас не може,а в градината може(освен ако наистина не е било задание някакво),точка-имам право да попитам и да изискам да не се повтаря (както съм правила по ред поводи-като се започне от да не им дават плик с боклучави сладории преди обяд,мине се през да не  и позволят да се облича мокра и капеща и се завърши с усложнен курикулим по математика защото скучае).; плащам голям процент от заплатата си и мисля имам право поне да споделя очакванията си..учителката да намери възрасто-подобаващи методи да се сближава с децата моля..

# 41
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мисля,4е и аз бих реагирала с голямо у4удване,ако отида да си прибера детето от детска градина и го видя с лакирани нокти. Thinking
В къЩи никога не съм я лакирала,тя не е изявявала желание за това а и не намирам,4е е подходяЩо за възрастта и,независимо ,4е има детски водни лакове,гримове и тям подобни.
Естествено ако има повод,празник,рожден ден,карнавал или постановка в градината и ги гримират темати4но нямам ниЩо против. По всякакъв друг повод го намирам за малко пресилено.
Като дете никога не съм се лакирала,в къЩи беШе абсолЮтно табу.СъЩото важеШе и за грима. Естествено ,4е ми е било интересно да гледам големите как го правят и да ми се иска и на мен да пробвам. По съЩата логика ми беШе много интересно и пуШенето  Mr. Green
Смятам,4е за всяко неЩо си има време.
Лиле,аз на твое място бих поговорила с у4ителката.Просто и кажи,4е ти Оли не я лакираШ и ,4е не го смятаШ за неЩо нормално.Естествено ако тя ти каже,4е е 4аст от някаква игра или неЩо подобно ,ок,но в противен слу4ай предпо4итаШ да не се повтаря и толкоз. Peace

# 42
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Ужас! Тия лакове и после ацетони да търкаш по ноктите и пръстите на дете си е ненормална работа, отрови са все пак. Ние нали си гледаме Сибибийсчетата, та и  на мен ми направи тая сутрин точно впечатление на лакираните момиченца от една детска градина в Ингилизко. Иначе приятели ми разказват каква дисциплина и колко са строги в градините и школа'та, май зависи къде ходи детето ти, не знам, не съм в тая страна newsm78

# 43
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
aз пък слагам лак на дъщеря си, 4 г Simple Smile
не ми харесват малки момиченца с кармазъ цвят, ама самата аз ползвам постоянно лак и малката не можеше да не се самопредложи.
първия път я лакирах с бял-не го хареса, после с лилав, на другия ден беше полуизтрит и й обясних, че е много грозно да ходи с такъв полулак на ноктите с което се съгласи. махнахме го.
сега вече не й прави впечатление чак толкова като се лакирам, стигнахме до споразумението да правим цветенца от лак, с клечка за зъби правя малки точици на ноктите.
а последно време дори не ме забелязва, мина й мерака с две думи.
особено мъчително й се струва да чака лака да изсъхне, аз я 'заплашвам', че ако не седи кротко 15 мин докато изсъхне, другия път няма такива красоти...

против съм всякакви крайности и категорични забрани, а този случай ми се струва много лайт, виж рязането на нокти е друга тема. Wink

учителката често рисува на децата сърчица по бузките и ръцете, виждам как детето се кефи и дори участвам в запазването на 'творчетвото' колкото е възможно по-дълго.

по карнавалите спестявам червилото по устата й, обяснявам й че е много грозно малко момиченце с червило и си оставаме само с начервени бузи Grinning

# 44
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
чета-чета и преувеличения и драми не виждам; има майката наблюдение-пита; не е уволнила учителката или спряла детето от градина..
за мен подобно поведение е биги, не защото лакът вреди,а защото не ми харесва лак за деца,противоречи на това, на което ги уча у дома и би ми било зор да обясня защо у нас не може,а в градината може(освен ако наистина не е било задание някакво),точка-имам право да попитам и да изискам да не се повтаря (както съм правила по ред поводи-като се започне от да не им дават плик с боклучави сладории преди обяд,мине се през да не  и позволят да се облича мокра и капеща и се завърши с усложнен курикулим по математика защото скучае).; плащам голям процент от заплатата си и мисля имам право поне да споделя очакванията си..учителката да намери възрасто-подобаващи методи да се сближава с децата моля..

много се 4удих, но така и не разбрах какво зна4и "биги"  Rolling Eyes

Мисля,4е и аз бих реагирала с голямо у4удване,ако отида да си прибера детето от детска градина и го видя с лакирани нокти. Thinking
В къЩи никога не съм я лакирала,тя не е изявявала желание за това а и не намирам,4е е подходяЩо за възрастта и,независимо ,4е има детски водни лакове,гримове и тям подобни.
Естествено ако има повод,празник,рожден ден,карнавал или постановка в градината и ги гримират темати4но нямам ниЩо против. По всякакъв друг повод го намирам за малко пресилено.
Като дете никога не съм се лакирала,в къЩи беШе абсолЮтно табу.СъЩото важеШе и за грима. Естествено ,4е ми е било интересно да гледам големите как го правят и да ми се иска и на мен да пробвам. По съЩата логика ми беШе много интересно и пуШенето  Mr. Green
Смятам,4е за всяко неЩо си има време.
Лиле,аз на твое място бих поговорила с у4ителката.Просто и кажи,4е ти Оли не я лакираШ и ,4е не го смятаШ за неЩо нормално.Естествено ако тя ти каже,4е е 4аст от някаква игра или неЩо подобно ,ок,но в противен слу4ай предпо4итаШ да не се повтаря и толкоз. Peace

неуместно ми се струва бая, сравнението  #Crazy

# 45
  • Italia
  • Мнения: 4 492
 

Мисля,4е и аз бих реагирала с голямо у4удване,ако отида да си прибера детето от детска градина и го видя с лакирани нокти. Thinking
В къЩи никога не съм я лакирала,тя не е изявявала желание за това а и не намирам,4е е подходяЩо за възрастта и,независимо ,4е има детски водни лакове,гримове и тям подобни.
Естествено ако има повод,празник,рожден ден,карнавал или постановка в градината и ги гримират темати4но нямам ниЩо против. По всякакъв друг повод го намирам за малко пресилено.
Като дете никога не съм се лакирала,в къЩи беШе абсолЮтно табу.СъЩото важеШе и за грима. Естествено ,4е ми е било интересно да гледам големите как го правят и да ми се иска и на мен да пробвам. По съЩата логика ми беШе много интересно и пуШенето  Mr. Green
Смятам,4е за всяко неЩо си има време.
Лиле,аз на твое място бих поговорила с у4ителката.Просто и кажи,4е ти Оли не я лакираШ и ,4е не го смятаШ за неЩо нормално.Естествено ако тя ти каже,4е е 4аст от някаква игра или неЩо подобно ,ок,но в противен слу4ай предпо4итаШ да не се повтаря и толкоз. Peace

неуместно ми се струва бая, сравнението  #Crazy



Ама това не е сравнение.  Crazy Просто съм написала как възприемах аз ли4но неЩата едно време като дете. На теб не ти ли се е слу4вало да "пуШиШ" солети в стремежа си да имитираШ големите? На мен да. Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 19:35 от mcdirock

# 46
  • Мнения: 3 367
feiam, биги идва от "биг",което мисля е всеизвестна дума дори на неговорещите английски; означава голям ,в случая- важно нещо,не за пренебрегване тема..

# 47
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam, биги идва от "биг",което мисля е всеизвестна дума дори на неговорещите английски; означава голям ,в случая- важно нещо,не за пренебрегване тема..

английският ми е достатъ4ен, за да си изкарам боя  Laughing.
сигурно от жегите ми е изветрял мозъка, препро4етох ти оЩе веднъж постинга и продължавам да не разбирам контекста  Rolling Eyes
няма зна4ение, де  Peace



Ама това не е сравнение.  Crazy Просто съм написала как възприемах аз ли4но неЩата едно време като дете. На теб не ти ли се е слу4вало да "пуШиШ" солети в стремежа си да имитираШ големите? На мен да. Rolling Eyes

не, по мое време имаШе цигарени дъвки  Laughing

# 48
  • Германия
  • Мнения: 8 094
 Ааа и аз съм "пушила" клечки, солети или дъвки. Възрастните май се гордееха с малко дете да захапе (незапалена) цигара, че и снимки се правеха на това. Shocked А аз сега се чудя как да отуча Мартин да се прави на пушач. Видя го от таткото на дете от градината.  Twisted Evil

# 49
  • Мнения: 868
чета-чета и преувеличения и драми не виждам; има майката наблюдение-пита; не е уволнила учителката или спряла детето от градина..
за мен подобно поведение е биги, не защото лакът вреди,а защото не ми харесва лак за деца,противоречи на това, на което ги уча у дома и би ми било зор да обясня защо у нас не може,а в градината може(освен ако наистина не е било задание някакво),точка-имам право да попитам и да изискам да не се повтаря (както съм правила по ред поводи-като се започне от да не им дават плик с боклучави сладории преди обяд,мине се през да не  и позволят да се облича мокра и капеща и се завърши с усложнен курикулим по математика защото скучае).; плащам голям процент от заплатата си и мисля имам право поне да споделя очакванията си..учителката да намери възрасто-подобаващи методи да се сближава с децата моля..


Аз разбирам Аннетте и съм сугласна, че родителите трябва да имат право на мнение и да изказват. От друга страна, Аннетте, не се сърди, но говориш малко в абсолюти ("точка" сигурно означава, че ако ти предложиш нещо и училището не го направи, ти си махаш детето от там).  Може би в твоя град или щат има достатъчно избор на детски градини.

Реалностите на много от нас са, за съжаление, по-различни. Аз, например, сега живея в доста пренаселено място, където за добрите прискуулз (даже не за детска градина!) се чака 2 години. В тези, които не трябва да чакаш, по-добре да не си слагаш детето.  Ако моето дете освободи място, има около 70 други чакащи за това.  Ако училището не се съгласи да промени нещо, което аз искам, аз ще трябва да чакам 2 години за да може детето ми да отиде в друго. 

Да, имам глас и го използвам (е, не бих се примирила с това детето ми да се облича мокра и капеща в никакъв случай или на нищо друго което не е сейф или е вредно за здравето).  За други, по-дребни неща, обаче просто свивам рамене. Например, в нашия прискуул имат практиката на "глупав" ден всеки месец. Миналата седмица напръскаха косите на всички със спрейове в различни цветове. Не ми хареса това, но спреят не беше токсичен, изми се бързо, и ако бях поискала да не пръскат детето ми щяха да се съгласят, но тя ще се чуства неловко. 

Това, което казвам, е че нашите реалности са доста различни от град в град, и понякога родителите трябва да правят компромиси за дребни неща. Тези, които тука не искат да правят компромиси, си обучават децата в къщи--хоумскуулинг, което не е за всеки.

Тази тема ми примомни болезнено колко е зле, като цяло, ситуацията на childcare в Щатите.  Скоро четох статия за Германия, където изтъкваха привилегиите на майките и добрите детски центрове, които са създадени там да помагат на работещите жени.  Но това е сигурно повод за друга дискусия.


# 50
  • Мнения: 11 307
Скоро четох статия за Германия, където изтъкваха привилегиите на майките и добрите детски центрове, които са създадени там да помагат на работещите жени.  Но това е сигурно повод за друга дискусия.

Я дай тази статия насам, че нещо не ми се вярва, това което пишеш.

# 51
  • Мнения: 868
Както става ясно от този форум, никак не ми се работи тази седмица и чета всичко което мине през очите ми Simple Smile

Това беше кратка статия в The Economist, July 12, 08. Обяснява положителните социални промени в съвременна Германия и това как се опитват да отговорят на нуждите на модерната жена.  Говорят и за проблеми, разбира се. Няма нищо идеално. Това, което ме впечатли е, че и държавата и бизнесите полагат усилие. Прокаран е закон тази година, който ще гарантира "day care" на родителите когато децата им навършат една година. Няма да влезе в сила веднага, но това според мене е крачка в смислена посока.

# 52
  • Мнения: 3 367
Pixie,грешно си разбрала точката.
Означава това което съм написала-случката е проблемна за моите разбирания,имам право да попитам и да поискам обяснение,да изискам да не се повтаря,точка!

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 23:32 от anette1104

# 53
  • Мнения: 868
Може би не съм разбрала. Просто ми звучеше доста безкомпромисно дори без "точка."

Да, разбира се, имаш право да изискваш. Това е работата на родителя.   И според мене родителите би трябвало да изискват и да са въвлечени в това какво става в детските центрове.  На практика, обаче, виждам как добре образовани родители и някои от тях самите в системата на образованието изпитват трудности, особено ако стане дума за curriculum (няма как да го преведа) и особено ако децата им са по-напреднали.  Искат и изискват, но често няма кой да чуе.  (Този проблем става още по-голям когато децата тръгнат в 1-2 клас в обществените училища.)  Това  е резултат от недостига на добри детски центрове и пренаселване.  В някои географски райони този проблем е по-силно изразен от други.   Радвам се, че си намерила такова добро училище. На много места отношението е "take it or leave it."   

Няма училище което да отговаря на всичките ни социални ценности или философии за възпитание (дори такава гледачка няма каквито и ръководства да и даваш). Човек трябва да реши с какъв компромис може да живее и с какъв не, и това решение е индивидуално.

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 07:08 от Pixie

# 54
  • Мнения: 1 147
Аз си мисля, че и двете (Pixie и anette) общо взето говорите за едни и същи неща, просто пречупени през различна призма.. може и да се бъркам.

За мен нещата са прости. Има неща, с които мога да живея ( май това спада в графата с компромисите, спомената от Пикси), и с които правя компромиси, просто защото не ги считам за достатъчно приоритетни, за да се занимавам .. В тази графа влизат неща от типа на това, че децата спят на постелка на пода, и подобни..
Има неща, с които трудно бих се примирила, защото противоречат на важни и принципни за мен неща. Трудно бих защитила поведение, които не одобрявам (лак, гримове и подобни не приемам за дете, и не бих толерирала от учителка, без значение от мотива)... Имала съм подобни проблеми ( пример - не сменят достатъчно често памперсите, и детето се връща подсечено) и ясно съм показала, че не е ок за мен, и при следващ подобен случай, ще се разделяме.. За мен е важно да живея спокойно, и да работя концентрирано, когато детето е на градина, и ако нямам това спокойствие (заради противоречия в методите и ценностите), просто явно не сме едни за други..
Което би било неприятно, защото и при нас за добра детска градина се чака с месеци и се плащат безумни пари... пак споменато от Пикси..

# 55
  • Мнения: 3 521
Както става ясно от този форум, никак не ми се работи тази седмица и чета всичко което мине през очите ми Simple Smile

Това беше кратка статия в The Economist, July 12, 08. Обяснява положителните социални промени в съвременна Германия и това как се опитват да отговорят на нуждите на модерната жена.  Говорят и за проблеми, разбира се. Няма нищо идеално. Това, което ме впечатли е, че и държавата и бизнесите полагат усилие. Прокаран е закон тази година, който ще гарантира "day care" на родителите когато децата им навършат една година. Няма да влезе в сила веднага, но това според мене е крачка в смислена посока.

 Joy Ох, искам и аз в тази Германия!
Истината Пикси, е че в най-голямата немска провинция Байерн да си вредиш детето на ясла е почти толкова трудно, колкото да го вкараш в Харвард. Аз подадох докумети, когато дребното беше на 7 месеца и половина - сега е на 2г. и 5 месеца и от септември ще кара 3 предиобеда. Що 3? Щото за толкова има свободно място. Естествено, има и частни заведения - тя ходи в такова в момента, но ако я запиша там целодневно ще плащам 20% повече от заплатата ми... Laughing
Ще взема да им изпратя един поздрав на The Economist.

# 56
  • Мнения: 3 367
Пикси,имам същите наблюдения като теб и точно затова се ядосвам-защото се пробва 1,2 пъти,ако не  стане вдигаме рамене и викаме" ми не става,пробвах,не може". Може и още как,точно проблем с курикулим качих до най-големия шеф на прискула,не с лошо,но с ясната декларация че или правите каквото моля,или си тръгвам. Хич не е толкова добро училището (очевидно),но начин винаги има,проблемът ни е на нас като родители че се съгласяваме и примиряваме с удобното,вместо да си гоним правата..
*
Зора-баш! С лак бих се примирила ок,но бих изискала обяснение и пр,не бих подминала (както правя за други неща)

# 57
Била си абсолютно в правото си да и го кажеш, дори според мен не си била достатъчно рязка с нея! Представи си да я забереш седмица по късно и с ужас да установиш, че е подстригана нула номер, отново лакирана, с чужди дрехи и синина на окото. Тогава си представи как с недоумение поглеждаш към въпросната възпитателка и тя ти казва ( това си го представи в бавен каданс)- It's OK Simple Smile  Затова с такива хора трявба да си рязък още първия път, за да им стане ясно че не притежават децата ти Simple Smile

# 58
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
На мен не би ми направило впечатление, въпреки, че и аз не харесвам малки момиченца с лак.

Много неща не разбирам от градинското обучение тук, например защо непрекъснато играят с някакви храни (паста, овес, ориз) и води, всеки ден е омърлян до неузнаваемост. Разправям се, ако има за какво.

Била си абсолютно в правото си да и го кажеш, дори според мен не си била достатъчно рязка с нея! Представи си да я забереш седмица по късно и с ужас да установиш, че е подстригана нула номер, отново лакирана, с чужди дрехи и синина на окото. Тогава си представи как с недоумение поглеждаш към въпросната възпитателка и тя ти казва ( това си го представи в бавен каданс)- It's OK Simple Smile  Затова с такива хора трявба да си рязък още първия път, за да им стане ясно че не притежават децата ти Simple Smile

Подстригване е невъзможно, неустановена синина пък съвсем, за всяко падане и одраскване е прави репорт, моят дивак тази седмица има вече три, а сме още сряда. Дрехите могат да ги объркат... защо трябва да е рязка? Тези хора ни гледат децата, учат ги на неща.

# 59
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Представи си да я забереш седмица по късно и с ужас да установиш, че е подстригана нула номер, отново лакирана, с чужди дрехи и синина на окото.
иха, чак пък толкоз. Rolling Eyes

# 60
  • Мнения: 868
 Joy Ох, искам и аз в тази Германия!
Истината Пикси, е че в най-голямата немска провинция Байерн да си вредиш детето на ясла е почти толкова трудно, колкото да го вкараш в Харвард. Аз подадох докумети, когато дребното беше на 7 месеца и половина - сега е на 2г. и 5 месеца и от септември ще кара 3 предиобеда. Що 3? Щото за толкова има свободно място. Естествено, има и частни заведения - тя ходи в такова в момента, но ако я запиша там целодневно ще плащам 20% повече от заплатата ми... Laughing





Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!

Говорех за трудностите да запишеш детето си в добро ЧАСТНО училище ПРЕДИ детска градина (между 3 и 5 години). Тука има държавни детски градини, които почват от 5, но никога не съм чула за нищо държавно преди тази възраст. Освен това най-добрите частни детски центрове за 3-годишни не работят целодневно и подчертават, че те не са "ясли" а истински образователни центрове. Затова са отворени до 2 или 3 часа. Ако работиш, твой проблем!

Това е болен въпрос за много американски родители, особено с географската мобилност която съвременната икономика изисква. С други думи, дори да си роден тука, най-вероятно работиш и живееш на стотици или хиляди мили от всякакви роднини, така че единствената помощ която получаваш е тази, за която си плащаш.  Както казах, това е друга дискусия...

# 61
  • Мнения: 4 629
Ами кажи и на учителката, че не ти е приятно, да не се повтаря повече и готово! Не виждам никаква драма - извинявай

# 62
  • Мнения: 11 307
Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!
В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.

# 63
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!
В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.

Стига,бе,Кате.Верно ли няма?  Shocked
Тук има И държавни или нека да ги наре4ем обЩински ясли,където таксата се определя въз основа на доходите.Друг е въпроса колко време предварително трябва да си запиШеШ детето там и дали въобЩе Ще се докопаШ до място. Twisted Evil
Ина4е 4астни ясли бол.И места има,само пе4атница за пари ти трябва. Mr. Green

Торнерозка,сори за "лири4еското" отклонение от темата. Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 18:08 от mcdirock

# 64
  • Мнения: 801
 newsm78 Не разбирам къде е проблема, след като детето е пожелало това и е станало с негово съгласие. Може би бъркам, но не познавам нито едно момиченце, което да не го прави с удоволствие : ревю, гримиране, лакиране.  Една голяма част от индустрията задоволява тези детски потребности: гримове, лакове, парфюми, кукли за фризиране, кукли за гримиране. В тукашната детска градина децата обожават да се рисуват, когато получат бои за лице. Децата в детската градина трябва да експериментират и научават повече за себе си и околните.
Може би просто трябва да си сверим часовниците с новите течения на педагогиката и възпитанието и да попитаме за мотивите.

# 65
  • Мнения: 868

В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.
[/quote]


На това се казва "lost in translation."  Аз не говоря за ясли така както се разбира в БГ, като за пеленачета. Дали ясли са подходящи за пеленачета, държавни или не, това е съвсем друго. Говорех за училищата за деца между 3 и 5 години (тука това е преди "киндергартен").  Казвах, че никога не съм чула за центрове между 3 и 5, които да са държавни в Щатите. Знам, че такива има в Германия. Фактите са, че в Европа като цяло има повече социални привилегии за родители. 



newsm78 Не разбирам къде е проблема, след като детето е пожелало това и е станало с негово съгласие. Може би бъркам, но не познавам нито едно момиченце, което да не го прави с удоволствие : ревю, гримиране, лакиране.  Една голяма част от индустрията задоволява тези детски потребности: гримове, лакове, парфюми, кукли за фризиране, кукли за гримиране. В тукашната детска градина децата обожават да се рисуват, когато получат бои за лице. Децата в детската градина трябва да експериментират и научават повече за себе си и околните.
Може би просто трябва да си сверим часовниците с новите течения на педагогиката и възпитанието и да попитаме за мотивите.


Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

# 66
  • Мнения: 1 147
Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

Напълно съвпада с моето мнение.

# 67
  • Мнения: 11 307

В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.


На това се казва "lost in translation."  Аз не говоря за ясли така както се разбира в БГ, като за пеленачета. Дали ясли са подходящи за пеленачета, държавни или не, това е съвсем друго. Говорех за училищата за деца между 3 и 5 години (тука това е преди "киндергартен").  Казвах, че никога не съм чула за центрове между 3 и 5, които да са държавни в Щатите. Знам, че такива има в Германия. Фактите са, че в Европа като цяло има повече социални привилегии за родители. 




[/quote]
Pixie, точно lost in translation се получи. Така употребен от теб в началото израза детска ясла на немски е  Kinderkrippe и е него вземат от пеленачета до 3 год. възраст, а Kindergarten е за деца от 3 до 6 г. и си е чиста детска градина. При нас няма предучилищна в смисъла, който се ползва в България.
Но можеш да си представиш социалните привилегии за едно градче с 25ооо жители, където има 3 детски градини с по 100 места и една частна ясла с 30 места.  Да уточня, че детските градини при нас са полудневни, а целодневните места са само 25 %.
В големите градове проблемът е още по-тежък.

По останалата част от мнението ти, която не цитирам, съм съгласна.
Жалко, че Торнеросе не се включи да каже какво обяснение са и дали от градината.

# 68
  • Мнения: 934


Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

Да, ама забраненият плод е най-сладък, както знаем.

Това за децата си е чисто и просто игра.
Моята щерка редовно се "лакира" с фулмастер - не съм я насърчавала, но не я и спирам - нека му мине мерака на детето! Даже веднъж с едно познато момченце заедно се "лакираха" Laughing

# 69
  • Мнения: 3 491
Да, ама забраненият плод е най-сладък, както знаем.

Това за децата си е чисто и просто игра.
Моята щерка редовно се "лакира" с фулмастер - не съм я насърчавала, но не я и спирам - нека му мине мерака на детето! Даже веднъж с едно познато момченце заедно се "лакираха" Laughing
Обожавах и аз да се лакирам като дете. На тази възраст основно баба ми ме гледаше, и също не си спомням нито да са ме насърчвали, нито да са ме спирали, по-скоро си правеха майтап. Имах си лак обаче. Mr. Green И любимите ми магазини бяха за парфюми и бижута.
Мисля, че тези страсти приключиха, когато станах на 10-11 години, и така и не възкръснаха. Неведоми са понякога пътищата на детското развитие.

# 70
  • Мнения: 9 052
нас ни питат. За карнавала ни питаха имаме ли против да гримират детето, zа екскурzята на луна парк питаха може ли да г0 нахранят с картофки и наденица (там това се продава) ...

# 71
Имам дъщеря на 8 г. Когато беше на 4 -ри г. много я влечеше грима и лака. Много пъти е искала да ходи с лак на детска градина. Но аз най- спокойно и обясних, че това е абсолютно недопустимо не-
що и ако иска лак може, но само през почивните дни и ваканции. Ако учителката си е позволила такова своеволие, започвам да се съмнявам в нейните учителски качества. В този случай не се из-
ненадвайте, когато видите 12 г. ученичка с ярко червен лак и грим в 7:30 ч. сутринта, тръгнала за
първия учебен час. 

Общи условия

Активация на акаунт