Право на обезщетение от борсата?

  • 285 119
  • 759
  •   1
Отговори
# 285
Здравейте. В последно време усещам голямо напрежение на работа - при шефовете, и се боя, че се готвят за съкращения и уволнения. Работя от 2 г. и 1 м. при тях, първо на Граждански договор - 4 м. и останалите 1 г. и 9 м. на Безсрочен ТД. Имам над 5 години общ трудов стаж - включващи стажа в настоящата фирма. Осигуряват ме от както съм на БТД на 644лв и взимам около 530лв след всичките удръжки. Преди да започна в тази фирма бях на Трудовата борса и получавах парично обезщетение за безработица около 90лв за около 3 месеца ако не ме лъже паметта. Въпросът ми е по какъв начин трябва да бъда освободен, или да напусна работа за да имам право на максимално обезщетение от борсата. Работодателите са ми тарикати и съм сигурен че ще се опитат да ме прецакат, не знам как е по-правилно - аз да си пусна предизвестие, те да ме да ми дадат предизвестие или да подпишем по взаимно съгласие. Може и да не съм улучил правилния форум, но вече наистина не знам къде да питам, и видях че тук се коментират подобни проблеми, за което моля да бъда извинен! БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

# 286
  • Мнения: 534
Първо виж кога преди си бил на борсата, защото ако не са изтекли 3 години от тогава сега няма значение как ще бъдеш освободен - ще получаваш само 4 месеца по 6 лв. дневно.
Ако пък са минали 3 години от отпускане на предишното обезщетение за безработица, то най-добре е да бъдеш съкратен от работодателя, НЕ ти да пускаш предизвестие или пък да се съгласяваш на освобождаване по взаимно съгласие. Това не е благоприятно за теб.
При трудов стаж 5-10г. ще получаваш 8 месеца обезщетение и по всяка вероятност ще бъдеш на максимума - 12лв. дневно.

# 287
Здравейте. Искам да попитам за следното- Налага ми се да прекратя трудовия си договор по взаимно съгласие и да пътувам в чужбина. Ако изпусна тримесечния срок на регистрация в бюрото по труда губя ли си правото на 4те месеца обезщетение?

# 288
  • Мнения: 534
Имаш 3 месеца за регистрация и 4 месеца за получаване на обезщетение. Ако се регистрираш след 3 -те месеца ще получаваш остатъка до 4-те мсеца, т.е. няма да получиш пълни 4 месеца, а намалени с твоето закъснение.

# 289
  • Русе
  • Мнения: 29
Здравейте,
Изтича ми майчинството, но понеже имам дете под 3 г. немогат да ме съкратят ИТ нямало да разреши. Ако напусна по взаимно съгласие и след това работя на срочен договор за 1 месец примерно и след това отида на борсата, колко време и какво обезщетение ще получа от там?

# 290
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Изтича ми майчинството, но понеже имам дете под 3 г. немогат да ме съкратят ИТ нямало да разреши. Ако напусна по взаимно съгласие и след това работя на срочен договор за 1 месец примерно и след това отида на борсата, колко време и какво обезщетение ще получа от там?

при съкращение обезщетението зависи от стажа ти през целия ти живот и осигуровките ти 9 м назад.Колко стаж имаш?Като сума ще е минималтото 6 лв на ден т.е около 120 лв на месец
при напускане по взаимно съгласие също може да взимаш безработица-4 м по 120 лв

# 291
  • Русе
  • Мнения: 29
Да това го разбрах, но ако след приключване с майчинството сключа срочен трудов договор и след изтичането му се регистрирам на борсата пак ли ще е 4 месеца перода на обезщетение  или тогава ще се гледа стажа ми?

# 292
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
пак е 4 м

# 293
  • Русе
  • Мнения: 29
Мерси много  Hug

# 294
  • Мнения: 534
Ако имаш общ трудов стаж до 3г. ще получаваш 4 месеца обезщетение, ако е повече от 3г. ще получаваш повече.
За това кажи колко години трудов стаж имаш.

# 295
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ivalinai ,и аз питах за общия стаж,но тя не писа.защото в един момент може да се получи,че при съкращение и напускане ще е еднакво като време

# 296
  • Русе
  • Мнения: 29
Трудовия ми стаж е 8 г.  и няколко месеца и търся вариант за по-дълга платена борса заради комбинация тръгващо на ясла дете и септември първокласник

Последна редакция: сб, 15 май 2010, 10:29 от viki5

# 297
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
viki5 ,при този стаж ще взимаш 8 м,ако те съкратят.

# 298
  • Мнения: 20
Здравейте, ivalinai!
Бих искала да помогнете и на мен.

От 1 юни (или края на май) ще съм съкратена от работа. Знам, че се плаща една заплата за неспазване на срока на предизвестие, а след това съгласно КТД ни изплащат още една заплата (след полагане на подпис, че не си намерил работа). Така общо стават два месеца. Понеже предприятието ни е в несъстоятелност, същите начислени заплати няма да бъдат изплатени, а се прибавят към дължимите суми. Въпросът ми е: Кога трябва да се регистрирам на БТ. И трябва ли да изчакам да мине вторият месец, за който ще ми начислят заплата?
Имам дълъг трудов стаж и ме интересува още размерът на обезщетение, за който последно време се говори.

С уважение към знанията Ви и желанието да помогнете!!

Баба на едно сладко внуче Simple Smile

# 299
  • Мнения: 168
Здравейте,искам да ви помоля за съвет:в момента съм в отпуск за гледане на дете до 2 г.,който изтича на 20.06.10г.Магазинът,в който работех вече не съществува,т.е. няма къде да се върна на работа.Как се постъпва в такъв случай,може ли да ме съкратят или трябва да напусна,ще получавам ли обезщетение.Иначе имам предложение за работа на друго място,но от октомври.За тези два-три месеца юли - октомври какъв е най-добрия вариант?
Благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт