Право на обезщетение от борсата?

  • 285 121
  • 759
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 835
разбира се, напускането по взаимно съгласие е най-неизгодно
човек реагира според ситуацията - или се бори докрай, или се спасява по друг начин

а размерът на максималното обезщетение на борсата - 12лв. на ден, е направо ужасно нисък

# 121
  • Мнения: 6 529
Задължително ли е условието да са те осигурявали 9 месеца, за да се регистрираш на борсата? Благодаря предварително!

# 122
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 365
Задължително ли е условието да са те осигурявали 9 месеца, за да се регистрираш на борсата? Благодаря предварително!

Задължително е да имаш 9 месеца осигуровки за последние 15 календарни месеца, за да получаваш обезщетение. Иначе и без ден в осигуряване можеш да се регистрираш.

# 123
  • Мнения: 1
Имам нужда от информация! Моля ви кажете ми имам ли право на обещетение за безработица! Работих на едно място близо 3 години на което миналата година ме пуснаха в неплатен отпуск и 4 месеца не работих. Това бяха месеците декември 2008 и първите 4 месеца от 2009. В трудовата ми книжка пише че от 22.12.08 до 20.04.09 не се зачита трудов стаж. Аз напуснах фирмата "по взаимно съгласие" и целия май месец не работех и нямам платени осигуровки. Започнах сезонна работа за период от 4 месеца(01.016.09 - 30.09.09), но работодателят ми прекрати договора поради намаляване обема на работа на 01.09.09). Взех си от НОЙ номер и влязох в сайта им да си видя осигуровките и останових, че за ноември имам платени осигуровки за 6 дена , а за декември нямам изобщо, макар, че в трудовата ми книжка, че освобождението ми от работа е на 20.04.09 и че само периода от 22.12.08 до 20.04.09 не се зачита за тр. стаж. сега не знам имам ли право на обещетение или не. И при изчислението на доходите ми вземат впредвид пълни 9 месеца назад или само 9 месеца в които имам осигуровки и зачетен тр. стаж? Тоест тия месеци в които бях неплатена ще влязат ли в 9 месеца които изчисляват или не?? Също и от кога точно броят 9 месеца назад??? От прекратяването на последния ми договор или от момента на подаване на заявлението за безработица??? знам, че са малко объркани нещата и питанията ми, но моля ви , ако можете да ми помогнете, защото разбрах, че не трябва да си прекъсвал работа общо не повече от 6 месеца, а аз не знам какво точно вземат впредвид и какво изчисляват.

# 124
  • Мнения: 199
А, колко е минималното обезщетение от борсата за срок от 4 месеца?

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А, колко е минималното обезщетение от борсата за срок от 4 месеца?

минималното е 6 лв на ден.като се смята според работните дни в месеца

# 126
  • Мнения: 199
Ужас,много е малко. #Crazy

# 127
  • Мнения: 6
Здравейте, и аз имам следния случай. Една приятелка забременя преди 4 месеца, за съжаление не ходи никъде на работа, а сега тепърва никой няма да я назначи бременна. Знам че в момента на издаване на болничния трябва да се води някъде на работа. Тя няма познат който да я назначи на работа при него. Тя има 12 месечния стаж който се изисква, просто в момента на издаване на болничния не е на работа никъде. Та въпросът ми е възможно ли е ако отиде и се запише на борсата да се самоосигурява сама на какъвто тя си иска доход? и дали ще й се брои като стаж? И дали може към борсата да бъде издаден този бончен както към фирма.
Дали е добра опция да си регистрира сама тя фирма и да се осигурява? или така разходите са повече от това което ще получи.
Какви изобщо са опциите в такава ситуация.
Благодаря ви за отговорите. Хубав ден!

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
vpd ,борсата не й върши работа-не може да си на борсата и да се осигуряваш и не може да се издаде болничен към борсата.
да си направи фирма също не е добра идея

ако не намери кой да я запише фиктивно на работа,няма да взима майчинство .има вариант за социално майчинство /100 лв на месец за една година/,ако отговаря на изискванията за доход

също да се интересува и от следните неща в районната социална служба

  помощ за бременост /150лв/ при издаването на 45 дневния болничен,ако отговаряш на изискването за доход
 социално майчинство /100 лв на месец/,ако отговаряш на изискването за доход.
 на помощ за раждане/250лв/
 детски надбавки 35 лв на месец ,ако отговаряш на изискването за доход

# 129
  • Мнения: 58
здравеите преди около 5г работих в една фирма в която ни осигоряваха на 4часа работила съм 1г1мес16дни това за колко трудов стаж ще ми се признае и още един въпрос след като тогава напуснах работа взимах обещитение от нои 4мес ако след маиченството напусна работа и отида на борсата тези 4мес ще ми се вземат ли за трусов стаж питам защото имам още 4г трудов стаж и искам да знам ще ми стигне ли това за 8 месечно обезщитение или ще трябва да излеза извесно време в неплатена отпуска или болнични за 8мес обещитение доколкото разбрах трябват 5г трудов стаж така ли е

# 130
  • Мнения: 4 125
здравейте
имам следния въпрос
мъжа ми беше съкратен май 2008, регистрира се в бюрото по труда, обезщетението щеше да трае 12 м. взима го месец, два и си намери работа по трудов договор. сега от първи октомври пак е съкратен по 328, ал.1, т.3. мисля , че имаше нещо за продължаване на взимане на предишното обезщетение
или по-добре да не се регистрира, защото мисля, че само 2 пъти имаш право на обезщетение за безработица, а вече е ползвал 1 път

# 131
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 365
здравейте
имам следния въпрос
мъжа ми беше съкратен май 2008, регистрира се в бюрото по труда, обезщетението щеше да трае 12 м. взима го месец, два и си намери работа по трудов договор. сега от първи октомври пак е съкратен по 328, ал.1, т.3. мисля , че имаше нещо за продължаване на взимане на предишното обезщетение
или по-добре да не се регистрира, защото мисля, че само 2 пъти имаш право на обезщетение за безработица, а вече е ползвал 1 път

Нека си се регистрира отново - няма проблем щом предишният път не еизползвал всички месеци, на които е имал право.

# 132
  • Мнения: 4 125
Благодаря за отогвора Lady Brinne.Вече се бях обадила в бюрото по труда и оттам ми казаха същото, че няма ограничение колко пъти ще взимаш обезщетение за безработица

# 133
  • Мнения: 58
здравеите преди около 5г работих в една фирма в която ни осигоряваха на 4часа работила съм 1г1мес16дни това за колко трудов стаж ще ми се признае и още един въпрос след като тогава напуснах работа взимах обещитение от нои 4мес ако след маиченството напусна работа и отида на борсата тези 4мес ще ми се вземат ли за трусов стаж питам защото имам още 4г трудов стаж и искам да знам ще ми стигне ли това за 8 месечно обезщитение или ще трябва да излеза извесно време в неплатена отпуска или болнични за 8мес обещитение доколкото разбрах трябват 5г трудов стаж така ли е

# 134
  • Мнения: 255
ЗДРАВЕЙТЕ ИМАМ ВЪПРОСЧЕ КЪМ ВАС ДАМИ,
днес ми връчиха заповед за прекратяване на тр.ми договор по чл.71 във връзка с чл.70.Бях на срочен трудов договор по чл.70 във връзка с чл.67/ако не бъркам/-в полза на работоданеля който една седмица преди да изтече без да ми бъде обяснено защо уж бяха много доволни от мен беше прекратен.Въпроса ми е следния след като нямам 9 месеца осигурителен стаж имам ли право да получавам 4 месеца обещетение от Бюрото по труда.

Благодаря :

Общи условия

Активация на акаунт