Право на обезщетение от борсата?

  • 285 122
  • 759
  •   1
Отговори
# 330
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте на всички имам нужда от помощ,незнам какво да правя. От 12.01 съм на нова работа като съм назначена на трудов договор с 6 месечен изпитателен срок. На  1 юни разбрах,че ме съкращават,поради изтичане на уговорения срок, а той даже и не изтече. Въпросът ми е неправилно ли съм съкратена и мога ли да се запиша на борсата при това положение и ако мога какъв ще е размера на обещетението ми?
Благодаря ви предварително.

работодателят може да те освободи по всяко време и без проблем по време на изпитателния срок
може да се рег на борсата-4 м по 120 лв

# 331
Ами не съм се подписвала на предизвестието,както и на заповедта за прекратяване на трудовия договор + декларация,на която една от точките естествено е,че нямам трудово правни претенции към фирмата.Опита се да ме заплаши с дисциплинарно уволнение,след като не искам да подписвам,но не е познал!Явно си мислеше,че като ми го каже ще се стресна и ще подпиша.Другото което е стажа и причината за прекратяване на отношенията ни (поради закриване на част от предприятието) вече са вписани в трудовата ми книжка,нищо че не е при мен в момента.Ако продължава да се прави се обръщам към адвокат,който направо си е уреден вече.

# 332
Здравейте на всички имам нужда от помощ,незнам какво да правя. От 12.01 съм на нова работа като съм назначена на трудов договор с 6 месечен изпитателен срок. На  1 юни разбрах,че ме съкращават,поради изтичане на уговорения срок, а той даже и не изтече. Въпросът ми е неправилно ли съм съкратена и мога ли да се запиша на борсата при това положение и ако мога какъв ще е размера на обещетението ми?
Благодаря ви предварително.

работодателят може да те освободи по всяко време и без проблем по време на изпитателния срок
може да се рег на борсата-4 м по 120 лв
Благодаря  ви много за бързия отговор.
Пропуснах само да уточня, че преди това не съм работила повече от година и имам само този стаж около 4м. 1/2.
Но имаче иначе имам 17 год. трудов стаж. И  при този  стаж наiстина ли имам право на 4 м.обезщетение?

# 333
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
joy-peace ,имаше нещо че 15 м назад трябва да имаш 9 работни и тогава имаш право на борса т.е тя нямаш право
ivalinai ,ще се включи с най-точно инфо

# 334
  • Мнения: 534
Към датата на освобождаване връщаш 15 месеца назад /в твоят случай от 01.03.2009г. до 01.06.2010г./ и ако в тях имаш 9 - може и да са с прекъсване, тогава ще имаш право на обезщетение - продължителността на обезщетението зависи от трудовия стаж, а сумата е % от осиг. доход като не може да бъде по-малко от 6лв. на ден и повече от 12лв.

# 335
Благодаря ви.
Разбирам, че  нямам право на борса.Жалко.

# 336
  • Мнения: 9
Здравейте момичета,
Съкратена съм от 12.05. без предизвестие като ми е изплатено 1-месечно обезщетение и сега чакам да ми се изплати полагащият ми се платен отпуск, който би трябвало да ползвам до момента на съкращаването ми. Имам право на борса, обаче се чудя какво ще ми бъде обезщетението при положение че:
1. До 05.09.2009г. ползвах платен отпуск по майчинство
2. Ползвах 42 или 45 дни платен отпуск (не помня точно), натрупан по време на платеното майчинство.
3. До 11.05.2010г. ползвах 6 месеца неплатен отпуск по майчинство.
Преди да изляза в платен отпуск по майчинство ме осигуряваха върху 300 лв.

# 337
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 365
Здравейте момичета,
Съкратена съм от 12.05. без предизвестие като ми е изплатено 1-месечно обезщетение и сега чакам да ми се изплати полагащият ми се платен отпуск, който би трябвало да ползвам до момента на съкращаването ми. Имам право на борса, обаче се чудя какво ще ми бъде обезщетението при положение че:
1. До 05.09.2009г. ползвах платен отпуск по майчинство
2. Ползвах 42 или 45 дни платен отпуск (не помня точно), натрупан по време на платеното майчинство.
3. До 11.05.2010г. ползвах 6 месеца неплатен отпуск по майчинство.
Преди да изляза в платен отпуск по майчинство ме осигуряваха върху 300 лв.

Виждам, че детето ти е под 3 години. Как те освободиха - по чл.328 ли?

# 338
  • Мнения: 9
Тъй като в момента не е пред мен документа, не съм сигурна по кой член беше, но в общи линии става въпрос за това, че изискванията към това работно място са се променили и аз не отговарям на тях.

# 339
  • Мнения: 534
Може би ще получаваш около 7лв дневно парично обезщетение за безработица! Peace

# 340
  • Мнения: 9
Ivalinai, много ти благодаря  Hug Надявам се да е така, както казваш.

# 341
  • София
  • Мнения: 127
Здравейте и от мен,
съкратена съм от 1,05,10 по чл.328, ал.1, т.2, и когато ходих да си взимам документите от работодателя от ТРЗ-то не ми дадоха следната справка:

3. Справка-декларация за 9 месеца назад - издава се по образец; работодателя знае;

?дали е отпаднала или са се направили на приятно разсеяни, изрично им казах, че ще се регистрирам в БТ...?

И още един въпрос:
Ако се регистрирам сега, а от 1юли таванът за обезщетението за безработица падне, ще важи ли и за мен 60% от заплатата или ще съм в заварено положение с таван от 240лв?
Благодаря!

# 342
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 365
Здравейте и от мен,
съкратена съм от 1,05,10 по чл.328, ал.1, т.2, и когато ходих да си взимам документите от работодателя от ТРЗ-то не ми дадоха следната справка:

3. Справка-декларация за 9 месеца назад - издава се по образец; работодателя знае;

?дали е отпаднала или са се направили на приятно разсеяни, изрично им казах, че ще се регистрирам в БТ...?

И още един въпрос:
Ако се регистрирам сега, а от 1юли таванът за обезщетението за безработица падне, ще важи ли и за мен 60% от заплатата или ще съм в заварено положение с таван от 240лв?
Благодаря!


Задължително се попълва декларация Б-4-3 от работодателя, за да те регистрират в БТ. Това за тавана едва ли ще може да ти се отговори преди да влезе в сила  Wink

# 343
  • София
  • Мнения: 23 162
Аз не съм носила Справка-декларация за 9 месеца назад, не са ми искали  Rolling Eyes
Носих трудова книжка, лична карта, диплома за образование и заповедта за съкращение.


# 344
  • Мнения: 534
СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ не се издава от 01.01.2009г.!!!
Документите за НОИ са:
1. Заповед за освобождаване;
2. Сл. бележка от бюрото по труда;
3. Удостоверение за банкова сметка;
4. Трудова/и книжка/и;
5. Лична карта;

Ако случайно тавана падне от 01.07.2010г. не бързай да се регистрираш сега, по-добре е да си намериш някой да те осигури за някой ден и да те освободи след 01.07. така че да те хване новото. По принцип ще има някакво обучение на нашите шефове и споменаха, че ще има нещо ново и за обезщетенията за безработица. Ще знам със сигурност към края на месеца, когато ще ни събират.

Общи условия

Активация на акаунт