Право на обезщетение от борсата?

  • 285 164
  • 759
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 534
Когато пожелаеш в рамките на тези 3 месеца Peace Може и веднага, стига работодателят да е подал данни за м. август /в случая/.

Когато майката няма претенции и е съгласна да бъде съкратена не виждам проблем. Все пак е по-добре, отколкото да бъде освободена по взаимно съгласие!

# 541
  • Мнения: 168
Когато пожелаеш в рамките на тези 3 месеца Peace Може и веднага, стига работодателят да е подал данни за м. август /в случая/.

Всъщност...така и направих, но в НОИ ми казаха, че трябва да ида след 27.10, без да проверят дали работодателят ми е подал данни/подал е за август и за септември дори/.  Май пак трябва да ида, но.....

Последна редакция: чт, 30 сеп 2010, 07:28 от cvetence-stz

# 542
  • Мнения: 5
Извинявам се но не знам къде да си задам въпроса майка ми е на борсата но ми предстои пътуване в чужбина и искам да я взема с мен ще има ли проблем и да не и прекратят правото на обезщетение.

# 543
  • Мнения: 728
Извинявам се но не знам къде да си задам въпроса майка ми е на борсата но ми предстои пътуване в чужбина и искам да я взема с мен ще има ли проблем и да не и прекратят правото на обезщетение.

Това, че някой е безработен с право на обезщетение, не означава, че е затворник с собствената си държава и няма право да пътува  Joy
Само гледайте да не си изтърве деня за подпис.

# 544
  • Варна
  • Мнения: 1 023
ivalinai благодаря! Доходът за изчисляване на обезщетението ми майчинството ли ще бъде т.е. 240 лв или това на което са ме осигурявали преди да изляза в майчинство?
На мен ми казах,че ще взимам 60% от заплатата преди да изляза в майчинство. Peace

# 545
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

На мен ми казах,че ще взимам 60% от заплатата преди да изляза в майчинство. Peace

60 процента ще е от 240 лв

# 546
  • Варна
  • Мнения: 1 023

На мен ми казах,че ще взимам 60% от заплатата преди да изляза в майчинство. Peace

60 процента ще е от 240 лв
След 7.10. ще кажа със сигурност(когато си взема решението),но от НОИ когато подавах документите ми казаха,че ще е 60% от заплатата преди да изляза в майчинство.

# 547
  • Мнения: 3 835
Стики,май никой не проверява как е съкратена майка с дете под 3 г.Та ако тя няма претенции,може и да мине

не бих разчитала на това
вече институциите започват да правят връзка помежду си и не се знае в кой момент ще се види това нарушение на КТ, а глобите не са малки

но ако е по чл.331 от КТ никой няма да е сърдит и ще си взима пълната борса

пп като се замисля обаче, обезщетението 60% е 136лв. при минимално 120лв. Е, може да е 2-4 месеца повече
определено не си струва риска

Не бих препоръчала на работодателя си да съкрати майка.

Последна редакция: чт, 30 сеп 2010, 22:25 от Стики

# 548
  • София
  • Мнения: 2 883
Причината за прекратяване на договора влияе ли на % обезщетение  newsm78
Ако е по взаимно съгласие нали ще получаваш помощи 4 месеца, ако имаш стаж 3г, също е 4 месеца......така, че ако имам стаж 3г. има ли смисъл да ме уволняват или е по- добре да напусна по взаимно съгласие  newsm78

# 549
  • Мнения: 534
При стаж 3г. обезщетението е 6 месеца! Peace

# 550
  • Мнения: 728

На мен ми казах,че ще взимам 60% от заплатата преди да изляза в майчинство. Peace

60 процента ще е от 240 лв
След 7.10. ще кажа със сигурност(когато си взема решението),но от НОИ когато подавах документите ми казаха,че ще е 60% от заплатата преди да изляза в майчинство.

Сигурно е това:

(7) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2. за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане - доходът, от който е определено паричното обезщетение;
3. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание международен договор, по който Република България е страна - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
4. (нова - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) за времето, през което лицето не е осигурено за безработица - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период.

# 551
  • Мнения: 4 195
Момичета имам питане.
Съпруга ми напусна по чл. 327, по взаимно съгласие и има право да оитде на борсата и да получава обещетение. До Юни месец е било минималнат ставка - 6 лв, но сега му казват, че ще е 4 месеца 60% от заплатата му. Така ли е, имате ли предства след промените от Юли месец дали това е вярно?
И друго - аз също напуснах по този член, но ще работя на граждански договор - да се записвам ли в БТ или няма смисъл?
Благдодаря за отговора ви Peace

# 552
  • Мнения: 534
Чл. 327 от КТ не е взаимно съгласие, а поради неизплатени заплати /предполагам/. Това дава право на получаване на обезщетение като време от 4м. до 1г. в зависимост от трудовият стаж и като пари - 60% от осиг. доход за 9 месеца назад.

Може да се работи по граждански договор и да се получава обезщетение за безработица при положение, че се получава доход по-малък от 240лв. след приспадане на нормативно признатите разходи!

# 553
  • Мнения: 4 195
Пардон, член 326 е Peace

# 554
  • Варна
  • Мнения: 1 197
Момичета има ли значение, че адресната ми регистрация е в Пловдив, а ще подавам документите си в ТБ във Варна?Понеже тук работих, а и все още съм тук или трябва в Пловдив?

Общи условия

Активация на акаунт