Право на обезщетение от борсата?

  • 285 048
  • 759
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 287
при неплатен отпуск в една фирма можеш да работиш на трудов договор в друга фирма Peace

 newsm10 newsm51

# 31
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
сега видях тази тема
вече пуснах своя въпрос тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=332293.0
много МОЛЯ за отговор - как се съкращава майка на дете под 3г - без тя да се съгласи доброволно...те.е да не подам аз молбата
а явно не искат да ме съкратят по другите стандартни начини - за намален обем работа и не помня др. щото нямат право

и как са съкратили авторката на темата и kabzimalka
благодаря предварително

# 32
здравейте,майчинството ми свърши август месец,на 1септ.си взех заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие и ще подавам документи за обезщетение за безработица,но първо трябва да се запиша в бюрото по труда.можете ли да ми кажете какви документи са необходими за това.и ако получа такова обезщетение,то ще е за 4месеца,тъй като трудовият ми стаж е под 3години.понеже искам да си гледам детето до 3години,през тези 4месеца,ако ми предложат работа от бюрото и аз не приема ще ми спрат ли парите от обезщетението.предварително благодаря.

# 33
  • Мнения: 822
сега видях тази тема
вече пуснах своя въпрос тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=332293.0
много МОЛЯ за отговор - как се съкращава майка на дете под 3г - без тя да се съгласи доброволно...те.е да не подам аз молбата
а явно не искат да ме съкратят по другите стандартни начини - за намален обем работа и не помня др. щото нямат право

и как са съкратили авторката на темата и kabzimalka
благодаря предварително

Съкратиха ме по взаимно съгласие, защото иначе трябваше да има предизвестие 1 месец, а по време на майчинството нямат право да те съкращават. И на мен ми предстои регистрация на борсата и не знам какви документи точно искат.

# 34
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
да но по взаимно съгласие е 4 месеца на борсата нали? а аз не искам да губя другите 4 дето ми се полагат
а това с един месец пак не действа - имам дете под 3г, ти също......
ако си със стаж трудов от 5г нагоре и 5 - са те минали с възможност за още 4 месеца и по-високо обезщетение на борсата....
благодаря за отговора
четох какви документи тук някъде ако изровя ще ти пусна...всъщност е писано на първа страница по средата - прочети
успех   bouquet

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 14:20 от catnadeen

# 35
  • Мнения: 822
Знам, че е така с месеците, но нямаше друг начин  Confused ! Нямаше да стане без предизвестие, а документите вече бяха оформени - грешка на счетоводителя - но той ни е много близък, а фирмата ни е семейна, така, че не се сърдя много  Simple Smile !
Добре е човек да се информира навреме.

Успех и на теб   bouquet

# 36
  • Мнения: 534
здравейте,майчинството ми свърши август месец,на 1септ.си взех заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие и ще подавам документи за обезщетение за безработица,но първо трябва да се запиша в бюрото по труда.можете ли да ми кажете какви документи са необходими за това.и ако получа такова обезщетение,то ще е за 4месеца,тъй като трудовият ми стаж е под 3години.понеже искам да си гледам детето до 3години,през тези 4месеца,ако ми предложат работа от бюрото и аз не приема ще ми спрат ли парите от обезщетението.предварително благодаря.

За Бюрото по труда ти трябва:
1. Лична карта
2. Трудова книжка - ако е повече от една, всички
3. Заповед за освобождаване
4. Диплом за завършено образование

За НОИ ти трябва:
1. Лична карта
2. Заповед за освобождаване
3. Справка-декларация за 9 месеца назад - издава се по образец; работодателя знае;
4. Трудова книжка - всички ако е повече от една
5. Сл. бележка от Бюрото по труда като регистрирана безработна

Срока за регистрация е 3 месеца от датата на освобождаване!

# 37

dazi, за да получава обезщетение за безработица сина ти трябва да бъде регистриран в Бюрото по труда като търсещ работа. Нищо, че е редовен студен той може да се регистрира. Ако случайно му предложат работа и той откаже регистрацията му ще бъде прекратена, което води до прекратяване на обезщетението за безработица.   

Благодаря за отговора!   bouquet

# 38
Поздравявам тези, които дават своята помощ и знания по този толкова оплетен въпрос с обещетенията. Може ли да се изпише формула - простичка - как става изчисляването - за 9 месеца - толкова работни дни и т.н. БЛАГОДАРЯ

# 39
  • Мнения: 534
Аva, няма нищо "оплетено" с обезщетенията за безработица! Simple Smile Те се изчисляват много просто Peace
Обезщетението за безработица е 60% от средномесечния осигурителен доход за 9 месеца, като за 2008г. (това се определя с бюджета на ДОО за всяка година) не може да е повече от 200лв. и не може да е по-малко от 100лв.
Това е... Peace

# 40
Здравейте всички! Има ли вече яснота около новата добавка в Закона за социалното осигуряване, според която детето може да бъде гледано от баба си или дядо си от 2 до 3 год. възраст, ако майката работи? В смисъл какви документи трябва да се подадат и от кого( от въпросната баба или дядо или от работата на майката), къде трябва да се подадат и в какъв срок? От къде ще се изплаща сумата и в какъв размер?

# 41
  • Мнения: 534
по този въпрос погледни тук

# 42
Здравейте искам да ви попитам следното-имам ли право на обезщетение от борсата,при положение ,че от 09.06.08 съм в неплатен отпуск по майчинство,не съм ползвала платен отпуск след 2те години платено майчинство,тъй като казаха ,че нямам.Иска ми се да се регистрирам на борсата поне за 4 месеца ,тъй като горе-долу толкова са ми нужни да пусна малкия на ясла,моля ви ако някой е запознат да пише.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте искам да ви попитам следното-имам ли право на обезщетение от борсата,при положение ,че от 09.06.08 съм в неплатен отпуск по майчинство,не съм ползвала платен отпуск след 2те години платено майчинство,тъй като казаха ,че нямам.Иска ми се да се регистрирам на борсата поне за 4 месеца ,тъй като горе-долу толкова са ми нужни да пусна малкия на ясла,моля ви ако някой е запознат да пише.
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването.
За придобиване право на парично обезщетение се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна.

# 44
  • Мнения: 534
От 01.01.2009г. има промяна на правото обезщетение за безработица, а то е, че имат право на обезщетение лицата, осигурявани за фонд "Безработица" най-малко 9 месеца, предхождащи месеца на освобождаване

Общи условия

Активация на акаунт