Лятна - магрибско - образователна - 1

  • 55 427
  • 292
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 160
записвам се, ще чета всичко по-късно  Hug

# 46
  • Мнения: 110
Мине не мине ..... пак темата за храната е на дневен ред  

Храненето на мароканците

Първият истински супермаркет в Маракеш /Марджан/ отваря врати през януари 2000. Оттогава в страната има много нови обекти от този тип, а малките бакалийки – особено в централната част на големите градове с принудени да прекратят дейността си. Все повече хора от средната класа и онези с по-високи доходи предпочитат да пазаруват в супермаркети.
Това влияе на здравето в 2 аспекта: първо има интерес към консумирането на повече преработени храни, а някои нови „съвременни” храни заместват традиционните. Наблюдава се и промяна в качеството на храните.           
Пицата и сладоледа стават задължителни храни за децата с по-богати родители
Преди откриването на супермаркетите през 2000 г. на пазара нямаше толкова преработени храни. След отварянето на супермаркетите през 2000, на местния пазар се появиха нови видове храни е мароканците, които разполагат с повече средства промениха начина си на хранене. Все повече хора ядат повече пържени картофи, чипс, пици, сладолед, спагети, царевица, ориз, повече бял хляб. Повечето хора в активна възраст продължават да ядат полезни храни, а децата и младежите – са отдадени на пакетираните храни.
Повечето семейства и ниски доходи също си променят начина на хранене. Домашните прислужници в по-богати домове или персонала в ресторанти и заведения може да изнася храна на домашна употреба.
До 1999 в Мароко има много малко възможности да закупуване на полуфабрикати: няма супермаркети, само няколко ресторанта за бързо хранене  - сега вече са повече, но са скъпи и ги посещават предимно хора с хо-високи доходи. В някои части на страната има семейства, които нямат хладилници.
Преди разпространението на хладилниците, се пазарува ежедневно. Купуват се само онези продукти, които са необходими за приготвяне на яденето. Праната се сервира съм 1 часа пред деня, а остатъка от обяд се изяжда надвечер.
В разпространението на супермаркетите, все повече хора купуват продукти – за няколко дена напред. Този вид магазини са далеч от домовете на хората. Това означава, че купувачите са от семейства, които имат коли. Все пак откритите пазари за плодове и зеленчуци още са твърде популярни и посещавани от онези представители на средната класа, които не се притесняват да бъдат видяни там.
Като цяло, качеството на пресните продукти в супермаркетите се понижава, а в супермаркетите се предлагат все по-богати на въглехидрати храни. Те са от особен интерес за децата от средната и над средната класа.
Второто влияние, което супермаркетите оказват на здравето е по отношение на качеството на пресните продукти. То като цяло е по-ниско от това на щандовете за плодове и зеленчуци, продавани на открито. Поради изисквания на пазара и ценообразуването, производителите на селскостопанска продукция започваха да изчезват. Така местните разчитат все повече на продуктите от супермаркета. Според мароканска радиостанция, най-добрите продукти от район като Агадир се изнасят за Европа. – тъй като потребителите там плащат по-висота цена от мароканците. По принцип продукцията, която не се изнася, се продава на пазара на открито или в супермаркетите. Така или иначе, често продуктите в супермаркета са останали от преди няколко дни.
Мароканците все още предпочитат плодове и зеленчуци, които да пресни – все едно откъснати вчера или днес. В последните години, продукцията пътува в тирове, вече стигнали до пазара, някои продукти нямат така здрав и апетитен вид.
В някои градове ще видите продавачи с колички, които обикалят града и разнасят плодове, зеленчуци, подправки. Така ако сте забравили нещо за обяда, можете да си купите. 
Все повече и повече марокански деца, които имат наднормено тегло, особено тези от семейства с по-високи доходи изяждат по един пакет чипс. При това става въпрос за т.нар. „семейни пакети”. Някои семейства смятат, че е добре да дават на децата си това, което искат.  Други купуват чипсове, защото другите също носят тази храна и понеже даването на чипс е по-лесно от приготвянето на здравословна закуска, която детето може и да не изяде. Така или иначе, по-малко деца от семейства с ниско доходи могат да купуват чипсове, понеже да скъпа храна. В Мароко цената на хляба се субсидира и така и хората с ниски доходи могат да закупят по-голямо количество.
Преди години, по-богатите деца си носеха малка опаковка /цилиндър/ чипс Pringles на училище, но сега вече малките опаковки не са популярни. Според песнолата на частно училище, много деца могат да си позволят да носят по една нова опаковка всеки ден и си я изяждат сами.
Често домашните помощнички приготвят закуската за училище и даването на чипс е по-лесно и им спестява усилия.
Преди масовото разпространение на пликовете с чипс, семействата изпращаха на децата бисквити и сокове (често пъти и по-малко сок и повече захар), но количеството и калориите са по-малко, отколкото в цял плик чипс.
Обикновените марокански семейства обикновено се хранят по-късно сутрин или следобед като закуската – сутрешна или следобедна е хляб и зехтин или арганово олио (понякога смесено с мед), хляби сирене – по-скоро извара или пляб и масло със сладко.
Същите тези марокански семейства, които имат деца на училищна възраст,прекарващи часове наред в училище (повечето училища в Мароко имат обедна почивка и децата се връщат вкъщи на обяд, обратно на училище в 2.00 часа) сазпрящят на децата си студени пици с телешко, макарони или салати с ориз или царевица (високо въглехидратни храни). Някои деца дори носят МасДоналдс менюта. Много марокански домашни помощнички изпращат за закуска пържени картофи.
Този картофен чипс е само един от примерите. Има и семейства, които полагат много усилия да предоставят качествена и здравословна храна на децата си. Накои деца харесват здравословната храна, други се опитват да си набавят чипс, бисквити или кексчета, тъй като другите деца ядат това.

А като тук разнемаме темата за храната, в София има марокански ресторант - казва се АНЕТ, и готвачката вече не е мароканка, но помагат мароканц, които живеят в града. Цените са добри и обстановката - интересна. Ако не сте били там, поискайте да се качите на 2-рия етаж. Там има миндерчета, ниски маси, могете да хапнете с ръце, а в долния салон..... много европейско. www.annette.bg     

Последна редакция: чт, 17 юли 2008, 22:02 от akhyal_katya

# 47
  • Мнения: 1 526
Много интересно! Толкова приятно представяш информацията   bouquet.
Тези дни моя колежка си дойде от екскурзия в Мароко и е доста впечатлена. Била е там преди време и забелязва много нови неща (европейски се изрази тя).
На мен ми е много интересно разкрасяването с къна, знам че го правят преди сватба. Разкажи повече когато му дойде времето.
А и за боядисването на кожи във Фес, и за Казабланка...

А сладоледа ще го спретнем тези дни, да видим как ще го забъркаме. Ако не стане, ще повикам съседа той е мароканец, нали затова са съседите да си помагат  Laughing

# 48
  • Мнения: 110
Сабах ал хаир!!   bouquet  bouquet

Тали, да наистина, много по-европейско става Мароко: по отношение на инфраструктура, сгради... иначе хората са си едни и същи. Сега от страна с 40 милиона население и всеки 4-ти е под 15 години, много хора работят зад граница и самите те привнасят ново,но все пак, влиянието на традициите, религията, общността си остава. Не знам в Израел как е, но в Мароко възрастните хора нямат пенсии. Така е и в Египет, Либия, Китай дори, за Тунис не съм сигурна - навсякъде, където са по много народ. Според мен и това е фактор така да се пази средата и традициите - възрастните са си у дома, младите се грижат за тях и така ще е... и така е било.

Хубаво нещо са традициите и диалога между поколенията вече е различен. Да ти кажа, ние живеем в много европейски град: широси улици и молове, инфраструктура, проуктирана от швейцарци. Причината за това е ужасяващо земетресение, което е преди години завършва с разрушения - градът сринат до нула и много жертви.
 
Много много има какво да се желае за здравеопазването в страната. Министърът на здравеопазването е жена - има в мароканския политически живот. Има промени, но все пак хората с ниски доходи или без доходи, онези, които живеят на село, имат сериозни проблеми когато трябва бърза помощ или консултация с професионалист. Има и други - на тях това не им е трудност. Както във всяка страна.

Как ме подсети за боядисването на кожи.... ненадминати са мароканци! Веднага сядаме да пишем.

За сладоледа ... "ади ади", аз реших, че със съпруга ти бъркате усилено, ама този мароканец, той ще дойде вашия съсед, ама да не ви надприказва!! Няма да се давате! 

  

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 19:42 от akhyal_katya

# 49
  • Мнения: 110


Мароканците са особено умели при обработването и боядисването на кожи. Казват, че технологията за обработване на материала и неговото багрене идва е създадена в Мароко и идва пренесена в Турция.
Кожите се нареждат на купчини от по 36, разделят се на по 6 по-малки купа, прегъват се по средата на дължина и се киснат в негасена вар. След това се изплакват добре с чиста вода, сушат се на сянка. Козината омеква много и лесно може да се почисти. След махането й, кожата се накисва отново във ваната с вар и престоява там от 2 до 3 седмици. Следва плакнене с вода, сушене, импрегнирането й се получава след накисване в разтвор на вода и животинска тор. След това се кисне във вана с чиста вода – за 12 часа. Следва измиване с течаща вода. Накрая – киснене в разтвор от трици.
Кожата вече е гъвката и мека.Следва покриването с дебел пласт морска сол. Това е сложен процес за самите хора, които работят – трябва така да местят кожите и да ги навиват, че да ги покрият със солта изцяло – лице и опаки. Последният елемент от този етап е  измиването на кожата с разтвор, получен от сушени фурми и вода. Това става в медна вана. След като изсъхнат, се потапят в каша от стипца, за да могат да поемат боята веднага.
Основните цветове са червено и жълто.
Ето как се приготвя червената боя- количество за 36 кожи
   килограми
Червена боя от насекомо – не знам името как е, не мога да намеря, ето линк
 http://en.wikipedia.org/wiki/Cochineal      130
Шафран   45
Растението гарциния      15
Арабска гума      10
Бяла стипца   -   10
Нар   10
Лимонов сок   -   2
Вода   120
Стипцата се прибавя постепенно към другите съставки, които се смесват в меден контейнер и врат в продължение на 2 часа, за да изври 1/10 от водата. Кожите се взимат и се потапят във водата, докато попият боята равномерно. Последно се изплакват в наша – смес от вода, сумак и индийско орехче. След това се търкат с гъба, потопена в чиста вода и се сушат на рамка на слънце – за около 1 час. Следва отмиване в течаща вода – река и затискане с тежести – за да се отцеди водата напълно. Сушат се в суха и топла стая. Червената кожа преминава през още един процес – полиране. Това се получава с дървени преси – така се премахват и последните най-фини частички от индийско орехче и сумак. Жълтият цвят се приготвя по същия начин – но вместо насекомото, се добавят тип плодчета /като боровинки/, оцветени в жълто.
 

# 50
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187

и след като испания щяла да ги предостъпи срещу гибралтар, кога мароко ще се откаже от гибралтар, че да си получи тея територии?


Гибралтар е британска територия, а не мароканска.

# 51
  • Мнения: 323
Чакам да видя и чуя за пазара в Маракеш.Да се надяваме,че следващия път сладоледа няма да е гарниран с мароканец,ще смени националността.
А и малко повче за кралската фамилия,тя най-малко е описана в гугъла и т.н.

# 52
  • Мнения: 2 952
Израелците имат пенсии , дори тези , които не са работили получават някакъв минимум.

Катя , помниш ли един филм "Ноевият ковчег", по Холмарк  ...? Там има кадри как Ной и тримата му синове  боядисват кожи и платове  точно в такива ванички ли да ги нарека....Може да е снимано на такова  автентично место ...

 http://www.imdb.com/media/rm2470288384/tt0168355 

# 53
  • Мнения: 110
Криси, шега е това със сладоледа и мароканеца - пък и мароканците са хора, при това много усмихнати. НЕ бъди предубедена... Придумай мъжа да приготвите сладоледче.  Информацията за кралската династия не е богата - това е защото от една страна не е популярно за се снимат жени, особено от кралското семейство. Публични събития няма кой знае какви, за да присъстват... занимават се с благотворителност сестрата на монарха и съпругата му. Утре ще разкажа за семейството на Мохамед 6-ти: учил в чужбина, една съпруга /компютърен инжинер е/, 2 деца - Хасан и Хатиджа, хоби - водни ски.   

Пете, това е квартала, в който живеят семействата на бояджиите на кожи. Той този квартал е много беден, както е видно и социалното положение на тази група от населението никак не е завидна, те са споменавани във всички отчети за подобряване на социалната политика като група с особени затруднения. Честно казано - има Мароко какво да постига.... има и желание и воля към промяна, но не става лесно- факт. Във Фес се намира квартала. Това е една от древните столици на страната. Кралицата е родена там - често сега така казват за града.  

# 54
  • Мнения: 2 952
Ето за  кралската династия  на Мароко нещо :

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%8 … D1%82%D0%BE%D0%B2

Мухамед 6-ти , крал на Мароко :



http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B … VI_of_Morocco.jpg

http://img186.imageshack.us/img186/9826/56288364wj1.jpg

Кралската двойка :       

Кралицата :

http://farm1.static.flickr.com/163/358257159_9aa322e746_o.jpg

Наследникът на престола :

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0% … D1%81%D0%B0%D0%BD


   Катя  си води нататък нещата , аз  вмятам .....  Simple Smile

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 20:18 от petia911

# 55
  • Мнения: 160
Красива е кралицата!

Нямаха ли това кралско семейство някакво родство с нашият Симеон?  newsm78

# 56
  • Мнения: 110
Подробна и сладкодумна история на мароканското кралско семейство
Султани от династията на Уатадисите


1- Abu Abd Allah al-Sheikh Muhammad ibn Yahya 1472-1504
2- Abu Abd Allah al-Burtuqali Muhammad ibn Muhammad 1504-1526
3-Abu al-Hasan Abu Hasan Ali ibn Muhammad 1526-1526
4- Abu al-Abbas Ahmad ibn Muhammad 1526-1545
5- Nasir ad-Din al-Qasri Muhammad ibn Ahmad1545-1547
6- Abu al-Abbas Ahmad ibn Muhammad 1547-1549
7- Abu al-Hasan Abu Hasun Ali ibn Muhammad 1554-1554

Мериниди
1-Abou yahya 1244-1258
2-Youssef 1258-1286
3-Yacoub 1286-1307
4-Abou Rabia 1307-1308
5-Uthman 1308-1331
6-Abou Al hassan 1331-1351
7-Abou Inan 1351-1358
8-Sons and grandsons of Abou Inan 1358-1396
9-AbdAllah 1396-1398


Бени Марин е племе на зенади /бербери –номади/, които идват от Алжир.

Това е първата династия, която въвежда някаква форма на „държавна администрация” . това е първата династия, която въвежда Мелах или еврейските квартали в по-големите градове. Причината за това е стремежа евреите да живеят спокойно и без да бъдат тормозени и преследвани. Меридините първи въвеждат медерса – училищата за Коран –взаимстват тази концепция от Багдад и Египет. По това време Фес е град, състоящ се от 5 района – които могат да се обиколят пеш.Султан Абу Инан полага основите на най-голямото ислямско училище. 

Представителите на тази династия се обграждат не само с учени, веки по въпросите на Корана, но и в науката и правните въпроси. Известният пътешественик Ибн Батута ( 1304-78) е бил почетен член на династическия двор и на съда, а Абу, Инан му дава право да описва подробно пътешествията си в Сахара и до Тамбукту. Историкът от 14 век Ибн Калдун – мюсюлманин от испански произход е бил съветник в двора на меринидите.

В тежките за династията дни, Испания и Португалия имат амбиции дазавладеят Мароко. По това време управник е Ибн Уатаз, който идва от Азила във Фес. Когато напуска Азила, португалците завладяват града и взимат в робство 5000 човека. Управникът е задължен да подпише споразумение с португалците, по силата на които те могат да навлязат в Азила, Танжер, Есауира, Жадида, Земур, Сафи, Агадир и Сеута.

Така за кратко цялото западно крайбрежие на Мароко става португалска колония.


СЛЕДВА

ханд, ще ти отговоря!  Peace

а сега преди да се оттеглим встраната на приказките - пускам една статия за Азила. Моят любим град. Вече някои моге да са я чели в арабския форум.

# 57
  • Мнения: 110
За да привлечете туристи в тази част на Мароко, можете да възкликнете „Каква красота! Все едно съм в Гърция!” ... и повечето туристи, които с възхищение са гледали залезите над синьо-белите сгради на Санторини, ще запитат „Къде е това?”, а студентите в Колежа по туризъм, ще ви попитат „Какво говориш? Това си е наш град, какви гърци, мискина /нещастнице/!” и така, ако е зима, облечете се добре, ако е лято – вдигнете качулките на джелабата или сложете тюрбан и тръгвайте след мен по улиците на град Азила         

Градът-крепост се намира на атлантическото крайбрежие на Мароко, на около 50 километра от друга туристическа дестинация – Танжер. Интересен град – крепостните стени и укрепления са останали непокътнати. През 1500 години преди Христа, финикийците използвали града да търговски център, през 15-ти вес португалците го завладяли, но го напуснали още през 1549 година, подгонени от икономическата криза.
През 1692 година градът е превзет от мароканци, предвождани от Мола Исмаил. В периода 1912-1956 е част от испанско Мароко. През 1978 се провежда комплексна политика за възстановяването и модернизирането на града – в това число и основната инфраструктура.
В града има около 35 000 жители. По крайбрежието са наредени ниски и луксозни комплекси с ваканционни имоти: много скоро „покрай къщите, покрай къщите” – разбирай ваканционните имоти, можете да достигнете до Танжер.
Имате пари за имот, инвестирайте в Азила. Подобно на ваканционния град Агадир – няма да посрещнат колонизаторските ви намерения с отворени обятия! Да, прочетохте добре. Агадир е другият 100% модернизиран град в Мароко, но без грам история – следствие от силното 15-минутно земетресение през 1960 година, което срива града почти до основи. Ако решите да купите имот, особено в някои от модерните предградия, ще ви проучат учтиво. Същото е и в Азила.
Елате като турист обаче – ще се насладите на скалите и гледката към Атлантика.
Ако сте почитател на градовете под егидата на ЮНЕСКО, Азила е вашето място. Силни аплодисменти за местната власт на града – отскоро побратименият град на Азила е Синтра /Португалия/.
Ето малко история и цифри:
1 хилядолетие преди Христа – създава се финикийското пристанище Зили
1 век преди Христа – градът е завладян от римляните
8-ми век от н.е. – Идрисите създават свое селище, наречено Арзила
972 г.- Меренидите завладяват Арзила
11 век – след няколко поредни атаки от норманите, Арзила е разрушен.
1471 – идват португалски окупатори и завладяват града. Вдигат крепостни стени и отново това ключово място става търговски център
1578 – след отбраната в „битката на 3-те краля”, португалците загубват владението над Арзила, испанските завоеватели наричат града Арсила.
1598 – градът е даден на Мола Ахмади И-Мансур, който му дава арабското име Азила.
1906 – градът е завладян от Мола Ахмади Райсули от Танжер, който привлечен от красотата на това място, се заселва тук.   
Следват още битки да тази перла – през 1914 райсулите получават подкрепата на германците, за да се бият срещу испанците.
1925 – Азила става част от испанските територии в Мароко
1956 – с идването на независимостта на дстраната, Азила е част от новото кралство Мароко.

В този град има много туристи – целогодишно!
Климатът е приятен, има вековни сгради, а всяко лято този град става център на един от най-важните артистични фестивали в Африка. Преди около 20 години за пръв път се провежда среща на африкански и арабски писатели, поети и художници. Но какви хора ще са арабите, ако не интегрират поезията във всяка част на живота /онези, които го правят добре, се женят за българки/, за другите – остават възможности като фестивала в Азила: от 4 години в провеждането му взимат участие и архитекти.

Целият град е заобиколен от останалите от португалско време крепостни стени. Това дава усещане за независимост и териториална цялост, но и ограничава архитектурното развитие и разрастване на града. Друг такъв интересен град-крепост е френският Каркасон, в който ние българите сме известни с това, че нашата страна е родина на богомилите/катарите. Ето и снимка на френския град Каркасон:

http://www.carcassonne.org/carcassonne2.nsf/vuetitre/docpgeIntroVisiter

http://www.worldofstock.com/closeups/TEP2354.php


http://www.globosapiens.net/mortimer/picture-carcassonne-city-wa … vening-13293.html

И сега след като се разходихме из още един средновековен град-крепост под егидата на ЮНЕСКО, нека продължим избелите, светли улици на Азила:

През последните 10 години, в този град се стои така усилено, че врамките на градските стени, броят на сградите се е увеличил. Разбира се, има и решение и това са ваканционните комплекси, прострени в посока към Танжер. Искате да строите в границите на градските стени, имате пари и обичате мутро-барока и мразите разпоредбите: този град не е за вас. Хайде-хайде, хващайте си парите и обратно към вашата си страна. И в Азила, както и във всеки уважаващ себе си град, чиито управници имат стратегическо виждане, има драконовски мерки за външния вид на сградите..... сега се сещам, че е така и в друг исторически град, Кентърбъри в Англия –мой познат професор – англичанин поискал да си боядиса къщата в млечно-розово и не му разрешили, понеже противоречи на стила на града.
В Азила и новото строителство спазва испанските традиции. Новите домове – дори и частни, за опасани с арки, портите са традиционни. За портите на мароканските домове ще стане дума в друг постинг.

През летните месеци в Азила идват към 300 000 туристи. Те не биха били така доволни и вдъхновени, ако потънало в боклуци, миришещо на лошо селце.... а съвсем доскоро мястото е било точно такова. Жизнените условия са били така лоши и отблъскващи, че през 1970-та местни интелектуалци решават да подновят връзките си и някогашните испански и португалски завоеватели, за да спасят града си. Организирани Мохамед Бенаиса и Мохамед Мелехи, те решават, че в града трябва да се случи културно събитие, което да е подкрепено от местните хора. Само така, на централно ниво, правителството ще се заинтересова и ще подкрепи и инфраструктурните проекти като прекара нова канализация, укрепи системите за водоснабзяване и електричество.

Мохамед Бенаиса – тогавашен кмет на града, в последствие – посланик на Мароко в Америка и Мохамед Мелехи – председател на Мароканската Асоциация на художниците правят проучване на мнението на жителите за жизнените удловия и го представят на Общинския Съвет. Основната тема на проучването е как работят комуналните услуги. В града отпадъците се събирали бавно и с много приказки: контейнерите се „придвижвали” от магарешки впряг, събирачите на боклук чукали по вратите, жените излизали да дадат отпадъците, някои били готови и подавали кофите, други – се бавели. Тогава инициаторите на проекта решили да научат гражданите да изнасят отпадъците пред вратите – в определения за почистване ден.

И сега в почистването на града участват групи – ученици – по 500 деца, които чистят плажа. Отделно хората почистват улиците, на които живеят.
Онези, които чистят, не цапат. Според кмета, мароканците – като кротки и хрисими хора могат много лесно да бъдат убедени да правят „полезни” дела и да се държат като граждани по начин, който те притеснява околните. В Азила няма глоби за замърсяване, понеже никой не цапа обществените пространства.

След като всичко е почистено, идва ред на насърчаването на културното развитие.
През 1978 започва фестивала „Изрисувай”. Малка група художници се събират заедно, получават материали и подкрепата на общината да изрисуват фасадите на някои сгради.Вижте това във филмчето.

Включват се и децата, получават награди за участие, за да се поддържа ентусиазма. им. Темата на стенописите е „вълни”. Местните общности – жителите по квартали се насърчават да полагат паваж под формата на вълни.   
 
Първият фестивал е успешен и местните хора са спечелени за каузата. С вроденото си красноречие и усещане да гордост, арабите „разприказват” постиженията. На правителствено ниво, монархът включва и международни агенции, които да подпомогнат инфраструктурните промени. Мохамед Бенаиса става „професионален просяк” и работи съвместно с бизнеса и правителството, за да реализира визията си за архитектурна хармония. Чистотата е възстановена и се поддържа благодарение на участието на местните хора.
С общи усилия се възстановяват почти 60% от местните сгради. Успехът и посветеността са така силни, че през 1989 година, градът получава международната награда Ага Хан за развитие на архитектурата.
Кой прави всичко това? Представители на бизнеса и доброволци. Ежегодно в града се възстановяват баните на 10 къщи на бедни семейства. Прави се основен ремонт. Подбират се много бедни хора, които могат, през летните месеци, да живеят с роднини. Общината прави ремонт на къщите им.По времето на фестивала, в ремонтираните къщи живеят участници в културното събитие. Средствата, които заплащат за предстоя дават препитание на стопаните. Общината от своя страна, която е инвестирала в ремонта, контролира настаняването да е на разумни цени. Понеже предстоят е евтин и чист, във фестивала взимат участие и много деца.
Старото пристанище е възстановено, така че можете да дойдете и с яхта.

Насладете се на снимките и филмчето.



http://www.photogallery.victorovies.com/morocco/asilah/index.htm
http://www.youtube.com/watch?v=z2klgOb-6J4

# 58
  • София
  • Мнения: 3 746
Здравейте,
аз съм новичка тук, но отдавна ви чета, защото всичко, което разказвате е толкова интересно, пък и имам по-специално отношение към Мароко, защото приятелят ми е роден там  Heart Eyes
Тази тема е страхотна, човек може да научи толкова много и интересни неща   bouquet
Исках само да ви поздравя с това на Cheb Mami и да ви кажа Привет  Blush

http://www.youtube.com/watch?v=GIXHFBX6TZw

# 59
  • Мнения: 914


Ханд   аз  за  първи  път  видях  нашия  Симеон и  съпругата  му  при  погребението  на  покойния  Хасан  2    рхамуалла   и  си  учудих  после  попитах и ми  казаха  че  са  първи  приятели   Blush
доколкото  разбрах  са били  съученици   и  от  там  приятели  
  След  това  видях  принцесите  на  сватбата  на  момичето  му   в  България  Simple Smile

може  Кате то   по  подробно  да  знае    че и  моя  не е от  сладкодумните  а и  не  го  виждам  често  че  да си  разправяме  клюки   Blush  

Противно  но  някои  дето  ни  изкараха  че   слушаме  мъжете  си  в  всичко  Shocked


Криси    ще  ти  пусна любимия  кекс  на  моите  момичета  а  сладки  друг  път като  минавам

3  яйца  с  1  чаена  чаша  захар  

                  1  чаена  чаша   сок  от  портокал  свеж

                  половин  чаша   олио
                  
                  3   същите  чаши   брашно   и  2  пакетчета  бикарбонат за  сладки ,тук  и  в  магриба  е ALSA  но  по  принцип  е  като  амониевия  бикарбонат

казва  се  Мадлен


Пепеляшке    вярно  са  ти  отговорили  за   Гибрелтар 

Общи условия

Активация на акаунт