Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори

Анкета

Смятате ли, че бяхте достатъчно подготвени за кърменето преди раждането?

Опции:

• До хладилника, който обичам
Анкетата е по повод предстоящата Световна седмица на кърменето 2008. Тази година темата е "Подкрепа за майките"

Гласувайте и в другите анкети:
Получихте ли адекватна подкрепа и информация за кърменето в ЖК и болницата?

Откъде черпи(х)те информация за кърмене?

От кого получавате/получавахте подкрепа за кърменето?

Имахте ли подкрепа за кърменето от работодателя си?

Имате 1 опция за гласуване. В случай на грешка - имате право да изтриете глас и да гласувате наново.
---------------------------------------------------------

По желание можете да уточните откъде сте били подготвени, ако отговорът е "Да" - женска консултация, курсове за бременни, срещи за майки, разговори с приятелки/роднини, т.н.

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 12:55 от Бу

# 1
Не,не бях подготвена за кърменето преди да родя.
И затова се страхувах.А имах много силно желание да кърмя бебето.
Бях се наслушала на истории колко е трудно и болезнено да се кърми.
Но въпреки това волята ми беше силна.
Моето кърмене беше приятно и незабравимо.И така 11 месеца.

# 2
Не. Въобще.  Embarassed
В последните 2 месеца от бременността си седнах на д*пето и изчетох библиотеката и статиите за сърменето. Всичките.  Crazy
Без това, сигурно нямаше да кърмя и един ден. Съвсем отговорно го казвам.
Особено пък ако черпех от опита на останалите майки около мен. Повечето се отказваха предварително дори да ги слагат на гърда, защото НЯМАЛИ КЪРМА, просто жените от техния род нямали и капка...  Sick И туй то.  #Crazy #Crazy #Crazy

# 3
  • Бургас
Не, въобще не бях подготвена.

# 4
Преди раждането бях прочела някои неща,но не мога да кажа че бях достатъчно подготвена.
След като се прибрах от болницата започнах да чета всички статии за кърменето в библиотеката,имаше отговор на всеки мой въпрос.

# 5
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
Въобще не бях подготвена за кърменето, хем бях прочела тук-таме нещичко. Embarassed

# 6
Не, не бях. За това и кърмих едва два месеца. Надявам се с второто ми дете да имам повече успех в това отношение.

# 7
Да, теоретично.
За 7 дена в родилното усвоих и практиката.

# 8
  • Paradise
Не бях подготвена.
На по-късен етап открих форума за кърменето.

# 9
  • о`майна лунна нощ е
Да, четях и се интересувах много.
Така при първи симптоми на някой от проблемите, свързани с кърменето, знаех как да реагирам в началото и къде да потърся повече информация по въпроса.

# 10
Да, след толкова четене и питане теоретично бях подготвена напълно достатъчно. Peace Другото дойде с практиката.

# 11
Не! И до ден днешен ме е яд, че не прочетох нещо по въпроса преди раждането. Мислех си, че е нещо нормално и става супер лесно.  Crazy Добре че в родилното много ми помогнаха, а после вкъщи зълва ми и кърмаческият форум.  Hug

# 12
Отговорих с "друго", защото не съм за "да" и "не".  Blush

Докато бременеех, четях Библиотеката в Кърмаческия и слушах Асинка ( Heart Eyes). Мислех, че съм подготвена, вярвах, че ще се справя, но когато бебето се озова в ръцете ми, се получи съвсем друго.  ooooh! Оказа, че подготовката ми е била по-скоро обща, отколкото конкретна - неочаквани трудности с гърдите, с поспаливо бебе, куп мастити..

Истината е, че сега знам много, много повече за кърменето, отколкото когато е трябвало, но за наше общо щастие, все още се кърмим на воля!  : Wink

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 13:18 от Бръмбазела Мрънк

# 13
не не бях подготвена  Peace но все още се справям някакси.

# 14
Първият път -не бях подготвена/затова и кърмих само 3 месеца./Втория-да бях и още кърмя.

# 15
да,заради форума

# 16
Изобщо не!

# 17
  • Бургас
Да, бях подготвена и 100% убедена, че ще кърмя.

# 18
Това, което изчетох във форума, ми помогнаха много.  Peace Също така ходих на курс за бременни, където също получих много интересни материали за кърменето (от ла лече лига). Отделно бях убедена, че наистина ще кърмя, бях чела някъде, че всъщност има много малък процент жени, които не могат да кърмят успешно. Това ме наведе на мисълта, че евентуално и аз мога да кърмя Grinning Grinning Grinning

# 19
Не, за съжаление не  Sad

# 20
  • София
Изобщо не бях подготвена за кърмене, за захранване, за обличане... нищо не знаех за бебетата. Мъжът ми четеше разни книги за бременни и ми разказваше какво пише в тях  Blush . Мен не ме влечеше, но като родих, станах редовна читателка във форума  Peace .

# 21
  • София
Гласувах с Да.
На теория всичко знаех  Wink практиката се оказа малко по-трудна, но бях решила че ще кърмя. Справих се благодарение на форума  Hug

# 22
  • София
И да и не - едно е на теория, друго на практика.

# 23
До някъде(на теория) бях подготвена, но на практика се оказа, че не е съвсем така , но след първия месец всичко си дойде на мястото.( Гласувах с друго)

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 13:39 от zdravi4

# 24
Не, категорично не бях подготвена. Синът ми не искаше да суче, но като грешка отчитам факта, че вероятно аз не бях достатъчно упорита. Цедих се и в един момент кърмата ми драстично намаля. Не знам, аз си мислех, че нещата просто се случват сами и не е необходимо да се прави кой знае какво. А се оказа, че не винаги е така. Като подготовка преди раждането гинеколожката ми беше казала да правя масажи на зърната, но аз не правех, защото бяха изключително чувствителни и безкрайно много ме дразнеше, почти до болка.
По-скоро бих казала, че ми липсваше предварителна подготовка за това, което ще се случва след това.

# 25
  • в илюзия
Не не бях достатъчно подготвена

# 26
Доста бях изчела по въпроса, и смятам,че бях подготвена,не постигнах голям успех но причините за това са други.... Confused

# 27
  • София
Не не бях подготвена.Но важното е, че имах желание и слава бога ми се получиха нещата Simple Smile

# 28
  • София
Аз бях подготвена, защото имах тренинг от 1вото дете.
А когато раждах 1вото дете ме информираха достатъчно.

# 29
Aз също за съжаление не бях подготвена.
В родилния дом много ми помогнаха за кърменето една книжка на Памперс за бебето (като родих ми набутаха една торба рекламни материали и тя беше между тях) и брошура от Центъра за Бременни жени. И се ядосвах на тъпата си глава, че при наличието на 2 компютъра и принтер в къщи не намерих за нужно да си принтирам малко инфо за кърменето...

# 30
  • София
Мислех си, че съм подготвена, доста неща четох тук във форума, но накрая се указа, че е можело и повече!!!

# 31
мисля, че бях сравнително подготвена за кърменето

# 32
  • Севлиево
Не бях достатъчно подготвена, но се радвам че благодарение на една наша съфорумка все още успявам да кърмя.
Едно е да четеш и да се информираш, друго е да го приложиш на практика. Но чететнето на материали за кърмене ме накараха да направя всичко възможно, за да успея.

# 33
  • София
За съжаление не бях подготвена, но с много желание и воля успях  Peace

# 34
след първото раждане не бях подготвена, но то беше отдавна /в смисъл - нямаше форум Simple Smile/
след второто - по-скоро 'да', но научих и доста неща с бебе на гърдите

# 35
  При първото си дете не бях добре подготвена.Затова и не се справих добре с кърменето.При втория дечко нещата с кърменето бяха ок най-вече благодарение на прочетеното в нета!

# 36
  • Sofia
ДРУГО: Чувствах се залята с приказки за пустото кърмене, потъваща, задушаваща се, удавена... и, откровено казано, войнстващите кърмачки тук - и не само - изиграха немалка роля за формирането на пълното ми нежелание да имам каквото и да било общо, когато и да било с каквото и да било кърмене.

# 37
  • София
Не, хич не бях подготвена.  Confused

# 38
Мисля, че най- добрата подготовка е да си бил свидетел как друга жена кърми детето си. Не като еднократен акт, а в продължение на два- три дни. В този смисъл- да.

# 39
И аз бях прочела някои неща, а в болницата много ни помагаха и насърчаваха. Но никой не ми каза най-важното: при криза да не посягам към АМ, а да кърмя по-често. Според мен това трябва да се напише с големи червени букви в брошурите за бременни и кърмачки. По-късно забелязах, че тези съвети са написани в края на здравната книжка на сина ми, но ги прочетох доста късно. Затова основната ми благодарност е към момичета от форума. Благодарение на тях кърмя повече от 8 месеца.

В Унгария до 6-месечна възраст АМ може да се получи само срещу рецепта. Първо много се ядосвах на това, защото смятах, че искат да държа детето си гладно, но сега разбирам, че са прави. Дано и в България да стане така. /Друг е въпросът, че патронажната сестра с лекота ми даде рецепта за АМ още през първия ни ден у дома, заради което свекърва ми я намрази сериозно. Wink/

Аз не съм попадала на войнстващи кърмачки тук, може да не съм чела достатъчно, но най-малко това би ме отказало от кърменето. Пътят ми до тук беше дълъг - от пълно отказване да кърмя до решението да кърмя сина ни година и половина. Съпругът ми не може да ме познае. Wink

# 40
И аз бях прочела някои неща, а в болницата много ни помагаха и насърчаваха. Но никой не ми каза най-важното: при криза да не посягам към АМ, а да кърмя по-често. Според мен това трябва да се напише с големи червени букви в брошурите за бременни и кърмачки.
Май това е най - често срещаният проблем.
Така и аз след криза почнах да дохранвам и ............... нататък е ясно...
Ами бях горе- долу подготвена теоретически, но практиката беше друга.

# 41
Много бях чела,но пак се сблъсках с въпроси.За щастие имах форума.

# 42
Не бях достатъчно подготвена. Бях попадала само на хубави и приятни публикации относно кърменето, а за срещаните трудности - не.

# 43
Преди първото имаше малко информация в нет-а , но си бях разпечатала една дъъълга статия с възможни проблеми и как се действа (май от форума в дир-а) - много ми помогна! Но все пак поради недостатъчно информация не успях да се преборя с един проблем и кърмих само 6м.
Преди второто прочетох библиотеката на кърмаческия. Освен това се бях нахъсъла да не обръщам никакво внимание на "разбирачите", които ръсят врели-некипели и се осланях само прочетеното тук!

# 44
Гласувах с третата опция, тъй като прочетох много информация тук във форума, в блогове, други интернет издания, но това, пред които се изправих не беше коментирано. С подкрепата на семейството ми, на педиатърът и на неонатолозите, с помощта на Бу се справих добре.

# 45
Честно,не особено!Въпреки че бях чела достатъчно,едва като родих първата си дъщеря,разбрах,че не съм съвсем подготвена.
Затова пък кърмаческият форум ми помогна. Grinning

# 46
  • Бургас
Нв.Родих 1 месец по-рано и въобще не бях почнала да чета по този въпрос.

# 47
Отговорих с "друго", защото всъщност бях изчела купища информация, бях питала за кърменето на консултациите, но като видях бебето се почувствах крайно неподготвена. Първите дни след раждането на сина ми акушерките в болницата ми помагаха за кърменето. После също съм питала главно акушерка и педиатъра.

# 48
да - определено предимно благодарение на форума и на пишешщите в него вкл. консултанти по кърмене  Peace

# 49
Не.

# 50
  • Някъде в мечтите си
Преди раждането не бях прочела и един ред за кърменето.Смятах,че това е един естествен процес и бях убедена,че ще имам кърма,и че ще кърмя.Така и стана.Едва след раждането попрочитах по нещичко интересно за кърменето.Но аз никога не съм имала проблеми с кърменето и всичко,което аз съм си правила интуитивно после го четях тук в Библиотеката като съвети.  Wink

# 51
Смятах,че съм подготвена(бях изчела Библиотеката в Кърмаческия),което не ми попречи да рева по телефона на сестра ми,че Лора гладува и затова плаче. Mr. Green

# 52
Не бях достатъчно подготвена, но все пак имах някаква подготовка от брошурата на авент дето ги имаше в пикадили  Mr. Green и от Базилиск в нашия отчетен когато обясняваше на останалите (май бях прочела и нещо от кърмаческия, но малко, понеже нямах много време, а и тогава ме вълнуваше повече раждането и не предполагах че може да имам такива проблеми каквито се оказа после).

# 53
  • София
Да Grinning.

# 54
не,  Sad
определено брошурката на авент и тук-там ровене из форума не стигат, а пък после става късно, няма време, а и паниката и стресът,  Sad Cryче не се получава са в повече.

# 55
  • гр.Варна
Въпреки,че  това ми е второ дете, определено отговора ми беше -не!
С дъщеря ми кърменето продължи само два месеца "благодарение" на съветите на педиатърката й. Сега не знаех нещо по-вече, но се учех в процеса на гледане на детето. Вслушвах се в безценните съвети на Базилиск към другите мами от Септемврийки 2007, както и в споделеното в нашия подфорум.

# 56
  • Варна
С първото-не, имах инфото, но нямах смелостта да го приложа на практика. Слушах повече педи, майка ми. С второто вече имах смелостта да си го гледам по форумски. Mr. Green

# 57
Не бях , но се справих .Информирах се малко след като родих -от форума де.Много се радвам за което !
Мерси на всички майки , който са събирали информация !
Радвам се че ви има !   bouquet

# 58
Не. Лошото беше, че тогава нямах и интернет вкъщи ...

# 59
Много бях чела,но пак се сблъсках с въпроси.За щастие имах форума.
и аз така  Wink

# 60
И да, и не. Бях чела, но повече прочетох след раждането. Имах дългокърмеща приятелка, на която щях да се обадя при проблеми  и форума, разбира се. За щастие нямах. Peace

# 61
Бях чела, но повечето неща ми се струваха противоречиви.

# 62
Не, не бях подготвена, въпреки че бях чела тук, във форума по нещо, но не достатъчно. В родилното ми го дадоха след раждането, акушерката ми показа, как да го сложа на гърдата и така започна нашето кърмене. после научих всичко и добих опит от прочетеното във форума.

# 63
  • Sofia
Да. Подготвена изцяло благодарение на форума, затова и не съм опирала до консултанат.
Благодаря!  bouquet

# 64
  • в Надежда-та
Не не бях Blush

# 65
Бях ли достатъчно подготвена за кърменето - и да, и не. Много малко четох, но се чувствах спокойна. Сякаш с бебето щяхме да се разберем...така и стана  Heart Eyes

# 66
Да, определено. Даже ходих на специален курс за кърменето, там получих много ценни съвети и брошурки с всякаква информация, но раждах в САЩ.

# 67
Мислех,че съм подготвена теоритически до момента, в който родих ooooh! Тогава се оказа,че трябва да изхвърля всички теории в кофата за боклук и да почна да се уча от детето си и неговите нужди Hug

# 68
Изобщо не..и понятие си нямах! Blush

# 69
Не ,не бях подготвена.Страхувах се .Кърмих малко .

# 70
Да бях, но информация почти не получих от Бг.
Имах три-четири френски книги за кърменето и от тях научих страшно полезни неща.
Лошото е, че не ги открих като превод на българския пазар.
За мое голямо учудване в Окръжна болница София, където родих минаваше всеки ден по два пъти лекар-ординатор, които също даваше съвети на майките как да кърмят.
Успешно кърмих близо година имах желание това да продължи по-дълго, но малката сама започна да се отказва.

# 71
Защо по един въпрос  са пуснати 4 или 5 теми? Нямате ли си друга работа?

# 72
Да, смятам, че бях подготвена
Благодарение на интернет и форума

# 73
Да,смятам,че бях подготвена.Четях 8 месеца тук форумите.

# 74
  • София
Да, изцяло благодарение на форума  Hug

# 75
  • Tам през Атлантическия океан
..и аз така , учех се в крачка тъй да се каже  Crazy

# 76
  • София
Гласувах друго. Бях подкована откъм теория, благодарение на библиотеката в Кърмаческия, но откъм практика въобще. Например, знаех как трябва бебето правилно да засуче зърното, но за малко да "умра" от страх, когато за първи път дадох на Ани да яде. Добре че детето беше по-подготвено от мен Wink така хубаво го пое, че останах втрещена. Докато други майки получаваха рагади още в болницата, аз я кърмех с огромно удоволствие и само веднъж /или два/ пъти ми се наложи да се намажа с крем /подготвен в багажа и който не беше нужно да се измива преди кърмене/. Мажех зърната си с коластрата, която изстисквах съвсем по мъничко. Но като цяло, практиката е коренно различна от теорията. Затова гласувах с Друго.

# 77
Категорично не.Първия път не успях,zатова сега ме е страх.И четенето е само теория,на практика е друго.Много искам да се справя обаче.

# 78
Не бях. Много исках да кърмя. Но не се справих. Кърмата ми беше в много малко количество, а около месец и половина след раждането спря съвсем.

# 79
  • София
Бях абсолютно неподготвена и резултата беше плачевен, а детето ми хранено изцяло с АМ, за което съм си виновна само аз.

# 80
  • София, Брюксел
Не бях подготвена, даже се страхувах ужасно много. В началото кърменето ми беше много по-тежко от раждането (защото се появиха запушени канали, опити за цедене, разранени зърна), първите 1-2 месеца ужасно ми беше тегаво, но после открих хубавото на това, та до сега.

# 81
И аз бях съвсем неподготвена, пък и не особено зряла, за да има откъде да натрупм информация. Баба ми с нищо не ми помогна като съвети, нищо, че някога е кърмила, а лекарите в болницата изобщо не си направиха труда да ми обяснят как е правилния начин. Като резлутат получих ужасни рагади, зърната ми цъфнаха като рози, едната ми гърда се отпуши впоследствие, другата така и не можа независимо от комперси, помпи и т.н., получих мастит и само след 10 дни вече бебето ядеше АМ. Сега искам да мога да кърмя, но пак незнам как, нито как да се предпазя от предишните мъчения и болки. Ако някоя мама знае как и има желание нека ми обясни на лични или тук.  Hug

# 82
Не, не бях подготвена. Мислех, че след като знам "теорията", бях изчела всичко де що имаше из форума, ще ми е много лесно, но...не беше така. Благодарение обаче на прочетеното тук, бях твърдо решена да кърмя, на цената на всичко. И успях да кърмя 10 месеца, искаше ми се и още, но бебока не мислеше така. Е, и на това съм доволна  Simple Smile

# 83
Не, не бях подготвена. Бях изчела всички материали тук и се чувствах психически подготвена, но детето отказа да засуче, първите три дни бяха много трудни и ако не бяха акушерките просто нямаше да се справя сама (това ми е първо раждане).

# 84
  • Бургас
Първия път не бях подготвена изобщо Tired
Сега си мислех, че съм много добре подготвена. Справих се успешно с плоските си зърна и кошмарните рагади, бебето не се отби въпреки цеденето и храненето от шише, но никой, дори и форумът, не успя да ми даде отговор как да се справя с рефлукса Sad Наложи се да отбия след 40 дни, не помогна абсолютно нищо от съветите на лекарите и прочетеното тук, единствено лечебно АМ беше решението за моето бебе Confused

# 85
  • София
Бях изчела доста за кърменето и се чувствах добре подготвена на теория. Практиката показа че се справихме за известно време добре с кърменето, но по независещи от мен обстоятелства се кърмихме само 2 месеца и още 1 месец давах изцедена кърма и в добавка АМ. Форума и една от Дългокърмещите мами ми помогнаха.  Peace

# 86
Първият път не бях, втория нямах тайни Grinning

# 87
Преди да родя първия път бях изчела доста, закърмих я без проблем, но с препълнените гърди вкъщи се видях в чудо и доста рев, изревах 2-3 дни, докато се нормализира ситуацията. Спомням си, че нямаше кой да ми покаже как да я сложа на гърда без да ме боли и да ми покаже различните позиции за кърмене на новородено и се ядосвах как може да няма такива специалисти, към които да се обърнеш при нужда. Всичко мина за 2-3 дни и се кърмихме прекрасно 1г и 3м.
Втория път всичко си беше ок.

# 88
  • Варна, морето и сините вълни!
Отговорих с друго. Сега ще поясня..
Първият път нямаше форум..и не бях подготвена а си мислех че съм подготвена. Резултата - късно слагане за пурви път на гърда, по идея на акушерка си цедях коластрата и я хвърлях, за да дойде качествената кърма  Embarassed Embarassed Embarassed(безкрайна идиотка съм била), от 3 часовото миене на гърдите със сапун и вода си докарах рагади, давах вода на детето си за да спазя 3 часовия режим, а то ревеше гладно..., цедях след кърмене гърдите за да не получа мастит - резултата хипер лактация и кошмарно цедене до безкрай.... и така успях да кърмя само 10 месеца.
Имах поправителен изпит обаче - тогава закърмих горе долу след 4 часа, кърмех на 3 само в болницата, после на поискване, не се миех и нямах рагади, захраних късно....и резултата - кърмене до 2 години и 3 месеца. Отбито - естесвено!
Тук е мястото да балгодаря на Бу, на Хедра и на всички в този форум които ми помогнаха поне втрия път да кърмя без болка и това да е едно удоволствие и за мен и за детето!

# 89
Бях подготвена - четох, ходих на курс даже. В болницата три пъти виках консултанти за да се уверя, че правя всичко правилно и че детето суче правилно. След като ни изписаха три пъти ходих на консултации със специалист по лактация, взимах билки, даже ми предписаха някакво лекарство, което е всъщност за стомах, но като страничен ефект повишавало пролактина. Уви всичко беше напразно - кърмата ми беше крайно недостатъчно. До края на втория месец слагах беба да суче, дохранвах с АМ от шише и изпомпана кърма със спринцовка. Едно хранене отнемаше около час и се смеехме, че нашата госпожица от малка яде първо, второ и десерт. Изпомпвах кърма на три часа (събираха се 100-150 мл на денонощие). После бебка започна да отказва да суче и и давах само изпомпана кърма от шише. Като стана на три месеца спрях и да помпя, защото бях вече много уморена. Разказвам цялата тая история, за да отбележа, че моето желание, многото информация, която имах и добрите грижи от страна на медицински персонал не можаха да ми помогнат за успешно кърмене. Просто като няма кърма - няма и това е.

С което не искам да кажа, че майките в БГ не би трябвало да получават по-добри грижи и информация в тая насока.

# 90
  • София
Преди раждането бях прочела някои неща,но не мога да кажа че бях достатъчно подготвена.
След като се прибрах от болницата започнах да чета всички статии за кърменето в библиотеката,имаше отговор на всеки мой въпрос.
Така беше и при мен Simple Smile

# 91
  • ВАРНА
Не бях подготвена достатъчно. През бременността си мислех, че има време да се образовам за всичко, оказа се, че не е така. Но имах огромно желание да кърмя, а и бебо засука без проблем. След като родих започнах да чета от тук и получих невероятно ценна информация от форума, която ми е полезна бебо да е още само на кърма.   Peace

# 92
Преди първото раждане не бях подготвена, при все, че бях изчела доста книги  Wink
Преди второто и третото - да  Grinning

Не гласувах, т.к. няма опция като за мен.

# 93
Не не бях подготвена и кърмих малко.

# 94
За кърмене след първото раждане не бях изобщго подготвена и не се справих. Надявам се с второто да е да по-добре.

# 95
  • Earth
Гласувах с друго.

Защото изобщо не знаех, че началото в кърменето може и да бъде трудно. Мислех си само, дано да имам късмет да ми тръгне кърма.  Embarassed Бях останала с впечатлението, че само това е условието. Че другото ще си дойде от самосебе си.
Обаче не познах. Но пък открих библиотеката на форума. Всичко научих от нея. И както казва мъжа ми. " Нашето бебе е отгледано по Интернет"  hahaha

# 96
Бях подготвена и всичко започна и свърши много лесно... Не съм имала почти никакви проблеми, освен 1-2 паники, предизвикани най-вече от личния лекар, че бебето не наддава достатъчно...

# 97
не,но бързо наваксах по необходимост Mr. Green

# 98
Уж си мислех,че съм подготвена, но като ми дадоха Симона за първо кърмене и като започна да ми дърпа зърното всичко ми изфиряса от главата.. Mr. Green Смятам, че добър съветник по кърменето, когато започваш да кърмиш е повече от задължителен! Wink

# 99
Четох доста преди да родя (най-вече тук в библиотеката) и честно казано се чувствах подготвена. Нямам голям стаж, но засега се справяме успешно с бебчо. А ако имам проблем, търся отговора му тук, за което съм благодарна на всички, които дават ценни (и верни!) съвети на желаещите да кърмят.

# 100
Аз си мисля, че не може да си подготвен за всичко. Освен всички съвети за правилно кърмене има и един основен фактор - физиология, който не може да бъде подминат. При всеки е различно и колкото и съвети да сте изчели и получили докато не ви се случи на вас няма как да знаете какво е това кърмене. Имам приятелки, които не са имали никакви проблеми с къременето - слагат бебето и хоп, колко лесно било. Имам такива, които се отказаха да кърмят още в болницата.
Аз съм пък от онези, с две деца, при които кърменето първите 2-3 месеца е било истински кошмар, който се молиш само да свърши. Истинска борба на инат и нерви. НО! Съм кърмила и двете си деца на поискване и малкото още кърмя. Подготвена? Не бих казала, въпреки всичко изчетено не може да си подготвен за болката от изгризаните зърна, които трябва да предлагаш на всеки 2-3 часа.

# 101
По-скоро - НЕ. Технически бях наясно, но навсякъде пишеше колко е приятно и т.н. Никой не ме беше подготвил, че на мен лично усещането ще ми е изключително неприятно физически, както и за факта, че недоносени близнаци ядат всяко на всеки 2,5 ч.
 Confused

# 102
По-скоро - НЕ. Технически бях наясно, но навсякъде пишеше колко е приятно и т.н. Никой не ме беше подготвил, че на мен лично усещането ще ми е изключително неприятно физически, както и за факта, че недоносени близнаци ядат всяко на всеки 2,5 ч.
 Confused

И при мен положението беше подобно с тази разлика, че недоносеното бебе беше едно, а не две. Embarassed

# 103
На теория, категорично-ДА.
Благодарение на този форум! Peace
Чудех се дали ще се справя и с приложението на практика Mr. Green-е, стана..вече 2г и 7мес. успешно кърмя Wink

# 104
Не, не бях.  SadЗнаех толкова малко за кърменето, че просто ме е срам . ooooh!

# 105
с второто бебе- да.

# 106
Не!

# 107
Не.

# 108
Не, но се справих /2г8м/  Peace

# 109
При първото си дете го приемах за нещо много естествено и през ум не ми е минавало, че може да не се справя с кърменето, не съм се замисляла дали ще имам мляко, как ще сучи, просто всичко си се случваше естествено, простичко и лесничко за мен. При второто четях повече за кърменето, но просто от любопитство. Не съм срещала сериозен проблем с кърменето, освен вечните препоръки на лекарите за изцеждането, с които така и не се съобразих.

# 110
Отговорих с ДА. Но това беше благодарение на инфото във форума.

# 111
Да, имам късмета , че Мери е от нашия подфорум и цялата  ми иформация е от нея. Hug

# 112
Не и затова и не успях   Rolling Eyes. Изцеждах се до 8-мия месец на сина ми ooooh! , за да получава поне малко кърма. Беше на смесено хранене през цялото време .

# 113
Смятам, че бях подготвена, много лесно ни се получи кърменето. Всичкото инфо, което имах беше от интернет.

# 114
Бях "подговена" теоретично, видове техники и т.н. Подготвях зърната си като ги обтривах с груба кърпа (после прочетох, че не е необходимо и има специални кремове за това) . Но когато настъпи моментът, нищо не се получи. Бяхме на смесено хранене точно 2 м и 20 дни Sad baby_neutral

# 115
  • София
Не- ако бях открила форума преди да родя може би нямаше да се откажа още при първата трудност Cry Cry Cry

# 116
Категорично не бях. Четох една камара книги и списания, но практически опит от друг човек не получих.

# 117
С пътвото ми дете няках никаква информация за кърменето - кърмих до 1г. и 7м, но сега ела да ме видите, с два броя под мишница се справям успешно  Wink

# 118
  • гр. Пловдив
Не, небях подготвена, и затова сега пълня главите на моите бременни приятелки със съвети за успешно кърмене  Grinning

# 119
  • Габрово
Още докато бях бременна бях твърдо решена че ще кърмя детето си. Прочетох много неща за кърменето, прерових цялата библиотека във форума и си мислех че съм се подготвила добре. Да, но на практика се оказа съвсем друго. Оказа се, че зърната ми не са добре оформени и дъщеря ми не можеше да засуче добре,  освен това беше много сънлива, затова се изцеждах и й давах с шише. След известно време зърната ми се оформиха и почнах да я слагам на гърдата, но тя като че ли не знаеше как да засуче, само посукваше от време на време и като че ли по-скоро ме ползваше за биберон, затова продължих с изцеждането, като само понякога дохранвах с АМ. Тъкмо беше започнала вече да засуква добре и се появи екзема на гърдите ми, която лекувах три седмици, най-накрая се наложи да пия антибиотик. Сега вече е излекувана и пак започвам всичко отначало.  Слагам дъщеря ми на гърдата, но тя съвсем се е отучила как да суче, само дъвче и хапе и се сърди че не пуска. Така че продължавам да се цедя, защото това е единствения начин тя да получава кърма на тоя етап, надявам се търпението и упоритостта да дадат резултат и да се върне на гърда, защото много искам да й давам кърма, колкото се може по-дълго. Така че, въпреки че бях чела много и бях уверена че ще се справя в действителност се получи съвсем друго.

# 120
Не, не бях подготвена... Смятах, че да ти дойде кърма и да кърмиш е едно от най-естествените неща на света, дадено ни от природата.... Е, явно нещо се обърка и не стана точно така... Родих секцио (а имах намерение да раждам нормално), бебето ми го храниха три дни с биберон с възможно най-голямата дупка, то не поиска да засуче, не ми слезе кърма и така... не успях да кърмя... За второто дете (живот и здраве) ще се подготвям отрано...

# 121
Не, не бях достатъчно подготвена, за което мога да обвинявам само себе си, че не потърсих информация по рано. Майка ми има 2 деца, свекърва ми също и двете са кърмили, но нито една от тях не ми каза какво е, и че трябва да подготвя гърдите си предварително. Резултатът от моето "небрежно" отноение ми костваше месец и половина разранени зърна, болки и т.н. За щастие съм упорита и не се отказвам лесно и още кърмя, вече знам за второто ще съм по подготвена.

# 122
Не бях подготвена за кърменето, просто знаех, че искам да кърмя. Четях в движение след раждането. Общо взето имах късмет, че въпреки късното закърмване( на 4тия ден чак) Иво засука добре, не се беше повлиял от бибероната и нямах почти никакви проблеми.

# 123
Не бях подготвена, но все някак си успях да се справя и все още се справям. Само знаех че за мен е много ВАЖНО да КЪРМЯ детето си за да му дам най-доброто.

# 124
  • offshore & overseas
Да, но нека се има предвид, че разчитах предимно на този форум, а имах и много късмет! Кърмя вече почти година и половина и знам, че ако искам, мога да продължа до безкрай.  Grinning

Ако въпросът е за АГ-то, тц, там по принцип не дават много инфо, но пък мен Господ ме постави в една стая с момиче с проблеми и така понаучих доста, още преди да се докосна до дъщеря си. Ама и тя беше една цицоманка...  hahaha

# 125
  • Разград
Не, не се чувствах подготвена. Нито първият, нито втория път. Първото ми дете успях да го кърмя 40 дни, а второто продължавам и сега.

# 126
  • Някъде по Дунава
Мисля че бях подготвена,бях изчела доста информация.Разбира се теорията е едно,а практиката друго.За съжаление нямам много кърма и дохранвам бебка с ам,но не се отказвам.

# 127
  • offshore & overseas
Мисля че бях подготвена,бях изчела доста информация.Разбира се теорията е едно,а практиката друго.За съжаление нямам много кърма и дохранвам бебка с ам,но не се отказвам.
А ти как разбра, че нямаш много кърма?

Не искам да се меся, но лактацията се стимулира най-вече чрез поставяне на бебето на гърда по-често, включително нощно кърмене, особено м/у 1 и 6 часа сутринта. Отделно добро, но умерено хранене, плюс много течности.

Почнеш ли да дохранваш, борбата става неравна.  Sad

Ако се интересуваш, пусни запитване в Кърмене и захранване на бебетата. Там ще те засипят с полезно инфо.

# 128
не определено не мисля,че бях подготвена.За това поисках помощ от приятелка минала по този път.И успях да кърмя до 8мия мес.

# 129
Бях чела много, даже пишех много за кърменето покрай работата ми. От чутото от майка ми знаех, че е едно най-естествените неща в природата. При мен не се получи съвсем.

# 130
  • България
Не, не бях подготвена... Смятах, че да ти дойде кърма и да кърмиш е едно от най-естествените неща на света, дадено ни от природата.... Е, явно нещо се обърка и не стана точно така... Родих секцио (а имах намерение да раждам нормално), бебето ми го храниха три дни с биберон с възможно най-голямата дупка, то не поиска да засуче, не ми слезе кърма и така... не успях да кърмя... За второто дете (живот и здраве) ще се подготвям отрано...
И при мен беше подобна ситуация. Със супер упоритост - кърмих до 7 - ия месец, но в повечето случаи дохранвах. Бебо се нахранваше само с кърма единствено на сутрешното хранене.

# 131
Да, бях.
Въпреки това, продължавах да  попълвам пропуски и в движение  Wink

# 132
Преди раждането бях прочела доста от статиите в библиотеката на Кърмаческия форум съвестно като старателна ученичка Simple Smile Благодарение на тях се справих с рагадите, недостатъчната кърма, запушванията на каналчетата. После продължих да чета там, да търся информация... и продължавам да кърмя - вече година и пет месеца  Heart Eyes

# 133
  • тук и сега
Не, изобщо не бях подготвена Blush . Имах други грижи и притеснения преди да родя. Започнах да кърмя в началото без проблем, но явно правех грешки и така, когато кърмата ми намаля, бързо-бързо "влязох в час". Благодарение на този форум кърмя все още  bouquet .

# 134
Още първите месеци на втората ми бременност започнах да търся инфо и причината заради която не успях да кърмя сина. Така че да бях!

# 135
Не, не бях особено подготвена въпреки че доста бях изчела по време на бременността. Подкрепата и насърчението на място в родилния дом бяха критични, а сякаш не ги имаше особено..

# 136
Бах подготвена,защото ви открих вас и Господ ми помага винаги........

# 137
  • Карлово
При първото раждане бях уж доста прочела, но когато се сблъсках с действителността...все пак с повече майчински инстинкт успях да се справя. При второто разчитах на натрупания вече опит и многото полезна информация, която открих в този форум  Heart Eyes