Възраст, на която станахте мама?

  • 4 872
  • 85
  •   1
Отговори
Здравейте, на 25год. съм и се чудя дали не закъснявам с децата:(. С приятели ми се обичаме ужасно много( да не чува дявола), живеем заедно, но сякаш ми се иска да поживея още 1-2 год.така, да поработя....Искам деца, но като че ли не се чувствам готова, а от друга страна ме е страх да не стане прекалено късно...Вие какво ще кажете?

# 1
  • Мнения: 502
Не мисля, че закъсняваш.Така, че си живей спокойно Hug.

# 2
  • Мнения: 192
Не съм мама,но ще си позволя да дам мнение. Големия ми се роди когато бяхме на 29, а малката -на 34. От сегашната си гледна точка(39) съжалявам че не се родиха по рано.... сега да са ми големи и отраснали... така чее дерзайте...

# 3
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Живях си и те сами ми дойдоха. Не съм планувала и двете.
Гери като бях на 23, Джу на 26. Сега съм на 30 и си ходим четеримата навсякъде. О, почивам си от тях понякога.
Ако си обичаш приятеля- действайте, всичко е въпрос на приоритети.
Няма стандартна рецепта.

# 4
  • Мнения: 3 423
35,5. Мисля, че подраних даже.
Не се насилвай, ако не го чувстваш.

# 5
  • Мнения: 1 763
На 24. Но ти, щом искаш, изчакай една-две години, ще си на 27-28, не на 60  Grinning

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 576
На 19 първото и сега виждам ползите от това. Сега съм на 33 и чакаме второ.

# 7
  • Мнения: 1 008
Eдна седмица след като навърших 25 родих Бранимира.
Дето пише Лиска- трябва да го чувстваш. Да чувстваш,че го искаш.

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Eдна седмица след като навърших 25 родих Бранимира.
Дето пише Лиска- трябва да го чувстваш. Да чувстваш,че го искаш.

кога трябва да се случи това?

# 9
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
На 32 съм и чакам първото си дете (5ти месец). От 26-27 та си година до сега се терзах, че се размотавам, че годините си вървят, а аз все не се решавам, ами какво ще стане, ако имам проблем със забременяването и трябва да се лекувам с години и т.н и т.н Терзах се, де, но нищо не правех по въпроса, освен да работя, да уча и да се моатем с мъжа ми по Европа. Боях се едва ли не, че съдбата, вътрешната логика на нещата или каквото и да е там, ще си го върне заради тази ми "безотговорност". Забременях на втория месец от опитите и засега всичко се развива добре.

Много се радвам, че тази бременност се случи, когато наистина се почувствах готова за нея, а не случайно, понеже "ми е време" или защото свекърва ми иска внуци. Радвам се, че изчаках. Смятам, че сега мога да отглеждам детето си доста по-мъдро, спокойно и да му дам неща, които нямаше да мога преди години. 

# 10
  • Мнения: 2 556
Имаш доста години, преди да стане късно Wink Ако нямаш някакви гинекологични проблеми, и 5, и 10 години още може да изчакаш.

# 11
  • Мнения: 2 163
Не си закъсняла, почувствайте го и двамата със сърцата си и тогава действайте...Е, но не се бавете прекалено много....

# 12
  • Мнения: 71
Аз на 23,но мисля че можеш още малко да изчакаш,ако не си готова.

# 13
  • Мнения: 1 897
Родих детето си на 26 годишна възраст.
Не виждам обаче това какво отношение има към твоята готовност и потребността ти да бъдеш или да не бъдеш майка все още.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 199
И друг път съм писала,че сама ще разбереш кога си готова.Тогава просто няма да имаш такива съмнения и няма да пускаш тук такава тема.Ще го усетиш,повярвай!Щом се колебаеш сега,значи не си напълно готова.Желая ти успех в начинанията!

# 15
  • Мнения: X
Ожених се на 23, съвсем съзнателно изчакахме с децата и не сгрешихме.
Станах мама за първи път на почти навършени 28, после на 30 пак, а сега при третото ще съм на 32.
Планирането на дете е плод на семейно решение, взето след преценка на куп остоятелства и възможности.
Успех, нека при теб стане, когато си най-готова за това.

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 16:49 от Анонимен

# 16
  • Мнения: 2 175
Аз станах майка на 28 г. - след седем години съвместен живот..Исках го отдавна, макар първоначално да беше щото всеки очакваше това и заради всичките ми приятелки,които родиха..Ужасно много държах и мъжът ми да е убеден ( вече имаше 1 от предишен брак)

# 17
  • Мнения: 2 448
На 30 станах.

# 18
  • Мнения: X
Родих първото си на 23,а второто на 30.Но мисля,че изчаках прекалено с второто.Вече ми се иска да са пораснали и отгледани.На млади години много по-лесно се гледа малко дете.

# 19
  • Мнения: 2 131
Бях почти на 28 г., когато синът ми се роди. Смятам, че е точно навреме - нито прекалено рано, нито прекалено късно.
Не знам какво значи да се почувстваш готов - ако прекалено го мислиш дали си готова, моментът ще дойде бавно. При мен решението беше импулсивно.

# 20
  • Мнения: 2 803
На 24 г.станах мама. Мисля, че всеки индивидуално приема нещата и естетствено, когато намери човека за себе си.

Но на последък виждам повече предимствата на по-ранното раждане. 
newsm07

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 09:43 от doro

# 21
  • Мнения: 2 197
Ти трябва да решиш кога си готова да станеш майка.
За първи път забременях на 22 години. Определено не бях готова и направих аборт, за което не съжалявам. Детето си родих на 33 години. Не мисля, че съм чакала прекалено.

# 22
  • Мнения: 851
Аз бях на 26 и за мен си беше идеално. Мисля че до 30 си е нормално за днешно време една жена да се размотава ако не е готова. Оттам насетне е добре ако има подходящ партньор да си роди едно детенце. Ама всичко си е индивидуално все пак.

# 23
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
на .....31   Wink

# 24
  • Мнения: 3 423
Eдна седмица след като навърших 25 родих Бранимира.
Дето пише Лиска- трябва да го чувстваш. Да чувстваш,че го искаш.

кога трябва да се случи това?

Няма срок, субективно е. Когато си
готов да се простиш с егоизма си...
Освен, разбира се, ако нямаш някой,
който да ти поеме задълженията, а
ти да си доизживяваш детството или
юношеството. Едни са готови на 18,
други на 20, трети не са и на 35, че
и никога не стават готови за дете.
Но хубавото е, че всеки го разбира
по свой начин майчинството и му се
отдава различно. Аз не бих питала ни
форум, ни приятели, ни роднини кога.

# 25
  • Мнения: 740
На 27г. бях и този път съм абсолютно съгласна с Liska  Peace

# 26
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Родих на 27г.
Не се притеснявай, когато си готова за тази отговорност в живота си, тогава е точната възраст. Peace

# 27
  • Мнения: 2 478

Няма срок, субективно е. Когато си
готов да се простиш с егоизма си...
Освен, разбира се, ако нямаш някой,
който да ти поеме задълженията, а
ти да си доизживяваш детството или
юношеството. Едни са готови на 18,
други на 20, трети не са и на 35, че
и никога не стават готови за дете.
Но хубавото е, че всеки го разбира
по свой начин майчинството и му се
отдава различно. Аз не бих питала ни
форум, ни приятели, ни роднини кога.

Liska е била повече от права.И това важи за всички.
Аз родих на 25 години,готова да поема на 100% майчинската отговорност.

# 28
  • Мнения: 231
И аз съм си задавала същите въпроси като авторката- аз съм на 23 половинката на 30 и виждам колко добресе справя той с децата на приятели,голям детешар е ама аз съм нещо по-серт,както се казва Wink Не чувствам че ми е време,но той иска деца,а сме близо 5год.заедно.
Това че усилено кисна във форума ме навява на мисълта че подсъзнателно се готвя за момента в който ще стана мама Simple Smile

# 29
  • Мнения: 122
На 19 бях когато забременях. На 20 ще родя живот и здраве

# 30
  • Мнения: 2 005
На 32 години станах мама  Joy

# 31
  • Мнения: 5 940
Родих на 28 години. Няма идеална възраст. Важното е родителите да искат много детето, да се обичат, да са готови да споделят тази обич и с още един.

# 32
  • Мнения: 6 164
На 23. Още малко ако почакам май няма да се навия на второ, а искам много.

# 33
  • Мнения: 15
На 21 забременях,а на 22 родих! Peace

# 34
  • Мнения: 959
на 26, просто почувствах че вече съм готова и забременях точно за 3 дни (по бързата процедура  Mr. GreenPeace

# 35
  • Мнения: 1 731
За първи път бяха на 25г.Не съжалявам .Мисля ,че уцелихме . Но то си е до нагласа.
Ако сега не си готова,не бързайте.Имате много време. Peace Hug

# 36
  • Мнения: 2 556
Аз родих на 26 първото и мислех, че си ми е малко рано. Сега обаче, след като родих второто на 31, мисля, че колкото по-рано, толкова по-добре (това не съм мислила, че ще го кажа някога  Crazy). Просто децата дават такъв заряд и сила, каквито нищо друго не може да ти даде - при мен поне е така...

Чисто физически обаче, както вече казах, нищо не пречи да се роди и на 35 и нагоре, имам приятелки, на които тепърва им предстои и това е ОК според мен.

# 37
  • София
  • Мнения: 607
На 29 г. родих сина си. С таткото бяхме готови да имаме дете и дасе грижим за него. Сега съм на 33 г. - дай Боже всичко да е наред и да родя второто детенце!

# 38
  • Мнения: 1 289
На 25г. родих сина си и след три-четири години да даде господ още едно детенце.

# 39
  • Мнения: 9
Ами аз родих на 19, три месеца преди да навърша 20. Не съм се замисляла тогава дали ми е време. Както и да е, изгледахме се. Сега е на 24 и вместо да ходя по родителски срещи си пиеме ракийката заедно Laughing

# 40
На 29 родих.Бях завършила,с добра професия,дълга връзка.Пътувах,поработих и постепенно момента дойде.....
За теб не знам,комплексно е и зависи от много фактори,
но за мен до 25-26 години е рано.

# 41
  • Мнения: 3 092
На 29 - чувствах се готова няколко години преди това , но то е друга тема . Simple Smile
Няма значение дали за другите е рано или късно .... важното е какво е твоето отношение и усещане за ситуацията !

# 42
  • Мнения: 389
Ти си решаваш-когато си готова,тогава.При мен нещата се развиха неочаквано.Определено не ми беше време да ставам мама(бях на 20),но така се случи и не бих си простила ако бях направила аборт.25г е добра възраст за бебе.

# 43
  • Мнения: 1 629
Ами аз родих на 19, три месеца преди да навърша 20. Не съм се замисляла тогава дали ми е време. Както и да е, изгледахме се. Сега е на 24 и вместо да ходя по родителски срещи си пиеме ракийката заедно Laughing

иии и аз така на 19 родих 3 месеца преди да навърша 20, ма е мъничък още на два месца е... bowuu кюфтенцето на мама

# 44
  • Мнения: 67
На 18г. първото и на 23г. второто и мисля,че не съм сгрешила в преценката си.Сега каката ще е първолаче,а малката тръгва на ясла,А мама мисли да почне работа след някои и друг месец.

# 45
  • Мнения: 1
Аз родих първото си дете на 20 години , а второто на 25  не съжалявам въобще .

# 46
  • Мнения: 143
Първото си дете родих на почти 21, а второто на 26.  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 44
Първи номер на 25 Heart Eyes..а втори на33 Heart Eyes

# 48
  • Мнения: 274
Първото си дете родих на почти 21, а второто на 26.  Simple Smile
И аз така. И определено съм за по-ранното раждане и отглеждане на децата - сега не бих имала нерви да се занимавам с памперси, биберони и ревове. Пък със щерката вече обсъждаме готините мъже по улицата.......  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 959
а да питам нещо в темата за да не пускам друга - кога почувствахте че трябва да родите второ дете? Защото на мен мъжо ми дава зор, ама аз му казах че още е рано, ами просто не съм готова за второ. Дали е правилно да изчакам като се почувствам готова или да си правиме още едно докато е малко първото?  newsm78 Просто съм в една чуденка, а все пак съм на 29 год. и това също ме притеснява като факт? Вие какво ще ме посъветвате - рано ли е или да действаме?

п.с. извинявам се на авторката че и отклонявам темата  Hug

# 50
  • Мнения: 604
Дъщеря си родих на 29 годишни и определено се чувствах готова за това·
Втората ми бременност беше на 35 години, но завърши фатално за синът ми·

Исе ти сама трябва да почувстваш кога си готова за второ дете·
Аз лично съм за малката разлика при децата Peace·

# 51
  • Мнения: 560
На 26 първото, на 31 втори опит-неуспешен,  и на 33 родих малката.

А за това дали се чувстваш готова ще ти кажа само, че на 26 исках дете и се чувствах готова, а като се роди се почувствах малко като в небрано лозе.    Embarassed   Но всичко се нареди с времето.  Grinning

# 52
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Почти на 27 (без 2 месеца) родих,бях готова за това,сега не съм готова за второ. Wink

# 53
# 54
  • Мнения: 23
На 32 г родих, но бях го решила/забременяването/ и стана от първия път.

# 55
  • Мнения: 712
Твоята възраст е определяна от много специалисти като "златна". Естествено, че всеки сам си преценява. Аз родих малко преди да навърша 30. Много ми се искаше да е по-рано, за да имам спокойно време за още 2, но сега ще преценя според ситуацията. Плановете невинаги са това, което можем да си позволим (колкото и грубо да звучи).
Ако се обичате и искате да имате дете, действайте без да мислите повече. Никой никога не е достатъчно подготвен да стане родител. Това е най-хубавото нещо, което ми се е случило досега.

# 56
  • Мнения: 743
Бях на 29 години когато се роди дъщеря ми. На този етап още не мисля за второ. Но според мен няма жена която да не е готова да бъде майка. Има притеснения, загадки, но едно малко същество те кара да преосмислиш наново всичко и да подредиш приоритетите си по нов начин. А и поговорката - "Всяко нещо с времето си" не е съвсем случайна.

# 57
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Констанца я родих на 23г., но си бях готова и си я исках. За Емма не бях готова(на 29г), но се подготвих за има-няма 9м  Mr. Green

# 58
  • Мнения: 640
Родих на 24 и сякаш си беше на време. Но още не мога да се реша на второ. На 27 съм

# 59
  • София
  • Мнения: 1 344
Станах майка на 25 години и то ,защото усетих ,че искам дете точно от този мъж,исках да даря и на двама ни това неописуемо щастие,идеята ме връхлетя съвсем спонтанно и оттогава до момента на забременяване,не спирах да мечтая за детенце,слава Богу и мъжът ми мислеше като мен и на една нова година пожеланието му към мен,изречено на ушенце беше-искам дете от теб...Та така,когато го поискаш,когато го почустваш,то ще стане!

# 60
  • Мнения: 252
Родих на 28, с мъжа ми сме заедно от 10 години, но решихме че сега му е врмето. ако се чувстваш готова, давай но ако и двамата не сте узрели още за тази отговорност по- добре е да изчакате. И не не е късно, това все пак не е състезание, а много отговорно решение. Peace

# 61
  • Мнения: 4
Навърших 36 години и след 1 месец се роди синът ми. По мои наблюдения сега има такава тенденция за раждане на по-късна възраст.
Моя съвет е да не бързаш, да си поживееш, пък когато му дойде времето (е, не чак като мене) Имай предвид, че след раждането на детето отговорностите стават големи, променя се драстично начина на живот и т.н.

# 62
  • Мнения: 654
На 25. Той беше на 29. Бяхме заедно от 6 години. Опитвахме от 2. Той винаги се е дърпал, аз прецених, 4е ве4е сме готови. Сега сме по- щастливи от всякога.
Да имаш дете променя не само целият ти живот, но и целия ти мироглед. Най- важното за мен е с мъжа до теб да имате здрава връзка, устояла на живота, да сте се нау4или да раз4итате един на друг- тоест, да сте станали семейство. Тогава ве4е сте готови за дете.
и последен съвет- ако си решила въобще да имап деца, направи го колкото се може по- рано  от 4исто прагмати4на гледна то4ка- колкото си по- млада, толкова по-лесно ще ставаш по нощите. Laughing
Късмет с решението и да се похвалиш Grinning!

# 63
  • Мнения: 1 477
На 21.Той на 28.

# 64
  • Видин
  • Мнения: 961
На 23 год. станах за първи път.

# 65
  • Мнения: 54
на една и съща дата с бебо празнуваме - 40години и 40дни ха,ха-ха

# 66
  • Мнения: 2 807
За първи път станах мама на почти 25 години.
Съпругът ми е с 2 месеца по-голям от мен  Wink


# 67
# 68
  • Мнения: 14 133
На 33год.  Wink Когато си готова , тогава започнете да действате.  Wink

# 69
  • Мнения: 2 723
На 28 първия път.
На 30 втория.
Чувствам се добре, а и децата имат добра разлика.

# 70
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Първото родих на 22 а сега чакам второ на 30. Но мисля че всяка жена сама усеща кога е най-добре за нея да стане мама.

# 71
  • Мнения: 592
Здравейте, на 25год. съм и се чудя дали не закъснявам с децата:(. С приятели ми се обичаме ужасно много( да не чува дявола), живеем заедно, но сякаш ми се иска да поживея още 1-2 год.така, да поработя....Искам деца, но като че ли не се чувствам готова, а от друга страна ме е страх да не стане прекалено късно...Вие какво ще кажете?
на 25 и аз се чувствах точно така Peace, но на 27 се замислих, а на 28 имах щастието да стана мама, въпреки че дефакто след 1 седмица навърших 29 Wink

# 72
На 28 години, исках първо да си поживея.
Мъжът ми беше на 24 и най-вече той настояваше. Възрастта както виждате няма голямо значение, важното е човек да се чувства готов и да има поткрепата на човека до себе си.
Тенденцията при мойте приятели е да имат деца на околко 30 години, раждат по две-три с много малка разлика.
Имам и съученички, който се изпожениха и родиха деца много рано, на по 19 години.
Всеки си решава сам за себе си, не мисля, че трябва да се влияем от другите точно по този въпрос.

# 73
  • Мнения: 158
На 21-родих първото си дете,на 29 второто.Много лесно се гледат деца с голяма разлика.

# 74
  • Мнения: 6 713
На 26 г. Party (2 месеца след това навърших 27 г.) Според мен няма особено голямо значение възрастта, стига да се усетиш готова, някакси да го поискаш вече Peace

# 75
  • Мнения: 213
С първото на 29, с второто на 30. Не си закъсняла. Честно казано аз на твоята възраст още не мислех за деца. 

# 76
  • Мнения: 1 674
когато се почувстваш готова,може да е на 20,а може и на 35.Поживей си малко и тогава-не бързай,има време.

# 77
  • Мнения: 3 929
Ами, поживей си. 1-2 години още...Аз родих на 29 год. Даже за тогава не бях подготвена. мислех да рода по-късно.

# 78
  • Мнения: 49
Бях на 23г. -първи път.После на 29г.
Но най-важното е ти да си готова за това.

# 79
  • Мнения: 72
На 25, тогава реших че вече искам дете, със съпруга ми си поживяхме 3 год. безгрижно Laughing

# 80
  • Мнения: 737
За първи път-на 25
после-на 30

# 81
  • Мнения: 266
Родих на 24 навършени. Синът ми е планувано и желано бебе, но сега като се върна назад, ми се струва че сме избързали  Rolling Eyes
Щом не се чувстваш готова, по- добре не го прави  Peace Няма какво да се заблуждаваме - мнооооого е трудо във всяко едно отношение!

# 82
  • Мнения: 2 700
За първо дете никога не е късно. А да се терзаеш на 25 е смешно. Wink
Но ако искаш две или повече, хубаво е да започнеш от по-рано.
Конкретно на въпроса ти - на 30.

# 83
  • Мнения: 662
На 26, но да ти кажа ми се щеше да поизчакам още малко Rolling Eyes. Масово вече се ражда след 30 години, дори и след 35, ти с твоите 25, какво си се затормозила  Wink.

# 84
  • Мнения: 891
Аз бях на 21. Не смятам, че съм подранила .
Тя е най-хубавото нещо в живота ми  Peace

# 85
  • Мнения: 1 447
Не мисля,че закъсняваш.Първото дете родих на 26,второто на 29.

Общи условия

Активация на акаунт