Хранене на новородено - по колко милилитра.

  • 151 673
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте момичета, първо искам да се похваля, че за втори път станах леля и пак на момченце. На 2 ри юли сестра ми роди второто си дете, а на 3 ти моят син пък стана на 1 година. Нейната докторка й е препоръчала да го храни с около 80/90 мл мляко (тя го дохранва), но според мен това е малко в повече. Даже и бебенцето повръща малко, което значи 4е му идва в повече. Спомням си, че когато Никола беше новородено първоначално започнахме с 50 мл, и всяка седмица увеличавахме с по 10мл млякото. Така че в края на първия месец трябваше да изяжда максимум 100мл. Искам да ви попитам дали си спомняте как и по колко мл. давахте на вашите дечица.

# 1
  • Мнения: 3 092
Лично аз си кърмех детето на  поискване , така че не можех да знам колко как и кога изсуква ... как кърми жената и защо се налага да дохранва  newsm78

# 2
  • Мнения: 9 814
Аз също кърмех на поискване и честно казано не знам с колко мл кърма се е хранила.

А иначе на кутията с АМ пише по колко храна трябва да изяжда бебето.
Щом кърми може да направи т.нар. пробно кърмене, за да се установи по колко мл кърма консумира и с по колко да се дохранва.

# 3
  • Мнения: 1 763
Нека се води по детето и да му дава да яде колкото иска. Нормално е да връща по малко мляко след хранене.

# 4
  • Мнения: 9 814
Нека се води по детето и да му дава да яде колкото иска. Нормално е да връща по малко мляко след хранене.

Така е, но пък има лакоми деца, които са способни да изпият двойно по-голямо от препоръчителното количество мляко и след това повръщат.
А, това може да се избегне.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 252
Колко трябва да яде жена на 30години? Отговорът е колкото и се яде. Така е с бебетата - яде докато се засити.
Нека сестра ти кърми на поискване и да не се притеснява, че детето ще остане ненахранено. Добавките са ненужни, освен, ако не е репила да минава изцяло на адапте.
Никога не съм можела да изцедя повече от 20-30 грама. Не знам колко е изяждал сина ми. Wink нямам млекомер на Даноните си Simple Smile

# 6
Zdraveite i ot men - Toni. Predi mesets stanax maika i poneje mi e za prav pat si niamam poniatie i nemoga da sravniavam s drugo dete,po kolko iadat novorodenite, no okolo 15-ia den ni se naloji da vlezem v bolnitsa /za shtastie nishto seriozno/ i tam beb4o go xranexa s AM i si iziajdashe po 120ml na vsiako xranene.Oshte pri rajdaneto za dva dni sashto beshe na AM /beshe v kuvioz/ i oshte togava e iziajdal ~60ml /a za 34dni e kachilo 540gr i po4ti ne mi povrashta/ . Taka che kakto me savetva i pediatara da mu davam kolkoto mu se iade.  baby_neutral pretseni si detenceto ti go nabliudavash vseki den taka shte mu xvanesh cakata Wink

# 7
  • Мнения: 97
VESYT ПРАВИЛНО СИ СПОМНЯШ.....НОВОРОДЕНО ДЕТЕ ДО МЕСЕЦ ТРЯБВА ДА ИЗЯЖДА М-У 60-90 МЛ.../ДАЖЕ 90 Е МНОЖКО ЗА ДЕТЕ ПОД МЕСЕЦ/тОВА ГО ЗНАМ СЪС СИГУРНОСТ ,ЗАЩОТО В НАЧАЛОТО ХОДИХ ЧЕСТО НА ПРОБНО КЪРМЕНЕ И ПЕДИАТЪРКАТА МИ ОБЯСНИ.

# 8
  • Мнения: 94
От леля ми знам как са изчислявали нормата (тя беше мед. сестра в детси ясли, сега пенсионерка):
1 седмица - 60гр
2 едмица - 70гр
3 седмица - 80 гр
4 седмица - 90 гр
След това се изчислява по следдния начин: На колкото месеца е бебето по 10 + 100гр., тоест ако бебето е на 3 месеца(навършени): 10*3 + 100 = 130гр
Дъщеря ми изобщо не се вписва в тази норма, давам ти я само като инфо.  И според мен детето си знае колко му се яде.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравейте момичета, първо искам да се похваля, че за втори път станах леля и пак на момченце. На 2 ри юли сестра ми роди второто си дете, а на 3 ти моят син пък стана на 1 година. Нейната докторка й е препоръчала да го храни с около 80/90 мл мляко (тя го дохранва), но според мен това е малко в повече. Даже и бебенцето повръща малко, което значи 4е му идва в повече. Спомням си, че когато Никола беше новородено първоначално започнахме с 50 мл, и всяка седмица увеличавахме с по 10мл млякото. Така че в края на първия месец трябваше да изяжда максимум 100мл. Искам да ви попитам дали си спомняте как и по колко мл. давахте на вашите дечица.


vesyt , а тя иска ли да кърми бебето си, или иска да го отбие, защото с това дохранване, ще кърми най-много още 2-3-4 седмици...

Ако иска да кърми, свиркай, ще й дадем съвети какво да прави за да намали постепенно добавката и да мине изцяло на кърмене.

Ако не икса да кърми и да мине на добавка, по-добре пусни темата в съседния форум, защото там майките най-добре знаят за количеството АМ и за качеството на марките.

Има шанс все още, питай я иска ли!

# 10
  • Мнения: 117
Здравейте мами.
Аз кърмя моето бебчо което е на 14 дена.Ходихме на лекар за пробно кърмене и показа че го кърмя само с 40 грама.
Доктора каза да го дохранваме с по 50 мл.
Но проблема идва когато се насуче не иска мляко и веднага заспива.
Спи спокойно около 3-4 часа.
Как да я храним?
Аз мисля че кърмата и стига.
Моля ви дайте съвети.

# 11
  • Мнения: 695
Vesyt, tinita77, прочетете тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019, според мен ще ви е от полза.

# 12
  • Мнения: 117
Благодаря ти,статията е страхотна.
Според теб моето бебче щом заспива по време на втората гърда какво означава това?
Трябва ли да я дохранваме?Не можем да я събудим.

# 13
  • Мнения: 3 869
Това с грамажите и пробните кърмения е много объркващо. ЛЛЛ специалисти казват че пробно кърмене има смисъл само ако се прави за 24 часа, а не за 1 кърмене. За мен това има логика - никой не яде/пие всеки път едно и също количество. Моят син понякога суче много и от двете гърди, понякога само от едната, понякога от шешето с изцедена кърма изяжда 40 мл., друго път 80 - всичко това в рамките на 48 часа примерно. Щом детет е добре, не виждам смисъл от норми и мерки...

# 14
  • Мнения: 117
Добро утро мами.
Да и аз мисля така,ето вече е 08:30 а бебо спи спокойно,като имате предвит че я кърмих в 05 часа.
Мисля,че нашия лекар ни заблуди с това дохранваве.

# 15
  • Мнения: 2 132
Добро утро мами.
Да и аз мисля така,ето вече е 08:30 а бебо спи спокойно,като имате предвит че я кърмих в 05 часа.
Мисля,че нашия лекар ни заблуди с това дохранваве.
Добре е в началото бебето да папка по-често. Ива е правила паузи от 4 часа в началото , но 1-2 пъти в денонощие и си е наваксвала като е яла през останалото време по честичко. Колко е наддала за тези 14 дни?

# 16
  • Мнения: 695
Благодаря ти,статията е страхотна.
Според теб моето бебче щом заспива по време на втората гърда какво означава това?
Трябва ли да я дохранваме?Не можем да я събудим.
Tinita77, ето цитат от статията, където се отговаря на твоя въпрос:
"Бебето ви трябва да засуква гърдата и да суче ритмично по 10-15 минути на всяка страна. Може да почива периодично, но по-голямата част от храненето трябва да суче енергично. Трябва да изглежда задоволено след хранене и често може да заспива на втората гърда. Ако заспива и не иска да суче от втората гърда, опитайте да разделите времето за сучене между двете гърди. Ако е сънливо, ще получава повече мляко, ако суче по 5 минути от двете гърди, отколкото ако суче 10 от едната. Трябва да го чувате да преглъща периодично, докато суче."

# 17
  • Мнения: 3 869
А-а, това за равномерното време за сукане - примерно 5 мин. от всяка гърда, много вероятно да докара на бебето само предното мляко и да го лиши от калориите на задното мляко. А и предното мляко се свързва с повече газове, респективно болки в коремчето... Някъде в бибилиотеката имаше статия относно 1-та или и двете гърди. Аз след доста четене, се спрях на "първо привърши едната гърда" и дори когато е ял малко от едната гърда и после търси още отново предлагам същата гърда, да си я доизточи, да си получи мазното мляко и после ако иска още предлагам другата. През пъврия месец критерият беше която гърда се чувства по пълна на пипане, нея предлагах. Тогава юнакът качи 1700 гр.  Grinning

# 18
  • Мнения: 695
А-а, това за равномерното време за сукане - примерно 5 мин. от всяка гърда, много вероятно да докара на бебето само предното мляко и да го лиши от калориите на задното мляко. А и предното мляко се свързва с повече газове, респективно болки в коремчето... Някъде в бибилиотеката имаше статия относно 1-та или и двете гърди. Аз след доста четене, се спрях на "първо привърши едната гърда" и дори когато е ял малко от едната гърда и после търси още отново предлагам същата гърда, да си я доизточи, да си получи мазното мляко и после ако иска още предлагам другата. През пъврия месец критерият беше която гърда се чувства по пълна на пипане, нея предлагах. Тогава юнакът качи 1700 гр.  Grinning
Честно казано аз и досега предлагам само едната гърда на едно хранене, освен ако не мрънка много да й дам другата:) Но в цитата по-горе според мен най-важното, което се казва, е че новороденото може да заспива на гърдата, това е нормално, т.е. tinita77 не би трябвало (според статията) да дохранва само защото бебчето заспива, докато суче. tinita77, не казваш преди да заспи бебчето колко време суче, това също може да ни ориентира, макар че за мен никога не е било критерий. Аз лично винаги съм следяла за напишкани и наакани памперси и по това съм се ориентирала, че бебчето се храни добре: не съм следяла колко време, през колко време, по колко грама изсуква малката. 

# 19
  • Мнения: 262
Страхотна статия!
С първото бебче кърменето беше пълен провал-комбинация от незнание и липса на подкрепа от околоните и педито.Щом си Секцио значи не става.
Сега съм удивена от различните съвети на същия доктор-не предписа адаптирано мляко,а ми даде напътствия за успешно кърмене и ме успокои,че с упоритост стават нещата.А аз от страх да не остане гладна купих Нан ,а бебка не ще да го помирише,иска да бозае.
Радвам се ,че повече лекари променят вижданията си и помагат.
Аз също давам само едната гърда и тя се храни за около 15-20мин.Ако заспи по-рано пак предлагам същата и не изцеждам нищо защото не чувствам дискомфорт.
Бебето е на 11 дни и от 2 дни вече има и хубаво нопикани памперси ,но нааканите са повече.
Жълто с бели топченца.Общо като бройка-6-7.Това достатъчно ли е?

# 20
  • Мнения: 695
Бебето е на 11 дни и от 2 дни вече има и хубаво нопикани памперси ,но нааканите са повече.
Жълто с бели топченца.Общо като бройка-6-7.Това достатъчно ли е?
Да, достатъчно е, браво на вас Simple Smile Чудесно е, че въпреки трудностите с кърменето първия път този път си решила да кърмиш и се справяте така добре:)
Преписвам информацията от брошурката на ЛЛЛ, под ръка ми е, нямам време да търся линкове:
След 5тия ден бебето трябва да има 5-6 тежки (добре напишкани) памперса и поне 2 жълтеникави, меки, неоформени изпражнения с най-малко размера на монета от 1 лв.
Имай предвид също, че след шестата седмица изхожданията стават по-малко на брой.
Усмивки и пиши пак как вървят нещата при вас:)

Общи условия

Активация на акаунт