Въпрос във връзка с кампанията на СНБМ за защита правата на близнаците.

  • 4 513
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 965
Мишленце,аз мисля,че проблем с болничен няма,ако искаш такъв,има комисии,които при рискова бременност(каквато винаги се води многоплодната) дават болничен Peace Но нека да кажат и майки,които не са могли да ползват

 Peace

И аз мисля, че проблеми с болничните няма (ако има, трябва да се сигнализира в Здравната каса). Моята бременност беше изключително рискова и лежах още от 7 г.с. (от установяването на бременността) - дори на комисия не съм ходила, а те само ми разглеждаха документите и изследванията и продължаваха дните.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 227
   За протокола, аз сигрно съм една от малкото, която не би искала помощник вкъщи. Просто наистина не обичам някои да ми се мота в къщата, още повече непознат човек, и то като знам положението в България, колко хора и какви биха се навили за тези пари. Споделям обаче личното си отношение, аз съм доста нервен човек и именно затова дори и бабите не исках в началото в дома си. Идвали са само за 2-3 дни, колкото да ги видят малките или ние да отидем на гости. Ако има помощник обаче бих искала да помага за къщната работа, но не и за децата. И в никакъв случай ако не е компетентно лице да не си позволява съвети относно кърмене, хранене, обличане. Много добре знаем че има известни разлики в начина на отглеждане на младите родители и по-възрастното поколение.
  Мисля че обаче ще е добър вариант, ако е нещо като продължение на програмата за детегледачките, при която от другата година ще може и пенсионери да се наемат, тоест баби и дядовци и тук да е така. И без това повечето баби са командировани първите седмици при младата майка, поне да им се плаща. Мишленце ще каже обаче дали има възможност да се иска подобно нещо.
   За болничния мисля че Айя имаше в предвид просто да имаме по закон всички бременни с повече от едно дете, право на по ранно излизане в болничен. Аз също бях докрая на работа, като тази от държавния кабинет ми заяви да не си помислям да искам болничен по-рано нищо че съм с близнаци. Тази от частния кабинет пък явно я бяха стегнали и заяви че за да ми даде повече от една седмица болничен допълнително, което направи накрая трябва да ме вкара в болница за няколко дни и едва тогава ще има право да ми даде повече болничен. За комисия пък все пак смятам че трябва да имаш някакви проблеми, а при мен изследванията и резултатите бяха ок. Успях да си издействам и още една седмица от личната лекарка болничен и това беше. Но дори и това беше свързано с разправии и разкарване. Ако всичко си беше законово уредено щеше да е много по-добре. За протокола родих 20 дни по-рано.

# 17
Сама отглеждам близнаците си . Дъщеря ми ,която е на 8г.доста ми помага, но все пак е дете, а и трябва да учи. Твърдо съм ЗА  помощник при отглеждането на близнаци. Т.е. една жена не може да се справи при отглеждането на две деца. Би било редно да е майката и жена-помощник, а не само една бавачка.

# 18
  • Мнения: 7 640
   За протокола, аз сигрно съм една от малкото, която не би искала помощник вкъщи. Просто наистина не обичам някои да ми се мота в къщата, още повече непознат човек, и то като знам положението в България, колко хора и какви биха се навили за тези пари. Споделям обаче личното си отношение, аз съм доста нервен човек и именно затова дори и бабите не исках в началото в дома си. Идвали са само за 2-3 дни, колкото да ги видят малките или ние да отидем на гости. Ако има помощник обаче бих искала да помага за къщната работа, но не и за децата. И в никакъв случай ако не е компетентно лице да не си позволява съвети относно кърмене, хранене, обличане. Много добре знаем че има известни разлики в начина на отглеждане на младите родители и по-възрастното поколение.
  Мисля че обаче ще е добър вариант, ако е нещо като продължение на програмата за детегледачките, при която от другата година ще може и пенсионери да се наемат, тоест баби и дядовци и тук да е така. И без това повечето баби са командировани първите седмици при младата майка, поне да им се плаща. Мишленце ще каже обаче дали има възможност да се иска подобно нещо...............
   

и аз така- не съм гласувала поради тази причина в анкетата.
Общинска чиатачка у дома за 2-3 седмици newsm78, айде някоя приходяща мед. сестра- по-добре ми звучи, макар че лично аз не виждам за какво точно би ми била полезна...

# 19
  • София
  • Мнения: 12 227
  PolarFox в анкетата го има и този вариант, така че може да гласуваш  Peace

# 20
  • Мнения: 7 640
  PolarFox в анкетата го има и този вариант, така че може да гласуваш  Peace

Имаш предвид- Не, не искам помощ вкъщи ли  Laughing

Трудно ми е да си изкривя душата, щото не е истина Grinning.
Но докато децата бяха малки- да, определено не исках никой да ми се мотае- включая и баби.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 227
  Въпроса е в контекста на питането, тоест по програма от МТ и до деветмесечна възраст на малките  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 965
Аз пък подкрепям варианта с помощ в домакинството, но не чак ежедневна. Самата аз викам жена за "основното" чистене, но не издържам друг да ми се мотае постоянно вкъщи. Представям си удачен вариант в продължение на първите 9 месеца (а защо не и до 3-тата година) да идва една и съща жена 2 или 3 пъти в седмицата да почиства, да изпира, да глади и подобни. Може и да готви. Гледането на децата никога не ми е тежало (но пък моите от самото начало си спяха през нощта и имаха сходни нужди и режими, та беше по-лесно).
Но съм за това майките с близнаци да имат право на 2-ма помощници по програмата (примерно 2-те баби или баба и наета жена).

# 23
  • Мнения: 770
Гласувах за помощ в домакинството

# 24
  • Мнения: 154
И аз гласувах за помощ в домакинството.Въобще не мога да се справя с това,на този етап,а май занапред ще стане и още по-трудно.
Аз пък подкрепям варианта с помощ в домакинството, но не чак ежедневна. Самата аз викам жена за "основното" чистене, но не издържам друг да ми се мотае постоянно вкъщи. Представям си удачен вариант в продължение на първите 9 месеца (а защо не и до 3-тата година) да идва една и съща жена 2 или 3 пъти в седмицата да почиства, да изпира, да глади и подобни. Може и да готви. Гледането на децата никога не ми е тежало (но пък моите от самото начало си спяха през нощта и имаха сходни нужди и режими, та беше по-лесно).
Но съм за това майките с близнаци да имат право на 2-ма помощници по програмата (примерно 2-те баби или баба и наета жена).
Подкрепям мнението на Azaf

# 25
  • Мнения: 1 419
За болничните, Айла правилно ме е разбрала  Peace. Изобщо не съм имала проблеми да ми дават болнични, но не съм искала. На мнение съм, че като съм здрава няма нужда да си вадя диагнози и да предизвиквам излишно съдбата  Blush. Плюс това не съм сигурна дали като се излиза в болничен от по-рано, не се намалява изкуствено сумата за получаване след раждане и затова го казах 'тип допълнителен отпуск или болничен'   newsm78.

А за помощта в къщи, е въпрос на личен избор - никой няма да ни кара на сила да ползваме услугите на помощницата да ни гледа децата ако не искаме, но все пак си има нужда от такава гъвкавост - недай си Боже се разболее едното и трябва да го заведеш на лекар, няма да ги караш и двете в болницата... Аз например пък не обичам някой друг да ми готви, защото съм капризна на храната и никога няма да съм доволна, но всеки луд с номера си  Mr. Green. Така че смятам, че трябва да се говори за вариант с възможност за помощ за отглеждането и страшно ми допада идеята да може да прелива в програмата за детегледачки след 9 месеца (само да споделя, че моята така я включихме наскоро и ако го имаше този вариант за от по-рано, жената щеше да има стаж малко по-отдавна  bowuu)

# 26
  • Мнения: 3 336
Момичета, имам чувството, че тук се получава нещо като развален телефон. Laughing

Значи, преди време правихме проучване от СНБМ тук в този подфорум и се оказа, че в някои държави се предлага помощница за пъвите месеци след раждането в случай на раждане на близнаци. По този пример настояхме пред Министерството на труда и соц. политика, че има нужда това да бъде възможно и в БГ, след като така и така за момента с двайното майчинство не е постигнато нищо, та поне на тази екстра да се радваме. Засега има нагласа това да стане, но ни зададоха въпроса кое биха предпочели майките на близнаци - медицинско лице или без значение от квалификацията. Ето това е основния въпрос, другите неща нямат горлямо значение в случая. Естествено никой няма да дойде и да ви опре пистолет в челото - взимайте помощница или ... Въпрос на избор и за мен е важно да има опция за избиране пред всяко майче на близнаци, всички знаем каква е ситуцията след раждането, аз лично не искам да си спомням за първите 4 месеца след раждането Crazy И пак имах човек, който съчетаваше помощ с децата и домакинстване, иначе просто не знам какво щях да правя. Въпреки всичко бях като парцал и имах психо сънища всяка вечер по няколко пъти от преумора. Като ви чета имам чувството ,че само при мен е било така Thinking

# 27
  • Мнения: 183
Гласувах, че искам помощ от мед. лице, но не защото в момента бих се възползвала от такава опция, а защото не дай си боже нещо се случи с майка ми, свекървата или таткото аз няма да мога да се оправя сама и ще имам нужда от (относително)компетентна помощ в отглеждането на децата си. В интерес на истината си го представям като някакъв вид дневен център (ясла) където мога да оставя бебетата за някакъв период от време - 2-3 часа или пък пълен работен ден. Хубаво би било общинарите пък и МТДП да стимулират изграждането на подобни центрове по пътя на публично-частното партньорство, особено, имайки предвид острият недостиг на свободни места в детските градини и ясли. Те разполагат и с подходящи помещения пък и могат да си направят програми за преквалификация на безработните. Не говоря за частни детски градини, където таксите възлизат на 3-месечния ми бюджет за храна!
Друго какво искам Embarassed .......нали сега ми е паднало:
- достъпна обществена среда - ама не просто две релси пред ДКЦ-то където количката ми хич не иска да влезе, а нормална рампа по която да успея да изтикам количката както аз така и всеки инвалид и т.н. Не, че като я изтикам ще се провра през вратата.........Това важи и за други обществени сгради, тротоари и подлези. МТСП имаха подобни проекти, така че те имат практика в изграждането на подобни рампи.
- искам  да се ползвам с правата на инвалидите при паркиране, защото де юре съм си такава (поне докато не ми пораснат децата). Пример: отиваме на преглед в Пирогов, но тъй като няма места за паркиране се наложи да спрем в платения паркинг на х-л Родина и оттам пеша, пеша....пък децата си тежат. Това в известен смисъл кореспондира с горното, защото ако беше възможно да се придвижа с количка щях да го направя, където пък на свой ред щях да срещна стълби без рампа и възтесни врати ....и така....Направо искам с връчването на акта за раждане на бебетата да си ми дадат и разрешителното за паркиране (ако са така любезни). Ако искат да го ограничат с някакъв срок или да го направят с талони тип синя зона за близнаци.  Rolling Eyes
- искам паричките, които и вие искате, както и трудовия стаж  Peace
Може и още неща да искам, но днес имах дълъг ден......
 Hug

   

# 28
  • София
  • Мнения: 1 727
Ха-ха, мишленце, и на нас не ни се иска да си спомняме първите месеци, и затова сме ги забравили бързо-бързо.
Щом така поставяш въпроса, на мен лично тогава най-ми тежеше липсата на сън нощно време, щото и двамата ревяха безспир. Този проблем обаче как би могъл да се реши?  newsm78 Сутрин майка ми ги взимаше в нейната стая и аз спях по няколко часа.
В този смисъл, би било най-добре комбинация от домашна помощница, която да може да поеме децата за 2-3 часа на ден. Но като че ли най-привлекателна ми се вижда идеята, каквато и опция да изберем - домашна помощница или медицинска сестра - да бъде почасово. В края на краищата собствените си деца издържам едвам по цял ден, а камо ли някой чужд човек  #2gunfire.
Според мен да се вика квалифициран човек, като медицинска сестра например, не е чак толкова задължително. Това може да се приеме, като има болно дете например, или болен родител.
Аз лично най-добре бих приела финансова помощ, пък после вече ще обмислям как да се справя с домакинството и гледането.
Също така искам безплатни презервативи и безплатна бира!

П.П. Имаш ли инфо как стои въпросът в държавите, където има такава домашна помощница? Ако имаме някаква база, бихме могли да родим по-продуктивни идеи.

Последна редакция: чт, 24 юли 2008, 00:17 от uzi_buzi

# 29
  • Мнения: 2 950
Аз също съм от майките, които не искаха помощ, дори и от бабите. Гласувах, че не искам помощ за бебетата. Справяхме се с мъжа ми, но... по-скоро ми беше нужна помощ за каката - трябваше някой да я взима от яслата и да я доведе вкъщи, което правеше свекърва ми.  newsm12 Но все пак на мен ми е второ раждане, а при първо раждане и то две бебета наведнъж сигурно е страшно.  newsm78

А относно къщата, трудно понасям някой друг да ми домакинства. Изпитвам огромно чувство на вина за това, че някой друг освен мен или мъжа ми чисти, готви и т.н., а и обикновено повече се притеснявам за това дали "помощника" се чувства добре, дали е ял, дали му е удобно в нас и се натоварвам повече, отколкото, когато съм сама. Weary

Общи условия

Активация на акаунт