Пчеларство

  • 149 829
  • 731
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 018
Има ли тук любители или професионални пчелари?
Отскоро отглеждаме 4 кошера с пчели и бих се радвала, ако има и други като нас. Да споделяме идеи и опит. Peace

# 1
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Ех, че хубаво имам си другарче Laughing
Отдавна имам желание да пусна такава тема, но си мислех, че сама ще си пиша Laughing
Както и да е

Занимавам се с пчеларство по скоро като хоби. Определено имам много да уча.
"Наследих" си пчелите от баща ми 4 кошера са в момента.
Вадих за първи път мед преди един месец. Имаше неочаквано за мен добри добиви (как звучи само)  Joy Joy Joy

Ще се радвам, ако обменяме опит. Има много книги по въпроса, но на мен лично са ми скучни и сухи написани за професионалисти (а аз определено не съм такъв Wink)
Поздрави
Ели

# 2
  • Мнения: 2 018
  Hug Е-е-е-е, вече нямах и надежда, че някой ще се включи! И аз доста мислех преди да пусна темата, но си викам, ще рискувам, пък каквото излезе. Радвам се, че се открихме. Ще споделяме идеи и опит /не, че аз го имам - опита де Wink /.

Гледай какво съвпадение - и моите кошери са наследство /от свекър ми/ - 4 броя. Той почина внезапно миналата пролет, а ние с мъжа ми нямахме никакво време да обърнем внимание на пчеличките. Оставихме ги на самотек- нито мед вадихме, нито можехме да се грижим за тях. Тази пролет се оказа, че единият кошер е празен. Свекърва ми /пчелите са в нейния двор/ плачеше и все повтаряше, че някой трябва да се грижи за тях... Мъжът ми - гледал като дете от баща си - спомените му избледнели, аз - нищо не разбирам newsm78, как да се хванем  Crazy. Един ден /края на тази пролет/, въудошевена свекърва ни ни разказа, как се е населил един огромен рой в празния кошер.  Hug Представяш ли си късмета! Ето, това ни накара да се замислим и решихме да се опитаме да ги гледаме. Извикахме един познат, да ги прегледа - каза, че такъв голям рой - не е виждал! Сложихме магазини и на четирите кошера /беше доста късно - вече лято, но все пак .../ Аз започнах да чета. Изчетох доста литература - има много полезни и интересни неща. Ама от толкова много инфо, без практика в главата ми стана каша. Crazy А още не бях се престрашила да отида до кошера!  Joy
Преди една седмица вадихме мед - за първи път  bowuu Явно, трите кошера са по-слаби и почти нямаше мед в магазините /и как няма, като ние от няколко месеца им обръщаме внимание/, но единия беше приказка/не на роя - той явно има да навакса/. Изкарахме повече от 20 кг. Не знам дали е много или малко, но ние се радвахме много. Почти накрая се похвалих, че дори още не са ме ужилили и на последното ми отиване до кошерите /само да надникна, за евентуални крадци/ и се появи един изтребител!  Joy Перна ме по челото - оказа се, че нито ми се наду мястото и почти не ме боля. Това ме окуражава много!  Mr. Green
Кошерите ни са дадан блат.

Пиши нещо по-подробно и за теб!  Hug Ех, радвам се, че се появи!

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 16:47 от Бо_

# 3
  • Мнения: 502
  Записвам се в темата ви.Татко гледа пчели от години,дядо ми също е гледал,и пра дядо ми.Това си е традиция в семейството ни.Баща ми вече има нужда от помощ,бих искала да мога и аз да се справям с тази дейност.Интересно ми е,от дете съм гледала как се прави всичко.И не ме е страх от пчелите,което е важно.Имаме повече от десет кошера,не знам колко са всъщност. Grinning Ако имаше на кого да оставям децата за по-дълго време,отдавна да съм напреднала в този занаят! Grinning

# 4
  • Мнения: 2 018
Добре дошла maraidara  Hug
Къде са ви кошерите? Нашите са в Балчик.
Момичета идва сезона на подбудителното подхранване и зазимяването. Знаете ли нещо по въпроса?
Мога да ви пиша това което знам...
Инвертен сироп се прави доста време и изисква апаратура - как се справяте с това? Аз мисля да разтворя захаросан мед с вода.  newsm78 Дали ще успеят да се справят, без да се изтощават много?  Thinking

# 5
  • Мнения: 502
   Здравейте!
 Бо,започнах да помагам на татко и ето какво правихме.Извадихме старите восъчни пити от рамките и ги претопихме.Предават се,и получаваш нови.Рамките се почистват и дезинфекцират.Поливат се с вряла вода.Поставихме във всеки кошер по две лентички от лекарство против някаква болест,но забравих как се казва.Утре ще питам и ще го напиша.За подхранване баща ми използва захар.От пудра захар се приготвят пити,или пък от кристална захар-сироп.Това ни предстои в близките дни. Laughing
  Нашите кошери са в едно село близо до Сандански.

# 6
  • Мнения: 2 018
maraidara , предполагам, че лекарството е варостоп. Слага се през есента и пролетта против акар - вароатоза. Слага се, след като се махнат магазините и няма да вадиш мед повече за консумация, защото приема някакъв аромат от лекарството. Ние ще махнем този уикенд магазините и ще сложим лентите. Дано не е късно!  Rolling Eyes
С какви кошери сте? Ние сме с Дадан блат.
Това, което съм чела: Есенното подбудителното подхранване се прави с цел пчеличките да не пестят храна, а да продължат да хранят майката /да си мислят, че има паша Wink/ и тя да продължи да снася, за да се обнови семейството за зимата. Прави се инвертен сироп, който има нужда от много малко преработка от пчелите /с цел да не се изтощават/. Може и само сироп от вода и захар, но тогава пчелите, които ще зимуват отделят много енергия за преработка и остаряват преждевременно. Зимния подмор е по-голям, а и нямат сили да отгледат пролетното пило. Аз не съм приготвила инвертаза, защото нямам необходимото време и условия. Даваме им захаросан мед от минали години. Пак се изтощават, защото първо трябва да го разтворят... Дава се през ден или 2 дни по 300 грама сироп най-много до 10 септември, защото ако се продължи по-късно семейството няма време да отгледа пилото и младите пчели да натрупат резерви в организма си, за да презимуват успешно. Какъв сироп им давате за есенното подхранване 1:1 или по рядък /защото и такова нещо чух, за да инвертирали и да се залъгват, че има паша/? Как преценявате дали има достатъчно прашец - колко трябва да е?
А питите с пудра захар и мед се приготвят само при евентуално належащо зимно подхранване. Ако няма достатъчно мед в кошера за да презимуват. Как преценява баща ти, колко мед има и дали е достатъчен за зимата.
Свивате ли кошерите за зимата. Ние решихме да не го правим, а на пролет да махнем излишните пити и да ги ограничим. Тогава е необходима топлина, заради пилото. На няколко места прочетох: Пчелите от студ не се плашат, важно е да има достатъчно храна зимата.  Sunglasses

Мога още много да пиша, ама хайде стига толкоз за сега!  Laughing

# 7
Един ден, като остарея, ще имам кошер. Или кошери. Пчелите са цяла вселена. Ще следя темата с интерес. Peace

# 8
  • Мнения: 502
   Бо,ти си много по-добре информирана от мен.Аз сега започвам да уча.Ще разпитам подробно татко за всичко,което си писала и ще ти отговоря.Ние утре ще ходим при пчелите да ги подхранваме.Лекарството е точно това,което казваш. Peace

# 9
  • Мнения: 2 018
Един ден, като остарея, ще имам кошер. Или кошери. Пчелите са цяла вселена. Ще следя темата с интерес. Peace

Добре дошъл Две хубави очи  Peace.
Не само на теб, а и на всеки на когото му е интересно.
Пчелите наистина са цяла вселена и ме изумяват все повече и повече, с всяка прочетена страница за тях. За съжаление не са в близост до дома ни и не мога да ги наблюдавам по-отблизо, но компенсирам с четене.  Laughing

Ти защо отлагаш този момент с отглеждането на пчелите? Чак толкова време не се изисква. Стигнала съм до извода, че хората просто трябва знаят принципите на отглеждане и да ги подпомагат при евентуални проблеми. Не знам дали този пример, който ще дам е правилен, но ...отглеждането на пчеличките е нещо като готвенето  Crazy- знаеш правилата и от там нататък действаш по собствено осмотрение.
Оправдавам те само ако живееш в голям град и не можеш да си позволиш къде да ги сложиш.  Laughing Въпреки, че прочетох, че имало случай на отглеждане на тераса в Пловдив,  Laughing но не мисля, че е удачно. Най-малкото заради съседите - през есента ще ги принудиш да излизат на терасата с пчеларски шапки!  Joy

# 10
Бо, кошер в апартамент не става. Но като се пенсионирам ще живея в къща,  ще имам двор и в дъното на двора няколко кошера. Иначе инвентар имам. От баща ми.

# 11
  • Мнения: 502
   Бо,ето какво каза баща ми по въпроса за подхранването.Приготвя захарен сироп 1:1,или 1:2,може дори и 1:3.
Прашец каза,че има достатъчно.Цветята дори като прецъфтят пак имат някакъв прашец.За това дали медът в кошера е достатъчен за зимата преценява по тежестта на питите.Една пита пълна с мед тежи около 3.5 кг.Значи ако питата е около 2 кг,десетина пити ще им бъдат достатъчни(около 15-18 кг мед,като се приспадне пилото и дървото на рамките).Утре ще пътуваме. Laughing

# 12
  • Мнения: 2 018
Да зная че една пълна пита с мед е 3,5кг., но те си го разпределят по горната част на питата, заради пилото /в средата на кошера и не съм сигурна дали ще преценя правилно. Пък и не смея много, много да отварям кошера, заради нападение от крадци. Както и да е ще се опитам да тегля на окомер  Laughing.
Снощи отворихме само капака, за да им сложим сироп /разредих стар захаросан мед с вода/, като ни нападнаха. Ужасно зли са станали - нали трябва да си пазят меда!  Laughing

Сиропа 1:3 в полза на водата ли?

# 13
  • Мнения: 502
  Да,в полза на водата.Днес им сложихме сироп.Аз измих хранилките.Баща ми ги беше накиснал предварително в разтвор на сода каустик.Така по-лесно се почиства клея и восъка от тях.После хубаво измих с една четка и хладка вода.Станаха като нови. Laughing
  Иначе каза,че за зимата свива кошерите.Ще видя какво ще правим другия път.Радвам се,че взимам дейно участие. Laughing

# 14
  • Мнения: 2 018
maraidara, това с измиването със  сода каустик е ново за мен!   bouquet

Съжалявам, че не съм се влюбила по-рано в пчелите  Laughing, че тогава щях да мога и аз да разпитвам свекър ми. Както и да е, да сме живи и здрави, ще се науча, но по-бавно.

И аз се радвам, че откликна в темата!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт