Майчинство и второ дете

  • 94 410
  • 751
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 973
в майчинство съм.Отивам и връчвам на счет. болнични без да се връщам на работа и ден.Какво става?Получавам половин майчинство + болничния,така ли е?

# 31
  • Мнения: 4 511
`Деси`, би трябвало така да е. Ще потърся в нета КСО да видя в какви случаи се прекратяваше отпускането на обезщетение за отглеждане на дете до 2 г. А иначе в "Майчинството - счетоводно" сигурно могат да ви дадат отговор на всички тези въпроси.  Peace

# 32
  • Мнения: 9 973
 *АнАн*   bouquet
копнах си поста и там за всеки случай  Blush

# 33
Искам да попитам и аз нещо, бях в майчинство за първото ми дете , прекъснах го преди месец и се върнах на работа но след 4 месеца чакам второ дете. . Каква ще е базата за изчисляване на болничните ми за второто дете като ще имам 4 месеца в осигуряване сега  а  остатъка до  12 месеца  кой ще е .

# 34
  • Мнения: 189
И мен ме касае това което пита Муткурова!!!!

# 35
  • Мнения: 4 511
Прдполагам, че ще бъде средноаритметично от 4-те месеца, в които ще се осигурявате сега и минималната работна заплата (осигуряването ви по време на майчинството). проверете дали не може да се смята средноаритметично от осигуряванията ви преди първото и преди второто раждане.  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 1 352
При придобиване право на обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на обезщетение за отглеждане на дете обезщетението за бременност и раждане за второто дете може да е в размера, определен за първото дете , ако това е по-благоприятно за майката. Това обаче не се прилага, когато майката се е върнала на работа и получава 50 % от обезщетението за отглеждане на малко дете, тъй като отпуск за отглеждането му е прекратен и не се ползва .
Тогава базата за изчисление на обезщетението за второто дете ще бъде осигурителния доход за месеците, в който майката е работила и МРЗ, за месеците в който е ползвала обезщетение за гледане на дете до 2 години.

Последна редакция: чт, 18 дек 2008, 22:18 от anii_ta

# 37
  • Мнения: 5 592
Както виждаш, не само аз съм си ползвала полагащите ми се 50%, има и други.....Просто всеки трябва да си знае правата и да се бори за тях.

Днес говорих по телефона с РУСО-Пловдив.Обясниха ми,че имам право на 50 % майчинство до навършване 2 г. на първото дете,дори когато съм в болничен за раждане на второ (  410 дни ).Счетоводителката на фирмата ни беше категорична,че нямам такова право.  . Наистина всеки трябва да знае и да се бори  за правата си  Peace

# 38
  • Мнения: 176
anii ta можеш ли дадеш конкретен пример.
 Например аз съм в майчинство до 2год на детето,но съм бременна и би трябвало да излезна в нов болничен на 16,08,2009 и майчинствата не се застъпват.
 Какво ще е обезщетението ако сега се върна на работа т.е.
5мес*220лв=1100
1мес*240лв=240
6мес*ако брутната ми заплата е 380лв=2200,а 50% които ще взимам за бървото дете не се включват нали.
Следователно 90% от 3540 е 3186.
3186/245(раб.дни)=13 ,което вече се умножова по раб.дни в месеца.
 Така ли се изчислява или аз нещо се бъркам.
 Благодаря ти предварително!

# 39
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
anii ta можеш ли дадеш конкретен пример.
 Например аз съм в майчинство до 2год на детето,но съм бременна и би трябвало да излезна в нов болничен на 16,08,2009 и майчинствата не се застъпват.
 Какво ще е обезщетението ако сега се върна на работа т.е.
5мес*220лв=1100
1мес*240лв=240
6мес*ако брутната ми заплата е 380лв=2200,а 50% които ще взимам за бървото дете не се включват нали.
Следователно 90% от 3540 е 3186.
3186/245(раб.дни)=13 ,което вече се умножова по раб.дни в месеца.
 Така ли се изчислява или аз нещо се бъркам.
 Благодаря ти предварително!

До тук е вярно, но има и още - виждаш колко е нетното възнаграждение на 380 лева, сумираш с майчинствата, делиш на раб. дни и получаваш среднодневното нетно възнаграждение. Втората сума, сравняваш с първата и ако втората е по-ниска, то тя е дневната база за обезщетението. Самото обезщетение не може да е по-ниско от минималното 240 лева, независимо ако от горните изчисления се получи по-ниска сума.

# 40
  • Мнения: 176
 Благодаря ти Lady Incandescent ,най сетне ми стана ясно,че и да се върна на работа и да не се върна все ще си взимам 240лв и то доста дъъъъълго време.  bouquet

# 41
  • Мнения: 17
Здравейте. Имам един въпрос. Синът ми на 20.03.2009 ще стане на 2г. Аз съм бременна с второ във втория месец.Ще бъде ли изгодна за мен ситуацията, ако изляза в болничен от 21.03.2009г. Въпроса с връщане на работа е много спорен, защото в момента има съкращения и рискувам да загубя работата си. За платения отпуск въобще не съм сигурна, че ако го взема дали ще бъда защитена като бременна през това време или е възможно да ме освободят от длъжност.Кое ще бъде най - добре в тази ситуация? Не знам на къде да се ориентирам. Моля Ви за помощ.

# 42
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте. Имам един въпрос. Синът ми на 20.03.2009 ще стане на 2г. Аз съм бременна с второ във втория месец.Ще бъде ли изгодна за мен ситуацията, ако изляза в болничен от 21.03.2009г. Въпроса с връщане на работа е много спорен, защото в момента има съкращения и рискувам да загубя работата си. За платения отпуск въобще не съм сигурна, че ако го взема дали ще бъда защитена като бременна през това време или е възможно да ме освободят от длъжност.Кое ще бъде най - добре в тази ситуация? Не знам на къде да се ориентирам. Моля Ви за помощ.

Ако излеаеш в болничен ще вземаш обезщетение на база обезщетението за отглеждане на дете - 80 % от него. Сама прецени дали сумата те удовлетворява.
Майки с деца до 3-годишна възраст се ползват от закрила при уволнение - за всеки един случай се търси разрешение от Инспекция по труда. Бременните работнички и служителки, уведомили работодателя за бременността си / най-добре писмено с бележка от гинеколог / също ползват закрила при уволнение.

Специална закрила срещу уволнение е въведена и за бременни и жени, майки на деца до 3-годишна възраст, както и на жени, които ползват отпуск поради бременност.
Съгласно чл. 333 от КТ:
А/ Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само при закриване на предприятието, т.е на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ (чл. 333, ал. 6 от КТ). В този случай не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Б/ Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена само: при закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ);
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.


Във връзка с горното мисля, че няма причина да не си ползваш натрупания платен годишен отпуск и / или да се върнеш на работа, ако искаш, за да си повишиш бъдещото обезщетение.

# 43
  • Мнения: 5
Здравейте!
От  юни  2008г  работя  само  на  граждански  договор  този  период  смята  ли  ми  се  за  трудов  договор  и  трябва  ли  да  попълвам  някакви  декларации  до  данъчното  защото  от  фирмата  където  съм  на  граждански  договор  ми  вземат
   Фондове  на  Държавното  обществено  осигуряване
   ДЗПО  в  универсален  пенсионен  фонд  за  родени  след  31.12.1959г.
    Здравно  осигуряване
Благодаря  предварително.

# 44
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте!
От  юни  2008г  работя  само  на  граждански  договор  този  период  смята  ли  ми  се  за  трудов  договор  и  трябва  ли  да  попълвам  някакви  декларации  до  данъчното  защото  от  фирмата  където  съм  на  граждански  договор  ми  вземат
   Фондове  на  Държавното  обществено  осигуряване
   ДЗПО  в  универсален  пенсионен  фонд  за  родени  след  31.12.1959г.
    Здравно  осигуряване
Благодаря  предварително.

Това си е граждански договор, различно е от трудовия. Попълва се Годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ. Трябва да имаш иададена служебна бележка и сметка за изплатени суми от възложителя по договора. На тяхна база попълваш декларацията.

Общи условия

Активация на акаунт