Индивидуален топломер в апартамента при новото строителство?!

  • 8 492
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 125
Благодаря на всички, които се включиха  bouquet

Наистина ще говоря със съседите и после с топлинния ни счетоводител. Ще пиша, когато изясня ситуацията.
Може и някой друг да има същия проблем (не дай си боже).

# 16
  • България-София
  • Мнения: 573
При вас направо е страшно.
Искам пак да поясня за задължението на строителя: Той е длъжен да изпълни по проект ОВИ инсталацията. Няма да получи (не би трябвало по закон) нито подпис от Надзора си, нито подпис от общинския представител (или на ДНСК - зависи кой приема сградата) по част ОВИ в Разрешението за ползване на сградата, ако няма радиатори закачени и включени в системата. Много често строителя пред комисията закача само няколко, за да демонстрира намерението си, че ще сложи всички, не за друго, а защото много се крадат. Но пълно право е на всеки собственик да си ги търси като бройка и спецификация, ако случайно строителя "забрави" да ги монтира... Сега, ако съм разбрала правилно, вие купувате имота след Акт 16. Тогава погледни в договора за покупко-продажба в какъв вид го купуваш. Там трябва да е уточнено, наред с другите работи (на шпакловка и замаска, плочки тук, плочки там и пр./ имаш ли монтирани радиатори или не. За топломера няма пак да обяснявам ама ако официално и легално сте станали клиент на Топлофикация, то вече ти се води някакъв топломер с номер и отчети (от минал сезон) и сега просто не зная какво се прави ако строителя си го е взел, от гледна точка на топлинното счетоводство. Иначе един топломер струва около 350 лв.
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.
Та в най общи линии изяснете как сте включени към Топлофикация (ако сте законно). Коя е фирмата за топлинно счетоводство. Обаждате се там и питате водили ли са ви топломер и попитайте какво да направите в случай, че са ви продали апартамент без топломер (имате доказателство - нотариалния акт).
После си проверете договора със строителя - дали радиаторите не са упоменати. Нататък - знаете.
Успех!

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 19:27 от unik

# 17
  • Мнения: 734
Да, сега като прочетох май 380 лв беше топломера + монтажа, а не 480...
Що се отнася до спирането на крановете, unik, сега правят лирите в баните без кран - т.е. тя си работи нон-стоп на максимум. И ако искаш да я спреш, трябва да затвориш крана в разпределителната кутия. Ако са ти вързали и спалнята например към този кран - кофти.
Действително, ако няма топломер няма как да дадат абонатен номер на потенциалния клиент, т.е. той не е клиент.... newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 459
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.

Както казах и по-горе - съвсем правилно са се притеснили. Когато спреш единия радиатор, от неговия си кран, прекъсваш веригата. Т.е до всички следващи след него (дано все пак е само 1), не стига топла вода. Това е нещо като старите лампички за елха - вързани последователно - като изгори една крушка и всички спират да светят:)

# 19
  • София
  • Мнения: 2 952
При вас направо е страшно.
Искам пак да поясня за задължението на строителя: Той е длъжен да изпълни по проект ОВИ инсталацията. На ма да получи (не би трябвало по закон) нито подпис от Надзора си, нито подпис от общинския представител (или на ДНСК - зависи кой приема сградата) по част ОВИ в Разрешението за ползване на сградата, ако няма радиатори закачени и включени в системата. Много често строителя пред комисията закача само няколко, за да демонстрира намерението си, че ще сложи всички, не за друго, а защото много се крадат. Но пълно право е на всеки собственик да си ги търси като бройка и спецификация, ако случайно строителя "забрави" да ги монтира...
Не е чак толкова страшно, просто е по-скъпо  Mr. Green
Масово жилищата ново строителство са без радиатори. Бях сигурна, че по предварителен договор строителя трябва да ни сложи. Той ме посъветва да си погледна още веднъж договора - пишеше си БЕЗ радиатори.
Тъй като не съм от строителния бранш не съм в състояние да споря, но понятието ''на-тапа'' значи, без батерии, та аналогично не виждам причина да не се предава и отоплителната система ''на-без-тапа-дори''  Confused.
Не казвам, че е правилно или честно, само споделям на какво съм се натъквала.

Що се отнася до спирането на крановете, unik, сега правят лирите в баните без кран - т.е. тя си работи нон-стоп на максимум.
Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.

# 20
  • Мнения: 734

Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.


Не знам как става...Радиаторите са си пригодени да имат терморегулатор, чрез който можеш да си регулираш температурата...Купихме си и си монтирахме. А на лирата просто няма къде да се сложи... newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 2 952
Честно казано и аз не знам - но хората, на които това е работа знаят как да го направят Simple Smile

# 22
  • България-София
  • Мнения: 573
По въпроса за това, че имате два радиатора на една тръба - със сигурност не е изпълнено по проект, но е вече факт. Няма за какво да се притеснявате, че не може да се изключи единия. Другият ще си работи - вие спирате радиатора от крана на самия него, а не от разпределителната кутия (то там и не трябва да има кранове, освен по един на захранващата, преди топломера и един на излизащата охладена вода). Така, че не виждам какво би пречило на циркулацията на водата в другия радиатор.

Както казах и по-горе - съвсем правилно са се притеснили. Когато спреш единия радиатор, от неговия си кран, прекъсваш веригата. Т.е до всички следващи след него (дано все пак е само 1), не стига топла вода. Това е нещо като старите лампички за елха - вързани последователно - като изгори една крушка и всички спират да светят:)
Ами хора, четете, обясних го вече "професионално"! Почвам да  се изумявам, как нищо неразбиращи от материята се изказват "компетентно" - все едно да ми кажете, че за да ви тече чешмата в банята, трябва да пуснете и водата в кухнята, ако са на един щтранг Shocked. Няма такъв филм! Както и се продават лирите и радиаторите се купува и спирателно кранче (най-простия вариант) или термовинтил (струва 8 лв.) с глава (около20 лв.) и това е правилният монтаж на тези уреди. Всичко друго е аматьорска работа! Пак да повторя - строителят е длъжен за предаването на сградата да има радиатори, ако по проект са предвидени радиатори (начертани). После как ще продава - друг въпрос - обясних вече, ако в договора пише "на тапа", значи няма да има нито радиатори, нито батерии. Воля на продавача (независимо дали е строител или бакалин).


Както стана ясно купували сме допълнително и лири и радиатори. Крановете се продават отделно. Предполагам не е невъзможно да си монтираш допълнително кранове.


Не знам как става...Радиаторите са си пригодени да имат терморегулатор, чрез който можеш да си регулираш температурата...Купихме си и си монтирахме. А на лирата просто няма къде да се сложи... newsm78
Разбира се, че има къде да се сложи - директно на тръбата, която довежда горещата вода, преди входа за лирата.

# 23
  • София
  • Мнения: 459
Ами хора, четете, обясних го вече "професионално"! Почвам да  се изумявам, как нищо неразбиращи от материята се изказват "компетентно" - все едно да ми кажете, че за да ви тече чешмата в банята, трябва да пуснете и водата в кухнята, ако са на един щтранг Shocked. Няма такъв филм!

Нямам желание да споря с теб. Аз изтъквам какви са фактите, а те са - спираш лирата в банята - спира парното в спалнята. Как по-просто да го напиша?
Може да има начин да се поправи - не казвам, че няма.
Аз само изказвам не-"компетентното" си наблюдение на потребител
  bouquet

# 24
  • Мнения: 2 891
Животинче, ще го кажа аз по-просто, за да ти стане ясно на теб Simple Smile Купуваш спирателен кран или термовинтил (струва 8 лв.) с глава (около20 лв.) и викаш майстор, който ти ги монтира на лирата. По този начин, като спреш лирата от този, така монтиран кран, а не от разпределителната кутия, няма да ти спира парното в спалнята!

# 25
  • София
  • Мнения: 459
Spoonman, нещо не сме се разбрали - има спирателен кран на лирата. Аз от там я спирам, не от кутията. Даже не знам дали в кутията има кранове за всеки маркуч по отделно.
Не знам каква са я свършили строителите като са правили парното наистина, но това са фактите...
Сега като се замисля, единствения вариант това да става е, ако изходната тръба на лирата директно отива във входа на радиатора в спалнята...
По друг начин няма как да стане май.

Но да не оспамваме темата, тя все пак беше за друго и се извинявам на авторката  Hug

# 26
  • Мнения: 2 891
%ь$&хх### - лоши думи за твоите майстори  Mr. Green

Така, както го казваш, излиза, че лирата е вързана за централната тръба, а не че към нея има отделен извод от тръбата. Направо не знам какво да ти кажа  ooooh!

# 27
  • София
  • Мнения: 459
Абе мани... ooooh!

хубавото в случая е, че там сме на квартира ...

# 28
  • Мнения: 2 125
%ь$&хх### - лоши думи за твоите майстори  Mr. Green

Така, както го казваш, излиза, че лирата е вързана за централната тръба, а не че към нея има отделен извод от тръбата. Направо не знам какво да ти кажа  ooooh!

И при нас за съжаление е точно така....абсурдно, но факт #Crazy

# 29
Тази тема която поставяш е много интересна! Съжалявам само, че ще се опитам да ти отговоря чак сега, но просто сега се включвам във форума.  Задълженията на доставчиците на топлинна и електрическа енергия, телефонните компании, ВиК и други по правило в нашата страна се прехвърлят при новото строителство на строителя. Дова в сегашния момент обаче си има своите плюсове. Това което описваш се казва хоризонтална развивка. Има един основен вертикален щранг и на входа на апартамента единен топломер. Реално погледнато така твоите персонални разходи за отопление ще бъдат възможно най реални - стига да се знае стойността на  единицата за отопление. Разбира се има и така наречените общи загуби - тези от абонатната станция в мазата до твоята кутия с топломера пред апартамента, но те са пренебрежимо малки. Молба за включване персонална няма - включването трябва да е по общия ред. Ако обаче правиш реконструкция на старо жилище нещата се променят - намаляване на разходите за теб и набутване на комшиите. Тогава задължително трябва да се подаде молба към фирмата за топлинно счетоводство за корегиране на методиката за пресмятане. Тук обаче съм сигурен, че ще удариш на камък поради сложността на фирмата да пресмята и по двете методики.
По тази тема се ровя от години. Направили сме и доста проекти, но нещо отзивите от страна на управляващите липсват. Преди седмица презентирахме модел наподобяващ на описания от теб в министреството на икономиката и енергетитата. Там показахме, че в този вариант към настоящия момент времето за реконструкция за цяла София, ще е достатъчно преди да свърши настоящия отоплителен сезон и, че ценат за крайния потребител ще падне с 50-70% още тази година. Разбираш, че реакция в подкрепа нямаше.
Варианти за подпомагане на семейния бюджет с включването на допълнителни еко източници на енергия има много. Сигурен съм, че ще мога да ти препоръчам и някои идеи стига да имаш жемание за това.

Общи условия

Активация на акаунт