Отговори
# 90
  • Мнения: 5 710
И какво!? Това никъде другаде го няма, така ли? Ти май не си излизала от България.

Да, има го. Но не е норма  и има едни момченца с униформи, които са си на мястото и не правят компромиси за 100 лева в джоба, ако го разкрият тариката, а също така го дават на следващия по веригата и след известно време неприятности онзи осъмва с присъда, а хотела, бизнеса и т.н е ударен до степен на пълен банкрут.

# 91
  • Мнения: 2 381

Аз пък не разбрах Кейси. "които минимум удрят кредитните карти" newsm78

И какво последно разбирате под "преуспял"? Защото ако е постигнато нормално ниво на съществуване, това не е преуспял.


Не съм Кейси, но ще ти отговоря. Теглят се всички пари от кредитните карти. Да кажем, че имаш кредитна карта за обзавеждане - влизаш в магазина и купуваш - легло, секции, маси, столове, мека мебел. Картата ти е с минимум плащане 20 долара на месец. Ако не успееш да се изтеглиш от страната за този месец плащаш с болка на сърцето $ 20. По същия начин с кр. карта си купуваш - подови настилки, инструменти за ремонт и работа, компютри, автомобил, напоследък хита е мотори- абе всичко, за което се сетиш. И изчезваш. Ако можеш да изтеглиш полагаем кеш от някоя друга карта в последния момент - правиш го.
...
От САЩ няма върнали се преуспели българи. Дошли на гурбет и окрали де що може има. Много са. Ще ми се да почнат и да ги преследват вече, че ми писна българин да се отъждествява с крадец.
Niki1, не съм съгласна с теб по този въпрос. Не зная какво разбираш под "преуспял", но аз в момента се сещам за поне трима човека с магистърски степени, добра реализация и обещаваща кариера, които се върнаха в БГ през последната година. Засега всички се справят отлично и не се оплакват.


подкрепям.
това, което писах го знам от лични впечатления, а не просто да говоря, за да става вятър Confused
последните бяха 30 годишни мъж и жена почнали от нулата в САЩ, преуспели там и се връщат тук. споделиха, че много техни познати смятат да се връщат. там имат всичко, но не и приятели


аз вятър ли правя very nice? Ако беше почнала с това, че не са могли да се адаптират нямаше да направя горния повей  Simple Smile

Обикновено хора, които са завършили (магистър, докторска степен) в добър университет са заринати в огромни заеми, които трябва да се плащат 6 месеца, след завършването на университета с лихви.
Обикновено, след завършването си такива хора почват работа, в която се иска постоянство, растеж, утвърждаване на позиции.
Не е лесно да се върнеш в България и да почваш отначало. Ако нямаш жилище - не можеш да си го купиш, защото парите по дърветата тук отдавна обраха.
Отделен е въросът, че мнооого трудно можеш да преглътнеш някои неща в България. Ама много. Някои хора наричат реда "голи претенции".
...
По повод на първият ти пост, който Алба отдели. Капитал в рамките на 2-3-5 години добре образовани хора нямат. Имат го работещи като луди хора от сутрин до вечер - няколко работи, чиято цел е да се върнат. Обикновено същите и посягат.

# 92
  • Мнения: 154
Niki1, пак не съм съгласна с теб  Simple Smile Завършила съм добър университет, мъжът ми също, не сме платили и цент, напротив - те ни плащаха. Повечето ми приятели и познати около мен също са така. Не познавам някой, който да е "зарит в огромни заеми". Но аз не познавам и такива, които "минимум удрят кредитните карти", та може би съм изключение.
За България - да, истина е, че много трудно се преглъщат и ужасно дразнят някои неща. Но не мога да си затворя очите и да не призная, че децата ми разцъфват, когато се приберем в БГ - там са бабите и дядовците им, там са корените им, обградени са с толкова много любов. Аз самата в БГ дишам много по-леко и живея по-спокойно, въпреки неразборията. И явно не съм само аз, защото прибирането в БГ е винаги най-обсъжданата тема по събирания и срещи с приятели.

# 93
  • Мнения: 2 381
Niki1, пак не съм съгласна с теб  Simple Smile Завършила съм добър университет, .......Но не мога да си затворя очите и да не призная, че децата ми разцъфват, когато се приберем в БГ - там са бабите и дядовците им, там са корените им, обградени са с толкова много любов. Аз самата в БГ дишам много по-леко и живея по-спокойно, въпреки неразборията. И явно не съм само аз, защото прибирането в БГ е винаги най-обсъжданата тема по събирания и срещи с приятели.

Aлба, поздрави тогава Simple Smile. Плащат от университета някакви нищожни суми, заради преподаването там или бъркам? Ние в момента доплащаме последни суми за съпруга ми.

Това, че не познаваш такива хора (крадци), не значи, че ги няма нали? Защото на мен ми се повдига от такива и силно се надявам това да спре.

За втората, част от мнението ти пък аз няма да се съглася  Wink  Децата ти имат нужда от теб и баща им, където и да сте. Не те, а бабите и дядовците имат нужда от тях, особено, когато сте на хиляди км разстояние. Така щеше и да е дори и да живеете врата до врата (вероятно). И е съвсем нормално да светят, когато ги видят, те им обръщат повече внимание.  Peace

# 94
  • Мнения: 154
Niki1, благодаря  Simple Smile! Да, плащат от университета за преподаването. Парите не са много, но не са и чак нищожни - ок. $ 1500/месец, което за студентския ми безгрижен живот беше достатъчно, а пък и беше преди 4 години.
За крадците - сигурно съществуват, чувала съм някакви истории, но ги слагах в категория "градски легенди", не предполагах, че е чак толкова масово явление.
За децата - вероятно си права. Аз съм много емоционален и чувствителен човек и сигурно ми се губи здравата логика някъде по пътя  Peace .
И за да се върна пак към темата - моето мнение е, че може би много млади хора ще напуснат БГ, за да си пробват късмета някъде по света. Но никъде не е лесно и никой не те чака наготово, както беше споменато някъде по-нагоре из мненията. И освен това трябва да се има предвид, че това движение навън не е в никакъв случай еднопосочно, така че едва ли ще се стигне до сътресения в БГ.

# 95
  • Мнения: 494
Ох, те и други са го казали,ама може  ли и аз. Просто не мога да се въздържа,  5300 Еuro - МИСИЯТА НЕВъЗМОЖНА.
А дали ще се окаже възможна за връщане на българи в България абсолютно. След 9 години в чужбина,по лични наблюдения се върнаха толкова много народ. Без да преувеличавам сигурно повече от 50 % от нашите познати. И ако щете вярвайте ,доста читави хора, с дипломи, с опит и с цели. Никой от тях не е изпразвал кредитни карти. Досега никой от тях не се е оплакал или поискал да се връща. И не всеки остава в чужбината заради парите,инфраструктурата, чистота, уредиците и все такива хубави работи. Изглежда  има и много други хубави причини човек да живее добре  в България, и да бъде щастлив. Тези хора просто са ги открили за себе си. И да. Аз също бих се върнала. Просто тук е  моят мъж: най- прекрасната причина да остана. Но каже ли тръгваме, с него съм Peace

# 96
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Мисля че има и нещо друго което трябва да се вземе предвид при едно евентуално връщане : имаш ли жилище или имот в България, как стои въпроса с работата.

# 97
  • Мнения: 13 764

Не съм Кейси, но ще ти отговоря. Теглят се всички пари от кредитните карти.

 Peace
Хъм, дали не мога да го направя това тук newsm78 И да избягам в Щатите Joy

Да, има го. Но не е норма  и има едни момченца с униформи, които са си на мястото и не правят компромиси за 100 лева в джоба...

Ами ето и този го санкционират. 11 000 за семейно хотелче (защото с 11 служители е такова) не са малко пари. Със сигурност няма да повтори. А ако повтори, ще има по-голямо наказание. Значи постепенно нещата си идват на мястото.

# 98
  • Мнения: 275
Понеже виждам, че се опитваш да виждаш нещата еднозначно, ще се пробвам да ти дам и друга гледна точка.

Кой от списващите в този форум, с ръка на сърце, може да каже, че в последните десетина години думата зловеща престъпност за България е немислима?
Има ли средностатистически българин ( богоизбраните  Mr. Green не ме интересуват) който да не изкаже мнение, че последната му година е била по-тежка от предходната?
Или само аз имам такива впечатления?
Начално и средно образование?
Здравеопазване?
Корупция на всички нива?
Всичко друго се преглъща, според мен. Кризата си е криза.

# 99
  • София
  • Мнения: 2 430
Тази тема вече се превърна на под форум"Родители в  чужбина" Crossing Arms

# 100
  • Мнения: 4 300
Не че съм емигрантка, но от около десет години насам всяка година ми е все по хубава и успешна от предишната.
На родителите ми също ( в материален аспект имам предвид), извън факта че остаряват, което внася негативна нотка. Иначе си изкарваме парите от различни неща с тях, т.е. моето и тяхното финансово състояние не са свързани.

# 101
  • Мнения: 13 764
Анелия, това за еднозначното виждане важи в пълна сила и за теб!
Погледнах ти в профила - излязла си от страната преди 6-8 години. Впечатленията ти за положението тук откъде са? Лични наблюдения, приятели-емигранти като теб или пресата? Обективни могат да бъдат само личните впечатления, за по-дълъг период от време. С приятелите (дано ги имате!) се самоубеждавате, колко ви е добре там. Пресата newsm78 - както виждаш и в нашата пишат за 5000 евро начална там нейде, но май повечето момичета не го знаят къде е това нейде.

- "зловеща престъпност" е нонсенс. Престъпността не може да бъде мила, добра и т.н. Що се отнася до това, дали е по-висока отколкото в другите страни, попадали са ми статистики - престъпността в Англия съвсем не е по-малка, дори напротив.

- мисля, че съм средностатистически българин. Всяка година ми е по-добра. И на тези около мен, нищо, че повечето по стар нашенски обичай само мрънкат. Погледни във форумите за козметика, нови придобивки, почивки, подаръци по различни поводи. Като си дойдеш, разходи се по кафенетата, заведенията, клубовете, фризьорските салони, летните и зимни курорти.

- за началното и средно образование не мога да сравнявам, не го знам вашето. Моите деца са грамотни и образовани. И ти самата май си получила добро образавание в БГ.

- точно със здравеопазването не ми излизай като аргумент. По цял свят е известно английското здравеопазване! Модел за отрицание. Лошото е, че нашите управници точно него избраха за модел за подражание. Но и дори така, при нас все още ако имаш нужда от специалист, попадаш още същия ден или до ден-два при него. Казват, че това е порочен навик на българския болен и ще ни отучат; ще чакаме като английския по няколко месеца за спешен специализиран преглед.

- корупцията е голям проблем, да, но не сме я изобретили ние, нито само ние я практикуваме.

Хайде мир Peace Не искам да се караме. Просто всеки гледа от своята камбанария. Ти няма да се върнеш, аз няма да отида при вас, освен на екскурзия, така че явно няма да стигнем до съгласие.

Кога междудругото са отворени за посещения кралските покои?

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 22:02 от птица

# 102
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Айде и аз като емигрант да отговоря (наблюденията ми са лични, т.к. съм тук от 1.5 години).
1. аналогично на  Рокси .
2. престъпност - има я на всякъде
3. образование- имам добро образование получено в България, сертифицирана съм и тук, държа да отбележа, че системата им на обучение тук е гола вода- ако вържа магарето на дядо ми и то ще изкара курсовете.
4. здравеопазване- личен пример - в България, абонат на здравен център- мога само да ги похваля и да им благодаря, тук - чакам за специализирано лечение- документите ми са в специализираната клиника - за пръв преглед отнема между 4 и 6 месеца ( това важи и за раково болни). Вече се чудя това да не е начин да намалят броя на пациентите.
5. корупция- в България - работила съм 11 години с митница - никога не са ми поискали пари, но пък много често клиентите(с винаги нередовни документи, т.к. българите всичко знаем и разбираме) сами предлагат пари , за да си затворят очите. За корупция тук не мога да кажа, но пък бюрокрация - май нашите чиновници са много по-добре.За това ,че не са усмихнати - пробвала съм, ако вляза усмихната в България, и те се усмихват. А тукашните се усмихват да, но за техните заплата и в България ще се усмихват.

Това е мое лично мнение, и никого не ангажирам с него

# 103
  • Мнения: 335
Авторката да беше пуснала анкета:

На кой му пука за "мисията"?

Да знаем кога да замесваме питките...

# 104
  • Мнения: 275
Анелия, това за еднозначното виждане важи в пълна сила и за теб!
Погледнах ти в профила - излязла си от страната преди 6-8 години. Впечатленията ти за положението тук откъде са? Лични наблюдения, приятели-емигранти като теб или пресата? Обективни могат да бъдат само личните впечатления, за по-дълъг период от време. С приятелите (дано ги имате!) се самоубеждавате, колко ви е добре там. Пресата newsm78 - както виждаш и в нашата пишат за 5000 евро начална там нейде, но май повечето момичета не го знаят къде е това нейде.

- "зловеща престъпност" е нонсенс. Престъпността не може да бъде мила, добра и т.н. Що се отнася до това, дали е по-висока отколкото в другите страни, попадали са ми статистики - престъпността в Англия съвсем не е по-малка, дори напротив.

- мисля, че съм средностатистически българин. Всяка година ми е по-добра. И на тези около мен, нищо, че повечето по стар нашенски обичай само мрънкат. Погледни във форумите за козметика, нови придобивки, почивки, подаръци по различни поводи. Като си дойдеш, разходи се по кафенетата, заведенията, клубовете, фризьорските салони, летните и зимни курорти.

- за началното и средно образование не мога да сравнявам, не го знам вашето. Моите деца са грамотни и образовани. И ти самата май си получила добро образавание в БГ.

- точно със здравеопазването не ми излизай като аргумент. По цял свят е известно английското здравеопазване! Модел за отрицание. Лошото е, че нашите управници точно него избраха за модел за подражание. Но и дори така, при нас все още ако имаш нужда от специалист, попадаш още същия ден или до ден-два при него. Казват, че това е порочен навик на българския болен и ще ни отучат; ще чакаме като английския по няколко месеца за спешен специализиран преглед.

- корупцията е голям проблем, да, но не сме я изобретили ние, нито само ние я практикуваме.

Хайде мир Peace Не искам да се караме. Просто всеки гледа от своята камбанария. Ти няма да се върнеш, аз няма да отида при вас, освен на екскурзия, така че явно няма да стигнем до съгласие.

Кога междудругото са отворени за посещения кралските покои?



Не знаеш само колко грешиш!
Никога не съм казвала, че тук ми е много добре. Най-малкото защото родителите ми са далече...
Но!
Грешиш във всяка една точка. Но обясненията ще запазя за себе си. Темата е друга.

Общи условия

Активация на акаунт