Вегетарианството - за или против?

  • 50 410
  • 752
  •   1
Отговори
  • Мнения: 624
От доста време се мъча да спра консумацията на месо, но за сега неуспешно  Embarassed  . Но когато съм спирала за по няколко месеца, наблюдавах някои промени, които се случваха в организма ми.
Искам да ви попитам:
- тези, които са "за" вегетарианството: как решихте да се откажете от консумацията на месо, както и защо смятате, че не е редно да се яде?
- които са "против" вегетарианството: защо смятате, че месото е необходимо за организма?
Не желая да предизвиквам някакъв спор, просто да събера различни мнения, както и подходи за отказването на месото, защото за себе си съм избрала колкото може по-скоро да стана вегетарианка.

# 1
  • Мнения: 2 155
При мен стана внезапно, не съм се старала да се откажа умишлено от консумацията на месо. В един момент просто се отвратих от вкуса на месото и почувствах, че нямам нужда от него. Самата мисъл за убийството на животното ме ужасяваше от доста време отпреди това. Докато организмът ти има нужда от месо обаче, не знам дали е правилно да се насилваш да спираш консумацията му. Лично аз години наред вече се чувствам прекрасно.   bouquet

# 2
  • Мнения: 3 376
Passiflora,много е хубава темичката Hug,само дано не се превърне в поредния ожесточен спор както се случва напоследък.

Аз не консумирам месо и риба от 8-9 години.Стана внезапно и изведнъж,просто знаех,че ще случи един ден.Причините при мен са хуманни..незнам как точно да го формулирам.Не ми харесва идеята да консумирам същества чийто живот е отнет насилствено,още повече че може да се живее и без тази храна.
Яйцата ги спрях докато бях бременна,просто организма ми ги отказа тотално.След като родих не изпитвам нужда да ги ям,даже напротив.Сина ми никога не ги е ял,просто не иска.
Млечните проукти спрях миналото лято.

На теб какво по-скоро ти пречи да спреш консумацията?Яде ли ти се още?

Може би наистина е рано,въпреки че ето- психически си узряла за идеята.
Ако искаш можеш да опиташ постепенно-първо да спреш червеното месо,после колбаси и т.н. и накрая бялото месо.
И все пак при всеки е различен прехода,в една от книгите на Линда Гудман бях чела,че става за около 15 години/може и да се лъжа за времето/ и тя беше дала схема за постепенното отказване,макар че според мен няма нужда от толкова много.

При сестра ми например стана след прочитането на една книга.Дълго време не ми вярваха,че нямам и грам "вина" за решението и. Sunglasses

# 3
  • Мнения: 793
Според мен всеки трябва да слуша тялото си - има хора, които се чувстват по-добре без да ядат месо и такива, при които е обратното. Аз съм на периоди - има моменти, в които не поглеждам месо и такива, в които страшно много ми се яде - слушам го и си ям каквото ми се  хапва. Отказала съм се от колбасите, защото вече ужасно гадни станаха и са наблъскани с какво ли не за да се подобри вкуса на боклуците, които слагат вътре. Яйца обичам и си консумирам колкото ми се хапват, млечни също. Моят отговор на въпроса защо месото е необходимо на организма ни е - щом изпитваме желание да го ядем значи е необходимо. Тялото ни прекрасно си знае какво му е нужно.

# 4
  • Мнения: 624
На теб какво по-скоро ти пречи да спреш консумацията?Яде ли ти се още?
Може би наистина е рано,въпреки че ето- психически си узряла за идеята.
Ако искаш можеш да опиташ постепенно-първо да спреш червеното месо,после колбаси и т.н. и накрая бялото месо.

Спирала съм месото няколко пъти единият от които продължи около 5 месеца. Нямаше да започна отново, но започнаха да ми излизат едни огромни пъпки (може би това беше някакво прочистване, не знам) и щом започнах да ям отново, изчезнаха за около 1 м., не остана и следа.
По принцип ако си реша не е никакъв проблем, а и като не ям месо около 1м. започва толкоз отвратително да ми мирише като мина покрай някоя скара  ooooh! , че не е за разказване, а и вкуса (след като не съм яла повече от месец) е направо отвратителен, но това е само първите 2-3 пъти  (след като започна отново да ям месо). След това явно обонянието ми се претъпява. Отделно в началото изпитвам много прилив на енергия, но след 3-4 месец, това вече не е така. Преди замествах месото със соя и нямаше никакъв проблем, но откакто прочетох, че по-голямата част от соята е генно-модифицирана, спрях да я консумирам. Колбаси почти не ям, свинското си ми е противно още от детските години и съм го свела до минимум; телешко, агнешко, ярешко въобще не накусвам. Единственото по-голямо изкушение ми е пилешкото и май за сега то остава в менюто ми.

Иначе доводите ми са, че не би трябвало да се причиняват такива страдания на животните, защото и те изпитват чувства, много от които са присъщи и на хората. Бях чела в една книга, че този вреден навик е останал в хората от периода на ледниковата епоха, тъй като е било по-трудно да си набавят растителна храна и това е била една от малкото алтернативи за оцеляване. Предполагам, че тази теория е вярна, защото хранителната система на човек не прилича на тази на хищниците. И т.н., но няма да влизам в по-големи подробности.

# 5
  • Мнения: X
Здравейте!
И аз се присъединявам към пожеланията тази тема да е градивен и хубав разговор, а не безкрайни спорове Hug Hug
Сега ще напиша нещо, на което сигурно много ще ми се смеете  Blush. Обаче все пак ще споделя.
Аз бях вегетарианка - с ядене на млечни продукти - пет години. Но изключително много в един момент ми се прияде месо, имах чувството, че ще полудея, ако не хапна:(. Какво ми стана не знам. Съпротивлявах се колкото можах, но не се справих.
Сега ям само някои видове месо и по малко. Не ям агнешко, заешко и телешко.
Но Shocked ...докато се борих с навика си да ям месо, което ми отне няколко години, започнах да се замислям, че и не всяко растителноядство е правилно. Например яденето на покълнали семена, или рязането на зеленчуците. Защото и растенията са живи същества, които просто са по-далечни и различни от нас, ние не произлизаме от тях, и е много по-голяма родствената ни връзка с животните. Но семената всъщност са зародиши! А ние ги ядем. По тази логика само плодоядството е хуманен начин на хранене. Защото изяждаме плода, които има роля само да опази семето, а семето не закачаме. Нали е установено, че растенията имат чувства, реагират и на нашите емоции. Да отглеждаш в саксия едно растение, за да можеш да го пробиваш и да му взимаш периодично сока напримен, на мен ми се вижда лошо!
Мисля, че е полезно както единия начин на хранене, така и другия. Когато гледаме нещата от различни ъгли, излизат различни плюсове и минуси. И ако вземаме предвид едновременно всичко, не знам дали нещо ще остане за храна...
Ето например това чудо на природата - меда! Ние го взимаме от пчелите, които го произвеждат за своите си нужди!
Ох, не знам вече.


 

# 6
  • Мнения: 2 155
Може би си права, но в реалния свят по-скоро виждаме одухотвореността именно на животните, а и тяхната смърт в наша чест е определено по-мъчителна поне видимо в сравнение с тази на растенията. А и от двете злини, според мен по-малката, е да се храним с растения.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Плодоядни сме по природа, да. Ама не познавам хора, които да ядат само плодове.

Я ми кажете, които не ядете млечни продукти - това оказа ли някакво влияние върху плътност на кости, зъби и нокти? Не се заяждам, питам съвсем сериозно, защото и аз си мисля, че като пораснали животни би трябвало да се справяме добре, без да ползваме млякото на други животински видове.

# 8
  • Мнения: 352
Твърдо съм ЗА за вегетарианството ,но не насилственото такова!
     Ето,например аз искам да спра да ям месо,(проради етични,здравословни,възпитателни причини);и дори имам дълги периоди,през които не вкусвам месо.Но в други моменти пък имам голямо желание да хапна риба, (незнам защо,но на нея не успявам да устоя) и когато се опитам да се съпротивлявам вътрешно-по-скоро се превръщам в хищник!
     Затова за себе си съм решила,че е по-важно изборът ми да е свободен,макар че може да отнеме по-дълго време!   chef

# 9
  • Мнения: 624
Още един въпрос да ви задам:
Защо някои казват че са вегетарианци, но след това ги чувам, че си хапват риба и морски деликатеси (миди, скариди, раци...)?

# 10
  • Мнения: 352
Защо някои казват че са вегетарианци, но след това ги чувам, че си хапват риба и морски деликатеси (миди, скариди, раци...)?

 newsm78 Миии,честно казано незнам!
Според мен и това са животни,иначе досега да съм се нарекла и аз вегетариантка!  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 3 376
Да побутна малко хубавата темичка Grinning

Относно въпроса на Lilibon за млечните продукти-според мен са по-скоро вредни отколкото полезни.Нашите стомаси изобщо не са пригодени за млечната храна,кравата например си има четирикратен стомах,но и кое теленце сучи от майка си като порастне?
Казеина също е невъзможно да бъде преработен,той се съдържа 300 пъти повече отколкото в майчиното мляко.Изобщо попадайки в стомаха ни това нещо се превръща в слузеста маса,отлага се в тялото и няма как да бъде изхвърлено от него.
Според д-р Спок след 2-годишна възраст човек губи ензимите,които преработват млякото.Според други годините са 3,но май това няма кой знае какво значение.
За вредата от млякото мога да пиша и до утре Mr. Green
Всъщност вече е доказано,че калция не се набавя от тези продукти,а и няма как.По-добре е да се наблегне на сусам,броколи,орехи и други сурови ядки.

Passiflora и аз съм забелязвала този феномен с рибата и другите морски обитатели.
То и мен ме питат "Ама пилешко ядеш нали?" след като кажа,че съм веге,сякаш пилешкото не е месо Mr. Green
Има едно много хубаво,т.е. не е хубаво,но образователно филмче защо не трябва да ядем риба и други морски.Мога да ви дам линк ако искате.
Може би просто някои хора смятат,че рибните продукти не са месо...незнам Rolling Eyes

Иначе оволактовегетарианците не ядат месо,но пък консумират млечни и яйца.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 305
EASpirit, благодаря ти за отговора!

И на мен лекари са ми казвали, че консумацията на млечни продукти води до повишено слузоотделяне в организма и че не е хубаво при хреми и други подобни да се пие мляко. За ензимите и аз съм чувала. Но едно е да го прочетеш някъде, друго е да видиш живия пример на човек, който не яде нищо млечно, но е със здрави кости и зъби.

# 13
  • Мнения: 793
EASpirit, можеш ли да обясниш с няколко думи защо не трябва да се ядат риба и морски продукти?

# 14
  • Мнения: 460
EaSpirit ти е отговорила Lilibon, но и аз да добавя нещо за зъбките. Нашата дребосъчка има от преди година 4 кариеса, от тогава не приема нищо млечно. И не само че не се увеличават кариесите,  но не я и болят зъбите. Нарочно отлагам правенето на зъбите, ходим само на профилактични прегледи. Яде сусам и ядки, както и покълнали слънчогледови семки. Правихме пълна кръвна картина преди няколко месеца, както и Ca, P, Mg, Zn, всичко е в норма.

Общи условия

Активация на акаунт