Отговори
# 15
  • Мнения: 218
Лесно е да приложим метода от това изследване към страните от ЕС, които също са "конвергентен клуб". Можем да обобщим в графика данни на Евростат за доходите на глава от населението и за общото ниво на потребителските цени във всяка от страните - членки на ЕС (без Люксембург, който по ред причини е по-особен случай). Точката в долния ляв ъгъл на графиката с координати (32.43) е България. През 2005 г. доходите на средния българин, измерени като БВП на глава от населението по стандарт на покупателната способност (СПС), са били само 32% от средното за ЕС, който тогава е имал 25 страни членки. А общото ниво на цените в България е било едва 43% от средното за ЕС-25.

тъъъъъъъъъй... тука е обяснено така - ти ако ядеш постно зеле, а комшията свински пържоли, значи средностатистическия българин яде свинско със зеле...

# 16
  • Мнения: 165
На мен лично ми е скъпо абсолютно всичко,3 дни подред купувам само най-необходимите неща от кауфланд еми и трите дни не ми е паднала сметката под 30 лв Crazy.Прави ми впечатление,че всеки се оплаква бил скъп живота в България ,а като изляза и като видя скъпарските заведения как се пръскат по шевовете и какви коли спират пред тях , много се замислям нали живота е скъп ?!?!от къде намери тая пикла по-малка от мен пари да сипе бензин на тъпия кайен или на Q7 ,а да не питам пък от къде се е сдобила с него  Thinking За едни е скъп живота в БГ,а за други не !

# 17
  • Мнения: 2
Базата за сравнения е бъгава не може да се сравнява месечната /средна/ заплата на българина с тази на средния европеец.
Като цяло се наблюдава лека криза в икономиката на ЕС /а и световната ,като цяло/ , мога да кажа ,че в Испания с едни и същи пари се пазарува това което и тук но основната разлика е в заплатите.Ако вземахме норманите заплати които се полагат за нормален труд в ЕС нямаше да ни е толкова скъпо даже можеше да заделяме по някой лев за глезотии.Мога да говоря само за Испания тъй като имам наблюдения само за там за 1г. цените се покачиха драстично.А и се прави грубата грешка ,че българина винаги обръща еврото в лева и то в коефициент 1 към 2 , в смисъл такъв в даден маркет в чужденеция за 60 евро съм напазарувал определени блага в България със тези 120 лева бих напазарувал повече.Да ама не  нека просто да се сметне с тези 60 лева какво би напазарувал , защото една заплата в Европа е около 1800е а в България не визирам София е 450-500 приблизително.Та от тези 500 лева 60лв са доста голям процент докато от 1800е 60 е са доста нисък в сравнение.
Но да живота в Абсурдистан се оскъпи за 1 година значително.

# 18
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Аз да използвам темата и да попитам запознатите: Какво си заслужава да се купи от Италия? Тоест някакви неща, които там са по-евтини от България?  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 7 605
Твърдя, 4е в Германия цените в супермаркетите са сходни във вси4ки населени места.
И има хранителни продукти, които в БГ са по скъпи, при все, 4е тук не ходя в discounters, наШия супер дори е от по скъпите  Confused
Коzметиката тук съЩо е по евтина. За 300мл дуШгел тук се плаЩа 0,65?. В БГ не видях такъв продукт zа 1,30 лева.

Наемите тук са по високи. Ново строителство, 1000?/м² жилиЩна плоЩ (не, 4е няма и по скъпи  Wink ). Парцелите zависят мноооого от района, между под 100?/м² до 1.000?/м² вис4ко е въzможно.

Гориво, бенzин 95 е 1,55?. Гаzта (zа отопляване) тъкмо ско4и с 20% но не zнам колко е то4но, тоже zа тока. Ние живеем в къЩа с 160м² жил. плоЩ и плаЩаме към 1000?/год. zа ток и 3.000?/год zа гаz (zа отопляването, топла вода и готварската пе4ка).

Бих каzала, 4е живота в Германия е евтин в сравнение с много други държави.

# 20
  • Мнения: 139
Ще се пробвам с тая кошница,че не съм правила досега!
А за сравнението нека бъдат столиците примерно Амстердам-Берлин-София-Лондон-Париж-Виена и други!
Интересувам се за хранителни продукти,наем,консумативи,забавление!
И както тук 1кг домати е 2Е в Бг 4лв лие?А в Лондон примерно? и такива работи! Интересно ми е дали цените са еднакви и само заплатите различни и Българите мислят "А там е поефтино,щот виж как живеят!" А то всъщност цените са същите,а разликата в заплатите! Май е малко объркано извинявам се за което! Laughing Hug

Ама защо си се хванала доматите за колеца не мога да разбера?
Примерната потребителска кошница обхваща много повече неща:
*наем за жилище  - 500 - 600 лева/ заем - 800-1000 лева
*ток, вода, парно, телефон, асансьор, чистачка - 355 лева (средно месечно за нашето семейство, разсрочила съм парното за 12 месеца);
*транспорт (да речем градски) - карта за цяла градска мрежа за 1 месец - 50 лева;
олио - 3.90 лева
хляб - 0.95 лева
сирене - 5-6 лева/кг;
кашкавал - 9-10 лева/кг
домати, краставици, чушки - 1-2 лв/кг (лятото) и 3/4 лева зимата

Към това добави консумативи за битова и лична хигиена - сапун, шампоан, четка, паста за зъби, прах за пране, препарати за миене и почистване. - 40-50 лева месечно (без дезодоранти, парфюми, пособия за бръснене и т.н)

Посещенията при стоматолог не се поемат изцяло от здравната каса - на пациента му излиза около 150-200 лева, ако не му е сериозен проблемът.

И сега:
*заплата на учител - 500 лева на месец
*заплата на работник на производствена линия във фабрика - 500-700 лева
*заплатата на майка ми - лекар с 30 годишен стаж - 800-900 лева.
средна заплата за София - 1000-1200 лева.

И ми обясни пак, как са скъпи доматите в Холандия. Не, не са. На теб българските ти се стуват евтини, защото ги гледаш през призмата на холандските си доходи, ама ако (не ти го пожелавам) доходите ти се побългарят няма да питаш къде е по-скъп животът, а "Възможно ли е оцеляването?"

# 21
  • Мнения: 47 963
Е не може да сравняваме кило домати тук и в Дания например. Там поради климатичните особености почти не се гледат плодове и зеленчуци и всички такива стоки са внос. Те и много- много не ги ядат като нас, кухнята е по- различна. Ето защо може да се сравни цената на храната в по- общ план. И с други неща е така. Например транспорта. Там е скъп, но чист, редовен, модерен, сигурен, удобен. Данъкът за кола пък е над 100 %  и т.н.Но имаш чудесна алтернатива, която много   хора ползват- колело. Вкл и майки с деца, както и за ежедневно ходене на работа. А тук как е?Различно е и сравнението само по цената на билета е смешно.
Или цената на жилищата...или на услугите...всичко е много различно.

# 22
  • Мнения: 2
muneca de porcelana 
 
 
Ще се съглася с теб.   bouquet

# 23
  • Мнения: 7 605
На мен ми е интересно съотношението наем - заплата. Защото в България наемите са долу-горе 1 заплата.

Тук се препоръ4ва наемът да не е пове4е от 1/3 от zаплатата. Във Франция дори трябва да докажеШ, 4е имаШ доходи поне х3 на наема.

# 24
  • Мнения: 6 992
Ето ви за Финландия, провинция, какво си е пазарувало момчето за 50 евро:
Anyhow, here goes. Todays shopping, from a local "supermarket":

1 liter of milk..0.79?
Potato chips/crisps (200g)..2.09?
1kg of laundry powder..3.79?
2 0.33l soda pop bottles..3.78?
2 x instant noodles..0.58?
2 x instant noodles..0.78?
500g Gnocchi Pasta..1.09?
2 250ml light cream tins..1.98?
One salad..0.99?
3 Avocados..1.68?
250ml Herb & Garlic sour cream..2.25?
290 grams of Cold smoked Salmon..5.63?
One Char Grilled Whitefish..7.26?
200g Shrimp flavored softcheese..2.39?
175g Sandwich pickle(s) tube..2.39?
260g Rye bread..1.39?
Maggi lasagna sauce powder..1.49?
6 Organic Eggs..2.09?
100g Italian rocket..1.45?
One chocolate Dessert pudding..0.35?
500g local tomatoes..3.90?
Bag o' carelian pasties..2.68?
2 40l shopping bags..0.32?
------------------------------------
Total:..51.42?
1% discount..-0.48?
Total:..51.94?

Половин кило домати - 4 евро, а?!  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 4 965
Намерих 1 "кошница" за 2000 г. Не мога да намеря по-актуална, ама тази ми се струва "надута" (има стоки и услуги, които на много хора никога не им се налага да ползват), но става.

http://www.nsi.bg/Cpi/IntNetCB-2000.htm

# 26
  • Мнения: 105
В разходите ни, обаче, не влизат само продукти, а и услуги. За мен там е основната разлика между София и другите европейски столици. Ресторант, фризьор, такси, гледачка за детето или детска градина... Винаги клогато заплащаш труда на хората в БГ е много по-евтино точно защото заплатите са по-ниски.

При стоките ми се струва, че цените вече са доста близки.

# 27
  • Мнения: 107
Добре де!
Аз тук за седмицата за 3членно семеиство давам по:
100Е на седмица за храна
500Е за квартира
300Е ток,вода,газ
50Е на месец препрати и други
50Е едно излизане за кафеи сандвич
50Е за транспорт на месец

Минимална заплата за страната 1336Е мисля,че беше
Максимална 5000-10000Е зависи но данъците стават много
Данъка в Холандия стига до 52%

Ако даваш и окло 130Е на месец за здравна застраховка,няма да плащаш нищо ако ти се наложи дори и лекарствата!

# 28
  • Мнения: 107
Забравих да кажа за цигарите и алкохола!
Кутия цигари 4Е
Бутилка водка 15Е

# 29
  • Мнения: 660
Скъп е живота тук,много е скъп,най необходими продукти и храна които свършват за 4 дена струват 90-100 лева,Значи грубо 400-500 лева за храна само.Ами другите неща да не говорим...
Мъжа ми е на нова работа от 6 месеца с висше икономическо образование и 2 езика(английски и немски) Търговски представител е на Е...т,е дават му 800 лева,което е смях и му бавят парите,не питат детето гладно ли е жадно ли и може ли да фотосинтезира...
Моето майчинство 120 лева,понеже нямам  6 работни месеца през бремеността,нищо,че имам 4 години стаж по тр.книжка...
Е ако нямахме странични доходи от имот,който давам под наем(180 евро) и мъжа ми допълнително да продава апартаменти и коли срещу комисионна да сме умрели...
Движим се най интересното от много зле на супер добре,ей така се въртим,няма я стабилността в Бг както в някоя друга европейска държава...Абе  цените са ни европейски,заплатите АФРИКАНСКИ,това е положението...

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 13:19 от анаморф

Общи условия

Активация на акаунт