Чужбинските баби?

  • 3 084
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 521
Гледат ли си бабите по вашите географски ширини внуците?
Ще добавя и анкета...

За протокола моето е 1-2 пъти в месеца на гости. Обикновено пренощува там събота срещу неделя.

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Свеки е на 40 км от нас. Предлагала ми е да и оставя Мартин, но досега не ми се е налагало пък и съм от майките-орлици Laughing . Иначе тя редовно взема децата на дъщеря си.  Берлинската рода също поема тамошното внуче, когато се налага.

# 2
  • Мнения: 1 049
Не мога да се оплача взема ми детето от градина  и стои с него докато се приберем.  PeaceВоди го на джудо, на басейн . От време на време ходят на театър заедно.  Peace Въпрос на нагласа, живее под нас.  Peace

# 3
  • Мнения: 3 423
Бабите и дядовците са далече.
Винаги ходим групово там или
те идват. Едва когато детето
стана на 2 г. и 4 месеца отиде
без нас при тях за седмица. Може
би догодина ще иде и за месец.

# 4
  • Мнения: 3 804
ами свеки е на 20 мин пеша от нас ,но децата мога да оставям само в краен слу4айразбирай лекар Mr. Green

# 5
  • Мнения: 239
Отговорих 1-2 месечно, но не е точно, защото за такова питане, да спи у тях я вземат най-много 1 месечно, но пък иначе я вземат от градината и я водят 1-2 пъти седмично на английски или балет или логопед, каквото се наложи и я връщат в къщи.
Понякога се дразня, че не е по-честа помощта, но от друга страна може и да е по-рядка.
Благодарна съм на всяка помощ.

# 6
  • Мнения: 3 932
Нямам такава екстра............ Cry

# 7
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Нямам такава екстра............ Cry
Хе-хе, аз имам и то българска баба наблизо, НО какво от това се пита?
Виждаме я от време на време, но "гледане" май най-добре звучи веднъж на 3 - месеца, ако сме късметлии, и без преспиване засега.  Wink

# 8
  • Мнения: 2 149
ами свеки е на 20 мин пеша от нас ,но децата мога да оставям само в краен слу4айразбирай лекар Mr. Green
И при нас засега е така.Иначе всяка неделя си ходим групово на семеен обяд Wink

# 9
  • Мнения: 27 524
Нямаме роднини наблизо  Peace  Simple Smile
А иначе от чуто от тукашните - не си оставят децата. Само гостуват за обяд или уикенд, но винаги с поне едниния родител  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 7 914
surfline
не знам какво да отговоря..... Rolling Eyes

Бабата(холандка) си гледа холандските внучета( допреди година-две срещу заплащане Mr. Green), а полухоландчето(т.с. моя син) му купува подаръчета и идва рядко да го види  за по няколко минути плюс коментари, че е разглезен и ревлив, а остатъка от визитата е за сладки приказки със синчето и Mr. Green

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 099
.....

Бабата(холандка) си гледа холандските внучета( допреди година-две срещу заплащане Mr. Green), а полухоландчето(т.с. моя син) му купува подаръчета и идва рядко да го види  за по няколко минути плюс коментари, че е разглезен и ревлив, а остатъка от визитата е за сладки приказки със синчето и Mr. Green


Абе радвай се, по-добре е от това,  да вземе да ти държи конско защо така или онака и да се предявават претенции за външен вид и начин на поведение; това го прави свекито на моята свеки, цялата рода е на нокти когато има фамилна среща. ooooh!

# 12
  • Мнения: 7 914
.....

Бабата(холандка) си гледа холандските внучета( допреди година-две срещу заплащане Mr. Green), а полухоландчето(т.с. моя син) му купува подаръчета и идва рядко да го види  за по няколко минути плюс коментари, че е разглезен и ревлив, а остатъка от визитата е за сладки приказки със синчето и Mr. Green


Абе радвай се, по-добре е от това,  да вземе да ти държи конско защо така или онака и да се предявават претенции за външен вид и начин на поведение; това го прави свекито на моята свеки, цялата рода е на нокти когато има фамилна среща. ooooh!


ааа така е...ама понякога, като че ли дечко има само една баба... леко накривява.. особено като сме заедно и тя не иска да го вземе ( а Коледа беше)  а и да го вземе и той притихва и не помръдва, а иначе нищо не може да го задържи и за секунда на едно място:roll:
 ама здраве да е  Peace

# 13
  • Мнения: 1 526
Не гледат.
Поне не и повечето, разбира се има изключения.
Тукашните баба и дядо на децата ми (макар и български) не ги гледат (освен за по час- два, два пъти в годината).
При майка ми съм ги оставяла да пренущуват, но тя живее в БГ и това се случва веднъж в годината през ваканцията.

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Баба, какво беше това?
Говорим с нея само по скайп, внука си е виждала само на снимка.

# 15
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
При нас няма баби наблизо Laughing,но пьк наШата баба прекарва в Испания на гости по4ти 5 месеца годиШно Laughing,ако добавим двата месеца в БГ лятна ваканция кьдето де4ко е изцяло на нейно разположение не мога да се опла4а Laughing.

# 16
  • Мнения: 1 219
Абе аз да споделя тук няма никаква баба при мен и в началото когато се роди бебка ми беше много трудно и исках такава покрай мен.Но сега когато ми остава малко до завръщането в Бг. съм малко скептична и раздвоена.Хем тука ми е трудно сама (НЮ Йорк) и чакам с нетърпение да се приберем.Хем  от друга страна не ми се прибира защото свекърва ми е добра но все пак е свекърва.Не е лоша жената-напротив държи се с мен като с дъщерята която никога е нямала ама е доста обсебваща.Това го усещам от тука още.Като се има предвид че съм на хиляди километри от нея.Всеки ден държи да си види внучката на скайп и не мога да затворя с часове.Постоянно ми нарежда какво да правя и какво не.И аз и казвам:знам  знам знам тя пак повтаря като латерна.Пък и като си представя че в Бг ще живеем цяла зима заедно направо ужас.Ама това е: хем така хем иначе не става. LaughingДругото лято пак сме си тука сами така че и на това ще му се намери лесно Grinning

# 17
  • Мнения: 3 880
И моите ми идват малко далече, но пък и те не се натискат да гледат детето без нас. Предполагам, ако поискаме да я оставим за уикенда няма да имат против, но за мен ще е супер непрактично- да караме 300 км да я заведем, после пак 300 да си я приберем и в промеждутъка притеснения дали ще се чувства добре, нали не е оставяна до сега- не мерси, къкнем си я с нас навсякъде Simple Smile А, един път я оставихме при тях да спи и отидохме на кино в съседния град, това им е гледането- 3-4 часа. Laughing

# 18
  • Мнения: 1 550
Чужбинска баба нямаме вече, почина преди 3 години (няма такава опция в анкетата).
Българската рода помага само, когато са ни на гости или ние на тях.
Така, че ни се налага да се справяме сами.

# 19
  • T"A
  • Мнения: 2 515
С интерес и притаен дъх следя темата... Нямам дете и за това не мога да участвам в анкетата, а много ми се иска да знам дали ще мога да разчитам на бабата, ако ми се наложи в близко бъдеще...

Аз съм гледала нейните деца (нямам предвид мъжа си  Joy, а деверите си) - единия и син, когато беше на 11, другия и син, когато беше на 20, сега и кучето и за месец и половина.
Свекър ми "очаква с нетърпение" внуци, той много обича малки деца, но истината е, че никога не сме разчитали на тях за каквато и да е помощ  newsm78 Иначе мъжът ми планира едва ли не всяка седмица да им оставяме бебето, за да ходим на кино  ooooh! но аз си мисля, че живее в някакъв "филм" нереалистичен...

# 20
  • Мнения: 2 804
Те си ги гледат , но моите ням кой да ги гледа !
Далече са ни бабата и дядото .

# 21
  • Мнения: 7 605
Немската баба (=свекърва ми) живее на 300км и не е виждала вну4ката си от година и полувина. Та поради раzстоянието и рядките виждания няма как да й оставим детето, но мисля 4е тя принципно би я гледала, тя много оби4а деца, има 3 и е детска у4ителка и много се zарадва на 1вото си вну4е. Ако не живееШе толкова дале4е и ако се виждахме редовно, сигурно ЩеШе да ми я гледа от време на време  Peace
Друга баба нямаме  Cry

# 22
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Моя слу4ай го няма в анкетата та затова не гласувах.Но да обясня все пак. Rolling Eyes
Децата ми през у4ебната година докато ние сме на работа най_4есто ги "гледат" свекитата,тукаШните им баба и дядо.
Голямата я прибират от детска градина а малката седи у тях докато аз или баЩа им не свърШим работа и не минем да си ги приберем.Става дума за половин ден ( 6 4аса ) понеже аз работя парт тайм.Малката откакто се е родила досега е гледана предимно в къЩи,от мен,докато бях по май4инство,после се редуваха да идват баба ми и майка ми. В момента и двете са при свеки за двете седмици,които ни остават до отпуската ( за по половин ден )
Като цяло не мога да се опла4а,заЩото за мен това е голяма помоЩ,макар,4е с доста от подходите на свеки съм абсолЮтно несъгласна,но за съжаление нямам алтернатива,или по_то4но имам ,но струва доста скъпо и затова преглъЩам,колкото мога. :crazy
Въпреки вси4ко им се възхиЩавам на свекитата, тя е на 75 а свеки на 83,заЩото освен моите деца гледат децата и на зълва ми,моми4е на 10 години и мом4е на 4 и на моменти просто се 4удя как издържат и кога Ще ни покажат 4ервен картон. Rolling Eyes Освен вси4ко друго зълва ми смята ,4е майка и и баЩа и са и длъжни и ги експлоатира до дупка не само за децата.Оставя племенниците не само в наложителни моменти ами си ходи за по седмица на по4ивка и къде ли не а майка и и баЩа и се оправят както могат. Само за протокола да отбележа,4е зълва ми е доооста добре финансово и при добро желание би могла да си позволи да плаЩа и на друг 4овек,но заЩо да го прави като си има неограни4ена помоЩ гратис. #2gunfire
Аз от своя страна винаги съм се стремила да оставям децата си при баба им и дядо им само за възможно най_кратко време и винаги съм ти4ала от работа като кон да бързам да си ги прибера за да не сме много в тежест. Зълва ми си ходи насам натам,Шопинг,фризьор и какво ли оЩе не и хиии4 не си дава зор да си ги взима.Тези работи оба4е рядко се забелязват.Само дето ,когато има неЩо да се помага на свекърите аз и мъжът ми,най_4есто аз хвър4им а зълва ми и зет ми все се скатават. Twisted Evil И полудявам,когато свеки все на моето рамо пла4е колко била изморена и как понякога и идвало нанагорно.СякаШ неЩо се опитва да ми намекне... Crossing Arms
След като си изплаках мъката ( извинявам се за словесното излияние  Embarassed ) да обобЩя ,4е 4ужбински баби съм виждала и от двата вида:такива,които се отзовават и помагат и такива дето внуците си ги виждат само на официалните празници.Не мога да преценя оба4е,коя от двете категории доминираЩата. Thinking

# 23
  • Мнения: 3 521
Дирокче, рИспект - на тази възраст и такава енергия.УАУ!


Ще кажа зашо пуснах темата - аз съм от децата, които са основно доглеждани от баби. На градина не ходих и между 3 и 7 годинки бях изцяло с родителите на баща ми. Майка идваше всяка петъчна вечер и си заминаваше неделя, за да се видим. После като ученичка родителите на майка се редуваха да прекарват следобедите/предиобедите с мен и с братовчед ми.
Имам страхотни спомени от времето на бабино отглеждане и откровено казано нямам никакви угризения, когато оставям детето при бабите му, защото мисля, че тези моменти са част от (почти) всяко едно детство.
Обратно на това повечето ми познати немски мами, а и баби са доста скептични към връзката баба-внуче. И точно това ме учудва - когато ги питам дали не са ги гледали баби казват "да, гладаха ме/ни", "хубаво ли беше - хубаво беше", "а защо не си изпратиш трите деца за уикенда и да се наспиш/почетеш/излезеш? - амииии..."  Thinking

# 24
  • Мнения: 6 390
Свекито е на 200км от нас, така че рядко се виждаме по принцип, но от тази есен тя прояви желание да й води ме голямата чат пат за някой уикенд - по предварителна уговорка кой точно я устройва, и така понякога 1-2 х в месеца я взимаше цяла зима, сега каката замина със свеки за бг, там и с другата баба ще са комбина - 3 седмици детето е само с баби на около...

# 25
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Дирокче, рИспект - на тази възраст и такава енергия.УАУ!


Ще кажа зашо пуснах темата - аз съм от децата, които са основно доглеждани от баби. На градина не ходих и между 3 и 7 годинки бях изцяло с родителите на баща ми. Майка идваше всяка петъчна вечер и си заминаваше неделя, за да се видим. После като ученичка родителите на майка се редуваха да прекарват следобедите/предиобедите с мен и с братовчед ми.
Имам страхотни спомени от времето на бабино отглеждане и откровено казано нямам никакви угризения, когато оставям детето при бабите му, защото мисля, че тези моменти са част от (почти) всяко едно детство.
Обратно на това повечето ми познати немски мами, а и баби са доста скептични към връзката баба-внуче. И точно това ме учудва - когато ги питам дали не са ги гледали баби казват "да, гладаха ме/ни", "хубаво ли беше - хубаво беше", "а защо не си изпратиш трите деца за уикенда и да се наспиш/почетеш/излезеш? - амииии..."  Thinking

Сърф4о,и аз съм от твоята порода и съм "бабино" дете ( както между впро4ем и сестра ми и братов4едите ми ), само 4е при нас мамините баба и дядо+ пра баба и пра дядо бяха и продължават да бъдат тези с главно Б и Д. Heart Eyes Blush Hug
Имам страхотни спомени от онова време и много ми се иска и моите деца да ги опознаят и да установят такава специална връзка каквато имам аз с тях. Heart Eyes

А на моите свекита оЩе веднъж да кажа едно АФЕРИМ за търпението,енергията и доброто желание  bouquet

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Личен опит имам малко по-различен от собствено дете, но познавам доста хора с внуци. Според мен има баби и дядовци, и баби и дядовци, както и нещата в Холандия се променят. Все повече майки работят повече и комбинират ясли, бавачки и баби и дядовци. Познавам баба и дядо, които изцяло отгледаха внуците и ще го правят, докато не станат на по 12-13. Познавам и такива, за които 6 пъти виждане в годината е достатъчно. Познавам и други, които имат 1 или 2 дена в седмицата, когато гледат детето.

Някои деца редовно гостуват с преспиване, други не. Мисля, че има основна разлика по отношение на само емоционално ли е общуването или възпитателно, обгрижващо. Българските баби и дядовци (мое мнение) са много по-ангажирани с второто нещо. Онзи ден бяхме излязли с младите, внуци и баби. Ами бабите бяха основно заети с тичане след детето, хранене в устата (детето е на 4), носене на ръце на малката цялата вечер, завиване с одеалцето през 1 минута ( да не се отвие детето, а е 30 градуса), да не падне детето като тича И т.н. В същото време младите хахо хихи. Сега са на море и взеха бабата, за да гледа внуците, защото иначе те си признават, че няма да могат да се справят.
 Малко холандски баби и дядовци биха се вписали в такава роля.

# 27
  • Мнения: 396
Аз не бих го нарекла почивка ако и бабата е с нас, та ако ще и майка ми!
Виж за свекърва ми мога да кажа, че гледам да не я безпокоя, но пък тя се сърди , че не я търсим.
Когато се наложи винаги откликва, но винаги първо се съобразявам с нея и плановете и, както и с майка ми!

# 28
  • Мнения: 295
Въпреки че живеем в една къща, съм го оставяла да го гледат те, само когато се налага много и няма кой от нас двамата да се заеме с него. Хората са от активните пенсионери и имат много задължения, така че ред за внучето много много не остава. Дядото е по-свободен от бабата и напоследък повече се занимава - случва се да ритат топка заедно с малкия, да го взема от време на време като си майстори нещо в мазето и такива работи. Но да им го оставя и да изляза някъде нещо да си свърша - рядко и ако е много наложително. Ама и на това съм доволна, можеше и по-зле да бъде.

# 29
  • далечно
  • Мнения: 1 029
и двата сета баба+дядо са ни на по 1000+ км  Confused В Будапеща когато сме, оставяме Мартин на баба му и дядо му и дим да ни няма  Laughing. Подобен филм се повтаря при всяко гости на унгарските баба и дядо при нас в Италия. Имам несъгласия с методите на свекърва ми (както и тя с моите  Mr. Green), но чрез посредничеството на свекъра и мъжО нещата си идват по местата бавно, но славно и позициите ни се сближават - т.е. моите изисквания леееееко падат (напр. какво се яде), нейните доста се повишават.

Това обаче са предварително планирани ситуации. За ежедневна помощ - няма как да стане  Tired Когато съм в командировка (сега след лятото пак почва сезона  ooooh!) - мъжът ми опъва двойно. Когато е болен - редуваме се да стоим вкъщи (т.е. два пъти мъжът ми, веднъж аз  Mr. Green). За време 'и ние сме хора' или чакаме бабите на гости, или ние им ходим на гости, или плащаме детегледачка чат-пат за петък вечер....'ма много солено, бре  Crazy

помощ от унгарските баба и дядо не ни е била отказвана, дори напротив - оплакват се, че малко е с тях. Преди да се преместим в Италия аз работех предимно от къщи и на половин ден. Еквилибристика детегледачка + баба (свекърва ми също е на половин ден). Нооо, да уточня, че това и е първо внуче - може като се умножат да не е чак толкова дейна. 

# 30
  • Мнения: 5 710
Аз нямам опит, но в квартала забелязвам доста баби да бутат колички.
Приличат ми на българските баби, едни такива всеотдайни. Не знам дали е норма, разбира се.

# 31
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
кЪм АВТОрКАТА бАбИ ИмАШ ПрЕДВИД свекървите от мъжка страна.... Heart Eyes..нали ако е така за съжаление това което ще гласувам не си го включила..... Mr. Green....аз ги оставям всеки ден по за четири пет часа.....а в събота и неделя са си при мен .....по цял ден....  bouquetтова е когато са във ваканция ..... Peaceиначе ако сме на училище ги гледа само след обед по два ти часа и то само малкия щото големия ходи на целодневно у-ще до четири след обед...... Heart Eyes  bouquet  bouquet
На мама златните да са ми живи и здрави и те и баба им   bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт