Как се лекува тения

  • 53 797
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 23
Нищо от това, което съм написала до сега тук, не звучи толкова недобронамерено, че да е заслужило подобен тон!
 И да, интересува ме, за това чета. А Вас, доколкото разбрах, ви интересуват "природосъобразни и щадящи" методи на лечение, едва ли обаче химиотерапията е точно такъв метод.

Вашето мнение не беше в контекст, от който да личи, че сте визирала природосъобразните методи, и в този си вид противоречеше на резултати от проведени експерименти. Ето защо реших да Ви поправя.

Освен това, имайте предвид, че за да обяви нещо за невъзможно, човек трябва доста добре да е запознат с постиженията в съответната област. Вие запозната ли сте?

Иначе, за химиотерапията сте права -- не смятам, че е щадящ метод.

Тенията е нещо което се храни, расте, движи се-къде мислите , че ще отиде този паразит,  ако се опитвате да се отървете от него с лекарства?!

В човешкия организъм кучешката тения успява да се развие само до ларва, а ларвите живеят в кисти, които се образуват специално за целта. Лекарствата Albendazole и Mebendazol действат върху кистата по следните начини: първото потиска синтезирането на аденозин трифосфат (АТФ) в нея, а второто й пречи да приема хранителни вещества от гостоприемника (за повече информация, погледнете http://en.wikipedia.org/wiki/Albendazole  и http://en.wikipedia.org/wiki/Mebendazole). Всеки от тези два подхода води до намаляване на енергийните ресурси в кистата и оттам -- до смъртта на ларвите. (Признавам, че подходът е много хитър!) А какво се случа след това, по-добре питайте лекарите, напр. паразитолозите, а не мен. Моето предположение е, че организмът си има механизми, по които да се "отърве" от мъртвите ларви на тенията.


Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 16:09 от angel_tsankov

# 16
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ларвата на кучешката тения има една особеност - тя се вгъва навътре и образува нови кисти. Т.е. голямата киста е пълна с други по-малки мехури. Ако нещо разкъса обвивката, малките кисти се вгнездват в органите на свой ред и растат. Във всяка една киста има по много главички на бъдещи тении.
Разбирам, че операцията е доста притеснителна интеревенция, но май по-добре да не се бавите.
На моя колежка й оперираха черния дроб и далака - имала е 2 кисти, всяка с диаметър около 10 см. Беше зле няколко месеца, но после се оправи и сподели, че са изчезнали и един куп оплаквания, които е имала преди, без да подозира, че може да е било от тенията. Не е задължително да изрежат далака, решава се на място.

# 17
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Цитат
Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?

Най-категорично се доказва чрез кръвен тест за титър на антитела - изследването е стандартно и се прави в много лаборатории. Аз дълго време след операцията си следих намаляването на титъра. Имате ли снимка на бял дроб и ехография на останалите органи в коремната кухина? Защото в в повечето случаи първата мишена на ехинококът е белия дроб (ако е попаднал в организма чрез вдишване) или ч дроб (чрез поглъщане). При мен се чудиха дали да не ми направят скенер да проверят дали има кисти и на други места, но после се отказаха.

Пишете за развоя и за лечението, ще ми е интересно  Peace

# 18
  • Мнения: 23
Имате ли снимка на бял дроб и ехография на останалите органи в коремната кухина?

Да, направиха ми компютърна томография  (скенер) на коремните органи. Киста беше открита само в далака. От снимките кистата ми се струва твърде хомогенна, а аз си мислех, че в нея би трябвало да се виждат ларвите и евентуалните дъщерни кисти. Такива неща обаче не се забелязват. Въпреки това, заключението гласи, че това "най-вероятно е празитарна киста".

Ендокриноложката спомена нещо и за скенер на белия дроб, но още не ми е дала направление за него.

Предстои ми серумен кръвен тест за тения. Предполагам, че ще се търсят антитела. Чух обаче, че тези тестове не били много точни. Например за теста на Казони (Casoni) се казва, че точността му е около 70% и понякога дава грешни положителни или грешни отрицателни резултати: "The Casoni's test has gone into a .total disrepute because of very high incidence of both false positive and negative results." [http://www.jpgmonline.com/article.asp?issn=0022-3859;year=1982;volume=28;issue=2;spage=115;epage=7;aulast=Agarwal].

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 18:45 от angel_tsankov

# 19
  • София
  • Мнения: 558
Професор Виолета (Вили) Димитрова е според мен най-добрия хирург на черния дроб и панкреаса, а също и на дебелото черво. Тя е шеф на Първа хирургия на Александровска болница.

Доц. Никола /Коко/ Владов от ВМА успешно я "настига"....  newsm10 въпреки разликата във възрастта...  Grinning Особено чрез лапароскопските методи на лечение и естествено апаратурата, която е на разположение там...

# 20
  • Мнения: 884
Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?
 Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...Заключението на всички доктори от Чернодробната клиника беше много неопределено-кистозно образувание, а за тения предполагаха, защото имах куче, а и не рядко се заигравах и с други случайни животинки всякакви.Мина доста време от тогава, но вероятно никое от тези изследвания не определя вида на кистата, а само констатира "капсулирано кистозно...".

# 21
  • Мнения: 23
Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...

Какви кръвни тестове Ви направиха: ELISA, Casoni или нещо друго?


А казаха ли Ви каква е била кистата, защо се е образувала и дали е могло по друг начин да се излекува?

# 22
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Като видях постинга на tala и си спомних, че кисти на коремните органи могат да се махат и лапароскопски. Консултирайте се с лекуващия лекар дали е възможен този подход  Peace Моите операции бяха преди 10 години и тогава май само в Пловдив правеха лапароскопско отстраняване на кистите, поне в МА не го прилагаха, де. Това е една много добра алтернатива, стига да е възможна.  Peace

Относно странични ефекти от химиотерапията - аз лично не съм имала такива, освен че напълнях, но не съм убедена дали не беше от едни витамини и коензим Q10, с които се тъпчех - бяха ми изписани от лекар от НЦЗПБ като поддържаща терапия.

# 23
  • Мнения: 884
Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...

Какви кръвни тестове Ви направиха: ELISA, Casoni или нещо друго?


А казаха ли Ви каква е била кистата, защо се е образувала и дали е могло по друг начин да се излекува?
Ами честно казано-не помня вида на кръвните тестове, беше преди 11 години.А за вида и причините за образуването писах малко по-горе.За други начини на лечение изобщо тогава не е ставало въпрос  newsm78, защото аз бях толкова уплашена, че вероятно бих се хванала за всичко друго, само за да избегна операцията.
Звучи ми като много добър вариант.
Като видях постинга на tala и си спомних, че кисти на коремните органи могат да се махат и лапароскопски. Консултирайте се с лекуващия лекар дали е възможен този подход  Peace Моите операции бяха преди 10 години и тогава май само в Пловдив правеха лапароскопско отстраняване на кистите, поне в МА не го прилагаха, де. Това е една много добра алтернатива, стига да е възможна.  Peace

Относно странични ефекти от химиотерапията - аз лично не съм имала такива, освен че напълнях, но не съм убедена дали не беше от едни витамини и коензим Q10, с които се тъпчех - бяха ми изписани от лекар от НЦЗПБ като поддържаща терапия.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 181
Рентгенографията на белия дроб и ехографията на коремните органи могат с 85 % да поставят диагнозата ехинокок. Скенерът уточнява позицията му и отношението му към другите тъкани. Другите имунологични и прочее реакции са за пълнота на диагностиката. Поне ние хирурзите подхождаме така.
Също като хирурзи сме привърженици на радикалното отстраняване на кистата.
По отношение лапароскопията има доста противоречия и въздържане.

# 25
  • Мнения: 23
Обещах да ви държа в течение, така че ето ги новините. Направиха ми два теста (с едно взимане на кръв): ELISA (Ridascreen) и РПХА. Резултатите и от двата теста са отрицателни. Паразитоложката, която направи изследванията, разгледа и снимките от компютърната томография и каза, че все пак кистата може да е ехинококова, и ми препоръча консултация с коремен хирург.

# 26
  • Мнения: 884
angel_tsankov, тази сутрин по БТВ имаше репортаж за безкръвните операции на черен дроб. Има ли някакво развитие при вас?

# 27
  • Мнения: 1 984
Обещах да ви държа в течение, така че ето ги новините. Направиха ми два теста (с едно взимане на кръв): ELISA (Ridascreen) и РПХА. Резултатите и от двата теста са отрицателни. Паразитоложката, която направи изследванията, разгледа и снимките от компютърната томография и каза, че все пак кистата може да е ехинококова, и ми препоръча консултация с коремен хирург.
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

пп. проблема при хирургичното лечение на кистите е това че самата киста отделя медиатор които подтиска другите кисти в гостоприемника. когато бъде отстранена започва развитие на другите мехурчета... затова се дават и лекарствата въпреки че е отсранена кистата... опасност е и спукването на киста по време на операцията.

# 28
  • Мнения: 23
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

Още в първия си постинг съм посочил, че размерите на кистата (бяха определени с компютърна томография) са 7х7 см.
Относно оплакванията -- много рядко усещам лека, ама съвсем лека тежест в левия хълбок. Друго няма.
Какво означава "стара некроза в стадий на организация"? Интересува ме значението на думичките "некроза" и "организация" в контекста, в който сте ги използвали.

# 29
 доктор Оги :   "По отношение лапароскопията има доста противоречия и въздържане"
Има въздържане от тези, които не владеят този метод. По отношение на лапароскопската хирургия -  Александровска болница е на светлинни години от ВМА, че и от някои провинциални болници. По отношение на отворените методи малко клиники могат да се мерят с тях, в частнос с І хир. клиника. Лошото на нашите светила е, че всеки е казал "Аз съм най-велик", което е жалко - почти не обменят идеи, а могат много да научат един от друг. Колкото до избор на метод на лечение - зависи от всеки конкретен случай и от това кой ще го лекува. Ехинокок на черния дроб (зависи от размера) може да се премахне лапароскопски или перкутанно, колкото до слезката - при този размер (7 см) единственото е оперативното и отстраняване, което също може да стане лапароскопски.

Общи условия

Активация на акаунт