Как се чувствахте след раждането?

  • 13 539
  • 224
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 266
Здравейте   bouquet
Понеже предходната анкета всъщност не отговори на питането ми какво преживяваме ние по време на раждането, а само на механизма, по който раждаме, ще се радвам  Heart Eyes, ако тук споделите малко повече за това как ви се отрази раждането на детето/децата ви от гледна точка на емоционалното и психическото ви състояние.
Надявам се този път опцията за повече отговори (макс. 4) да сработи.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 560
Раждането ми мина като по ноти, съвсем сериозно си мислех, че мога веднага да родя още едно дете. Благодарна съм на екипа, особено на израждащата акушерка и на анестезиолога, но най-благодарна съм на мъжа ми, с когото преживяхме заедно чудото.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
Първата опция  Simple Smile
Бях много щастлива, доволна и бих родила още едно, че и две деца.Но аз имах леко раждане, без разкъсвания, шевове.Пазя само хубави спомени от раждането и като чета и пиша в такива теми, започва да ми се приисква отново  Crazy

# 3
  • Мнения: 8 999
Гласувах за първата опция. Всъщност точно така и направих. Забременях 6 месеца след първото раждане.
Страшно съм доволна, че първото дете родих със секцио, което автомаично направи и второто раждане задължително да е със секцио. По такъв начин бих родила и още две деца, ама май тези две са ми достатъчни засега.

# 4
  • Мнения: 2 478
Бях уморена,но ужасно щастлива.
Виждах смисъла на живота си и в него момент нямаше място за депресия,болка или разочарование.
Искренни благодарности на др.Танев и целия екип лекари и акушерки в АГ-Варна.Те направиха всичко да бъде идеално.  bouquet

# 5
  • Мнения: 3 034
ами няма го моят отговор, защото никъде не пише "доволна съм от екипа за плановото ми секцио и бих родила още веднъж по същия начин". би трябвало опциите да са идентични за вагинално и секцио. според мен. първа опция не ми харесва, защото не става ясно от кой вид раждане е доволна жената. и като цяло анкетата звучи тенденциозно - секциото се налага и е травмиращо.

# 6
  • Мнения: 3 929
Чувствах се, сякаш току-що съм родила. smile3503
Много щастлива бях, толкова щастлива, че чак не го осъзнавах и нямах търпение да разтръбя на всички, че съм родила. Раждането беше бързо, но не много леко. Много съм благодарна на екипа, който водеше раждането и най-вече на акушерката. Само я слушах, какво трябва да правя, и изпълнявах. Много съм доволна. Родих нормално, без анестезия, без обезболяващи.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Бях доволна от адекватните действия на екипа.Все още си мисля,че в този ден имах късмет.Не очаквах да ми се наложи секцио.Много дълго време ме боля и трудничко се въстанових.Не искам пак да раждам така,но пък веднага след като родих исках отново да съм бременна  Laughing

# 8
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Останах приятно изненадана от екипа и персонала на болницата в която раждах (Окръжна -София) Peace
Въпреки че бях поизморена след раждането се чуствах щастлива и спокойна  Peace

# 9
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Бях много щастлива , веднага щом се събудих от упойката (раждах със секцио) ме обзе едно такова чувство , може би на майка.Исках да си видя детето. Heart Eyes
Иначе съм доволна от адекватните реакции на лекарите

# 10
  • София
  • Мнения: 2 296
Първото раждане беше доста травмиращо за мен,бях неопитна,несигурна.Лекарският екип си вършеше работата,
но не съм очарована от отношението им към родилките като цяло.(МД).Разбирам,че това им е работата,но все пак и ние
сме хора.След раждането имаше период на адаптация,опознавахме се взаимно с малкото човече.Първите месеци
ми беше доста трудно.
Затова пък второто раждане ми мина по-лесно,въпреки че имаше малки усложнения(пъпната връв се беше омотала
около вратлето на сина ми).Раждането беше предизвикано(индукция)но всичко мина за 2часа,и бебчо излезе с 2 напъна.
След това се чувствах много добре,бях сигурна в себе си,опитна,и бебчо беше доста по-кротък от кака си.
Особено съм благодарна на Лекарския екип-д-р Ковачева,д-р Гагова и акушерката Мариана от Шейново.  bouquet

# 11
  • Мнения: 9 814
Чувствах се съвсем нормално и в пълна кондиция.
Бях щастлива, доволна от екипа и начина, по който премина раждането.

# 12
  • Мнения: 1 080
Раждането ми бееше трудно, но бих родила още сто пъти за да видя този красив резултат!!!

# 13
  • Мнения: 583
Щастлива, специална, пълна с адреналин от преживяното, благодарна на екипа, тичаща насам-натам, възхитена от малкия човек, раздаваща заповеди по телефона, прегазена от влак Mr. Green

# 14
  • Мнения: 12
Нагласата ми беше, че всичко ще е наред, даже не съм се и съмнявала в това. Така и стана. Чувствах се прекрасно след раждането.

# 15
  • Мнения: 3 402
чувставах се сякаш камък ми е паднал от сърцето- всичко беше минало и двамата бяхме добре. ако имам друго дете задължително ще го родя в частна клиника със сериозна шумоизолация на стаята. от моето раждане ( планово секцио) нямам лошо спомени, нито от дните след него ( все пак са минали само 7дни откакто родих), но на какви вагинални раждания станах свидетел  #Crazy дойдох си почти в нервна криза от родилния. сега разбирам защото в "часа на мама" говореха, че трябва да има психолог в родилните домове.

# 16
  • Мнения: 690
И аз отговорих с първата опция + последните две. Бях свежарка и си мислех, че мога да стана и да припкам веднага  Crazy А и корема ми беше странно лек и празен  Mr. Green С мацката дето родихме заедно цяла нощ си приказвахме и шегувахме... И от екипа съм доволна (дежурния в Шейново)

# 17
  • Мнения: 552
Страхотно се чувсвах...всичко мина много добре и останах доволна от екипа/преварително избран/,но иначе от останалия медицински персонал- #Cussing out
Бих родила веднага още едно Crazy

# 18
  • Мнения: 2 829
Родих нормално и в момента в който сина ми излезе от мен се почувствах лека, щастлива и доволна. След като ме зашиха тутакси хукнах да се разхождам, да си гушкам бебето и да му се радвам. Бих родила веднага още едно. Всъщност 6 месеца по-късно вече правихме опити за второ, но това се оказа единствения недостатък на кърменето-така и не ми се възстанови цикъла и забременях чак когато малкия беше на година и 9 месеца.
Сега само се надявам и второто  раждане да е като първото и търся болница в България където бебето да си е при мен през цялото време от раждането до изписването и където да не ме карат да лежа с часове ако се чувствам добре.

# 19
  • Мнения: 2 992
Раждала съм 94г., когато нямаше особено много методи за обезболяване. Имах изключително силни контракции и няма да забравя един доктор, който виждайки какво отчита апарата, който ми закачиха, каза " Тук са много силни контракциите, дайте апарат с райски газ". После шиенето болеше още повече. До сълзи не стигнах. НОООООООООООООО
Когато качвайки ни в асансьора, акушерката сложи бебето в ръката ми на количката, спонтанно се разплаках от щастие и осъзнах, че мъжете са наказани от Бог. Те никога не могат да изпитат това неописуемо чувство, което се разля в този момент в душата ми. После ме караха да спя, че съм била изтощена, а аз не можех да откъсна очи от съществото, което ме привличаше като магнит и което вече обичах повече от всико на света

# 20
  • Мнения: 6 713
След раждането се чувствах чудесно, мина сравнително бързо. Обаче си помислих, че второто раждане ще е след малка пауза Grinning Laughing
1-2 часа след раждането умирах за сън, а не можех да заспя от вълнение Grinning

# 21
  • Мнения: 4 965
Някои от отговорите в анкетата са безумни - визирам 5 и 6. Peace


Иначе, първия път важеше опция 3.
Втория път родих секцио - опция 1 и последните две.
Чувствах се прекрасно - доволна, щастлива, леко притеснена за децата ми (родиха се 1 месец по-рано) и много лека (заради огромния корем не можех да лежа и да дишам последните месеци). Спах няколко часа (като пън).

# 22
  • Асеновград
  • Мнения: 45
Отговорих с първа и четвърта опция , знам че са самоизключващи се , затова пояснявам :
Родих лесно и бързо , за 4 часа , когато Теди се роди , първата ми мисъл беше - "олекна ми на корема" , а втората - "не беше толкова трудно , мога да го направя пак".Лесното си раждане дължа на организма си , май.Аз вярвам , че успях да си внуша , че ще е лесно и затова така се получи.
От екипа не съм срещала лошо отношение , срещнах незаинтересованост.Оставиха ме сама и забягнаха на някъде.Малкото пъти , в които се появиха , ги помолих да ме преместят в самостоятелната родилна зала с мъжа ми , който чакаше отвън.Няколко пъти ми отговаряха , че ще раждам цял ден и е рано да викат акушерка да се занимава специално с мен цял ден.Това го бяха решили само защото ми е първо раждане , не ме преглеждаха за разкритие , само като влязох в предродилна зала измериха тоновете на бебето за малко.Когато започнаха напъните обикалях по коридорите да търся някой , на който да кажа , че раждам.Срещнах лекарката на вратата , връщаше се от секцио , акушерките не знам къде бяха.
После в болницата беше пълна лудница , минаваха на визитации един през друг , караха се , бързаха , разбирам ги , отделението беше препълнено , имат много работа , но все си мисля , че трябва да проявяват малко повече заинтересованост и да не забравят , че раждането и първите дни на детето са освен вълнуващи и страшнички за майката.
В крайна сметка нямам лош спомен , не се страхувам от следващо раждане , но бих искала тогава да ми обърнат повече внимание.

# 23
  • Мнения: 27 524
Гласувах с последните две опции. Иначе точно може да се каже, че бях объркана и не знаех какво ще го правим това човече и как ще обърка спокойният ни живот досега  Grinning Embarassed Трябваха ми около 3 месеца да го обикна и да свикна  Peace

# 24
  • Варна
  • Мнения: 558
Бях щастлива и доволна от екипа затова и родих пак при тях след 3 години и половина  Grinning.

# 25
# 26
  • Мнения: 925
И аз гласувах с 1ва и 4та опция, бях много щастлива, особено защото с таткото заедно посрещнахме малкото човече, но и бях с противоречиви чувства към екипа, които сякаш не си дадоха много зор да направят раждането малко по-лесно, а се съсипаха да ме бърникат и така съвсем ме изтощиха и измъчиха в един момент.
Но иначе наистина бих родила ей сега, на! Прекрасно е да имаш дете!  Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 191
1,6
Чувствах се щастлива, че на бял свят се появи най-любимият ми човек /засега Laughing/
Съжалявам само за наложилото се секцио... Но като ти е за първи път разчиташ много на екипа и се надяваш, че те ще направят правилния избор. Просто аз си мислех, че ще родя нормално и въобще не бях подготвена за операцията... Важното е, разбира се, че всичко завърши както трябва

# 28
  • София
  • Мнения: 1 555
Бях доволна от екипа и лекарите, държаха се перфектно.  Peace В първия момент след раждането си мислех, че втори път аз няма да раждам, но 2-3 дена след това си промених мнението.  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 546
Бях щастлива, въпреки болките.  Wink

# 30
  • Мнения: 384
При мен се наложи секцио. Мъчих се осем часа адски и бях безкрайно изтощена, но не съм се чувствала нито тъжна, нито непълноценна. В момента, в който приключиха с операцията и тръгнаха да викат санитарки да ме прехвърлят в реанимацията, се надигнах и се преметнах сама върху леглото, с което щяха да ме карат. Мислех си единствено за това как ще си гушна бебето и бях невероятно щастлива. В момента, в който ме откараха в реанимацията, започнах да въртя телефони и да пращам есемеси.

# 31
  • Мнения: 5 940
Щастлива.

# 32
  • Мнения: 14 133
Раждането мина сравнително бързо и лесно.
Ангажираният доктор се държа прекрасно. Реагира професоинално и адекватно.

# 33
  • Мнения: 2 310
Родих много бързо- за 2 часа след като ми изтекоха водите.
След раждането получих усложнение-кравоизлив от матката.
Благодарна съм на лекарския екип ,че ми спаси живота.
Не бих казала ,че съм травмирана от раждането,със сигурност искам 2-ро дете,но на този етап не ми се ражда пак.

# 34
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
    Невероятно щастлива от появата на сина ми и скърцаща със зъби от болки..Доста време мина преди да започна да мисля за следващо раждане.

# 35
  • Мнения: 1 763
Гласувах с първа опция. Но като усетих с пълна сила болките от шевовете след епизотомията, много се замислих дали скоро пак бих родила.

# 36
  • Мнения: 668
Първа опция независимо,че след това имах проблеми с операцията.

# 37
  • Мнения: 1 554
първа и последна опция Peace

# 38
  • Мнения: 3 743
Бях много изтощена, но щастлива Heart Eyes. Благодарение на адекватните действия на персонала се възстанових много бързо и още на втория ден ми мина през главата мисълта за второ, а може би и трето бебче baby_neutral /тук вече зависи от финансовата част Money/

# 39
  • София
  • Мнения: 1 535
След първото ми раждане се бях зарекла да не повтарям - т.е. за тогава важи 2-рата опция. Трябваха ми доста години да превъзмогна травмите и негативните емоции.
Сега с второто ми беше несравнимо по-лесно. Така мога още няколко да родя. Благодарна съм на екипа в Окръжна София - държаха се много мило, успяха да ме измъкнат от усложненията веднага след раждането, продължиха да се грижат за мен през цялото време докато бяхме в болницата с бебо.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 4 969
И двата пъти се чувствах добре макар, че първият път беше доста труден с последвало секцио.Вторият път направо секцио.доволна бях

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
След първото раждане си мислех, че никога повече няма да искам да раждам. Чувствах се и физически, и емоционално зле.
След второто раждане, което беше в пъти по- леко, се чувствах прекрасно и веднага бих се наела да родя отново  Laughing

# 42
  • Мнения: 1 266
ами няма го моят отговор, защото никъде не пише "доволна съм от екипа за плановото ми секцио и бих родила още веднъж по същия начин". би трябвало опциите да са идентични за вагинално и секцио. според мен. първа опция не ми харесва, защото не става ясно от кой вид раждане е доволна жената. и като цяло анкетата звучи тенденциозно - секциото се налага и е травмиращо.

Окей, сега ще видя какво мога да направя - доста бързо я съчинявах сутринта анкетата.

# 43
  • Мнения: 1 372
Бях щастлива и доволна, е не умирах да родя второ веднага, но определено бях много доволна от отношението на екипа, адекватната намеса и това че ми се размина секциото/имах показания за секцио/.

# 44
  • Мнения: 1 266
ами няма го моят отговор, защото никъде не пише "доволна съм от екипа за плановото ми секцио и бих родила още веднъж по същия начин". би трябвало опциите да са идентични за вагинално и секцио. според мен. първа опция не ми харесва, защото не става ясно от кой вид раждане е доволна жената. и като цяло анкетата звучи тенденциозно - секциото се налага и е травмиращо.

Апропо, има опция "бях травмирана от нормалното ражсане", така че не е тенденциозна. Жсъщност аз искам да видя основно как се чувстват родилките по време на нормално раждане - за секциото общо взето е ясно...

# 45
  • Мнения: 1 266
Някои от отговорите в анкетата са безумни - визирам 5 и 6. Peace

Не смятам, че са безумни. Както ти си се чувствала много зле след нормално раждане, така има майки, които трудно се примиряват с факта, че им се е наложило да родят секцио, както има и много случаи, в които лекарски действия довеждат до необходимостта от оперативно родоразрешение - и това е така по целия свят, дори лекар не би могъл да го отрече.

Имаш ли желание да кажеш защо нормалното ти раждане беше травмиращо?

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 857
1,7 и 8. Бях щастлива след раждането и веднага бях готова да родя отново  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 4 587
1,7 и 9.
С две думи - бях щастлива. Пренасях и имах чувството, че никога няма да родя. Blush

# 48
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
По скоро облекчена т.к. едва се разминах със секцио. Екипа действа адекватно. Доста време след раждането не можех и да си помисля за второ. Но всичко с времето си.

# 49
  • Мнения: 4 965
...
Имаш ли желание да кажеш защо нормалното ти раждане беше травмиращо?

1. Физическото усещане - за нищо на света не бих се съгласила да го изпитам отново - болка, напъни и т.н.
2. Психическото усещане - бях (буквално) отвратена от случващото се. А по-късно (докато чаках втория път за секциото) в предродилна - една жена буквално роди пред очите ми. И досега сънувам гледката на излизащото от нея бебе (буквално виждах какво става между краката й - а не съм гнуслива или страхлива, дори при секциото гледах в операционната лампа цялата операция). Изпитвам изключително силно отвращение (вече) към "нормалното" раждане.
3. Момченцето ми почина - ако раждането беше секцио, щеше да има в пъти повече шанс да живее, защото нямаше да се налага да се бори да излезе от мен и така да губим ценно време, а щеше да се бори само за оцеляването си. Това не е мое мнение, а на лекарите.
Трудно ми е да напиша нещата и сигурно не става ясно какво имам предвид. Иначе, самото раждане мина много бързо и лесно - като изключим моите физически усещания. Психическите бяха по-страшни...

А секциото (ако не беше вид интервенция и не после не бях в реанимация) бих нарекла приятно (сериозно).

Последна редакция: вт, 05 авг 2008, 15:37 от azaf

# 50
  • Мнения: 1 266
azaf, много съжалявам, че се е случило така с първото ти детенце  Flowers Rose
Разбирам и нежеланието ти да родиш отново по същия начин.

Не разбирам чувството на отвращение, ама аз в това отношение сигурно съм необективна, защото съм лекар. За мен всичко това са наистина нормални неща.

Апропо, единствената операция, на която съм присъствала и ми е ставало лошо, беше именно едно секцио (в Германия) - опериращата лекарка беше доста неопитна, а спиналната упойка не беше хванала добре.

# 51
  • Мнения: 1 512
Родих вагинално и  не ми беше никак лесно,бях с болки 2 дни,въобще доста зор видях и накрая и шевовете, но раждането ми не беше травмиращо. Всичко това мина и спомена за изтърпяните болки по време на раждането избледня, щом взех в прегръдките си моето бебче.Мога да кажа,че това беше най-щастливият миг от живота ми.А екипа беше върха,много съм доволна от отношението им. Но бях травмирана психически много дълго и все още съм  от факта,че не ми дойде въобще кърма, изпаднах в депресия след като 2-3 дни не му давах АМ , по часове беше на гърдите ми ( дано да дойде чрез стимулация),а то пищеше от глад.Никога тази гледка няма да избледнее и винаги ще се обвинявам и няма да мога да се примиря, че моето съкровище не получи най-ценната за него храна,обвинявах се и все още се обвинявам ( особено когато видя майка да кърми своето бебче и винаги си задавам въпроса-защо аз не можах поне 1 месец?).Не ме е страх от самото раждане, а от това че може би пак няма да имам кърма и на този етап въобще не си и помислям за второ дете.

# 52
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
1-ва опция bowuu Mr. Green
родих нормално - бързо и лесно, а екипа веше върха Peace

# 53
  • София
  • Мнения: 10 311
А сега, де?
Ти пишеш, че искаш да знаеш как се учвстват жените по време на вагинално раждане. Да видя аз как мога да се вместя в зададените параметри. Имах назначена дата за планово секцио. По желание, заради едро бебе над 4.5 kg и поради предпочитанията ми по принцип. Два дена по-рано ми изтекоха водите, почнаха ми контаркциите и се озовах в болницата. Хилех се като ряпа. Имах чувството, че ще родя много лесно, всяка втора "тъпа" акушерка го повтаряше. Пиша тъпа, защото доводите бяха - "с този задник като на крава" Shocked , и с "това дълго бедро, кон да играе по него", "я се погледни каква си млада и здрава". Ама не - с прорязваща глава, със силни контракции и без води не получих повече от сантиметър разкритие за десет часа. Направо се чувствах смазана, ненужно травмирана и притеснена. А отидох с най-доброто настроение на света.
Като влезнах най-накрая в операционната литнах, успокоих се, намерих си мястото, най-гадното беше, че не седях мирно докато ми поставяха спинална упойка и се чувствах виновна (луда работа  Crazy). След раждането не знаех на кой свят се намирам - шашнах се, но още на следващия ден търчах като кон из коридорите и бих роидла още не знам колко деца. Секциото ми се видя песен пред едва започналото ми вагинално раждане, а не съм лигла. Впрочем раждането много вероятно щеше да си завърши при всички положения в операционната, бебето в последния момент се измести, "развали" си позата, уви си пъпната връв два пъти около врата. Лекарят-оператор само спомена, че имало много странно предлежание. newsm78
Доволна съм технически от секциото, и отношението на опериращите и анестезиолога, от акушерките в реанимацията. Иначе персноналът -  Sick. А отношението им към вагинално раждащите -   ooooh!
Много дълго стана, извинявайте. Сведох отговорите в анкетата до трети, четвърти и последен.

# 54
чувствах се щастлива и не много уморена,доволна,4е всичко мина нормално,без усложнения,леко объркана и безкрайно доволна,4е беб4о е ве4е с нас!

# 55
  • Мнения: 645
Шеста опция. Но въпреки това бях и щастлива.

# 56
  • Мнения: 1 674
Бях уморена,но ужасно щастлива.

и аз Peace

# 57
  • Мнения: 4 335
Опция 7 и 9,бях щастлива и много благодарна на целия екип.Не бях травмирана,но още не бих се замислила за второ,а камо ли тогава Laughing

# 58
  • Мнения: 1 477
 Доволна съм от екипа за плановото ми секцио  и бих родила още веднъж по същия начин.Опция 9  Peace

# 59
  • Мнения: 3 034
ами няма го моят отговор, защото никъде не пише "доволна съм от екипа за плановото ми секцио и бих родила още веднъж по същия начин". би трябвало опциите да са идентични за вагинално и секцио. според мен. първа опция не ми харесва, защото не става ясно от кой вид раждане е доволна жената. и като цяло анкетата звучи тенденциозно - секциото се налага и е травмиращо.

Апропо, има опция "бях травмирана от нормалното ражсане", така че не е тенденциозна. Жсъщност аз искам да видя основно как се чувстват родилките по време на нормално раждане - за секциото общо взето е ясно...

е, кое е ясно? секциото не е задължително да бъде травмиращо и да се чувствам след това ощетена и не знам оше какво. това ми е мисълта - да има равностойни опции за двата типа раждания - и положителни, и отрицателни.

# 60
  • Мнения: 1 266
Апропо, има опция "бях травмирана от нормалното ражсане", така че не е тенденциозна. Жсъщност аз искам да видя основно как се чувстват родилките по време на нормално раждане - за секциото общо взето е ясно...

е, кое е ясно? секциото не е задължително да бъде травмиращо и да се чувствам след това ощетена и не знам оше какво. това ми е мисълта - да има равностойни опции за двата типа раждания - и положителни, и отрицателни.
[/quote]

Именно - исках да кажа, че пожечето жени не преживяват секциото като травмиращо (поне по мои наблюдения), след като си го избират доброволно дори. Мен ме интересува повече за колко жени нормалното раждане е било травмиращо в БГ условия и защо се стига до предпочитането на една операция пред един естествен процес.
Моля да се има предвид, че в случая ме интересува статистиката - никого няма да тръгна да разубеждавам в избора му, особено след като аз самата, макар и с огромно нежелание и съжаление, съм преценила, че в тази държава не желая да поема риска да родя по естествен механизъм. Както в друг момент и в друга държава, живот и здраве, не бих избрала да родя със секцио...

# 61
  • София
  • Мнения: 2 227
При първото раждане, опция 6 (екипът нямаше вина)!
При второто раждане, опция 9.

Последна редакция: вт, 05 авг 2008, 21:09 от Люта чушка - пиперлийка

# 62
  • Мнения: 9 901
последна опция, два пъти.
Бих родила и трети път така, особено като втория път - стъпих на крака бързо и безболезнено.

# 63
  • Мнения: 596
2-ра опция

# 64
  • Мнения: 991
Не съм сигурна дали начинът, по който раждаш се отразява чак толкова на психическото състояние след раждането, освен ако то не е било много тежко и травмиращо. А това все пак са сравнително малък процент случаи. Струва ми се, че това за чувството на непълноценност и едва ли не отхвърляне на бебето при наложило се или планирано секцио е много измислено, но откъде да знам... Хора всякакви. Аз пък се чувствах непълноценна и виновна, че не мога да нахраня детето си по най-подходящия за него начин - с майчино мляко. Дори не мисля, че това е свързано с кампанията "ЗА" кърменето, която тече навсякъде. Когато бебка плачеше в ръцете ми и инстинктивно извръщаше главичка към гърдата ми да суче, а там нямаше какво да изсуче ми идеше направо да се гръмна Sad

# 65
  • Мнения: 1 266
Струва ми се, че това за чувството на непълноценност и едва ли не отхвърляне на бебето при наложило се или планирано секцио е много измислено, но откъде да знам...

За отхвърляне на бебето досега не съм чувала (освен в случаи на класическа следродилна депресия, ама това е (отчасти) друго)... Но честно казано, мен ме очаква секцио след има-няма седмица и това хич не ме изпълва с ентусиазъм  Sick Нито ме е страх от операцията, нито от упойката, нито че щяло да боли (има си начини и след секцио да не боли особено), просто имам чувството, че това не е най-добрият начин да посрещна детето си в света... че ще лиша и двете ни от естествения процес на раждането/прехода, който е колкото физически, толкова и духовен. А в живота периодите на преход са много важни и първият, който поставя основата на всички останали, е именно раждането. Така или иначе, съзнателно съм взела решение за секцио и не се тръшкам, но ми е малко мъчно...
Освен това съм от майките, които вероятно никога няма да кажат с чиста съвест "аз родих", а винаги ще казвам "роди се"... просто моя си нагласа...

# 66
  • София
  • Мнения: 10 311
... аз самата... съм преценила, че в тази държава не желая да поема риска да родя по естествен механизъм. Както в друг момент и в друга държава, живот и здраве, не бих избрала да родя със секцио...
Ха, това беше и мой основен мотив (и други, де),но не посмях да го напиша в прав текст. Би ли споделила, моля те, като човек работещ в сферата на здравеопазването в България (Нали така беше?) защо стигно до това решение?

# 67
  • Мнения: 3 034
като става дума за духовно, на мен нагласата ти ми звучи зле за бебето. аз съм убедена, че майката предава емоциите си на детето и емоция от типа "не те исках точно по този начин, не си го представях така, не ми се искаше така да стане" е кофти за посрещане. просто мое мнение. аз се настроих супер положително и си посрещнах детето, както бих го посрещнала и щъркел да ми го беше донесъл -  с радост. и малко не разбирам защо ще вземеш съзнателно решение, което те кара да ти е мъчно, но може би аз не съм наясно. съзнателно си взела решение да лишиш и двете ви от въпросните важни преходи, а какъв е смисълът ако гледаш назад със съжаление?
при всички случаи мисля, че бебето трябва да усеща, че всичко е наред и е очаквано с желание и точно по този начин, какъвто и да е той.

# 68
  • Мнения: 117
Чувствах се много ощетена от наложилото се секцио (не беше и по спешност), след като влязох за нормално раждане. Предполагам, че просто на лекарите не им се чакаше да направя разкритие.. Влязох да раждам изключително спокойна и в чудесно настроение, но веднага след това ме изпердаши страшна следродилна депресия, която продължи месеци след това. Стоях си и от нищото по цял ден ревях. Но веднага бих родила пак  Peace

# 69
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Гласувах 8 и 9
Нямам забележки и двата пъти  Wink

# 70
  • Мнения: 1 266
като става дума за духовно, на мен нагласата ти ми звучи зле за бебето. аз съм убедена, че майката предава емоциите си на детето и емоция от типа "не те исках точно по този начин, не си го представях така, не ми се искаше така да стане" е кофти за посрещане. просто мое мнение. аз се настроих супер положително и си посрещнах детето, както бих го посрещнала и щъркел да ми го беше донесъл -  с радост. и малко не разбирам защо ще вземеш съзнателно решение, което те кара да ти е мъчно, но може би аз не съм наясно. съзнателно си взела решение да лишиш и двете ви от въпросните важни преходи, а какъв е смисълът ако гледаш назад със съжаление?
при всички случаи мисля, че бебето трябва да усеща, че всичко е наред и е очаквано с желание и точно по този начин, какъвто и да е той.

Ние с бебето сме се разбрали  Wink Няма идеални неща в този живот и "не те исках" не бих си помислила за нищо на света, независимо от начина. Ама пък не виждам смисъл да изкривявам реалността. Гледам супер спокойно и трезво на всичко, което ни предстои - просто по-скоро дължа едно извинение и обяснение на бебето защо постъпвам така, но и това вече съм го свършила. Не мисля, че има еднозначни и еднопластови емоции, не мисля, че е нормално да има; според мен е нормално човек да изпитва и противоречиви чувства, стига в центъра си да е сигурен, че това е по-правилното решение, независимо дали му харесва или не. Колкото до пропуснатия rite of passage, тези неща се наваксват, стига да си наясно, че са били пропуснати и да положиш съотвветните усилия.

... аз самата... съм преценила, че в тази държава не желая да поема риска да родя по естествен механизъм. Както в друг момент и в друга държава, живот и здраве, не бих избрала да родя със секцио...
Ха, това беше и мой основен мотив (и други, де),но не посмях да го напиша в прав текст. Би ли споделила, моля те, като човек работещ в сферата на здравеопазването в България (Нали така беше?) защо стигно до това решение?

Ами... питала съм изрично професор по АГ в Германия дали очните заболявания са индикация за секцио и той изрично ми отговори "не". Присъствала съм на достатъчно нормални раждания и секции в "Шарите", Берлин, за да съм си създала относително обективна представа как действа германският лекар в различни (вкл. спешни) ситуации. Карала съм стажове по АГ, асистирала съм на секции, присъствала съм на нормални раждания в "родилни къщи", водени само от акушерки. Секцио "по желание" не съм видяла, а индикациите за секцио по медицински причини са изключително строги и описани в съответните документи/стандарти, които се актуализират периодично. Лекарите и акушерките освен методите на традиционната медицина, владеят и алтернативни методи за обезболяване, предлага се раждане във вода. Никога, дори при жени със сериозни очни или други придружаващи заболявания, не съм виждала "скачане по корем", окситоцин се прилага изключително пестеливо при реален застой на родовата дейност, а не "за ускоряване" (никой не смята, че е необходимо да се ускорява един естествен процес), простагландин за индукция съм видяла веднъж при жена, преносила 10 дни след термин. Никога не съм видяла родилка с контракции, вързана за апарат за тонове по-дълго от 5 до 7 минути или принудена да лежи по гръб и да си чака разкритието. За сметка на това съм виждала родилки с контракции в кафето, на двора, по коридорите. Задължително придружени от бащата на детето. Виждала съм жени да раждат пражи, седнали, на четири крака и медицински персонал, който ще легне на земята, за да хване бебето, ако трябва. Никога не съм виждала част от екипа да заплашва или да си изкарва лошото настроение/домашните грижи/просто кофти характера на родилка. Никога не съм виждала да се провежда медицинска интервенция, без тя предварително да е обяснена - особено в някои квартали на Берлин има пациентки с турски, арабски и друг произход, които не говорят езика - в такъв случай се прибягва до услугите на преводач, назначен специално за тези цели от болницата. И това е само в случаите, че бременността и раждането протичат относително нормално - нали си представяш колко в пъти повече грижи и усилия се полагат за рисковите бременности и раждане. Никога не съм виждала жена да си поиска секцио, защото се страхува да роди нормално или няма доверие на болничния персонал. За тях секциото е операция, а хората ги оперират, когато има някакъв проблем. Останалите раждат и си отиват у дома след 6/12/24/48 часа.

Аз се прибрах в България, защото това беше желанието ми, без нереалистични или завишени очаквания. Това означава, че трябва да си нося последствията от избора, това включва и начина, по който ще родя детето си. Защото съм стажувала и в българско АГ - мисля, че след всичко гореописано всеки може да си направи паралелите и да открие деветте разлики, без на мен да ми се налага да ги изброявам. (Но пък ако някой настоява - ще ги изброя.) Та по тази причина просто се сътрахувам за зрението си и за психическото си състояние и не бих рискувала да родя по естествен механизъм на родна почва. От известна гледна точка секциото ми се струва "по-малкото зло". Което не значи, че ме кефи  Wink Но пък означава, че ще работя с всички сили, за да се промени ситуацията така, че едно второ дете живот и здраве да го родя нормално или да го родя другаде...

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 09:44 от Котката Марта

# 71
  • Мнения: 3 034
Ние с бебето сме се разбрали  Wink Няма идеални неща в този живот и "не те исках" не бих си помислила за нищо на света, независимо от начина. Ама пък не виждам смисъл да изкривявам реалността. Гледам супер спокойно и трезво на всичко, което ни предстои - просто по-скоро дължа едно извинение и обяснение на бебето защо постъпвам така, но и това вече съм го свършила. Не мисля, че има еднозначни и еднопластови емоции, не мисля, че е нормално да има; според мен е нормално човек да изпитва и противоречиви чувства, стига в центъра си да е сигурен, че това е по-правилното решение, независимо дали му харесва или не.


написала съм ясно "не те исках по този начин", визирайки начина на раждане, моля те не ми изопачавай думите и не ги вади от контекста. за останалото - сложно казано, но в основата си противоречи на казаното от теб преди това. както и да е, твоя работа, успешно раждане, не е толкова лошо и децата определено се раждат, дори и секцио.

# 72
  • София
  • Мнения: 10 311
Мерси, Котке Марта!
Значи и моите разсъждения не са били лишени от смисъл, макар че не съм толкова навътре.
По време на моето раждане, завършило със секцио се нагледах на отвратително отношение в предродилна и родилна зала. Най-странното беше пък, че целият екип опериращи бяха много мили и внимателни. И в реанимацията бяха страхотни. Защо такава разлика?  Shocked

# 73
  • Мнения: 1 266
Ние с бебето сме се разбрали  Wink Няма идеални неща в този живот и "не те исках" не бих си помислила за нищо на света, независимо от начина. Ама пък не виждам смисъл да изкривявам реалността. Гледам супер спокойно и трезво на всичко, което ни предстои - просто по-скоро дължа едно извинение и обяснение на бебето защо постъпвам така, но и това вече съм го свършила. Не мисля, че има еднозначни и еднопластови емоции, не мисля, че е нормално да има; според мен е нормално човек да изпитва и противоречиви чувства, стига в центъра си да е сигурен, че това е по-правилното решение, независимо дали му харесва или не.


написала съм ясно "не те исках по този начин", визирайки начина на раждане, моля те не ми изопачавай думите и не ги вади от контекста. за останалото - сложно казано, но в основата си противоречи на казаното от теб преди това. както и да е, твоя работа, успешно раждане, не е толкова лошо и децата определено се раждат, дори и секцио.

Знам какво си написала - не изопачавам. Просто "не те исках по този начин" съдържа "не те исках". Много внимателно си формулирам мислите, защото и това има значение. Колкото до противоречието - хората са противоречиви по своята същност Wink отдавна не се боря с това. Знам как да живея щастливо с него Simple Smile

# 74
  • Мнения: 1 266
Мерси, Котке Марта!
Значи и моите разсъждения не са били лишени от смисъл, макар че не съм толкова навътре.
По време на моето раждане, завършило със секцио се нагледах на отвратително отношение в предродилна и родилна зала. Най-странното беше пък, че целият екип опериращи бяха много мили и внимателни. И в реанимацията бяха страхотни. Защо такава разлика?  Shocked

Къде си раждала?
Иначе не мога съвсем точно да обясня - но в известен смисъл секциото е рутина, отработени действия, в общия случай не налага излизане от "зоната на комфорта", докато нормалното раждане винаги е индивидуален и непредвидим процес, който трябва да се следи внимателно, но ако е възможно, без да се навлиза грубо в личното пространство на жената и т.н. Предполагам, че това води до по-голямо напрежение за екипа, асистиращ на стественото раждане. Също така предполагам, че просто не сме достатъчно добре обучени, за да го избегнем. Вчера с баща ми си говорихме, че в Германия освен курсове по психология и психосоматика, част от клиничното обучение е и курс по "професионално общуване", който е задължителен в продължение на два семестъра и в който се третират взаимоотношенията лекар-пациент. В България просто какъвто си (ръб) на улицата, такъв си и на работното си място  Wink и това важи за повечето обществени и професионални сфери - с изключение на тези, в които ръбестото поведение се санкционира финансово.

# 75
  • Мнения: 3 034
браво на теб. за мен същественото е, че:
реално ти ще раждаш секцио по желание, при все че в подписа ти седи сайт за естественото;
участваш активно в дискусии за всичко природно и натурално;
имала си възможност да последваш тези си принципи, раждайки най-най-естествено навън;
и въпреки всичко, въпреки, че очните проблеми не са показание за секцио, ти се връщаш в България, където имаш възможност да избереш секцио по желание.

на мен това ми звучи демагогски, след всичкото овикване на родилите секцио по желание в този форум. и фактът, че си медицинско лице и избираш този вариант, на мен лично ми говори много. разбира се, аз съм мнителна и не се вълнувам от някакви неясни страхове. ако човек е принципен във възгледите си, той живее спрямо тях. а най-лесно е да се обясним с противоречивата си природа. туй-то, просто разсъждения, защото много загрубя тона към родилите секцио по желание (аз не съм от тях, за протокола).

от друга страна много се радвам на постовете ти и искрено се надявам да повлияят в положителна насока на тълпата, която да спре да хвърля камъни и да види, че и тези, които са можели да родят вагинално "на запад", с всичките му техники и радости, и те ще раждат секцио в България. извинявам се за офф-а, няма да продължа дискусията.

# 76
  • Мнения: 1 266
браво на теб. за мен същественото е, че:
реално ти ще раждаш секцио по желание, при все че в подписа ти седи сайт за естественото;
участваш активно в дискусии за всичко природно и натурално;
имала си възможност да последваш тези си принципи, раждайки най-най-естествено навън;
и въпреки всичко, въпреки, че очните проблеми не са показание за секцио, ти се връщаш в България, където имаш възможност да избереш секцио по желание.

на мен това ми звучи демагогски, след всичкото овикване на родилите секцио по желание в този форум. и фактът, че си медицинско лице и избираш този вариант, на мен лично ми говори много. разбира се, аз съм мнителна и не се вълнувам от някакви неясни страхове. ако човек е принципен във възгледите си, той живее спрямо тях. а най-лесно е да се обясним с противоречивата си природа. туй-то, просто разсъждения, защото много загрубя тона към родилите секцио по желание (аз не съм от тях, за протокола).

от друга страна много се радвам на постовете ти и искрено се надявам да повлияят в положителна насока на тълпата, която да спре да хвърля камъни и да види, че и тези, които са можели да родят вагинално "на запад", с всичките му техники и радости, и те ще раждат секцио в България. извинявам се за офф-а, няма да продължа дискусията.

Върнала съм се в България през май 2005 година, за да бъда с човека, когото обичам и да живея в държавата, която обичам. настоящето бебе датира от декември 2007 година Wink Не е толкова просто да си вдигнеш багажа и да идеш да родиш някъде другаде, когато това струва пари, а получаваш 450 лв. лекарска заплата Wink
Реално аз ще раждам секцио по медицински причини (защото в България -9 диоптъра, 3 цилиндъра и гранично високо очно налягане е индикация за секцио - досега не срещнах лекар, който да каже няма проблем, мойто момиче, ще си родиш бебето без проблем и ще продължиш да виждаш след това, аз поемам тази отговорност).
Да, аз съм медицинско лице, нагледала съм се на кофти практики и лошо отношение в български родилни отделения и желая да си спестя експириънса на евентуалното секцио по спешност с всички екстри. Разбира се, мога да се запъна и да родя неасистирано у дома, но при най-близката болница на около час в тежък трафик - не смея.

Ти разсъждаваш върху моя живот, моите принципи и моя избор, а аз просто живея в тази реалност... Туйто Wink

# 77
  • Мнения: 3 034
не, аз разсъждавам върху това, което ти лично си обяснявала в този форум. и си вадя изводи. хронологията не ме вълнува, ако човек иска, има и начин. както стана ясно, германски лекар е преценил, че можеш да родиш вагинално, нали така?

Цитат
Ами... питала съм изрично професор по АГ в Германия дали очните заболявания са индикация за секцио и той изрично ми отговори "не".

аз оставам с впечатлението, че това се отнася до твоите очи, ако не - грешката е моя, но и ти не си пояснила. тук като цяло не са показание за секцио въпросните заболявания. и както вече написах, от твоята история се надявам единствено да произлезе повече толерантност и по-малко биене на тъпана "назад към природата на всяка цена".

# 78
  • София
  • Мнения: 10 311
Раждала съм в бившата Тина Киркова. Екипът не беше напрегнат, беше нощната смяна и "всичкото акушерка" спеше. Дежурната лекарка ме видя точно два пъти за десет часа престой преди операцията - на приемането и след изричната ми молба пет-шест часа по-късно някой да ми погледне разкритието. Други подробности няма смисъл да пиша, но отношението пак повтарям, беше отвратително. Не знам за какво "навлизане в личното пространство" говориш, според мен българският лекар като цяло не уважава пациента като личност. Мнение не само от АГ преживяванията ми.

# 79
  • Sf
  • Мнения: 978
Родих нормално и двата пъти. Отговорих с т.8.

Дали ще раждаш секцио или нормално, не е чак толкова от значение - не ти давам акъл, но според мен не е нужно да се задълбаваш толкова на тема раждане. И целия форум да се изреди с отговори, твоето раждане пак ще си е различно от описаните тук.

По-важно е какво ще правиш с детето когато се роди, отколкото как ще раждаш.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 603
1, поради 8.

# 81
  • Мнения: 1 266
Цитат
Ами... питала съм изрично професор по АГ в Германия дали очните заболявания са индикация за секцио и той изрично ми отговори "не".

аз оставам с впечатлението, че това се отнася до твоите очи, ако не - грешката е моя, но и ти не си пояснила. тук като цяло не са показание за секцио въпросните заболявания. и както вече написах, от твоята история се надявам единствено да произлезе повече толерантност и по-малко биене на тъпана "назад към природата на всяка цена".

Питала съм професора, който ми водеше лекциите по АГ през 2003 година. Питала съм принципно, защото в България от малка са ми повтаряли всички очни лекари, че не бива да раждам нормално. В Германия това не е индикация; за сметка на това в Швейцария е. Също така и по немски форуми съм срещала майки с моите проблеми, на които им е препоръчано раждане със секцио от германски колеги - не е толкова еднозначно, но аз по принцип съм убедена, че е възможно да се роди нормално (при съответните грижи, персонал, обстоятелства), без да се увреди допълнително зрението.

Не знам за какво "навлизане в личното пространство" говориш, според мен българският лекар като цяло не уважава пациента като личност. Мнение не само от АГ преживяванията ми.

Именно. Поставена съм в тъпата ситуация на конфликт на интереси, но дълбокото ми убеждение е, че бг лекарят масово питае презрение и пренебрежение към пациентите си (разбира се, има изключения всякакви!), ако не се касае за други лекари, адвокати или "високопоставени лица"  Wink, в който случай изпада в състояние на сервилност  Mr. Green Според мен всички останали проблеми на българския пациент произтичат именно от това отношение.

Родих нормално и двата пъти. Отговорих с т.8.
Дали ще раждаш секцио или нормално, не е чак толкова от значение - не ти давам акъл, но според мен не е нужно да се задълбаваш толкова на тема раждане. И целия форум да се изреди с отговори, твоето раждане пак ще си е различно от описаните тук.
По-важно е какво ще правиш с детето когато се роди, отколкото как ще раждаш.

Смея лично за себе си, а и от разговорите с много други майки, да не съм съгласна, че не е важно как ще родиш - но това наистина е много личен въпрос.
Иначе не сондирам мнения от личен интерес, а от професионален - за да се диагностицират по-точно проблемите в сферата на АГ-то и да се прецени как може да се подходи към тях от някаква гражданска/потребителска/човешка гледна точка.

# 82
  • Мнения: 925
Коте Марта, ти си АГ лекар, нали? Айде кажи къде практикуваш, че да родя при теб втория път Simple Smile Не се шегувам, наистина ми се иска да не ме държат вързана за апарата за тонове 100 часа, да не ме карат да лежа по гръб и да не ме бърникат като крава по 100 пъти, след което да ми крещят, че не им съдействам и че "страдам от тежък вагинизъм". Не че не съм благодарна на лекарите за стореното, че си имам живо и здраво дете, но си мисля, че можеше и по-лесно да стане и за мен, и за тях, и за бебето Simple Smile
Желая ти хубаво раждане и бързо възстановяване Simple Smile   bouquet

# 83
  • Sf
  • Мнения: 978
Важното е да ти е живо и здраво детето и ти да си ок.

С така направена анкета, ще диагностицираш точно нищо, и най-малко в професионален план.
Ти фактически изследваш емоции, които са крайно субективни и изобщо не са показател за това, как е протекло раждането.

# 84
  • Мнения: 1 266
Коте Марта, ти си АГ лекар, нали? Айде кажи къде практикуваш, че да родя при теб втория път Simple Smile Не се шегувам, наистина ми се иска да не ме държат вързана за апарата за тонове 100 часа, да не ме карат да лежа по гръб и да не ме бърникат като крава по 100 пъти, след което да ми крещят, че не им съдействам и че "страдам от тежък вагинизъм". Не че не съм благодарна на лекарите за стореното, че си имам живо и здраво дете, но си мисля, че можеше и по-лесно да стане и за мен, и за тях, и за бебето Simple Smile
Желая ти хубаво раждане и бързо възстановяване Simple Smile   bouquet

Тц, щях да стана, ама ми се отщя  Simple Smile
После се бях ориентирала към анестезиологията, но в крайна сметка се върнах при първата си любов - педиатрията Simple Smile

Но АГ-то си ми е слабост, а от човешка гледна точка смятам, че раждането е един от най-великите и най-ключовите моменти в живота и на жената, и на детето, и ако може да се постигне нещо за подобряване на условията, ще направя всичко, коевто ми е по (скромните) сили. Не е лесно да се конфронтираш с гилдията си...

Важното е да ти е живо и здраво детето и ти да си ок.
С така направена анкета, ще диагностицираш точно нищо, и най-малко в професионален план.
Ти фактически изследваш емоции, които са крайно субективни и изобщо не са показател за това, как е протекло раждането.

За това как е протекло раждането от техническа гледна точка има друга анкета (има линк в първия пост), но емоциите са колкото крайно субективни, толкова и крайно решаващи. Време е да имаме холистичен подход към човека, а не "на парче".
Понякога детето е живо и здраво и майките въпреки това не са ок и се нуждаят от допълнителна помощ след раждането... ей това ме интересува защо се получава така...

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 11:23 от Котката Марта

# 85
  • Мнения: 4 621
Последна опция - 9  Peace

# 86
  • Мнения: 4 447
Опция 1 и 8  Peace

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 1 260
9 опция  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 2 334
И аз съм 9 опция както и 1 Peace

# 89
  • Мнения: 9 973
много щастлива
не можех да ходя,но бих събрала сили пак да родя

# 90
  • Мнения: 453
Гласувах с опция 4 - Бях разочарована от отношението на лекарския екип по време на раждането.
Всъщност, бях разочарована и от отношението на медицинските лица и ПРЕДИ раждането. Още като ме приеха започнаха да ми се карат. На приемащия лекар не му харесаха някои действия (по точно бездействия) на наблюдаващия ме гинеколог и започна на вика, че тука ставало дума за медицина и така не можело. Влязох усмихната и надъхана, но бързо ми увяхна усмивката. Явно трябва на такива места човек да се държи и да се чувства като обект на медицината (т.е. болен).

За второто раждане - беше прекрсано раждане , но не намирам с коя опция да гласувам.
1. Бях щастлива, веднага бих родила отново. - Чак веднага - не. Защо?
7. Бях доволна от адекватните действия на екипа. - Имаше и неадекватни действия. Поискаха още пари, примерно.
8. Екипът се държа с мен много добре и уважително (по време на нормално раждане), благодарна съм. - Не са се държали неуважително, факт. Но пък освен екипа във ВИП-а надойдоха още хора, една ми се кукна баш между краката да гледа, без наистина, наистина да има някаква работа там! Освен това водещата раждането докторка каза във връзка с татуировките ми, че и тя ще си направи на монс пубис, разбирай венерин хълм, което трябваше да разведри обстановката, май. Laughing Демек, можеше и още.

# 91
  • Мнения: 4 388
7 точка Peace
при мен нещата бяха на косъм и за мен и за бебето ,но благодарение на лекарите в майчин дом-София оцеляхме и двете.
Тогава живота ми беше празен и безмислен.Чесно казано не ми пукаше много много какво ще ми се случи .
Никога не бих повторила да забременея,защото с моите заболявания най-вероятно отново нещата ще са на косъм.Сега обаче имам едно малко човече за което трябва да живея и да се боря и не бих рискувала да остане без майка.

# 92
  • Мнения: 2 171
След раждането и на двете ми деца се чувствах много щастлива и удовлетворена Grinning. Раждах нормално, и двата пъти предизвикано. Два часа след раждането бях на крака и се разхождах. Първото раждане беше с епидурална, второто без. Не знам дали съм мислела, че искам да родя отново, но със сигурност не съм се заричала: "Никога вече!" Wink. Бях доволна от отношението на екипа и двата пъти (раждах при един и същ доктор). Освен това сега, почти 2 месеца след второто ми раждане, мога да кажа, че съм благодарна на лекаря ми, че не ми задоволи каприза да ми направи секцио Grinning. Въпреки че в началото му се ядосвах точно заради това Blush. Значи точки: 1, 7 и 8 Peace

# 93
  • Мнения: 4 753
Чувствах се гадно... Не заради раждането, защото беше секцио с пълна упойка, та спомени от него нямам... Обаче от тръбичката, която са ми слагали в устата и от жестоката кашлица, която имах преди това, не можех да дишам и постоянно се давех... А да се изкашлям беше ужасно преживяване, в предвид разреза, който вече имах... Гадна работа... Tired

# 94
  • Мнения: 1 671
Точка 1,7,8.  Peace
Чувствах се прекрасно, гушках и кърмех бебето си веднага след раждането!

# 95
  • София
  • Мнения: 44 031
отговор 8, но не бих родила веднага...все още не искам да раждам още едно...но това няма общо с емоциите ми при раждането...така и така бих родила второ, пак по същия начин - нормално и без упойка - ако може и без система още по-добре.
Иначе по време на раждането бяха много мили, нямах уговорки, но акушерката като я помолих седна до мен, хвана ми ръката и ми даде нужните ми кураж и сили....

Виж в детскито бяха доста по-темерутести...Wink

# 96
  • Мнения: 1 672
бях много щастлива всичко мина много добре и определено си помислих че пак мога да го направя  Hug

# 97
  • Мнения: 2 804
Бях много щастлива , много изморена и до преди да забременея с втората ни дъщеря твърдях , че повече деца няма да имам .
А ето , че и на трето се навих и родих . И трите са родени натурално и един ден може отново да помислим за четвърто пък дано да е момче .
Не участвах в гласуването поради липса на вариант .

# 98
  • Мнения: 1 266
Бях много щастлива , много изморена и до преди да забременея с втората ни дъщеря твърдях , че повече деца няма да имам .
А ето , че и на трето се навих и родих . И трите са родени натурално и един ден може отново да помислим за четвърто пък дано да е момче .
Не участвах в гласуването поради липса на вариант .

Какъв би бил твоят вариант? Как би го формулирала?

# 99
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
След първото раждане- опция 2- травмирах се за дълго време.Трябваха ми 6 год. да се реша на второ дете.
След второто раждане- опция 1- веднага бях готова да родя трето Laughing
И за двата екипа опция 8.

# 100
  • Мнения: 5 183
След раждането ме връхлетя ураган от емоции ...
Чувствах се много щастлива, изтощена, леко объркана, много горда, истинска жена, ве4е майка ...
И исках още деца

# 101
  • Мнения: 485
Гласувах с безумните опции 5 и 6  Peace

# 102
  • софия
  • Мнения: 636
изключително съм доволна от лекаря си и екипа му. Справиха се перфекно-родих планово секцио и живот и здраве смятам да повторя пак така. С планово секцио и при моят лекар бих родила и 10 само да има как да се справям после с тях, щото това е вече зор като станат на 1-2г.

# 103
  • Мнения: 3 810
отговорих с 1 и 8, макарче не бях готова да родя веднага отново  Mr. Green
За 2-то раждане изчаках 7г., при което отнова бяха в сила 1 и 8(не съвсем, защото просто нямах проблеми...)
Все ми се струва че опциите не могат да изчерпят всички реални възможности.

# 104
  • Мнения: 657
Отговорих с 9, родих с планово секцио, но в интерес на истината бих искала да пробвам нормално със следващото. Секциото се наложи, не беше по мое желание. Tired Но иначе - много щастлива, не можех да повярвам че съм вече майка, че това същество зависи от мен и аз съм отговорна за него. Heart Eyes Само за нея имах очи! Heart Eyes Забравих и болка и всичко..

# 105
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Щастлива и много изтощена.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 715
Гласувах с опция 9
Отговорих с 9, родих с планово секцио, но в интерес на истината бих искала да пробвам нормално със следващото. Секциото се наложи, не беше по мое желание. Tired Но иначе - много щастлива, не можех да повярвам че съм вече майка, че това същество зависи от мен и аз съм отговорна за него. Heart Eyes Само за нея имах очи! Heart Eyes Забравих и болка и всичко..
Видях, че има мама, писала и вместо мен Hug
Поради седалищно предлежание и немалко бебе реших, че е разумно.
Не се чувствам непълноценна и ощетена Naughty Давам си сметка, че операцията беше безупречна. Отношението към мен също (не говоря за лекарите и сестрите от детското, за тях е друга тема Twisted Evil)

# 107
  • София
  • Мнения: 1 529
 Родих сравнително лесно и двете си деца.
 Първото раждане за мен бе шокиращо,защото бях много млада и нямах предварителна идея или някой ми бе разказвал ,какво е да родиш...Все пак бе лесно и макар ,че детето ми се роди  полу задушено,не бях притеснена. Бях горда,че съм вече майка.
 Второто бе буря от щастие,обзе ме една лекота и явно майчинското чувство вече бе много силно.
 Най щастливите мигове са тези когато родих децата си и се роди моето внуче(плаках от радост). Grinning

# 108
  • Мнения: 198
Щастлива, въпреки болките, които изпитвах от епизотомията. Останах доволна от екипа, но не съм очаквала кой знае какво специално отношение (не получих такова) и може би и затова останах доволна, важното бе, че в решаващия момент, по време на самото раждане получавах адекватни съвети.

# 109
  • Мнения: 1 428
Нито една от опциите.Родих секцио по спешност,но НЕ СЕ ЧУВСТВАМ НЕПЪЛНОЦЕННА.

# 110
  • Мнения: 2 829
 gogal, а 9-та опция не те ли устройва?

# 111
  • Мнения: 149
Не знам дали да нарека секциото - "раждане" и все пак бих отговорила - щастлива! Дори когато ме режеха се тресях от щастие, бях превъзбудена и се чувствах сякаш съм се дрогирала... Казаха ми, че ще ми стане студено на операционната, а на мен ми бе топло и наистина бях щастлива - моето толкова дълго чакано момиченце се бе появило, бях дарила живот и това бе прекрасно....Екипа се държа добре (все пак си го бях избрала и платила).
Не исках секцио, поради ред причини... Дълго отлагах решението си, но накрая се реших с мисълта, че не мога да поема риска нещо да застраши живота на детенцето ми (почти съм изгубила брат си навремето поради забавено спешно секцио...)
В момента в който взех решението се настроих позитивно за това което ме чака. Поне сама избрах датата, инстинктивно усещах, че точно това е деня. Нетърпеливото ми момиченце така ме ритна вечерта преди събитието, че се видя крачето му Heart Eyes, а докато чаках в стаята за подготовка даже ми изтекоха водите...

Това от което бях травмирана бе друго - непланирано твърде дълго чакане на системи- в един момент им бяха свършили даже стерилизарените инструменти!!?, претъпканата  с вид на морга реанимация, безразличието на персонала след раждането, това че трябваше да чакам призори 2 часа да ми наместят катетъра и седях плувнала в кръв и урина...това че никой не дойде да ми даде детенцето да го накърмя, а трябваше едва ходейки аз да си го търся...

# 112
# 113
  • Мнения: 3 271
4 и 6 за първото и 9 за второто с уточнението, че не искам да родя пак така.

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 23:39 от Millena

# 114
  • София
  • Мнения: 17 591
Родих с планово секцио по мое желание. Бях готова да родя така още веднъж на същата вечер - никакви проблеми или травми - емоционални или физиологични - не ми предизвика. Относно частта "бях щастлива" не съм толкова сигурна - бях щастлива от бебчето до мен, но ми липсваше мърдащото бебе в корема... някак сякаш бяха две отделни бебета и едното - онова, свързано с мен - или пък самата бременност може би, знам ли - беше безвъзвратно изгубена. Така се чувствах към 3 седмици.

# 115
  • Мнения: 1 266
Може би първият отговор подвежда или се възприема прекалено буквалнои. Сложих го, защото много майки споделят, че напълно са забравили как и при какви обстоятелства са родили в момента, в които прегрънат бебетата си. Исках да ги разгранича от онези, които по една или друга причина по-дълго "преживяват" емоционално самото раждане.

# 116
  • София
  • Мнения: 262
Отговорих с 1, 7 и 8, но ако трябва да кажа как се чувствах физически след това - супер, ако не броя гадните хемороиди, които ме боляха повече от епизотомията

# 117
  • Мнения: 242
раждането ми не беше хич лесно,абе беше си отвратително....не мога да кажа че и екипа бешше чудесен,ама си свършиха работата,но пак бих родила естесвено Peace  (т.е 1)

# 118
  • Мнения: 1 266
раждането ми не беше хич лесно,абе беше си отвратително....не мога да кажа че и екипа бешше чудесен,ама си свършиха работата,но пак бих родила естесвено Peace

Мислиш ли, че при други обстоятелства би могло да бъде по-малко отвратително? Ако да - какви?

# 119
  • Мнения: 83
Умерено травмирана.
Не заради отношението на лекарските екипи - то беше добро, а заради некомпетентността им - за абсолютно неуместното пукане на водите, окситоцина и епизиотомията първия път. За това, че не ми оставиха бебчето да го накърмя когато виждах как търси да суче. За това, че не можах да си тръгна малко след това, а трябваше да търпя нехуманния им режим цели четири дена, за това че му правиха какви ли не неща без да ме информират, камо ли да искат съгласието ми. И заради един куп други неща, които на майките в този форум ще се сторят маловажни - например, че не изчакаха пъпната връв да спре да пулсира или че ругаеха една млада циганка  само защото е циганка.
Съжалявам, че не можем да си позволим трето дете - иска ми се дори само за да преживея едно напълно естествено раждане - мисля, че само то донякъде ще заличи горните травматични събития.
Благодаря все пак, че не се стигна до секцио и в двата пъти - тогава травмата със сигурност щеше да е с пъти по-голяма от сегашната.
Не гласувах - не виждам моя вариант.

# 120
  • София
  • Мнения: 521
Гласувах с опция 1 Simple Smile Не се чувствах дори изтощена   Rolling Eyes На вторият час ходех и имах чувството, че не стъпвам по земята  Party Отношението на екипа беше чудесно...изобщо имам много хубави спомени от раждането, като изключим болката, но няма как  Mr. Green

# 121
  • Мнения: 1 341
Чувствах се безумно щастлива.

# 122
  • Мнения: 1 367
Гласувах с първа и седма опция.Прави са хората,когато казват,че всичко се забравя като видиш за първи път личицето на детенцето си  Heart Eyes Бях доволна от свършената работа с такъв прекрасен резултат,бях благодарна на екипа,който направи спешното секцио,както и на всички,които се грижиха за мен в дните след това.Всичко друго остава на заден план-и болка,и белези, и всичко!С удволствие бих родила още едно дете,стига да имам възможност.

# 123
  • Мнения: 317
Първа опция - бях безумно щастлива и все още съм! Hug Надявам се да мога да родя поне още веднъж, защото няма нищо по-прекрасно от това да си родител! Peace Hug

# 124
  • София
  • Мнения: 39 745
Анкетата не обхваща много от нещата, които може да изпита една родилка след раждането.
Аз бях стресирана, защото раждах преждевременно. Естествено, че бях щастлива след като гушнах бебето. Благодарна съм на екипа, при който раждах. Имах тежка бременност, преждевременно, но лесно раждане. Не бих потретила в близките няколко години.

# 125
  • Разград
  • Мнения: 518
Гласувах с 1-ва и 7-ма опция. Бях изключително щастлива и продължавам да съм. Отново бих родила без да се замисля, но само и единствено при същият екип.

# 126
  • Мнения: 2 818
След първото се чувствах ужасно. Отгоре на всичкото не ми даваха да си видя бебето (не че й имаше нещо, просто явно не им се даваше) от което ми беше още по-гадно - като че ли и с раждането не се бях справила и после все едно ми нямаха доверие, че мога да си се грижа за детето. (Аз така ги преживях нещата)
След второ бях супер щастлива, всичко друго беше на заден план.

# 127
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Бях щастлива - исках веднага да родя още едно  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 1 266
Мая, gwenllian, редактирах анкетата, така че да ги има и вашите отговори.
Анкетата има опция за промяна на гласа, ако някоя мама си харесва друг отговор повече.

# 129
  • Мнения: 3 161
Опция 5 за първото раждане, секцио след падащи тонове и неуспешно естествено (макар че не бих винила лекарския екип - докторката си се държа добре, грижи се за мен, просто не беше чела д-р Сиърс) и опция 1 за второто - родих естествено и почти както аз исках.

Обаче анкетата смесва две неща - как се чувства родилката, от една страна, и как се е държал екипът, от друга. Даже има и трета - как се чувства родилката от отношението на екипа. Това са много свързани, но и различни неща и е редно една анкета да изследва само един от тези параметри (а в отговорите може да се споменат подробностите). Давам пример със себе си: първия път се чувствах травмирана, но това си беше моето лично интерпретиране на събитието (разочарование от неуспешно естествено); не бих винила лекарите, макар че в друга болница, в друга страна, сигурно бих имала шанс за естествено. Даже мисля, че се насложи вторично неудовлетворение/травма, след като прочетох някои неща и разбрах, че е можело да мине по друг начин; на изписването си спомням, че бях много благодарна на докторката си (Богословова, Шейново).

Втория път се чувствах страхотно след естественото си активно раждане, но не бих казала, че това е огромна заслуга на лекарите, сама си го извоювах това раждане; на тях съм благодарна, че ме оставиха да правя каквото искам и не ми пречиха, а се съобразяваха с желанията ми (Григорова, св. София).

# 130
  • Мнения: 35 951
 7. Бях доволна от адекватните действия на екипа.
и при нормалното раждане, и при планираното ми секцио

# 131
  • Мнения: 3 271
Благодаря за новите опции. Промених на 4 и 6 за първото и 10 за второто.

# 132
  • Мнения: 83
Благодаря за редакцията! Гласувах 11, но не можах два пъти.

# 133
  • Мнения: 2 015
Екипът се държа с мен много добре и уважително (по време на нормално раждане), благодарна съм. Peace
Мисля, че бях много уморена и ако не беше екипът щях да задуша синът си.

# 134
  • България
  • Мнения: 105
Гласувах с опция 6.Не ми се впуска в подробности.В другата тема ти обясних причините.

# 135
  • София
  • Мнения: 3 688
Първия път родих секцио по спешност,Благодарна съм на екипа за наременните действия преди да ме изпишат от болницата исках да раждам пак.
Втория път още по приятно,секциото беше планирано и го нямаше момента на неизвестност.
Пак ми се бременее и ражда,но ще ми дойде в повече.Не че казвам,че няма да стане след време:)

# 136
  • Мнения: 265
Не се чувствах никак добре. Освен че живота ми се преобърна на 160 градуса, ми се отвориха два външни шева и два месеца не можех да седя.
Но всичко е в името на детето, като го видиш това мъничко и невинно бебче и всичката болка и несгоди се изпаряват.

# 137
  • гр.София
  • Мнения: 380
Моето раждане не премина точно както го бях планирала Simple Smile През цялята си бременност нито веднъж не съм изпитала страх от предстоящото раждане, бях сигурна , че ще протече леко. Е, нещата бяха малко по-различни. Приеха ме с 4 см разкритие, но в продължение на няколкото следващи часа разкритието напредваше много бавно и се наложи да ми влеят окситоцин като се започна от 12 капки в минута и се стигна до 26 капки в минута, но въпреки това разкритието си стоеше на 4-5 см. Много бавно се получи пълно разкритие, но междувременно се наложи в течение на 3 часа да ми сложат две последователни спинални упойки, защото болките станаха доста силни. Анестезиологът предпочете спинална упойка пред епидурална, защото имам леко изкривяване на гръбначния стълб/лордоза/ и прецени, че не е подходяща за мен. В резултат на упойките когато се стигна до раждането бях абсолютно безчувствена от кръста надолу и нямах никакво усещане за напън. Самото раждане премина абсолютно безболезнено/заради упойките/, както и последвалата епизиотомия и зашиването. Благодарна съм на екипа, който беше много внимателен-д-р Дончева и анестизиологът д-р Стоянов/от "Тина Киркова/, както и на акушерките.  Особено съм благодарна на една от акушерките, която доста силно ме понатисна няколко пъти по корема и както сама се изрази, тя "роди" бебето. Все пак трябва да уточня, че бях платила за избор на екип, вип-зала и таткото присъстваше, така че това вероятно също има значение. От раждането, въпреки че не протече по предварително съставения в главата ми план, нямам лоши спомени. Лоши спомени имам от престоя си след това в боллницата и от ужасното отношение на лекарите от детското отделение, както и на акушерките. Лично аз, ако трябва да раждам отново, пак бих избрала нормално раждане, но с епидурална упойка. Според мен спиналната е по-подходяща за секцио, защото действието й е ограничено във времето.

# 138
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Доволна съм от отношението на екипа, пазя много хубав спомен от раждането, въпреки голямата болка. Много жени казват, че веднага забравят всичко, но аз още си спомням за болката до скоро никоя сила не можеше да ме накара да родя пак без обезболяващи
Иначе конкретно:
След самото раждане беше ме обзела еуфория, не можех да спя под влияние на емоциите, не можех да повярвам, че вече съм родител; иначе физически се чувствах ужасно, нещо като съдран чувал, но съм благодарна, че бързо се възстанових.
По време на престоя в болницата: бях спокойна благодарение на самоподготовката ми; персоналът се отнасяше безкрайно некомпетентно, но поне не ми пречеха да правя каквото си знам.
След изписването: беше ме обзела лека депресия. Трябваше ми малко време да свикна с новите задължения и отговорности, и особено с факта, че моите потребности остават на 2ри план.

# 139
  • Мнения: 1 266
елхичке, система с окситоцин имаше ли по време на твоето раждане?

# 140
  • Мнения: 422
Гласувах за първата опция,наистина бях уморена,но толкова щастлива Grinning

# 141
  • Мнения: 705
10. Доволна от екипа за плановото ми секцио, но не бих родила още веднъж по същия начин.     - 3 (0.7%)

# 142
  • Мнения: 4 784
Доволна съм от абсолютно всичко и не съжалявам за секцио-то. Екипът и отношението бяха страхотни, а аз бях безкрайно щастлива.

# 143
  • Pb
  • Мнения: 1 183
елхичке, система с окситоцин имаше ли по време на твоето раждане?

Да, за съжеление имаше система, но болките и преди нея бяха силни, когато ми я поставиха просто станаха зверски и контракциите се сливаха. Поне успях да я отложа във времето и да напътствам сестрата да ми намаля капките, защото сърцето щеше да ми се пръсне от зор. Там, където раждах окситоцина е задължителен, за добро или лошо.

# 144
  • София
  • Мнения: 1 185
Екипа беше наистина адекватен по време на нормалното ми раждане! В момента в който родих плацентата и погледнах бебето си казах, искам още едно!

# 145
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Плаках... Бах разочарована, че се стигна до секцио. Голяма мъка ми беше! И в същото време ми беше хубаво, че бебчо е добре и е при мен... Останах много доволна от екипа, който се грижеше за мен... Но ако следващия път имам избор, определено ще си родя нормално...

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Щастлива бях и напълно доволна от екипа - както първия път при наложило се секцио по спешност, така и втория при планово секцио. Втория път, може би защото знаех какво ме чака (т.е, че не е страшно), почти не усетих никакъв дискомфорт. Бих родила и трети път с планово секцио. Много ми се бременее пак.

# 147
  • Мнения: 743
Нямам точни думи за да опиша усещанията си. Може би защото изчетох адски много за секцио /бях решила така да се роди дъщеря ми/, нямах страхове. След като се роди и ме преместиха в реанимация, изчаках докато ми мине упойката /бях се настроила да не искам лекарства за обезболяване освен в супер краен случай, така и не се наложи/ и започнах да си раздвижвам тялото. Като дойдоха рехабилитаторите - аз станах без помощ и не съм усетила болка. Прибирах се в стаята само когато носеха дечицата за кърмене. През останалото време не спирах да ходя. Бих родила отново по същия начин.

# 148
  • Варна
  • Мнения: 966
Гласувах с 6 и 9 опция, въпреки, че 6 не е съвсем точна за мен. Първото ми секцио беше по спешност, чувствах се добре и щастлива от факта, че имам бебе, но.. не за дълго. Имаше последствия от не добре свършена работа от страна на подготвящия ме за секциото екип. Резултата беше неясни и страшни диагнози, много лекарства, много нерви и непълноценно майчинство. Втория път бях планово секцио. Всичко беше идеално, бях много по-спокойно след това и определено пълноценна майка. По принцип бих родила и още едно дете, определено с планово секцио, но едва ли вече ще рискувам живота си, все пак имам две прекрасни дечица и трябва да се грижа за тях.

# 149
  • Мнения: 3 506
Аз гласувах с 1 за второто си раждане, и с 4 за първото, макар че бих ползвала и опция 2 - "Бях травмирана дълго време след раждането", но без продължението и. Травмата не ме отказа да родя още едно дете, напротив - ускори нещата. Първо по медицински причини, а може би и в известен смисъл ме амбицира (травмата така и не беше заличила мечтата ми да родя естествено, и в някакъв момент ми се завъртя из главата мисълта, че новото преживяване ще заличи старото).

# 150
  • Мнения: 8 505
Първа опция,въпреки че се наложи епизиотомия.

# 151
  • Мнения: 1 172
Отговарям с първата опция! Въпреки че се наложи секцио в хода на раждането, нещата протекоха перфектно,никаква паника,а напротив - усмихнати хора около мен,шеги, вицове, много смях по време на операцията, че и малко флиртаджийство Simple Smile, беше слънчево,топло,красиво, роди се здраво дете,всички й се радваха от първия миг и си я подмятаха да й стискат пухкавите кълчици,на мен ми говореха колко съм хубава и елегантна,че имам желязна коремна преса и няма да ми остане корем, много хора около мен,много грижи и внимание, прекрасен спомен ми е!!! Точно както го е формулирала авторката, имах желание да родя отново без да се замисля,час по-скоро,невероятна еуфория ме беше обзела, даже споделих и с доктора ми и той каза,че все пак е препоръчително да изчакам да минат 6 месеца от операцията Laughing (Като почнаха на Ива коликите,ми се изпари еуфорията на мига).

Още обаче не съм решила как да раждам следващия път,живот и здраве,дано има такъв,иска ми се да пробвам естествено раждане,понеже изпитвам леко неудовлетворение от това,че почти не участвах в раждането на дъщеря си.Доктора ме насърчава,имам данни и възможност да се справя,перфектно съм се възстановила след това секцио....ще видим като му дойде времето какво ще реша!

Последна редакция: пт, 08 авг 2008, 18:23 от Amelly

# 152
  • Мнения: 4 242
1, 4 и 11 са моите отговори

# 153
  • Мнения: 140
Аз съм за отговор 9 Peace Бях планово секцио, супер доволна съм от всичко- подготовка, екип, реанимация, отношение на персонал. Твърдо "За" съм за така да  бъде и второто ми раждане, а защо не и повече Wink

# 154
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 562
Изпитах неописуемо щастие, когато си видях децата и облекчение, че всичко е свършило добре. Първият път ми беше по-трудно. Вторият път ми обещаха епидурална упойка, но така и не ми я сложиха и пак по най-първичния начин мина всичко.

# 155
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
1 и 8 опция.
Много бях доволна от екипа при нормалното ми раждане,което мина
не много болезнено и доста бързо.Бях и съм щастлива и с радост бих родила още едно дете. Peace

# 156
  • Мнения: 1 919
Доволна съм от екипа за (плановото) ми секцио  и бих родила още веднъж по същия начин.

# 157
  • Мнения: 88
Бременна съм за 4-ти път имам 3-ри секциота и съм много доволна от всички който се грижеха и бяха до мен.С първото си дете бях депресирана дълго време след раждането,но с второто и третото вече знаеш че това е най хубавото нещо което може да ми се случи newsm51

# 158
  • Мнения: 1 266
Бременна съм за 4-ти път имам 3-ри секциота и съм много доволна от всички който се грижеха и бяха до мен.С първото си дете бях депресирана дълго време след раждането,но с второто и третото вече знаеш че това е най хубавото нещо което може да ми се случи newsm51

Честито! Да са ти живи и здрави дребните!   bouquet
Ще уточниш ли секциите от какво се наложиха или бяха по твое желание?

# 159
  • Мнения: 1 305
Аз влезнах в болницата толкова уплашена, а попаднах на страхотен екип и макар, че родих секцио по спешност всичко мина бързо и леко и сега имам само хубави спомени. Пак бих родила без да се замисля  Peace

# 160
  • Мнения: 228
раждането протече нормално чувствах се лека като перце

# 161
  • Мнения: 119
Гласувах с 9-та опция.Бях безкрайно уморена ,изтощена,всичко ме болеше,особено операцията,краката ми бяха подути и не можех да ходя,сестрата така добре ми беше сложила абоката,че от мястото кървеше...въобще..... нямах търпение да се приберем в къщи на спокойствие,без визитации Mr. Green

# 162
  • Мнения: 8 917
Опция 9.

# 163
  • Мнения: X
Гласувах с 6. и 7. Другите коментари са:
- много бързо се възстанових от секциото;
- преживях няколко седмична следродилна депресия;
- психически ми беше криво;
- в началото имах проблем и с кърменето, та депресията поостана малко повече;
- бих родила отново, но отсега не мога да кажа, че категорично искам нормално;

# 164
  • Мнения: 3 869
Избрах първата опция Simple Smile Ако можех да отгледам повече от 3 деца, щах да родя поне 6-7 Simple Smile Раждането не беше бързо, но не беше болезнено, бях леко изморена, само защото беше през нощта, иначе това интензинвно чувство на преминаване на бебето през мен и появата му бял свят - бих го преживяла още 100 пъти, ако можеше. Обаче не изпитах тази безгранична радост и щастие, за които повечето майки говорят. Всичко стана толкова естестествено, все едно беше (ама от в крайна сметка си е!) най-нормалното нещо на света. Бяхме много доволни, малко уморени и така. Бях изненадана колко естествено си тръгна животът с малкия човек от самото начало, защото преди това имах притеснения дали ще се справя. А в момента, в който изплака, знаех че нищо няма да ми попречи Simple Smile Мислех си, че ще ми липсва ритането в корема, но не, не ми липсва. Както са казали хората "всяко нещо с времето си" - страшно ми харесваше да съм бременна, раждането беше фантастично преживяване, а сега много ми харесва да се грижа за малкия човек Simple Smile

# 165
  • Мнения: 2 448
Гласувах с опция 6, макар, че не толкова самото секцио да ме е накарало да се чувствам ощетена по някакъв начин, но докато свикна с майчинството първите дни се чувствах определено зле.
Не бих родила второ дете, но решението ми няма нищо общо с бременност или раждане, отглеждането за мен е по трудното, а и нямам желание за други деца.

# 166
  • Мнения: 387
опция 1 Peace Благодаря на Господ за леките ми раждания и ...още едно бих искала... Grinning Heart Eyes

# 167
  • Мнения: 1 427
Чувствах се, сякаш току-що съм родила. smile3503
Много щастлива бях, толкова щастлива, че чак не го осъзнавах и нямах търпение да разтръбя на всички, че съм родила. Раждането беше бързо, но не много леко. Много съм благодарна на екипа, който водеше раждането и най-вече на акушерката. Само я слушах, какво трябва да правя, и изпълнявах. Много съм доволна. Родих нормално, без анестезия, без обезболяващи.
Peace И моят отговор е точно такъв. Болката при раждането е най-сладката болка на света и се забравя в мига в който видиш детето си.Бих родила още няколко пъти Grinning

# 168
# 169
  • Мнения: 486
Отговорих с 1,7,9. За 1 всичките ми познати ме обявяват за ку-ку(причината тежката бременост, много проблеми и много ранно изваденото бебе в тежко съсътояние).В момента в който разбрах, че дъщер ями е жива, бях готова да мина пак през това за още един сладур  Heart Eyes
Надявам се и това да стане Simple Smile

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Гласувах за опции 2 и 11.
След раждането (нормално с епидурална упойка) казах, че не искам да си помислям за второ дете Sad
Но много бързо забравих всички неприятни моменти и бих желала след време да имам и второ детенце Laughing

# 171
  • Мнения: 1 091
Гласувах за 11.И двете раждания бяха тежки.Особенно второто.Но когато видях моето бебче бях най-щастливата мама на света.

# 172
  • Мнения: 534
гласувах за 1 и 8

# 173
  • Мнения: 2 677
Избрах трета опция, защото веднага след раждането се чувствах точно така.
Но, както казват, всяко чудо за три дни. Така и при мен се получи.
Следващия път отново бих родила нормално.

# 174
  • София
  • Мнения: 3 249
Аз съм категорично с отговори 3 и 4.  Tired

# 175
  • Plovdiv
  • Мнения: 548
Първо гласувах с 3, защото така се чувствах след първото раждане. /много се колебаех, дали да не е и 2/
После гласувах с 1, защото така се чувствах след второто си вагинално раждане. Laughing

# 176
  • Мнения: 3 016
опция 8

# 177
  • Мнения: 1 266
Сега вече мога и аз да гласувам  Mr. Green Heart Eyes
Моят отговор е 10 - плановото ми секцио беше много професионално и мина безпроблемно. Въпреки това трябва да съм луда, за да родя още едно дете с операция. Ако знаех какво е предварително, сигурно щях да положа повече усилия да родя нормално в друга държава. А и бебето ни е малко, щеше да се роди лесно.
След като я извадиха, бях много щастлива, естествено, а тя е прелестна, но все пак се чувствам някак неправомерно "оперирана от бебе". После има всякакви условия - че ще ти дадат бебето, чак когато се раздвижиш (поради което стиснах зъби и скочих от леглото след има-няма 8 часа), че ще го дохранват с АМ, защото на секциите им идва по-късно кърмата, после ме боля, а не смеех да си поискам болкоуспокояващо, защото всичко отива в кърмата... А и самата болка е някаква доста ужасна. завиждах на майките, които 2-3-5 часа след нормално раждане ставаха и можеха пълноценно да се грижат за себе си и бебетата си.
Все пак - всичко мина добре, ние с дребната се разбираме чудесно и не мога да преценя дали секциото по някакъв начин се е отразило на връзката помежду ни, защото нямам база за сравнение.
Но не бих повторила.

# 178
  • Мнения: 1 763
Котката Марта ,честито! Да ти е живо и здраво бебчето и само радост да ти носи!

И въобще да не се притесняваш, че си родила със секцио, сигурна съм, че имаш пълноценна връзка с дъщеря си, която с времето ще става все по-прекрасна! Аз родих нормално и връзката с детето я градихме заедно след раждането вкъщи. Кърмата също ми тръгна късно, въпреки нормалното раждане. Щом при теб се е налагало секцио по медицински причини, си направила най-доброто за детето си, че си го родила именно по този начин! А и да не се налага, важен е резултатът!

# 179
  • Мнения: 2 784
Родих нормално, сравнително леко и безболезнено при случаен екип. Екипа се държа много добре с мен. Докато траеше раждането си мислех:"Второ ли? Никога вече!", а две минути след като всичко приключи:"Това ли беше? Ха, оставете ме да си почина 5 минути и мога да родя още едно!". Mr. Green

# 180
  • Мнения: 179
макари да се наложи в последния момент секцио като го видяx за първи път ми олекна и се успокоих  Вдигнаx се на другия ден ,даде ми сили за по бързо възстановяване.След 10 дена вече мислеx  за друго такова прекрасно същество. smile3522

# 181
  • Мнения: 569
Избрах отговори 1 и 7 - въпреки наложилото се секцио 2 седмици преди термина , бях изключително щастлива след раждането , не съм била , разочарована , не съм се чувствала непълноценна... единственото важно нещо беше, че бебо беше добре - аз също!
  Потърсих отговор , който да ми пасва най-точно- "не се чувствах разочарована от непланираното ми секцио" , но не намерих такъв newsm78

# 182
  • Бургас
  • Мнения: 529
Отговорих с 1, 7 и 9. Няма какво да добавя  Heart Eyes.

# 183
  • Мнения: 774
Моята опция я няма, затова само ще отговоря на зададения въпрос, без да участвам в анкетата.

Бях страшно изненадана от това, което ми се беше случило. Отидох съвсем неподготвена за раждането - само ми бяха казвали, че боли, но нищо повече. Преди 10 години нямаше курсове за бъдещи родители, а мисля, че те са доста полезни.

След като родих се ядосвах на близките жени около мен, че не са смеели да ми разказват за раждането, за да не ме плашат. Какво толкова - бременна съм и все някога ще родя! Няма как да ме подмине!

Екипът си свърши работата напълно професионално - останах доволна, но доста време ми беше нужно, за да си помисля за второ дете. И досега си спомням с пълни подробности денят преди раждането и 4-те дни, прекарани в болницата.

Естествено най-важен беше резултатът, а именно- моето прекрасно бебе, което държах в прегръдките си. Heart Eyes

# 184
  • Мнения: 41
Чувствах се щастлива.Раждането мина сравнително леко,не бях уплашена.Родих нормално,без обезболяващи.Бих родила отново по същия начин.

# 185
  • Мнения: 318
Родих секцио и всичко мина идеално  Peace не съм имала никакви болки,а щом ми дадоха и бебето забравих всичко имаше значение само това,че си гушках слънцето  Heart Eyes и всичко беше наред  Hug

# 186
  • Мнения: 121
Щастлива и доволна, че всичко мина леко и без усложнения.  Peace
И при двете раждания попаднах на добри и опитни акушерки и бях особенно щастлива от този факт. Родих нормално и двата пъти- с един външен шев при второто раждане и без обезболяващи.
Бих родила и трето, ама мъжо май не е навит много  Rolling Eyes

Не ми стана ясно само това:
Бях страшно изненадана от това, което ми се беше случило.
От какво си била толкова изненадана yagodka- от това, че си забременяла или, че трябва да раждаш...  newsm78
А за подготовката преди раждане- и аз не съм ходила на курсове преди 9 години, майка ми нищо не ми беше казвала, а свекито ми каза:"Споко аз родих бързо и двата пъти- и ти ще родиш бързо." Но се оказа, че е сгрешила- за първото  Wink Ей това ми беше подготовката  Laughing

# 187
  • Мнения: 2 803
Бързо родих, но  чувствах страхотно изтощение и болки. А вътрешно радоста беше неописуема.

# 188
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Котката Марта, честито! Да ти е живо и здраво мъничето.  bouquet
Аз раждах нормално. Първата контракция получих в 4.15 сутринта в събота, постъпих в болницата в полунощ с 3 см разкритие, даже ми се скараха, че толко съм чакала. Оставиха ме в предродилна като до сутринта лекар дойде само 2 пъти, че имаше и спешно секцио за съжаление бебето не оцеля(но това е друга тема),а аз едва издържах болките, но поне можех да се разхождам, колкото искам и така се чувствах по - добре.В неделя сутринта към 10 явно решиха,че са чакали достатъчно(разкриието ми беше вече 4 см, а контракциите доста силни), ми включиха система окситоцин и ми спукаха водите. Към 11 и нещо пак ме прегледаха и пуснаха на апарат за тонове и доктора установи, че имам 8 см разкритие и вече раждам, биха ми венозно 2 ампули бузколизин и още нещо не го запомних, но явно от него ми стана доста лошо и се почувствах като на бутилка ракия Sick Sick Sick. След епизиотомия и няколко скачания върху ми в 11.55 се роди моята звездичка Михаела newsm44  ylinfant. Сега идва гадното - шиенето беше отвратително и имах чувството, че ме боли повече и от раждането, но по гадното беше, че външните ми конци бяха копринени и трябваше да се свалят, но и бяха много стегнати и сега имам дупка, която евентуално би се оправила при второ раждане и по - кадърно шиене. Но това е единственото ми оплакване - шиенето.А и родилните маси са адски неудобни, направо се бях удървила до като минат двата часа и ме откарат в стаята. Иначе преди си мислех, че раждането е доста по - страшно Twisted Evil. Отношението на екипа беше доста задоволително, че като знам какви ги има #Crazy
 гласувах с 1

# 189
  • Мнения: 2 587
Първа,седма и осма опция.

# 190
  • Мнения: 455
Бях много щастлива и супер превъзбудена.Дори и по-късно не можах да заспа.Все отварях очи и гледах бебчето.Интересното при мен беше,че имах много сили по време на самото раждане и след това.Екипът беше страхотен.Д-ра,който ме разраждла си ми е личен АГ от години и се чувствах сигурна и уверена,че всичко ще мине добре.Така и беше.
Пожелавам на всички такова раждане!

# 191
  • София
  • Мнения: 5 709
1 ва и 8 ма опция! Peace

# 192
  • Мнения: 774

Не ми стана ясно само това:
Бях страшно изненадана от това, което ми се беше случило.
От какво си била толкова изненадана yagodka- от това, че си забременяла или, че трябва да раждаш...  newsm78


Laughing Ех, мила, бях десетина години по-възрастна от момичето, дето роди преди няколко дни в "Пирогов", без да знае, че е бременно. Трябва да съм знаела все пак какво правя, когато съм забременявала. Wink

При мен раждането започна с изтичане на малки порции околоплодни води, а никой не ме беше осведомил, че има такава възможност. Приеха ме с контракции, но без болки.  Самото раждане ме изненада като преживяване.

За втория път ще съм подготвена. Wink



Последна редакция: нд, 17 авг 2008, 21:28 от yagodka

# 193
  • Мнения: 11 003
Бях щастлива, бих родила отново, без да се замисля. Доволна съм от екипа за плановото ми секцио и бих родила пак и пак по същия начин. Peace

# 194
  • Мнения: 313
Гласувах с първата опция. Наистина първата ми мисъл беше, че мога още сега да родя второ дете Simple Smile

# 195
  • Мнения: 1 531
Избрах отговори 1 и 7 - въпреки наложилото се секцио 2 седмици преди термина , бях изключително щастлива след раждането , не съм била , разочарована , не съм се чувствала непълноценна... единственото важно нещо беше, че бебо беше добре - аз също!
  Потърсих отговор , който да ми пасва най-точно- "не се чувствах разочарована от непланираното ми секцио" , но не намерих такъв newsm78
и мойто беше така, но го считам за планово секцио newsm78 Crazy

# 196
  • Мнения: 112
Наложи се предизвикване на по-рано раждане. Чувствах се като пребито куче. Никой не ме предупреди какво смятат да правят - ако знаех щах да настоявам да с е изчака до термин.

# 197
  • Мнения: 342
Раждах в б-ца Шейново.Екипът се държа добре.Не са ме глезели с нищо,просто си вършиха работата.Е ...малко се позабавиха да ми проверят разкритието навреме и  родих без упойка(а исках по едно време много),но като цяло съм мн.доволна. След това бях най щастливата жена на земята. Болката не се усещаше ве4е и исках да си нагушкам бебенцето.

# 198
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз явно съм от малкото, които отговарят с 1 и 8 - безумно щастлива се чувствах и двата пъти и отношението на екипите (и двата пъти без уговорка и не познавах абсолютно никога) напълно отговаряше на представите и очакванията ми (вероятно и моите представи не са били далеч от реалното в БГ-болница, тъй като майка ми работи в болница и отлично знам какво да очаквам). Ражданията ми протекоха точно както исках - без намеси, без излишни процедури, само с усмивка до ушите и хубави емоции и имам невероятно положителни спомени и от двете Heart Eyes
С добро си спомням дори присъстващите на първото ми раждане сюрия студенти, които гледаха очаровано и един младеж много прочувствено ми каза, че бебето ми е одрало кожата (бебето приличаше на космато синьо маймунче със сплескана като на самурай физиономия и беше грозничко дори според баща си Mr. Green). С още повече топлина си спомням акушерката на второто ми раждане, която правеше всичко възможно да ми спести повторната епизиотомия (включително перинеалния масаж, който за мен беше изключително болезнен и неприятен в момента, в който пръстите й стигаха до някакъв нерв, мисля, от което буквално ме пронизваше ток и беше хипер гадно - едно от малкото неприятни усещания, които си спомням) и независимо че не се получи, съм й благодарна за усилията (пак да кажа, че не съм имала уговорки и не познавах никого в екипите).
Знаех кои неща са важни за мен - да не ми пречат да се движа и да няма рутинни интервенции - и с кои бих се съгласила, защото не ми представляват особен физически или психически проблем (напр. клизмата и епизиотомията или пукането на мехура при пълно разкритие). Не съм очаквала, нито съм имала нужда някой да ме държи за ръката - бях напълно щастлива просто да ме оставят да си раждам и да ме наглеждат от време на време. Ражданията ми бяха много леки, без упойки и медикаменти - единствения момент, в който бегло ми е минала мисълта, че не издържам, беше точно при приемането ми в болницата втория път, когато още не знаех докъде са нещата и си мислех, че ако в този момент някой ми каже, че съм с 5 см разкритие, просто ще го ударя - е, както се очаква, бях просто в края на транзицията с пълно разкритие и вече прорязваща главичка на бебето, така че е оправдано Laughing Иначе и друг път съм писала - имала съм много по-кофти менструални болки от всичко, което съм усетила по време на раждането.
Не че не е можело да бъде и по-добре и примерно да си родя клекнала, както ми се искаше втория път и както се чувствах най-удобно (като легнах, напъните станаха неудържимо некомфортни - което го нямаше преди това, докато клечах). Можеше, разбира се - само че не съм губила време и емоции да съжалявам за това, а максимално се наслаждавах на настоящето Grinning
Не съм имала никога следродилна депресия, нито каквито и да е кофти психически състояния. Изобщо - раждания-мечта като за БГ-действителността Hug

# 199
  • Мнения: 2 960
чувстах се супер щастлива и доволна ,че имам син.Физически  също се чувствах добре ,защото си избрах лекар ,на който вярвам ,избрах си как да родя /този път ,за разлика от първото ми доста тежко раждане/,възстанових се бързо,гушнах най прекрасния син на света.това е!!!
отговорих с опция 9!!!

# 200
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Много странни опции за избор?
 Как да разбирам това бих родила още едно дете, без да се замисля ? Защото си много щастлива ли? newsm78
И може да си травмиран , след раждането дълго време и да желаеш други деца /но такава опция няма/.

# 201
  • София
  • Мнения: 5 079
Раждането ми мина нормално, бих родила пак, но не защото раждането ми мина добре, а защото искам да имам още деца и да изпитам тази благодат.  Heart Eyes

# 202
  • Мнения: 96
Прекрасно изживяване!!!!! Не е лесно, много боли и си доста уплашена (особено при първо раждане) . При мен за щастие всичко беше наред, екипа беше мил и любезен с мен, обърнаха ми внимание, особено като се има предвид, че не съм си плащала на никого. Малката беше най-хубавото беше (за мен поне) newsm03. Искам да имам още едно дете - дано и тогава раждането да мине така, както първото.
Желая успех на всички, на които им предстой това събитие! Съветът ми е да приемете нещата по спокойно и без страх. Все пак толкова жени са родили до сега, защо и вие да не можете!!! newsm10

# 203
  • Мнения: 2 613
Първото раждане-опция 6,беквално бях сломена от това,че тялото ми не се справи и се наложи операция.
Второто-опция 10,да екипа си свърши отлично работата,но за мен секциото не е раждане в буквалния смисъл,а операция.
В крайна сметка важен е не толкова начинът,а крайният резулат.

# 204
  • Мнения: 3 271
Дими, ти си точно като мен, и децата ни са с подобна разлика, моите са с малко под 2 год.

# 205
  • Мнения: 295
....Иначе и друг път съм писала - имала съм много по-кофти менструални болки от всичко, което съм усетила по време на раждането...

hedra, честно, ама наистина ли!???!!?!?! (Търся корабче в окото Simple Smile  )
Аз избрах опции 7 и 8 като пропуснах 1 именно заради болката... всъщност, по-точно би било ужасяващата агония, през която преминах! Какви менструални болки, какви чудеса... Нищо не мога да сравня с онзи ужас! Имах чувството, че жива да ме одерат, по-малко ще ме боли. Две бъбречни кризи съм имала, уж приличало... ба! (както казва баба ми) Какво ти приличане - нищо общо!

А очаквах раждането с нетърпение и желание. Дори болката очаквах, исках да я изпитам, защото е уникална, единственото нещо, което само една майка може да изпита. Исках да проверя себе си, раждането да е приключение. Всички ме убеждаваха, че няма нищо страшно, че издържам на болка и тъй като съм така смела, всичко ще мине леко...

Раждането ми беше съвсем нормално, без усложнения (единственото "препятствие" беше, че пъпната връв беше вързана на възел и увита около врата на сина ми), постоянно сновях нагоре-надолу, въртях се (но така и не намерих облекчаваща поза!), поливах се с топла вода в банята до предродилна зала, мъчих се да мисля за нещо отпускащо и т.н. Мъжът ми беше с мен (е, по едно време заспа, но нали него не го болеше... но пък и аз веднага го сръгах, за да ми съчувства... буден!). Спукаха ми мехура на 9 см разкритие, тогава ми сложиха и система с окситоцин и метергин (така ли се пишеше?). Преди да родя ходих в болницата да се заяждам за тази система, но в онзи момент така агонизирах, че не система, ами и куршум бях готова да приема, само да свърши всичко по-бързо. Докторът дори ме пита, а аз някак си бях забравила старите си принципи. Поне упойката успях да устоя да откажа, доволна съм!

Никой не ми е скачал по корема, но го натиснаха, за да ми помогнат (аз ги помолих, те не искаха, за да не се разкъсам). Нещо техниката ми на напъване куцаше и не даде резултат, макар че съм доста силна физически и никога и през ум не ми е минавало, че няма да се справя с напъването! Имах два вътрешни и два външни шева. Зашиха ме без упойка, не ме боля.

...От какво си била толкова изненадана yagodka...

Ще ти кажа мен какво ме изненада, уж бях чела, уж знаех - изненада ме, че не мина "бързо" и "леко", защото за това ме бяха подготвили! На всичкото отгоре се оказа, че моето раждане било "бързо" и "леко" (в превод - 4,5 часа, без усложнения). Само дето такова "леко"...

Искам много и друго дете, дори ако може още две. Искам пак да родя нормално, този път, ако може дори без система Simple Smile  За да изпитам всичко съвсем натурално (след горенаписаното сигурно ви звучи шантаво, но наистина го мисля; по-скоро ме е яд, че първия път не бях подготвена за това, което ме чака, а само някакви романтични блянове пърхаха в главата ми... като резултат се изплаших и пропуснах да се насладя на момента).
Но... засега още ме е страх... от болката! От нищо друго! Всичко друго беше страхотно! А след като родих ме обхвана невероятна еуфория, бях най-щастливия човек на света!

Последна редакция: пт, 05 сеп 2008, 02:50 от ani2

# 206
  • Мнения: 76
Аз избрах опциите 1,7 и 8; екипът в болницата се държа много добре с мен, обгрижваха ме сякаш съм единствената там  Hug, родих с упойка,поставена ми на време,имам прекрасни спомени от раждането!  Simple Smile макар че бях много притеснена като за първо раждане,знаех в общи линии какво ме очаква, но нали не го бях изпитвала никога до преди това; също не съм плащала на никого, но хората си свършиха много добре работата, доволна съм  Peace

# 207
  • Miami
  • Мнения: 412
Избрах първата опция. Много лесно родих и бях безумно щастлива. Искам още деца.

# 208
  • Мнения: 5 401
Опция 1 и 8. След раждането бях готова да изкача Витоша на един дъх, а за по-добър и човечен екип не съм и мечтала.  Peace

# 209
  • Мнения: 2 230
....Иначе и друг път съм писала - имала съм много по-кофти менструални болки от всичко, което съм усетила по време на раждането...

hedra, честно, ама наистина ли!???!!?!?! (Търся корабче в окото Simple Smile  )
Аз избрах опции 7 и 8 като пропуснах 1 именно заради болката... всъщност, по-точно би било ужасяващата агония, през която преминах! Какви менструални болки, какви чудеса... Нищо не мога да сравня с онзи ужас! Имах чувството, че жива да ме одерат, по-малко ще ме боли. Две бъбречни кризи съм имала, уж приличало... ба! (както казва баба ми) Какво ти приличане - нищо общо!

А очаквах раждането с нетърпение и желание. Дори болката очаквах, исках да я изпитам, защото е уникална, единственото нещо, което само една майка може да изпита. Исках да проверя себе си, раждането да е приключение. Всички ме убеждаваха, че няма нищо страшно, че издържам на болка и тъй като съм така смела, всичко ще мине леко...

Раждането ми беше съвсем нормално, без усложнения (единственото "препятствие" беше, че пъпната връв беше вързана на възел и увита около врата на сина ми), постоянно сновях нагоре-надолу, въртях се (но така и не намерих облекчаваща поза!), поливах се с топла вода в банята до предродилна зала, мъчих се да мисля за нещо отпускащо и т.н. Мъжът ми беше с мен (е, по едно време заспа, но нали него не го болеше... но пък и аз веднага го сръгах, за да ми съчувства... буден!). Спукаха ми мехура на 9 см разкритие, тогава ми сложиха и система с окситоцин и метергин (така ли се пишеше?). Преди да родя ходих в болницата да се заяждам за тази система, но в онзи момент така агонизирах, че не система, ами и куршум бях готова да приема, само да свърши всичко по-бързо. Докторът дори ме пита, а аз някак си бях забравила старите си принципи. Поне упойката успях да устоя да откажа, доволна съм!

Никой не ми е скачал по корема, но го натиснаха, за да ми помогнат (аз ги помолих, те не искаха, за да не се разкъсам). Нещо техниката ми на напъване куцаше и не даде резултат, макар че съм доста силна физически и никога и през ум не ми е минавало, че няма да се справя с напъването! Имах два вътрешни и два външни шева. Зашиха ме без упойка, не ме боля.

...От какво си била толкова изненадана yagodka...

Ще ти кажа мен какво ме изненада, уж бях чела, уж знаех - изненада ме, че не мина "бързо" и "леко", защото за това ме бяха подготвили! На всичкото отгоре се оказа, че моето раждане било "бързо" и "леко" (в превод - 4,5 часа, без усложнения). Само дето такова "леко"...

Искам много и друго дете, дори ако може още две. Искам пак да родя нормално, този път, ако може дори без система Simple Smile  За да изпитам всичко съвсем натурално (след горенаписаното сигурно ви звучи шантаво, но наистина го мисля; по-скоро ме е яд, че първия път не бях подготвена за това, което ме чака, а само някакви романтични блянове пърхаха в главата ми... като резултат се изплаших и пропуснах да се насладя на момента).
Но... засега още ме е страх... от болката! От нищо друго! Всичко друго беше страхотно! А след като родих ме обхвана невероятна еуфория, бях най-щастливия човек на света!
Виж Ани2 аз също мога да кажа че болките ми при раждането бяха същите като при менструация - тъй като моята винаги е била много болезнена,с повръщане и други .Тъй че не се учудвай!Аз съвсем спокойно си издържах контракциите,но напъни нямах и доктора ме натисна здравата 2 пъти по корема,беба изскочи  - което болеше звърски според мен и само тогава си позволих да изкрещя.В резултата на което се наложи да ме шият 35 мин с пълна упойка....... но сега 6 дни след това се чувствам супер!  bouquet

# 210
  • Мнения: 4 017
Отговорих с едно и осем, но отг. едно се отнася за първите часове след раждането. После, с малката вкъщи и с проблемите с кърменето, и целия плач, и недоспиването ....си мислех, че въобще й не би ми хрумнало да раждам пак....Сега, когато нещата се нормализираха, е вече друго нещо

# 211
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
....Иначе и друг път съм писала - имала съм много по-кофти менструални болки от всичко, което съм усетила по време на раждането...

hedra, честно, ама наистина ли!???!!?!?! (Търся корабче в окото Simple Smile  )
Ами съвсем наистина - няма корабчета Laughing Като момиче имах много кофти менструация и с ужас очаквах болките да са много по-гадни. И докато чаках да се появят тези гадните болки, бях родила и забравила Mr. Green
Донякъде облекчаващото беше, че за разлика от менструалните болки паузите между контракциите бяха много отчетливи и облекчаващи. И ми помагаше умишлено да се отпускам и да дишам, вместо по инстинкт да се свивам, както прави човек при менструалните болки.
Вторият път ме боля повече, вероятно защото стана 4х по-бързо от първия път.

# 212
  • Мнения: 701
Мнението ми е че каквото и раждане да имаш резултатът си заслужава!

# 213
  • Мнения: 295
hedra, dareland, така ви завиждам!

Мен пък наистина ме боля ужасно! А за паузи между контракциите изобщо не мога да говоря - почти нямаше такива. Беше по-скоро съвсем кратък период на лееееееееееееко по-слаба болка. Не се лигавя, не се преструвам. Даже, когато говорих с братовчед ми и му казах за моите болки, той възкликна: "Щом ТЕБ те е боляло така..." Винаги съм си мислела, че жените, които мрънкат за раждането се глезят (в крайна сметка, бабите ми са такива глезанки, а са раждали по два пъти  Laughing ), но ми се върна тъпкано! Никоя болка не ме е стресирала така - нито бъбречна криза, нито менструална (моите също са били доста силни, като ученичка се схващах и са ми били инжекции, за да мога да ходя). Беше хиляди пъти по-ужасно!

Така ми се иска и аз да родя с поносима болка, за да се насладя на момента. Дано втория път (като се престраша) да е по-добре!

Иначе на всеки пожелавам да роди в обстановката, в която аз родих. Като изключа болките, всичко беше прекрасно, всички бяха много мили и отзивчиви, имам прекрасни спомени от там. Това че преодолях началните трудности с кърменето дължа именно на хората и условията в болницата! Много съм щастлива, че и мъжът ми беше с мен, не само заради държането на ръката (той всъщност ми помогна повече - поддържаше ме в по-удобна поза, докато раждах, помагаше ми да се движа по време на контракциите), а защото това му помогна да изгради по-близък контакт с детето.

Но да не се отплесвам...  Laughing

# 214
  • Мнения: 258
гласувах с 11

Раждах в Тина Киркова...В деня, когато раждах имаше 11 родилки - само 1 лекар беше в родилното (доктор Попмарков - страхотен човек), 1-2 акушерки и 2 стажантки. Имах чувството, че родилките се състезавахме 1 през друга #Crazy ooooh! Та поради наплива на родилки бях първо в родилна (видях как една мама си роди сладкото бебче) и чак после ме преместиха в предродилна. Моя голям мъж го родих почти сама (3950, 53 см), когато ми обърнаха внимание почти беше излязъл и едната акушерка ми каза: " Задръж малко, докато се качиш на магарето ooooh! Sick #Crazy newsm78"...нормална ли си ма жена?...как да е наобиколиха ме всички и същата акушерка каза: "не е голямо да го извадим" (да уточня, че коремчето ми не беше много голямо)...и после ме шиха над 1 час...доктор Вълчанова се отзова за тази цел (имам наистина добри впечатления от нея, беше много мила и сравнително внимателна), докато ме шиеше направих кръвоизлив поради многото вътрешни разкъсвания Tired поставиха ми тампонада, а в последствие и катетър. Преживях това без да се оплаквам и без да си създавам лошо мнение...но в повече ми дойде отношението след като ме преместиха в стаята Cry ужасно отношение! Нощната и сутрешната смяна...дойде лекар на вечерна визитация и видя, че правя възпаление...сложиха ми компрес със заръката сестрите по-късно да го махнат и да ме наблюдават през нощта (нищо от това не се случи...сестрите поръчали на  друга мама да ми каже да си махна сама компреса). Беше тежка нощ, а сутринта не беше по-лека след появата на ужасни санитарки...това не желая и да га коментирам Cry Stop имаха ужасно лошо отношение #2gunfire


всичко мина, бързо се възстанових (слава богу)...и въпреки всичко не спирам да си мисля за едно бебче в розово (да си имам по 1 от двете Heart Eyes)

# 215
  • Мнения: 190
Гласувах с 1 и 9. Бях щастлива и доволна от това как протече първото ми раждане, знаех, че ще има и второ.
След второто се чувствах отново щастлива и доволна от екипа. Понякога се замислям и за трето, но все още е само в мислите ми и мечтите.

# 216
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Доволна съм от екипа за (плановото) ми секцио  и бих родила още веднъж по същия начин.   Peace

# 217
  • Varna
  • Мнения: 603
Не,че режданията ми минаха много гладко и без проблеми... (но това е друга тема) В момента, в който бебката се родеше имах чувството,че летя. И в двата случая ме шиха и знам,че болеше, но на мен вече не ми пукаше.Виждах си съкровището и знаех,че е добре. И в двата случая исках да ставам и да си гушкам бебето, и в двата случая ми се поскарваха, но пък на мен ми беше толкова хубаво... Та гласувах си съвсем съвестно с първа опция!

# 218
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Ами много добре се чуствах и изобщо не предполагах ,че толкова бързо и бих казала "леко" раждане ще имам.Благодарна съм на екипа,който беше на смяна и отношението им спрямо мем.Направиха ми епизиотомия,но в сравнение с прекрасната дъщеря която гушнах веднага след раждането,изобщо ми мина каквато и минимална болка и умора да съм чувствала.Щастлива съм! Grinning

# 219
  • Мнения: 766
Гласувах с последната опция. ani2, моята история е малко подобна на твоята, като гледам и двете сме от един град. Аз не мога да се оплача от контракциите, не че не болеше, но изтърпях, още повече, че цялото раждане с контракциите мина за 3 часа.  Исках да родя нормално, без упойки, но не си представях, че ще е толкова болезнено. Също не можех да напъвам и на мен ми скачаха върху ребрата. Най-силната болка беше изкуственото разкритие, което ми направиха-ужас! Мога да кажа, че поради изживяния стрес, а не поради болките доста се колебая за второ дете, въпреки че с времето гадните спомени започват да избледняват.

# 220
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Гласувах с първата опция.Дано когато се решим на второ дете раждането мине по подобен начин.Контракциите ми бяха продължителни и болезнени,но самите напъни минаха бързо и всичко премина благополучно и без шевове.Екипът се държа добре с мен.Болницата в която раждах обучава студенти и в предродилна зала имаше стажанти,но и те бяха много мили.Лекарят,който водеше раждането дойде да ме види два дни след това(може би защото ходех при него на консултация).Желая на всички подобно сравнително леко раждане и бързо възстановяване като моето.

# 221
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 409
Бях доволна от адекватните действия на екипа.Все още си мисля,че в този ден имах късмет.Не очаквах да ми се наложи секцио.Много дълго време ме боля и трудничко се въстанових.Не искам пак да раждам така,но пък веднага след като родих исках отново да съм бременна  Laughing

Това в първата му част все едно аз съм го писала.
Единствената разлика е че аз се възстанових много бързо след секциото. Първото ми раждане е нормално.
Определено обаче ако раждам трети път се надявам отново да е по естествен начин  като първия. Смятам, че секциото е само за неотложни случаи и то много зависи от преценката и професионализма на лекарите. Не мисля, че трябва да се злоупотребява. Но факт е че по-голяма част от ражданията в момента май са секцио, за съжаление.
Аз съм убедена че при мене това беше най-добрия изход от нещата.  Praynig Може би ако бях някъде другаде, щях да успея да родя нормално и без последствия, но все пак си мисля, че секциото че за момента това  беше най-добрия изход в моя случай, въпреки нямах никаква нагласада раждам така.

# 222
  • Мнения: 18
Гласувах с опции 1 и 7.
Денят на раждането на моята дъщеря е най-щастливият и незабравим в живота ми. До преди да прочета отговорите в темата, си мислех, че съм родила много лесно, но сега като се замисля, не е било точно така. Първо, контракциите ми продължиха три дни, с 3см разкритие. На третия ден през нощта ме приеха в родилно, с 3см разкритие  Simple Smile и цяла нощ се разхождах, заради което ми излезе прякора "ходещата"(от другите родилки). Сутринта, малко преди 8ч лекарят реши да ми пукне мехура, но докато вземе инструментите, той се пукна сам. Екипа, който ме познаваше, защото майка ми се пенсионира  в това отделение, и знаеше, че се занимавам с музика, се пошегува, че "ей сега ще запея!". Но, не познаха. Родих за 20мин, наложи се епизиотомия, след това и ревизия. Станах след 1ч, вечерта пях на пенсионирането на акушерката ми. Чувствах се на седмото небе! Не можех да спра да плача от радост! Ревях с крокодилски сълзи и ми се искаше да изкрещя на целия свят, че си имам дъщеря. А доктора, в промеждутъка между седмото и осмото раждане за сутринта ми каза: "Заради такива като теб, обичам професията си!" 

# 223
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Честито мама Ани!   bouquet
Ако не е тайна къде ражда?

# 224
  • Мнения: 18
Благодаря! Раждах в Окръжна болница - Варна, а д-р Свраков е лекаря, който ще благославям до края на живота си.

Последна редакция: нд, 07 сеп 2008, 19:30 от mama Anny

Общи условия

Активация на акаунт