Ипотека, брак-а със собствеността какво се случва???

  • 11 466
  • 46
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 081
Marid, може би се изразявам неправилно(но не съм наясно много с терминологията в тази област  Embarassed ). Приятелят ми е Управител на собственото си ЕООД. Доходите му са съответно от разпределение на дивидентите на ЕООД+възнаграждението му по договора за управление на ЕООД-то. Тъй като банката явно иска да се подсигури, изисква да се открие сметка, където ЕООД-то(или приятелят ми като ФЛ, не съм много сигурна как беше) да внася всеки месец сума-посочения доход в искането за кредит, от която да се усвоява вноската по кредита, а останалата сума формира минималния остатъчен доход. Предполагам тази сметка е на ФЛ, защото ФЛ е кредитоискател. Но ЕООД-то беше нещо като поръчител, не помня точно, не е пред мен договора с банката.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
..............Приятелят ми е Управител на собственото си ЕООД. Доходите му са съответно от разпределение на дивидентите на ЕООД+възнаграждението му по договора за управление на ЕООД-то. Тъй като банката явно иска да се подсигури, изисква да се открие сметка........... Предполагам тази сметка е на ФЛ, защото ФЛ е кредитоискател. ........................

Това е друго нещо. Ето за това, за не стават недоразумения, консултациите само с всички документи и очи в очи Wink.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 475
Защо не се ожени преди ипотеката, а?
Аз така направих.
Даже бях в майчинство докато го теглихме.
И сега съм съкредитоискател, но и съсобственик. Wink

# 18
  • Мнения: 1 081
Защо не се ожени преди ипотеката, а?

 Laughing  Дълга история, с която не смятам да ви занимавам:) Само ще кажа, че покупката на имота дойде спонтанно, просто се влюбихме в тази къща, в прекрасен район, и тази е последната, която се продаваше. Купихме я от чужденец, който имаше 4 други клиента, с готови пари, беше въпрос на време. И кредит нямаше да теглим, щяхме да изчакаме година-две, но...живот:) Всичко стана за 2 седмици.

п.п. Ако не намерим подходящ вариант, има и друг изход-аз да купя имота от приятеля ми, срещу друга ипотека, в друга банка(където ползвам 6,1 % ГРП, което си е супер! на фона на 8,5 % в момента), за да избегнем таксите по рефинансиране и предоговаряне на кредита. Ама пък тогава той увисва във въздуха  Mr. Green  Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 38 475
Мисля, че след като се консултираш с адвокат, ще ти се изяснят нещата.
Но наистина, когато имате граждански брак някои неща са по-лесни по отношение на документацията.

# 20
  • Мнения: 940
От банката отказаха да пишат имота на името и двама ни, защото не можех да бъда съкредитоискател( майчинство-поне така ми обясниха). В последствие так аили иначе кредита ще се предоговаря, като мислехме и аз да се включа като съкредитоискател, защото мога да докажа високи доходи, за намали срока на кредита. Но не ми е ясно пак в нот.акт само него ли ще пише? Какво трябва да направя, за имам право на 50% от имота?



Ние също нямаме брак и теглихме заедно кредит. Така че ни пише и двамата. Когато предоговорите кредита, ще трябва да направите и нова ипотека. По този начин ще те запишат и теб като съсобственик.

# 21
  • Мнения: 1 081
Хм, току що ме свързаха с Нотариус-предбрачните договори не важали все още, Семейният кодекс не ги признавал. Адвокатката, с която искам да се консултирам, ще е в отпуска до края на месеца. Ще почакам.

# 22
  • Мнения: 4 916
Хм, току що ме свързаха с Нотариус-предбрачните договори не важали все още, Семейният кодекс не ги признавал. Адвокатката, с която искам да се консултирам, ще е в отпуска до края на месеца. Ще почакам.

Докато не бъде приет нов СК, няма да има предбрачни договори. Проестът на СК още не е минал на комисия, така че по-добре не го включвайте в сметките, поне за следващите няколко месеца.

# 23
  • Мнения: 4 300
Доколкото ми е известно той може да ти прехвърли ( а и на всеки друг) идеална част от апартамента. На банката това не би трябвало да й пречи по принцип.

# 24
  • Мнения: 1 081
Пречи й на банката. Отказаха. Къща е, не е апартамент(ако има значение въобще).

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Моят съвет е първо да излезеш от майчинство като се върнеш на работа , после да предоговорите заема и станеш съкредоискател по заема и тогава чак вече когато имаш договорни взаимоотношения с банката може да ти бъде прехвърлена чрез продажба или дарение идеална част от къщата .Тогава банката вече ще има договорни взаимоотношения с теб и би трябвало да ти разреши това прехвърляне Подписването на брак няма значение за случая, тъй като имотът е придобит и ипотекиран преди брака

# 26
  • Мнения: 331
Аз съм юрист и като такъв ще ти дам съвет - иди при адвокат, но не да му разказваш както тук нещата, а с всички документи по кредита. Само така може да се даде конкретен съвет и да се вземе вярното решение.
Като адвокат ще ти кажа и още нещо - имай доверие само на проесионалисти. Тук те съветват за брачни договори ( такива в България не съществуват и не са валидни), съветват те за покупка след брака ( а семейната общност е неделима и той докато сте в брак каквото и да ти продаде то ще става обща собственост), съветват те да пазиш платежни бележки ( а те доказват принос към плащане, но не и собственост върху къщата)
А и, извинявай - ти не можеш да обясниш какъв е случая. И при добро желание  - просто не можеш. И аз доста се посмях на това за дивидентите:))))))) Затова всички документи в ръката - и при адвокат. И още нещо - каквото и да измисли адвоката след като къщата е на приятеля ти ще ти трябва и неговото съгласие и воля.

# 27
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Ей на това му викам аз жена на място. Основният проблем който я вълнува преди брака това е как да докопа 50 % от имота на мъжът си. Браво, браво  Hug Обичам такива жени. Поне са искрени и си признават основната причина за да сключат брак. А не като другите ми говорят тук за любов и т.н. глупости.

Е...не Борис,ще си остане не подсигурена!
Тази къща сигурно има и довършителни работи по нея,трябва и обзавеждане и т.н.,да не е плитко ума да  работи и да вкарва пари в нея без да има част от имота!?

# 28
  • Мнения: 4 300
Пречи й на банката. Отказаха. Къща е, не е апартамент(ако има значение въобще).
Пречи й, защото трябва и ти да станеш ипотекарен длъжник, затова. Но проблемът  е разрешим все пак. По добре собственик на половин ипотекиран имот, отколкото на нищо.
А парите нямат панделка, тези средтсва, с които ще погасявате кредита иначе бихте харчили заедно. А сега отиват за апартамент, който е само негов.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
От Семейния кодекс това :ЛИЧНО ИМУЩЕСТВО
Чл. 20. (1) Вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити преди брака, както и вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити през време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил.
А това не знам дали може да важи в твоя случай,но съм чувала ,че ставало и така :Закон за собствеността
2.  Придобиване право на собственост по давност
Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
VII.  ВЛАДЕНИЕ
   68.  Владението е упражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи, лично или чрез другиго, като своя.
   Държането е упражняване на фактическа власт върху вещ, която лицето не държи като своя.
   69.  Предполага се, че владелецът държи вещта като своя, докато не се докаже, че я държи за другиго.
Добросъвестността се предполага до доказване на противното

Общи условия

Активация на акаунт