Седемте Рилски Езера - въпроси?

  • 15 382
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Благородно завиждам на всички, които скоро са били на това неземно място. Безкрайно красиво е. Ходила съм няколко пъти като студентка. Правехме дългички преходи - от Сапарева баня до Седемте езера, от езерата до Рилски манастир. Не сме били с някаква по специална туристическа екипировка, просто решавахме и тръгвахме, и оцелявахме без проблем.
Наскоро ме беше обзела мания да водя децата, проучих на теория туристическите пътеки, но ме хвана страх да не се загубим, че каквато съм смотла - и на Витоша съм се губила успешно няколко пъти.

# 46
  • Мнения: 1 290
Gvendolin , извинявай, че се намесвам така, но как ще мине пътя до езерата малкото дете? Не знам от къде ще се качвате, но има места, където ще трябва да го носите.

Плана е следният:
Тръгваме с група от БТС.
Първата част на прехода е от Пионерска (до там отиваме с колата) до Рилски езера - казаха, че е около 2,30 часа.
Дефакто малкият ще участва само в тази част. Там, в хижа Рилски езера, остава с татко си, а аз продължавам нагоре с групата Wink После се връщам да нощувам при тях (не сама разбира се, а с цялата група)
Мисля, че в този преход от около 2-3 часа ще се справим с малкият - той е здравеняк като тате и лудетина като мама Simple Smile Simple Smile
 
Много ми е интересно и полезно да чета - моля всеки, който се сеща за съвети да ги дава, дори и да му се струват глупави Simple Smile

# 47
  • Мнения: 3 695
ммм звучи много добре  Grinning дано да си изкарате супер  Peace

# 48
  • Мнения: 2 821
Първата част на прехода е от Пионерска (до там отиваме с колата) до Рилски езера - казаха, че е около 2,30 часа.
Дефакто малкият ще участва само в тази част. Там, в хижа Рилски езера, остава с татко си, а аз продължавам нагоре с групата Wink После се връщам да нощувам при тях (не сама разбира се, а с цялата група)
Мисля, че в този преход от около 2-3 часа ще се справим с малкият - той е здравеняк като тате и лудетина като мама Simple Smile Simple Smile
 
Е, това е друго нещо Wink. По-трудната част от пътя е точно след хижата.
Пожелавам ви хубаво време Hug

В списъка по нагоре пишеше за шапка и шал, независимо от сезона. Много правилно! Наред със слънцезащитната шапка, нека има и зимна или поне по-плътна. Аз се чудих защо ще ми е, но като ни настигна лошото време на билото, ако знаете как добре ми дойде вълнената ми зимна шапчица Wink...и ръкавици също, макар че аз си носех плетени и те се намокриха много бързо.

Последна редакция: вт, 19 авг 2008, 13:32 от МамиБлю

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Браво,Шани, Peaceтози път-Рибни езера,следващия-Рилски езера.Важното е,че не се отказа.Ние със съпруга ми и дъщеря ми също нямахме навика да посещаваме планината на високо,но благодарение на приятелите ни отидохме до там и до х.Мальовица.Сега имам голямо желание за х.Плевен в Стара планина,било също много красиво.
Тази поне е лесна Simple Smile Спирате колите долу и до горе има два пътя - лесен през гората, но по дълъг и труден - пътеката е под въжената линия, с която качват храната и другите необходимости до хижата. По трудния път е 30-40мин спокойно ходене. И хоп- хижа Плевен.
Там съм мазала маркировка преди 5-6 години Simple Smile

# 50
  • Мнения: X
Браво,Шани, Peaceтози път-Рибни езера,следващия-Рилски езера.Важното е,че не се отказа.Ние със съпруга ми и дъщеря ми също нямахме навика да посещаваме планината на високо,но благодарение на приятелите ни отидохме до там и до х.Мальовица.Сега имам голямо желание за х.Плевен в Стара планина,било също много красиво.
Тази поне е лесна Simple Smile Спирате колите долу и до горе има два пътя - лесен през гората, но по дълъг и труден - пътеката е под въжената линия, с която качват храната и другите необходимости до хижата. По трудния път е 30-40мин спокойно ходене. И хоп- хижа Плевен.
Там съм мазала маркировка преди 5-6 години Simple Smile
А сега де,от поста ти не можах да разбера кой е по-трудния и кой-по-лесния? GrinningНашият ще е сигурно през гората под въжената линия,защото тези ,с които ще отидем минават от там,качват багажа с въжената линия и се катерят през гората.Труден,лесен,няма значение,важното е,че ще сме заедно и винаги си изкарваме добре,където и да отидем, условията в хижата били отлични Grinning.,а за красотата на планината е излишно да споменавам-има я в изобилие.За съжаление ми предстои друго пътуване,а като се върна-много работа цяла зима,така че хижа Плевен ще остане за на пролет догодина.

П.П. Поглеждайки календара обаче ми се струва че ще намеря пролука от три почивни дни през септември.  Hands Clap family

Последна редакция: вт, 19 авг 2008, 21:06 от Анонимен

# 51
  • Мнения: 1 290
Мога вече и аз да споделя впечатления в кратка, но надявам се полезна версия:)

Пристигнахме в Рила на х. Пионерска на свечеряване. Нощувахме там. Условията бяха меко казани кофти. Хижата е доста занемарена... и това са впечатленията ми от стая с 2 легла и отделен санитарен възел. Това обаче не попречи на доброто ми настроение предизвикано от красивата природата Wink
На сутринта все пак съпругът ми реши да се възползва от прословутите джипове и прати по тях голямите раници с багажа към х. Рилски езра.
Ние тръгнахме с групата с малка раничка и детето (2 год.) към същата хижа, но през х. Скакавица. Като новак-турист съм мниго впечатлена от природа и гледки, които около морето не се срещат Wink
Настанихме се в х. Рилски езера и дефакто до самите езера не се качихме, а си правихме там в района разходчици. Прецених, че така ще е по-добре. Не можах да се наема да тръгна нагоре с Ивчо...
Това е в кратце.
Липсваще ми само тензуха и вълненото потниче.
Всичко друго като багаж ми влезе в употреба идеално Simple Smile

ето и малко снимки http://dilyana76.multiply.com/photos/album/16

# 52
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Gvendolin , като за мама-кърмачка чудесно си се справила  Hug. Поздравления   bouquet и следващия път послушай вече патилото  Joy

Колкото до условията в хижите - повярвай ми в х. Рибни езера беше доста по-мизерно то това:
http://images.dilyana76.multiply.com/image/2/photos/16/400x400/2 … mp;nmid=112187716

Но както казваш и ти, заради чудните гледки всичко се понася по-леко. А и шом компанията си я бива, пък съвсем.  Grinning

# 53
  • Мнения: 1 290
аааа Шани, моля, моля...  Peace
аз съм Морска глезла, но знам и две и двеста -
снимката която си "цитирала" е от 5 звездните условия на х. Рилски езера.  Heart Eyes забележки за там не съм отправяла.
Позволих си да дам повей от оплакване единствено от х. Пионерска, а от вътрешността и снимки нямам - само от двора! Няма да развалям снимковите ни спомени я!  Mr. Green

# 54
  • Мнения: 403
Тези джипове, за които говорите от къде тръгват? Вървят ли събота и неделя, май някой спомена, че тогава не ги пускали нагоре? Каква е цената?

# 55
  • Мнения: 1 290
Тези джипове, за които говорите от къде тръгват? Вървят ли събота и неделя, май някой спомена, че тогава не ги пускали нагоре? Каква е цената?

Джиповете тръгват от х. Пионерска, до която пък се стига с кола и там има платен паркинг (6 лв./ денонощие)
Цената за 1 човек в джипа е 10 лв.
Откарват те до х. Рилски езера.
От там пък нагоре може да се качиш на кон, но там вече цената не я знам.

В събота и неделя джиповете бяха дори още повече.
По едно време дойде полиция и им написа няколко акта. Джиповете изчезнаха за известно време, но скоро пак се появиха.
Дори и в момента да няма джип и на двете хижи като се попита веднага ще осигурят.

Когато ние бяхме там голяма част Бялото братство слизаха надолу.
До х. Рилски езера конете им свалиха багажа, а от там седяха и чакаха джипове, които да ги извозят до долу.
 

# 56
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Хубава тема, ще се възползвам от информацията в нея, защо мисля и ние да направим разходка до езерата.

# 57
  • Мнения: 403
Gvendolin благодаря ти много за информацията!  Hug

# 58
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Искаме следващият уикенд да се полюбуваме на красотите на Рила. Но ще ходим цялото семейство (с деца на 4 и 7 г.) и маршрутите до езерата явно не са за нас. Препоръчайте някое по-лесно достъпно място и да има хижа с удобства, където можем да преспим.

# 59
  • Мнения: 2 818
Мрън, искам на Рила  Sad На езерата се чувствам, като у дома си.....

Да допълня (дано не повтарям някого), че поларените дрехи са просто идеални, хем са леки, хем много топлят, хем ако се намокрят съхнат бързо, хем спират вятъра. Поларена шапка е добра идея, защото през плетената минава вятъра. Хората с чувствителни към вятъра уши да си имат едно на ум, че горе духа (е, не навсякъде).

Общи условия

Активация на акаунт